02 Mar 2021
Kardelen Uysal

Çocuklarla İzlenebilecek 15 Animasyon Film

Özgün hikayeleri, hayal diyarına yolculuk yaptıran şahane görsellikleriyle animasyonlar hem çocuklara hem büyüklere hitap ediyor. Çocuklarınızla izleyebileceğiniz en iyi animasyon filmleri derledik. 

Coco (+7 yaş)

Aile, Macera · 2017

Efsane olmuş Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz'a hayran olan on iki yaşındaki Miguel'in Cruz ile tanışma şansı yoktur çünkü ünlü müzisyen hayatta değildir. Ancak Miguel bir gün onun gitarını bulur, gitarı çaldığı anda da kendisini Ölüler Diyarı'nda bulur. Miguel burada kendisine müziği yasaklayan ailesinin tarihini keşfedeceği olağanüstü, büyüleyici bir yolculuğa çıkar. Bir yandan da müzik konusunda kendisini kanıtlamaya çalışır.

Soul (+8 yaş)

Komedi, Macera · 2020

Her yaştan insana tutkusunu hatırlatabilecek ve ilham olabilecek Soul, Pixar'ın en iyi yapımlarından biri. Joe, hayatı boyunca bir caz müzisyeni olmak istese de müzik dersleri vererek hayatını kazanmakta ve büyük hayalinden giderek uzaklaştığını hissetmektedir. Hayatının fırsatını yakaladığı zaman ise ruhlar diyarına geçer. Burada küçük ruhlar dünyaya gitmeden önce kişiliklerini, ilgi alanlarını edinmektedirler. Joe, burada dünyaya asla gitmek istemeyen Ruh 22 ile tanışır ve hayata geri dönmeye çabalar.

 

Koe no katachi (+14 yaş)

Dram, Aile · 2016

Bol ödüllü mangadan uyarlanan Koe no katachi, işitme engeli olan Shouko Nishimiya, yeni bir okula nakil omasıyla yaşanan olayları anlatıyor. Sınıf arkadaşı Ishida'nın zorbalığına uğrayan Nishimiya yeniden okul değiştirir. Olayların üzerinden beş sene geçtikten sonra ikisi tekrar karşılaşır fakat bu sefer durum çok farklıdır.

 

Inside Out (+6 yaş)

Macera, Komedi · 2015

2009 senesinde Up filmiyle Oscar'ı kazanan Pete Docter'in yönetmenleri arasında olduğu Inside Out, çocuklara duyguları anlatan en iyi filmler arasında. Riley isimli bir kız çocuğunun doğumuyla başlayan filmde biz izleyiciler onun beyninin içine girerek Neşe, Üzüntü, Tiksinti, Korku ve Öfke ile tanışıyoruz. Riley'nin mutlu bir çocukluk geçirmesine zemin hazırlayan duygular, Riley'nin ailesiyle San Francisco'ya taşınmasıyla altüst oluyor. Üzüntü ve Neşe arasında başlayan mücadele ortak hareket etmeyi de zorlaştırıyor. 

WolfWalkers (+8 yaş)

Macera, Fantastik, Aile · 2020

Kurt avcısı Bill Goodfellow ve kızı Robyn İrlanda'ya yerleşir çünkü son kalan kurt sürüsünü de yok etmek istemektedirler ancak Robyn burada yasak toprakları keşfeder ve geceleri kurda dönüştükleri söylenen kabiledenMebh isimli bir kızla arkadaşlık kurar. Robyn, Mebh'in kayıp annesini bulmak üzere harekete geçerken WolfWalker'ların da bir sırrını öğrenecektir.Danslar, tekerlemeler ve şarkıların eksik olmadığı WolfWalkers, izleyicisini kendi dünyasına çeken etkili yapımlardan.

 

Zootopia (+8 yaş)

Macera, Komedi · 2016

Hayvanların birlikte yaşadığı büyük bir şehir olan Zootopia'da bir polis teşkilatı vardır. Tavşan Judy Hoops bu teşkilata yazılır, Nick isimli tilki ise dolandırıcıdır, ufak dolandırıcılıklarla köşeyi dönmek istemektedir ancak bir gün üzerine bir suç atılır. Nick ve Judy işbirliği yaparak gerçek suçluyu ortaya çıkarmaya çalışırlar.

The Iron Giant (+6 yaş)

Aksiyon, Macera · 1999

Hogarth Huges, yıldızlardan yeryüzüne düşen dev bir robotu kurtarır. Ancak yeni arkadaşı büyük olmasının yanısıra metalle ve özellikle de eski arabalarla beslenmektedir. Huges, hükümet ajanlarının robotu araştırmak amacıyla şehre gelmesiyle daha da zor duruma düşecektir. Üstelik hava ve kara kuvvetleri de bu dev robotu yok etmek istemektedir. The Iron Giant, yıllar geçse de unutulmayacak filmler arasında yer alıyor.

 

 

Kubo and the Two Strings (+7 yaş)

Aksiyon, Macera · 2016

İyi kalpli Kubo, bir gün yanlışlıkla geçmiştren gelen bir ruhu çağırır. Bu yüzden sakin yaşamını bırakıp ailesini kurtarmak ve büyük bir samuray olan babasının gizemini çözmek için bir dizi maceraya atılır. Kubo and the Two Strings, izleyicilerine görsel şölen vadeden yapımlardan.

 

Wreck-It Ralph (+7 yaş)

Aksiyon, Macera · 2012

En özgün hikayelerden birine sahip olan Wreck-It Ralph, atari oyununda kötü karakter olmaktan sıkılıp oyunlar arasında gezinen Ralph'i anlatıyor. Ralph, kendisi de çok emek vermesine rağmen tüm madalyaları Felix Jr'ın kazanmasını kabullenemez. Madalya kazanmak için biriyle iddiaya girer ve yolculuk başlar. Ralph, bu yolculukları sırasında kendisini gibi dışlanmış, ele avuca sığmaz bir başka karakterle daha tanışır. Onların karşılaşması büyük bir kazaya neden olur.

Coraline (+9 yaş)

Aksiyon, Macera, Fantastik · 2009

Neil Gaiman'ın kitabından uyarlanan Coraline, eski bir eve taşınan ve ailesinin ihmal ettiği bir kız çocuğun fantastik hikayesini anlatıyor. Evde canı sıkılan Coraline bir gün bir geçit buluyor ve gözlerinin yerinde düğmeler olan bir aileyle karşılaşıyor. Herkesin istediklerinin gerçek olduğu, bu sıcacık ailedeki anne Coraline'e ailelerine katılmalarını teklif ediyor, Coraline teklifi reddedince bu paralel dünyanın tuzaklarla dolu olduğunu keşfediyor.

Broom on the Broom (+2 yaş)

Komedi, Aile · 2012

Uçan Süpürge adlı kitaptan uyarlanan Broom on the Broom, kedisiyle birlikte doğayla uyum içinde yaşayan bir cadının yolculuğu sırasında yaşadıklarını anlatan bir animasyon. İyi kalpli cadı ve kedisi uçan süpürge üzerinde yolculuk yaparlarken cadının eşyaları rüzgarla birlikte yere düşer. Cadı ne zaman eşyasını bulmak için yere inse yeni bir hayvanla tanışır ve yolculuklarına onları da dahil eder.

The Snowy Day (+4 yaş)

Aile · 2016

Karlı Bir Gün adlı kitaptan uyarlanan bu kısa ödüllü animasyon, izleyicilerine sıcacık ve dingin bir hikaye vadediyor. Noel sabahı karlı bir güne uyanan Peter, akşam ailesiyle yiyeceği yemek için anneannesinden peynirli makarna almak üzere yola çıkar. Yolda karla oynar, kardan adam yapar, arkadaşıyla karşılaşır ancak peynirli makarnayı kartopu savaşı sırasında dökülür. Akşam yemeği yine de iyi, hayal edildiği gibi geçecek midir?

 

Onward (+7 yaş)

Macera, Komedi · 2020

Babalarını küçükken kaybeden ve onu hatırlamakta zorlanan iki genç elf kardeş, bir sihir aracılığıyla babalarını son kez görebileceklerini öğrenirler. Bunun üzerine iki kardeş bu büyüye ulaşmanın yollarını ararlar.

Missing Link (+8 yaş)

Macera, Komedi · 2019

Kuzey Pasifik'te tek başına yaşamaktan bıkan, soyu tükenmekte olan Bay Link, iki buçuk metre boyunda, vücudu tüylerle kaplı insanın yaşayan sonunun en ilkel köklerinin son örneğidir. Akrabaları ise Shangri-La vadisinde yaşamaktadır. Bay Link, onları bulmak için mitolojik varlıklar dedektifi Sir Lionel Frost'tan yardım ister. Gitmek istedikleri bölgenin haritasına sahip Adelina Fortnight, Bay Link ve Frost birlikte macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

Turbo (+8 yaş - Ebeveyn eşliğinde)

Macera, Komedi · 2013

Tuhaf bir kazanın ona süper hızın gücünü kazandırmasının ardından, Turbo daha hızlı hareket etmeye başlar ve görünüşte imkansız olanı başarmak için olağanüstü bir yolculuğa çıkar; dünyanın en hızlı yarışı olan Indianapolis 500'de yarışmak. Salyangoz ekibi, hiçbir rüyanın çok büyük ve hiçbir hayalperestin çok küçük olmadığını kanıtlamak için kalbini ve kabuğunu ortaya koyar.