17 Eki 2018
Seçil Şeker

Cine House ile Herkes Sinema Kapatabilecek!

Büyük salonlarda ve yüzlerce insanla birlikte film izlemeyi sevmeyen biri olarak yeni bir keşfim var. Asla bencillik yapmadan sizi Oğul Tekin ve projesi Cine House ile tanıştırmak istiyorum. Burası butik bir sinema salonu. Sevdiceğinize sinema salonu kapatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Ya da “Ee o kimdi?” “Bu adam nereden çıktı?” “Hıh olaylar şimdi patlayacak!” diye yorum yapmadan filmi izleyemeyenler, siz yine yanınızdakinin keyfini kaçırmayın ama bu salonda siz de konuşabilirsiniz! Şahsen bundan sonra filmleri burada izleyeceğim kesin. Lütfen rezervasyon yaptırırken çok yüklenmeyin. Yer bulamazsam üzülürüm! 

 

Merhaba Oğul Tekin. Sizi biraz tanıyalım... 

Kendimi İzmirli genç bir girişimci olarak görüyorum. Şu ana kadar bir çok projede çalıştım ve çalışmaya aşık bir gencim. Paranın peşinde koşmaktan ziyade, hayallerim var ve onların peşinden koşuyorum. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okuyordum ama beklentilerimi ve hayallerimi karşılamadı. Terk ettim ve tamamen iş hayatıma ve hayallerime yöneldim. Kendi ajansımı kurdum. Avrupa’da gördüğümüz reklam bisikletleriyle başladı serüvenimiz. Personel teminleri, açılış etkinliklerinde hizmet veren bir ajansımız var artık. Her geçen gün hem ajansımızı hem de bireysel olarak kendimizi geliştiriyoruz.  

 

 

Hem bir ajansınız var hem de Cine House öyle mi? 

Cine House çok yeni bir proje. Ticari kaygıları olan bir iş olarak kurulmadı. Hayalimizdi, çok yapmak istiyorduk ve yaptık. Gelen tepkilerin olumlu olması da ne kadar doğru bir şey yaptığımızı hissiyat olarak veriyor bize.  

 

Peki nedir Cine House? 

Butik bir sinema salonu. Yine Avrupa’da sıkça yapılan bir konsept. Neden İzmir’e kazandırmayalım diye düşündük. İki kişilik ve üç kişilik sinema odaları var. Bu odalarda istediğiniz filmi izleyebileceksiniz. İzmir’de artık herkes sevdiği kişi için sinema salonu kapatabilecek! (Gülüyor) Filmlere ve sinemaya özen gösteren çok fazla insan var. Hedef kitlemiz onlar. Vizyon harici de konforlu ve keyifli, sinema salonu özeninde hazırlanmış bir odada popcorn servislerimizle istedikleri filmleri sevdikleriyle izleyebilirler.  

 

Neden evlerinde izlemesinler de Cine House’a gelsinler? 

Her gün film izlemeyen kişiler için evlerine bu ekipmanları kurmak gerçekten maliyetli. Çok kaliteli projeksiyon cihazlarımız var. Evinizde kolay kolay ulaşamayacağınız bir kalite sunuyoruz. Tabii ki evde izlemek kötüdür, kalitesizdir demiyoruz ama nasıl sinema salonunda izlenen film ile evdeki bir olmuyorsa Cine House’da izleyecekleri film de evdekinden çok daha farklı olacak. Çok güzel bir deneyim, yaşayıp görmeliler.  

 

Geldiğimden beri gözlerimi dekorasyondan alamıyorum. Dekorasyon kime ait? 

Kesinlikle bana ait değil! (Gülüyor) Ben yapsam böyle güzel olmazdı. Şaka bir yana bir işi kim iyi biliyorsa o işi onun yapması taraftarıyım. Ressam bir arkadaşım var. “Duvarlar senin, hayal gücüne bırakıyorum” dedim. Sanatı yansıtan bir şey olmalıydı ve bir ressamla çalışmak bu açıdan çok anlamlı oldu. Sadece odalardaki sehpalar; lastiklerin boyanması, üzerine cam kesilmesiyle oluşturuldu. O benim fikrimdi. Harici her şey için profesyonel görüşlere danışıldı.  

 

 

Kaç sinema odanız var burada? 

Beş odamız var. Odalarımızın kapılarında en iyi yönetmenlerin isimleri ve en iyi filmleri yazıyor. Bu da benim fikrim değildi. Ressam arkadaşımız önerdi ve fikri biz de çok sevdik. Güzel yorumlar almayı bekliyorduk ama bu kadar sevilince bize büyüme isteği geldi. Belki alt katımıza da salonlar açabiliriz ya da çok yakında bir Cine House daha açabiliriz. Şu anki talepten ve gelen yorumlardan çok memnunuz.  

 

Evine sinema salonu kuramayanlar için dev hizmet! Peki bu hizmeti suistimal ederler mi? 

Biz bunun üzerine gerçekten çok düşündük. Çevremizden akıl aldık, sorduk soruşturduk ne yapabiliriz diye. Herkesin de çekincesi bu oluyor genellikle. Şöyle bir çözüm bulduk. Kapılarımızı sürgülü kapı yaptık. Kamera koyamıyoruz özel alana saygı göstermek durumundayız. Aslında bunun biraz da bizim tutumumuzla alakalı olduğunu düşünüyorum. Hiç olmayacak, asla olamaz gibi büyük laflar edemiyoruz. Şimdiye kadar bu durumu suistimal eden çıkmadı. Medeni bir şehirde yaşıyoruz ve ben İzmir’e bu konuda güvenmeyi istiyorum. 

 

Cine House’da sistem nasıl işliyor?  

Rezervasyonlu çalışıyoruz. Minimum bir gün öncesinden rezervasyon alıyoruz ve seçtikleri yabancı filmi öğreniyoruz. Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Filmleri oradan temin ediyoruz.  

 

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

İzmir’e güzel bir konsept kazandırdığımızı düşünüyorum. Küçük, salaş, samimi ve kişisel bir sinema salonuyuz. İnsanlara farklı bir sosyalleşme alanı yarattık. Sosyalleşmek artık bir kafede kahve içmek olmamalı. Bir film izleyerek hayata bambaşka pencerelerden bakabiliriz, kendimizi geliştirebiliriz, üstelik çok da keyif alabiliriz. Gelip bir görmeliler.