Dikkat! Ne düşündüğünü biliyorum...

 
Düşünsenize yalan detektörü olduğunuzu? Aslında size söylenen duyguların doğru ya da yanlış olduğunu, karşınızdaki kişi istemsiz olarak ele veriyor. Nasıl mı? Yüz kaslarımızı duygularımız meydana geldiği an istemsiz olarak hareket ettiriyoruz. Bu kas sistemini yönetebilenler iyi yalancı olabiliyorlar. Yalancı arkadaşlar dikkat! Göz bebeklerinizin büyüyüp küçülmesi bile sizi ele verebiliyor. 
 
Gelin örneklere göz atalım; 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Göz bebekleriniz büyüyor ise yalan söylüyor, cinsel istek hissediyor ya da şok olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Göz bebekleriniz küçülüyor ise korktuğunuz, negatif düşündüğünüz anlamına geliyordur. 
 
Ayrıca herkes yalan söylerken aynı tepkiyi veriyor diye bir kaide yoktur. Bazı insanlar yalan söyledikten sonra başını utandığı için eğerken, bazıları dudağını ısırır, bazıları ise gözlerinizin içine bakıp ona inanmanızı beklerken, bazıları konuyu geçiştirmek için hemen başka bir konu açabilir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Örneğin kızgınlık anında kaşlarınız yukarıya kalkıp birbirine yaklaşıyor ise gerçek kızgınlıktan bahsedebiliriz. Bazen yüksek sesle konuşmak kızgınlık göstergesi değil, bastırma duygusundan kaynaklanan örtbas etme hareketi olabilir. Korktuğunuzda ise kızgınlıkla eşdeğer kaşlarınız yukarı doğru kalkarken üst göz kapaklarınız da açılır, alt göz kapakları gerilir. Öfke nefreti ve ani yükselme duygusunu barındırdığı için gözler parlar, dudaklar büzüşür. Mutluluk ise evrensel bir dile sahiptir, yanaklarınız yukarı doğru kalkar. Cinsel istek duyduğumuzda ses tonumuz yükselirken, endişe duyduğumuzda ses tonumuz düşmektedir. 
 
Vücut ısımız bile bizi ele veriyor. Bu bilgileri bilen birinin karşısında yalan söylemeniz pek kolay olmayacaktır. Fakat size inanmak isteyen ve duygusal bağ kurduğunuz kişiler bu gerçekleri %90 oranında göremezler.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beden dili en az sözlü iletişim kadar önemlidir.  “Ne düşündüğünü biliyorum!”  kitabının yazarı Paul Ekman (1934-...), FBI ile çalışıp davaları sadece beden dili üzerinden çözebilmektedir. (Bununla ilgili bir dizi çekilmiştir, bakınız “Lie to me”.) Beden dili hakkında Paul Ekman eğitimleri bile vardır. Türkiye'de bu eğitimleri, Paul Ekman tarafından onaylanmış tek uzman olan Umut Kısa vermektedir. Bu kitapta ki kuralları uygulayarak iyi bir yalancı olabilirsiniz. Fakat gerçeklikten uzaklaştıkça karşınıza gerçek olmayan insanlar da çıkabilir, aman dikkat!