05 Ağu 2018
Otuzbeşlik

d20: Herkese Açık Bir Oyun Kulübü

Mümkün olduğunca her kitleye hitap etmeye çalışan d20’nin amacı "İsteyen herkese açık bir oyun kulübü oluşturmak." d20, 5 Ağustos’ta kapılarını açıyor. d20’nin kapıları yılbaşı, yağmur, çamur, doğum günü, bayram dinlemeden yılın 365 günü açık olacak. d20 düzenli ve düzensiz pek çok oyun günleri düzenleyecek. İzmir'de kutu oyunları, rol yapma oyunları, strateji ve kart oyunları gibi envai çeşit oyun oynamak isterseniz d20'yi ziyaret etmenizi öneririz. d20 ekibiyle etkinliklerini, gelecek planlarını konuştuk. Keyifli okumalar.

 

  

 

Kulübünü bize biraz tanıtır mısınız? Kulübümüzün ismi d20 Masaüstü Oyun Kulübü, bu ismi seçmemizin sebebi 20'lik zarın (d20'nin) oynadığımız pek çok oyunda ikonik bir yeri olması ve oldukça sade olması. Kulübümüz masaüstü oyunlarıyla, fantazi ve bilim kurgu ile alakalı herkesin aradığı pek çok ürünü, oyunu, figürü, kitabı bulabileceği bir dükkan ve rahatlıkla gelip çay kahve eşliğinde bu oyunları oynayabilecekleri, arkadaşlarıyla sohbet edebilecekleri kulüp kısımlarından oluşuyor.

 

Oyun günleriniz ya da bir takviminiz var mı? Düzenli ve düzensiz pek çok oyun günümüzde var. Düzenli olarak Salı günleri 'Kutu Oyunları Günü', Çarşamba günleri 'Masaüstü Savaş Oyunları Günü' ve Cuma günleri de 'Magic the Gathering Akşamı' düzenliyoruz. Bu etkinlikler dışında her ay düzenlenen tanıtım günlerimiz, turnuvalarımız, atölyelerimiz olacak. Takvimimizi Facebook sayfamızdan her ay düzenli olarak yayınlamaya gayret edeceğiz.

 

Diğer oyun kulüplerinden farklı neler bekliyor bizi burada? Diğer oyun kulüplerinden farklı olarak -bu aslında oldukça zor bir soru- genel olarak Türkiye'de ve yurt dışında gördüğümüz oyun kulüplerini örnek aldık elimizden geldiğince. Mümkün olduğunca her kitleye hitap etmeye çalışıyoruz ve amacımız "İsteyen herkese açık bir oyun kulübü oluşturmak." Sanırım en büyük farkımız bu olacaktır. Ha bir de yılbaşı, yağmur, çamur, doğum günü, bayram dinlemeden yılın 365 günü açığız. 

 

 

Büyük bir oyun etkinliği yapmayı düşünüyor musunuz? Nasıl bir şey olabilir? Kasım ayının sonunda geniş çapta bir oyun günü düzenlemek istiyoruz. Bir nevi "oyun şenliği" de denebilir. Şu an bulunduğumuz mekana sığmayacak kadar çok insanı davet edeceğimiz için bir hafta sonluğuna büyük bir yere bakmaya başladık bile.  Dünyadaki pek çok oyun şenliğinde bulabileceklerinizi burada da bulacağınızı umuyoruz: Rol Yapma Oyunları, Kart Oyunları, Minyatür Savaş Oyunları, Cosplay, pek çok masaüstü oyunlara dair ürün satan stand ve katılımcıların eğlenebilecekleri ufak yarışmalar, quizler ve etkinlikler. Umarım birkaç ay içinde hep beraber bol eğlenceli bir etkinlik yapabiliriz.

 

Üyelik şartlarınız neler? Gelen herkes burada oyun oynayabilir mi? Üyelik için ücretimiz ve karşılığında belirli hizmetlerimiz var, üyeliğimiz herkese açık ve aylık 30 tl. Ay değişmeden haber verdiğiniz sürece istediğiniz zaman üyelikten ayrılma hakkına sahipsiniz. İzleyeceğimiz yöntem "Gelen herkes oyun oynayabilir ancak düzenli geliyorsanız lütfen üye olun ve bizi destekleyin." şeklinde olacaktır. Eninde sonunda bu üyelik ücretlerini elimizden geldiğince yine üyelerin mutluluğu için (daha rahat koltuklar, daha çok oyun, evlere servis :P ) harcamaya gayret edeceğiz.

 

Eskiden Mahzen isimli bir derginiz vardı. Mahzen çıkmaya devam ediyor mu? Mahzen Dergi'yi biz çıkartmaya devam etmiyoruz, belki dijital belki basılı yayınlarımız çok yakında etrafta olabilir. Bir de isim bulabilsek çok güzel olacak, yeni kulübün ismi için bile haftalar harcadık. 

 

 

 

Kulübün gelecek planları neler? Gelecek planlarımız, tanıtım etkinliklerini düzenli hale getirmek, İzmir'de bu kültürle bağı olan herkesin çekinmeden gelip oyun oynayabileceği ya da sırf arkadaşlarıyla muhabbet edip hoşça vakit geçirebileceği bir ortam yaratmak. Belki kendimize ait bir kutu oyunu tasarlamak ve senede bir tane İzmir için iddialı bir oyun fuarı düzenlemek.

 

Otuzbeşlik okuyucularına söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? Star Wars, Yüzüklerin Efendisi, Unutulmuş Diyarlar, Harry Potter, FRP, Magic the Gathering, Warhammer gibi kelimeler size bir şey ifade ediyorsa, Monopoly, Tabu gibi kutu oyunlarından daha fazlasını oynamak istiyorsanız, hiç değilse arada bir gerçek dünyanın dertlerinden baydığınızda kafanızı başka bir diyara uzatma imkanınız olsun istiyorsanız, bizi ziyaret edin.
 
Kendilerini biraz daha yakından tanımanız için sizi videolarını da izleyebilirsiniz...