12 Kas 2016
Deniz Berksoy

Dışarıda yemek yediğinizde düşük kalorili beslenme ipuçları

Restorana gittiğinizde sağlıklı seçimler yapın.
 
Restoranda yemek siparişi verdiğinizde, içeriğinde ne kadar yağ ve kalori olduğunu biliyor musunuz? Market alışverişinden farklı olarak, restoranda sipariş ettiğiniz besinlerde besin etiketi bulunmaz. İçeriğine ne eklendiğini ve ne kadar miktarda eklendiğini bilemezsiniz. 
Sipariş ettiğiniz içeriğin yanı sıra gelen yardımcı besinler gizli kalorileri temsil edebilir. Kilo kaybı sürecinde olan bireylerin zorlanma sebebi aslında budur. Besin içeriklerine genellikle lezzet vermesi için un, sos, krema vb. eklenir. 

Diyet planınızdan sapmadan ev dışında da yemek yiyebilirsiniz. Peki bunu nasıl sağlarsınız? 
 
Dışarıda yemek yediğinizde düşük kalorili beslenme ipuçları:
 
 
Aperatifler: Aperatif tercih edecekseniz eğer; öncelikli olarak sebze, meyve veya balık içerikli olanlara yönelmelisiniz. Marul, tere, roka vb. yeşillikler, salatalık, haşlanmış sebzeler, nohut, fasulye gibi bakliyatlar sağlıklı birer aperatif olacaktır. Kızartma veya ekmek içeriği çok olan atıştırmalıklardan uzak durun. Ayrıca atıştırmalık kısmını atlayarak da kalori sınırlandırması yapabilirsiniz. 
 
Çorba: En iyi seçim tavuk suyu veya domatesli çorbalardır. Kremalı, balıklı veya ezme çorbalar fazla kalori içerebilir. 
 
Ekmek: Sarımsaklı Ekmek, kruvasan vb. ürünler tam buğday veya çavdar ekmeğinden daha fazla kalori içerir. 
 
 
Salata: En iyi seçim yağsız içerikli mevsim salatasıdır. Tüm ekstra kalori kaynakları sınırlandırılmalıdır (kroton ekmek, peynir, nar ekşisi, mısır  vb). Salatada tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tercihen himalaya, kaya veya deniz tuzu az miktarda kullanılabilir. 
 
 
Meze: Yeşil sebzeleri, fırın, haşlanmış, köz veya ızgara olan meze içeriklerini tercih etmelisiniz. Kızarmış patates, patates cipsi, mayonez soslu mezeler, kızartmalar yüksek kalori ve yağ içerir.
 
 
Ana Yemek: Makarna, kremalı soslu yiyecekler, et ve peynir ile içeriği zenginleştirilmiş yemekleri pas geçmelisiniz. Ana yemeği seçerken sağlıklı terimler aramalısınız. Örneğin: fırınlanmış, haşlanmış, yağ eklenmemiş, ızgara, rosto. vb.
 
Tatlı: Yemeği bitirdiğinizde aslında canınız tatlı istemez. Tatlı sipariş ettiğinizde, taze meyveli, sorbe veya dondurma gibi daha sağlıklı tatlılar tercih etmelisiniz.


Dışarıda akşam yemeği yerken şu fikri aklınızdan çıkarmayın: İhtiyacınız olandan çok daha fazla yiyecek siparişi vererek beyninize tüm besinlerin tadına bakma emrini verirsiniz ve bunlar birleşince çok kalori almış olursunuz.