27 May 2021
Otuzbeşlik

Dijital Teknikler ile Dönüşen Resimlerin Sergisi TECHNÊ 28 Mayıs’ta İzmir’de

Gizem Renklidağ’ın analog ve dijital teknikleri bir arada kullanarak resim sanatını bambaşka deneyimlere taşıdığı TECHNÊ isimli sergi, 28 Mayıs 28 Haziran tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. 

2017’de ilk kez sanatseverlerle İstanbul’da buluşan TECHNÊ, dijital sanatçıların kolektif üretimleriyle süreç içinde gelişerek büyüyor. Tuval resimlerine farklı formlar ve boyutlar kazandıran sanatçılar, resim sanatını dijital tekniklerle dönüştürerek birçok farklı performans ve deneyimi sanatseverlere sunan sergi alışılmışın dışında çok katmanlı bir sanat deneyimi yaşamak isteyenleri, interaktif, hareketli ve eğlenceli dünyalara götürüyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dijital ile dönüşen resim sanatının Türkiye’deki ilk örneği TECHNÊ sergisini 28 Mayıs’tan itibaren Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde konuk edecek. Türkiye’nin önde gelen dijital sanat stüdyolarından DECOL prodüktörlüğünde Gizem Renklidağ ve N. Cihan Çankaya'nın eş kuratörlüğünde başladığı İstanbul yolculuğuna İzmir'de devam eden sergide, Gizem Renklidağ'ın kendi geliştirdiği teknik ile hayata geçirdiği eserler, dijital sanat alanının usta isimleri aracılığı ile dönüşüyor ve izleyicilere farklı bir deneyim sunuyor.

Dijital Sanatın Usta İsimleri TECHNÊ'de Buluştu

Ahmet Said Kaplan, Can Büyükberber, Deniz Kader, Hakan Hısım, Batuhan Güven, Hakan Yılmaz, Lara Kamhi, Mehmet Kızılay, Selay Karasu resim üzerine projeksiyon mapping ile algı sınırlarını zorlarken, HA:AR (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) karışık multimedya tekniği, Ender Diril foto-manipülasyon, Merve Özgören plastik sanat enstalasyonu, Ozan Türkkan yapay zeka kullanarak ürettiği animasyonla, Süleyman Yılmaz interaktif yerleştirmesi aracılığı ile sanat severleri çok katmanlı bir deneyime davet ediyor. 

TECHNÊ sergisi, eserler ve sanatçılar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için serginin Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.