24 Nis 2020
Kardelen Uysal

Dijital Gezinti Rehberi: Evinizden Çıkmadan Dünyayı Gezin

Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebileceği tepe noktalar... Evinizden çıkmadan dünyayı dolaşabileceğiniz dijital bir gezinti için listemizi inceleyebilirsiniz.

Tarihi Mekanlar

Pompeii

Antik Roma kenti Pompeii, Venüz Yanardağı’nın patlamasıyla küller altında kaldı. Pompeii’nin kalıntıları ise patlamadan bin beş yüz yıl sonra keşfedilmiş. Saraylar, gösterişli evler ve amfityatronun bulunduğu şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

https://bit.ly/39z5322

 

Versay Sarayı

Fransa’nın Ile de France Bölgesi’nde bulunan Versay Sarayı, dünya tarihi açısından da önemli bir yerdedir. 1789’a yılına kadar Fransa Krallığı’nın politik gücünün merkezini oluşturan sarayın mimarisinde Barok Dönem'in sonunun da izleri görülmektedir. İçerisinde tuvalet ve banyo bulunmayan sarayın bahçesi de oldukça ilgi çekici.

https://bit.ly/2w6Yc2q

 

Kolezyum

Komutan Vespasianus tarafından yapımına başlanan İtalya’nın başkentinde bulunan Kolezyum’da bir zamanlar imparatorlar eğlensin diye gladyatör dövüşleri düzenlenirmiş. Halk gösterileri, ünlü savaçların yeniden canlandırılması, infazlar ve klasik mitolojiye dayanan dramalar da yine burada gerçekleştirilirmiş. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kolezyum’u gezmek mümkün.

https://bit.ly/2R16LmC

 

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’da bulunan tarihi tiyatronun tasarımı, ünlü mimar Joseph Bové tarafından yapıldı. Opera, bale gösterileri için tasarlanan ikonik yapı, 100 rublelik banknotlarda da görülebilir. Tarihi boyunca iki kez yangın yaşayan tiyatroyu ziyaret etmek mümkün.

https://bit.ly/3bJ55WT

 

Tac Mahal

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tac Mahal, 1631-1654 yılları arasında Şah Cihan’ın isteği üzerine on dördüncü çocuğunu doğururken hayatını kaybeden Ercümend Bânû Begüm için yaptırılmış. Yamuna Nehri’nin kıyısına yapılan Tac Mahal, İslam türbe mimarisinin en önemli örnekleri arasında yer alıyor. Ayrıca burada Mümtaz Mahal'in ve imparator Şah Cihan'ın mezarları bulunmaktadır.

https://bit.ly/39zgK8Y

 

Prambanan Tapınağı

Endonezya’da bulunan Prambanan Tapınağı, 9. yüzyıldan kalma bir Hindu Tapınağı kompleksi, Güneydoğu Asya’daki en büyük Hindu tapınaklarından biri. Komplekste 240 adet tapınak bulunuyor. Shiva için yapılanının boyu ise 47 metre yükseklikte.

https://bit.ly/2QZH4Tq

 

Çin Seddi

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi’nin temeli 20’den fazla krallık tarafından atıldı. Po Hay körfezinde deniz kıyısında kalıntıları başlayan yapı, Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yöneliyor ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanıyor. Gobi Çölü'nün güneyinden de batıya yönelerek devam ediyor.

https://bit.ly/2WZIy3Q

 

Blarney Şatosu

MacCarthy hanedanlığı tarafından inşa edilen İrlanda’nın en ünlü simgelerinden biri olan Blarney Şatosu’nun taştan duvarları 5.5 metre kalınlığındadır. Görkemli bir manzaraya ve oldukça büyük bir bahçeye sahip olan Blarney Şatosu'na dair batıl ibir inanç da vardır. İnanışa göre şatoda bulunan Blarney Taşı’nı öpenler kendilerini daha iyi ifade edebilecek şekilde konuşma yeteneği kazanırlar.

https://bit.ly/2xzo3Au

Ulusal Parklar

Yosemite Ulusal Parkı

Kaliforniya eyaletine bağlı Yosemite Ulusal Parkı, 3.081 kilometre kare yüzölçümüne sahip. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan parkın içinde granit kayalıklar, şelaleler, devasa sekoya ağaçları bulunuyor. Vahşi yaşama ev sahipliği yapan parkta dev sekoya ağaçlarının olduğu Mariposa, Vernal Şelalesi, Sentinel Tepesi gezilecek bölümlerler arasında.

https://bit.ly/2X4xdzH

 

Yellowstone Ulusal Parkı

Yabani hayatın ve volkanik dağların büyüsüne kapılabileceğiniz Yellowstone Ulusal Parkı, dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğini taşır. Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde bulunan parkta, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı bulunmaktadır. Yüzlerce türe ev sahipliği yapan bu doğa harikası alanda 300’den fazla gayzer ve pek çok şelaleyi görebilirsiniz. Parkın en çok gezilen yerleri arasında Gayzer Havzası, Yellowstoe Gölü, Mammoth Kaplıcaları, Norris Gayzer Havzası bulunmakta.

https://bit.ly/33ZWHPQ

 

Hawai Yanardağlar Ulusal Parkı

Mauna Loa ve Kilauea yanardağlarına ev sahipliği yapan bu ulusal park UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Buradaki yanardağlardan çıkan lavlar denize ulaşıyor. Parkta küçük lav bacaları, lavlar sonucunda oluşan ilginç yer şekilleri, pek çok bitki ve kuş türü var.

https://bit.ly/39wpehj

 

Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı

New Mexico eyaletinde bulunan bu ulusal park, yeraltı oluşumlarına ev sahipliği yapmakta. Çok sayıda kireçtaşı mağarası bulunan parkta mağaraların içindeki dikit ve taş sütunlar oldukça ilgi çekici. Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilmekte.

https://bit.ly/2UMczRY

Şehir Manzaraları

Sacre-Coeur Bazilikası’ndan Paris

Montmartre mahallesinde bulunan Sacre-Coeur Bazilikası’ndan Paris’i izleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3dNdxX0

 

Lion Rock Dağı’ndan Hong Kong

Kowloon Kowloon Tong ve Yeni Bölgeler Tai Wai arasında yer alan 495 metre yüksekliğindeki dağdan panoramik etkileyici manzalar görebilirsiniz. Bu dağ bazı açılardan bakıldığında çömelmiş bir kediye benzetiliyor.

https://bit.ly/2w1QWok

 

Nahargarh Kalesi’nden Jaipur

Hindistan’da Rajasthan eyaletinde bulunan Aravalli Tepeleri'nin kenarındaki Nahargarh Kalesi 17. yüzyılda inşa edilmiş. Bu tarihi yapıdan Jaipur’a bakabilirsiniz.

https://bit.ly/2WTi04i

 

Michelangelo Meydanı’ndan Floransa

Michelangelo Meydanı’ndan Floransa’ya bakarsanız Arno Nehri, Duomo Katedrali, Santa Croce Kilisesi’ni görebilirsiniz.

https://bit.ly/33Y3nhw

 

Top of The Rock’tan New York

Rockfeller Center’ın tepesinde bulunan Top of The Rock, bilinen en iyi seyir manzalarından biri. Empire State Binası, Chrysler Binası, Central Park gibi yerleri kuş bakışıyla görebilirsiniz.

https://bit.ly/3azyLVZ

 

OCBC Skyway’den Singapur

Singapur’un yeşilliklerine, etkileyici mimari yapılarına OCBC Skyway’den göz atın. Marina Bay’ın nefis manzaralarına buradan bakın.

https://bit.ly/2wQMPfi

 

The Shard Gökdeleni'nden Londra

Avrupa'nın dördüncü ve dünyanın 87. Yüksek binası The Shard’dan Londra’yı izlemek mümkün. St Paul Katedrali, London Eye ve Londra Kalesi gibi yerleri görmek mümkün.

https://bit.ly/3bK3X5j

 

Turo de la Rovira’dan Barselona

Barselona’ya bakan 262 metre yüksekliğinden Turó de la Rovira’dan Barselona manzaraları dijital seyyahları bekliyor.

https://bit.ly/2UPjEkO

 

Sugarloaf Dağı’ndan Rio de Janeiro

Rio de Janeiro şehrinin Guanabara Körfezi’nin Atlantik Okyanusu’na açılan noktasında yer alan dağ 360 metre yükseliğinde. Kesmeşeker Dağı olarak da bilinen bu dağdan günbatımını, körfezi, kenti ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

https://bit.ly/3bJZCyL

Bonus

Disneyland

Dünyanın en büyük ve en eğlenceli parkında çocuklarınızla gezebilirsiniz.

https://bit.ly/33Y3xp8