22 Eyl 2019
Otuzbeşlik

Docunox ile dosyalarınız güvende!

Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizli verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi ve aleyhte kullanılması gibi örneklerle de sıklıkla karşılaşıyoruz.

İzmirli girişimciler Seymen Sipahi ve Neşet Dilaver, Docunox'u buradan çıkarak geliştirmişler. Bulut depolama artık sorgulanmayan bir ihtiyaç, ancak hepimizin aklında hala güvenlikle ilgili sorular var. Biz de bulut depolama nedir, nasıl çalışır, ne kadar güvenlidir Docunox’un yaratıcılarından Seymen Sipahi'ye sorduk.

Güvenli bulut depolama nedir?

Güvenli bulut depolama, dijital dosyalarınızın ekstra güvenlik katmanları içerisinde, uzak sunucularda, organize bir şekilde saklanması olarak tanımlanabilir.

Neden Docunox kullanmalıyız?

Hepimizin bilgisayarlarında, akıllı telefonlarında, üzerinde çalıştığımız ya da depoladığımız dijital dosyaları var. Çoğu kişi bu dosyaların değerini, acil bir durumda onlara ulaşamayınca veya bilgisayarına giren bir virüs nedeniyle tüm verilerini kaybettiğinde anlıyor. Hatta gizli verilerinin istemedikleri kişilerin ellerine geçmesi ve kendi aleyhlerine kullanılıyor olması gibi örnekler de oldukça yaygın.

 

Buradan yola çıkarak Docunox'u geliştirdik. Bulut depolama artık sorgulanmayan bir ihtiyaç, ancak insanların aklına “Bulut güvenli mi?”, “Ya verilerim başkasının eline geçerse?” gibi sorular geliyor. Docunox'un bu sorulara yanıt olabileceğini düşünüyoruz.

 

Özetle, dijital dönüşüme adım atarken veri güvenliğinizi de önemsiyorsanız Docunox'u kullanabilirsiniz.

Günümüzde veri gizliliğinizi korumak ve veri kaybı yaşamamak çok önemli. Güvenli bulut depolama nasıl çalışıyor ve ne kadar güvenli?

Standart olarak alınan onlarca güvenlik tedbirine ek olarak, Docunox dosyalarınızı kriptolayarak saklıyor. Örneğin; herhangi bir dijital belgenizi Docunox'a yüklediğinizde, özel olarak geliştirdiğimiz algoritma, yüklediğiniz dosyayı alıyor ve en temel veri yapısına kadar ayırıp (binary yani ikili sistem, 101010101 gibi düşünebilirsiniz) size özel gizli bir anahtarla şifreliyor ve bu şekilde bulut sunucularımızda saklıyor. Bu dosyaya Docunox üzerinden ulaşmak istediğinizde, kriptolanmış dosya size özel olarak tanımlanmış aynı gizli anahtarla otomatik olarak çözülüyor ve dosya okunabilir şekilde bilgisayarınıza indiriliyor.

 

Bu durumda, yüklediğiniz dosyalar sunucudayken kilitli tutuluyor ve anahtarı sadece size ait oluyor. En kötü senaryoyu düşünelim; veri merkezimize bir siber saldırı oldu ve saldırganlar tüm önlemleri aşıp içeri sızdı. Karşılaşacakları tek şey bilgisayarlarına indirdiklerinde çalışmayan bozuk ve kriptolu dosyalar olacak. Her kullanıcıya ait ayrı bir anahtar oluşturulduğundan, bu şifrelerin bilgisayar korsanı tarafından çözülebilmesi 10'larca hatta 100'lerce yıl sürebilir. 

Dijital dönüşüme geçiş noktalarından biri de bu tip sistemler. Artık anılarımızı da dijital sistemlere emanet ediyoruz. Dijital dönüşüm şirketler için tasarruf anlamına geliyor. Peki bireysel kullanıcılar için ne anlam ifade ediyor?

Dijital dönüşüm sadece şirketleri etkileyen bir süreç değil tabii ki. Bireysel kullanıcılar da şirketler kadar hızlı olmasa da yavaş yavaş dijital dönüşüme uyum sağlamaya başlıyor. Söylediğiniz gibi anılarımızı bile artık dijital sistemlere emanet ediyoruz. Teknoloji artık hayatımızın hemen hemen her alanında etkisini gösteriyor ve çoğu zaman da hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu nedenle, dijital dönüşüm bireysel kullanıcılar için kolaylık ve esneklik anlamlarına geliyor. Docunox'un bize sağladıkları da tam olarak bunlar. Bireylerin onlar için değerli olan anılarını güvenerek saklayabileceği, ihtiyaç duyduğu verilere zaman - mekan fark etmeden ulaşabileceği bir sistem. Bunun yanı sıra bizim için önemli olan bir nokta da sürdürülebilirlik. Bunun için OCR (optik karakter tanıma) teknolojisini yine Docunox üyelerine sunduk. OCR ile taranmış belgeniz içerisindeki yazıları Docunox'a dijital olarak aktarabiliyorsunuz, böylece hem tüm verileriniz güvenli bir alana aktarılıyor hem de gereksiz kağıt harcamasından kurtuluyorsunuz. Bu özellik en büyük katkısını ofis ortamlarında gösterecek olsa da bireysel kullanımda da kullanıcılara büyük bir katkı ve kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz. Sizin için önemli evrakları, raporları, tez çalışmalarını, araştırmaları, ödevleri, kağıt üzerinde yaptığınız taslak çalışmalarını düzenlemek için kullanabilirsiniz. Dolayısıyla aslında dijital dönüşüm sadece şirketler için değil, herkes için tasarruf, kolaylık ve esneklik anlamlarına gelir diyebiliriz.