11 Eyl 2016
Seçil Şeker

Çocuklar İçin Mutlu Bir Kovan - Free Bees

Kaynak: Facebook


Öncelikle Pelin Pelis kimdir? Bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Free & Bees 'in hikayesi 2002 'lere dayanıyor aslında. Ama o zamanlar ismi farklı, ben henüz 20 yaşımdayım... Çevremin de nasihatleriyle ben İstanbul'a gidip önce iş hayatını öğrenmeye gittim. Reklam, marka araştırma ve marka direktörlüğü yaptım. Tabii ki çok uzun seneler dayanamayıp 2007 'de İzmir'e dönüş yaptım.Psikoloji ve sanatı birleştirme fikri nasıl ortaya çıktı? Ve bunu yetişkin değil de çocuklarla yapmak...

Annem ve babam avukatlar ama bir yandan da ressamlar. Ailecek ressamız, ablam da öyle. 7 yaşımdan bu yana 28 Türkiye ve Dünya çapında yarışmalardan kazandığım ödüllerim var. En son UNESCO tarafından 3.'lük aldım.

Ablamla birlikte Hürriyet çocuğun tüm yarışmalarına katılırdık. Polis Haftası'ndan, 23 Nisan'a kadar... Ablamın da çok ödülü vardır.

Hal böyle olunca, psikoloji mezunuyum, sanata aşığım, çocuklara olan aşkım bambaşka... Hepsi harmanlanınca Free & Bees ortaya çıktı.

Neden arı? Her çocuk arıdan hoşlanmayabilir.

Form olarak rengini çok seviyorum arının. Sarı ve siyah uyarının rengidir ve ona uygun yapılan arının şirin formda resimlerini çok severim. İkinci olarak arıların hayatı inanılmaz düzenli, zaten çok çalışkanlar ve dans ederek iletişim kuruyorlar. Biz de! Kovanda inanılmaz bir uyum var ve bizim kovanımızda da mükemmel bir uyum vardır.

Çocuklarla çalışmak sizi zorlamıyor mu?

Hiç yok. Çocukların inanılmaz bir hayal gücü var. Bir de ben zaten özellikle çocuklara karşı çok sabırlıyım. Bu işe kalkışmamda kendi oğlumun da %100 katkısı oldu. O kadar keyifliler ki, daha kapıdan çıkmadan "Anne bir daha gelelim!" diyorlar.

Kaynak: Facebook


Artık çocuklar tablet ve bilgisayar başından kalkmazken onları sanat dolu böyle bir yere getirmek için ne yapıyorsunuz? Konsantrasyon ve dikkat dağınıklığı olan çocukları burada tutmak zor olmalı...

Kesinlikle günümüz çocukları tablet ve pc ile büyüyor. Biz küçükken Barbie'lerimize elbise dikerdik, o zamanlar el becerilerimiz gelişebiliyordu. Ama burada dediğim gibi dansla, oyunla, müzikleri dikkatler dağılmadan 20 dakikadan fazla odaklanma sağlayıp resim yapabiliyoruz.

Yaş aralığınız nedir? 

İlk olarak çok önem verdiğim 4-10 yaş arası var. Onlara aylık gelmelerini öneriyorum zaten. Değişimlerini izlemek harika oluyor. O 4-5 aylık sürede hem sanata adapte olup kendilerini daha doğru tanımaya başlıyorlar, hem de ben onları daha rahat tanıyorum. 140'tan fazla oyunumuz var ve oyun üretmeye devam ediyorum ben. O yüzden bir hafta oynadıkları oyunu bir daha oynamıyorlar aslında.

İkinci aralık 24 - 48 ay Anne - Minik grupları. O yaş grubunu çok küçük oldukları için anneleriyle birlikte alıyorum. Böylece anneler de bebekleriyle hem aktivite yapmış oluyor hem de kaliteli zaman geçirmiş oluyor.

Hangi çocuklar buraya gelebilir? Özel çocuklarla çalışıyor musunuz?

Tabii ki. Down sendromlu, otizmli, hiperaktif, gelişim geriliği olan... Hatta gelemeyecek olan özel çocuklarımıza malzemelerimizi alıp ben gidiyorum mobil olarak.

Türkiye'de bir benzeriniz var mı? Bu sistemi uygulayan ya da uygulamak isteyen?

Türkiye'de oyun, dans ve sanatı harmanlayıp renk psikolojisiyle çocuklara terapi yapan tek yer benim. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde İstanbul, Bursa başta olmak üzere şubeler açmayı düşünüyorum. Burası butik bir yer çünkü. Ekibi büyütüp mobil olarak okulları gezmek istiyorum. Gelen teklifleri değerlendirdiğim zaman çok keyifli oluyor çünkü okullardaki gruplar da.

Nasıl kendinizi duyurdunuz? Reklamcılığınızı kullandınız mı?

Hayır. Tamamen kendi çevremle başlayan sonra kulaktan kulağa yayılarak devam eden bir büyüme oldu. Free & Bees 'in amacı çocuklara terapi vermek. Onları eğlendirerek iç dünyalarını dışa vurmalarını sağlıyorum.

Burası bir anaokulu, kreş değil... Peki çocuklarla aranızdaki iletişim öğretmen, öğrenci ilişkisi mi? 

Kesinlikle değil. En baştan söylüyorum bana öğretmenim demeyeceksiniz diye. Burası bir kovan herkes birbirine adı ve sonuna arı ekiyle sesleniyor. Bana da Pelin Arı diyorlar. (Gülüyor) Hepimiz aynı tulumlardan giyiyoruz. Dışarıda Bulamadıkları güvenli ve eğlenceli ortamı burada buluyor çocuklar.

Kaynak: Facebook


Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 Benim Free & Bees 'i kurarken hep bir mottom vardı; Hiçbir çocuk büyük olamaz ama her büyük bir zamanlar çocuktu. Önemli olan o çocuğu içinde bulabilmek.