29 May 2020
Kardelen Uysal

Dinlediğiniz Müziklere Anlam Katacak Müzik Belgeselleri

Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belgeselleri derledik.

Miles Davis: The Birth Of The Cool (2019)

Belgesel, Biyografi · 1sa 54dk

Yeni bir müzikal ifadenin doğmasına neden olan, ABD’deki ayrımcılıklara rağmen yılmadan hayallerini gerçekleştiren Amerikalı caz trompetçisi, şef ve besteci Miles Davis eşsiz bir sanatçıydı. Miles Davis’in biyografisinden yola çıkan, Quincy Jones gibi arkadaşlarıyla ve gazetecilerle yaptığı röportajlara yer veren bu belgeselde sanatçının daha önce görülmemiş kayıtları da yer alıyor. Davis’in aşklarına, yaratıcılığına, özgüvensizliğine, bağımlılıklarına ve müziğine şahit olacağınız bu belgeselde caz efsanesinin hikayesine tanık olacaksınız. Film, adını 1975 tarihinde Capital Records’dan yayınlanan aynı isimli albümden aldı. Stanley Nelson’un yönettiği filmde sanatçının kendi yazdığı metinleri ise Carl Lumbry seslendirdi.

David Bowie: The Last Five Years (2017)

Belgesel · 1sa 30dk

David Bowie’nin son iki albümü The Next Day (2013) ve Blackstar (2016) adlı albümlerine ve Lazarus adlı müzikalle ilgili çalışmalarına odaklanan, HBO tarafından çekilen belgeselin yönetmenliğini Francis Whately üstleniyor. Belgeselde Bowie’nin yapımcısı ve dostu Tony Visconti ile grup üyeleri Carlos Alomar, Earl Slick ve Gail Ann Dorsey’in röportajları da yer alıyor. 10 Ocak 2016’da akciğer kanseri nedeniyle hayata veda eden Bowie’nin yaratıcılıkla ilgili belgeselde yer alan şu sözleri dikkat çekiyor: “Yapabileceğinize inandığınızdan daha derin bir suya dalın; ayaklarınızın tamamen yere basmadığını hissettiğinizde, heyecan verici bir şey yaratmak için doğru yerdesiniz demektir.” David Bowie: The Last Five Years, Whately’in belgesel serisinin üçüncü ve son serisi. İlgilenenler David Bowie: Finding Fame ve David Bowie: The First Five Years belgesellerini izleyebilirler.

Better Living Through Circuitry (1999)

Belgesel, Müzik, Drama · 1sa 25 dk

Elektronik ve dans müziğin tarihini anlatan ilk uzun metraj belgesel olarak tanımlanan Jon Reiss’in elinden çıkan bu belgeselde Moby, BT, Carl Cox, Electric Skychurch, System 7, Frankie Bone gibi isimlerle yapılan röportajları da bulmak mümkün.

Sound City (2013)

Müzik, Belgesel · 1sa 47 dk

Nirvana ve Foo Fighters gruplarından tanıdığımız Dave Grohl, Sound City'i hayatının en önemli işlerinden biri olarak değerlendiriyor. Efsaneleşmiş kayıt stüdyosu Sound City Nirvana, Neil Young, Tom Petty Metallica gibi isimlerin albümlerine ev sahipliği yaptı. Rage Against, The Machine, Foreigner gibi müzik grupları hayatlarının bir kısmını bu stüdyoda geçirdi. Nirvana'nın Nevermind, Neil Young’ın After The Gold Rush adlı albümleri burada kaydedildi. Ardından teknolojinin gelişmesiyle halkanın dışında kalarak kapandı. Arşiv kayıtlarını da içeren belgesel hem müzik hem duygu dolu bir tarih yolculuğuna çıkarıyor izleyicisini.  

Theremin: An Electronic Odyssey (1993)

Belgesel, Müzik · 1sa 22dk

Sundance Film Festivali Belgesel Film Yapımcıları Ödülü sahibi bu belgesel, bilim insanı Leon Theremin’in tesadüfen icat ettiği sıradışı müzik enstrümünının hikayesine odaklanıyor. Zamanımızda kendine büyük bir yer edinemese de theremin, synthesizer teknolojisine ilham verdi. Belgesel, Brian Wilson, Robert Moog gibi kişilerin anlatıcılıklarıyla da dikkat çekici bir konuma yerleşiyor.

Bob Dylan: Don’t Look Back (1967)

Belgesel, Müzik · 1sa 36 dk

20. yüzyılın en ikonik isimlerinden Bob Dylan’ın 1965 yılında gerçekleştirdiği İngiltere turnesini anlatan kült eser, Cinéma vérité tarzının öncülerinden D.A. Pennebaker tarafından çekildi. Belgeselde Joan Baez, Albert Grossman, Bob Neuwirth, Alan Price, Tito Burns gibi isimler de yer alıyor. Don't Look Back, yalnızca bir sanatçının portresini sunmakla kalmıyor, yaşanan döneme dair de etkileyici ayrıntılar sunuyor. Çekilmiş en iyi müzik belgeselleri arasında önemli bir yere sahip olan Don't Look Back, sanatçının müzik yapmadığı zamanlarda nasıl bir kimliğe büründüğünü de gösteriyor.

A Band Called Death (2012)

Biyografi, Müzik · 1sa 36 dk

Death isimli Afro-Amerikalı müzik grubu bildiklerimizi alt üst eden türdeki yapımlardan. Punk rock müzik akımı beyaz gruplardan çıkmadı, 1970’lerde Death vardı ancak yaptıkları işin hakkı yıllar sonra, 35 yılın ardından teslim edildi. Mark Christopher Covino ve Jeff Howlett’in belgeselinde Hackney kardeşlerin yolculuğuna tanık olacaksınız. Kardeşlerden Bobby Hackney, o dönemlerle ilgili şunları söylüyor: ‘‘Death 70’li yıllarda çok reddedildi. İnimize çekilmekten başka çaremiz yoktu. Sadece müzikle ilgilendiğimiz bir dönemdi ve odamızda şarkı sözleri yazdık. David ile beraber öyle çok güfte yaptık ki, koca bir repertuvar defterinden bahsediyorum. O parçalar maalesef gün yüzünü bir kez bile göremediler. Bu hikaye bitene dek bende saklıydılar.”

20 Feet From Stardom (2013)

Müzik, Biyografi · 1sa 31 dk

Genel olarak ana vokali görmeye, duymaya odaklanırız. Oysa arka planda daima müziğin bütününün büyülü olmasını sağlayan gizli kahramanlar vardır. Morgan Neville ve Gil Friesen bu konuda daha fazlasını öğrenmek istiyorlar ve ortaya bu belgesel çıkıyor. Bu belgesel müziğe katkısı olan ancak bakmayı unuttuğumuz müzisyenlere dair büyülü bir keşif hikayesi sunuyor bizlere.

Woodstock (1970)

Tarih, Müzik · 3sa 4 dk

Bazılarımız yaşadığımız döneme ait hissetmeyiz. Eskinin ruhu, geçmişin müziği çağırır. 1970’lere kendini yakın hissedenler için kült bir önerimiz var. 1969 senesinde ilk kez “3 Days of Peace and Music” sloganıyla gerçekleştirilen Woodstock Festivali, dünyanın en önemli müzik hareketlerinden biriydi. Michael Wadleigh’ın belgeselinde dönemin insanları ve The Who, Jimi Hendrix, Janis Joplin gibi müzisyen ve müzik gruplarıyla barış dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.

In Search of… Mozart, Beethoven, Haydn, Chopin (2006, 2009, 2012, 2014)

Britanya’nın önde gelen yönetmenlerinden Phil Grabsky, yeryüzündeki en önemli klasik müzik sanatçılarının belgesellerine imza attı. İlk olarak 2006 yılında In Search of Mozart) adlı belgeseli 2009 senesinde In Searchof Beethoven izledi. 2012 senesinde In Search of Haydn, 2014 senesinde ise In Search of Chopin’i çekti. Grabsky, bu belgesel serisi ile ilgili Ali Nihat Eken’e verdiği röportajda şunları söylüyor: “Filmlerimde insanın yıkmaya yönelik potansiyelini değil yaratıcılığını öne çıkarmak istiyorum. James Bond’u izlemek keyif veriyor ama Beethoven’ı tercih ediyorum.”

 

She - J (2007)

Müzik, Belgesel · 1sa 12 dk

Biri Türk diğeri Hollandalı iki kadın DJ’in hayatlarını, bir araya gelişlerini anlatan bir belgesel bu. Bu film için bir araya gelen iki kadının yaşadıkları ülkeler, kültürler farklı olsa da ortak noktaları da var. DJ Beyza ve DJ Dame'in birer anne. Elvan Kıvılcım, bu belgeseli için şunları söylüyor: “Tutkusunun peşinden gitmeyi seçmiş bir kadın olarak, bütün engellere rağmen tutkularının peşinden gitmeyi seçen kadınların öykülerini anlatmak istiyorum.”