25 Ağu 2016
Gurmecanlar

Doğal 46

 

 
Doğal 46'yı ilk olarak İzmir Gourmet Guide'ın geçen seneki sayısında Ahmet Güzelyağdöken'in "Sokak Arası Lezzetlerim"  bölümünde ilk kez okumuştum ve çok merak etmiştim. Bu yazın başlarında ilk kez Doğal 46'yı bir öğlen saatinde ziyaret etme şansı buldum. Doğal 46 Buca Akıncılar Mahallesi'nde Şirinyer Hipodromu'nun Karabağlar tarafında kalıyor.

 

Öğlen saatinde gittiğimde Doğan Usta'yı dondurma tezgahının önünde çalışırken gördüm. Elinde bir satır sanki bir kasap edasıyla, satırı var gücüyle dondurma tezgahı üzerinde sallıyordu.  Evet yanlış anlamadınız, dondurma tezgahında herhangi bir dondurma kaşığı ya da aparatı bulunmuyor, sadece bir et satırı ve bu satırla dondurmalar -bir dana butunu parçalar gibi- servis edilecek küp şeklinde parçalara ayrılıp dondurma dolabında saklanmak üzere konuluyor.
 
 
 
Dondurmanın özelliğine gelecek olursak, dondurma Maraş dondurması zaten Doğan Usta da Maraşlı... 30 yıldır bu lezzeti keçi sütü ve keçi kremasından imal ediyorlar. İçindeki sahlep oranı da gerçekten çok başarılı ve içerisindeki şeker oranı çok fazla olmadığı için sahleple birlikte hiç bayıcı olmayan bir lezzet ortaya çıkıyor. Ayrıca Doğan Usta içinde hiçbir katkı maddesi olmadığını da belirtiyor. Bence bu lezzet uzun süre unutamayacağınız ve bu taraflara yolunuz düştüğünde her seferinde uğramak isteği yaratacak türden.
 
Öğle sıcağında 1 porsiyon (1 parça) dondurmanın yanına Gelin Bohçası, Sütlü Nuriye, kuru baklava istiyorum. Hepsi aynı tabakta geliyor. Tabii şerbetli tatlılar hemen bitiyor. Ancak dondurmayı bıçakla kese kese ısırarak yemek zorunda kalıyorsunuz, o sıcakta 15 dakikadan fazla zaman geçse bile. Yani dondurma kolay kolay erimiyor. Hatta benim gibi aynı dondurma ile bir parti daha kuru baklava ve Sütlü Nuriye ilave ettirebilirsiniz :)
 
 

 

Doğal 46'da ayrıca gerek dondurmanın yanında servis edilmek gerek kilo ile satışa sunulmak üzere çeşit çeşit tatlılar mevcut. Dondurma ile birlikte kuru baklava çok güzel gidiyor. Tavsiye ederim. Bu baklava İzmir'de bulunan baklavalara göre ortalamanın üzerinde diyebilirim. Ayrıca tatlılardan özellikle Sütlü Nuriye tatlısını kesinlikle es geçmeyin derim. Gerçekten uzun zamandır yediğim en iyi Sütlü Nuriye'lerden biriydi. Bir de full fıstık dolu Gelin Bohçası da hafif ve sahlepli tadı olan dondurma ile çok iyi bir ikili oluşturuyor.
 
 

 

Dondurma kolay kolay erimediği için kilo ile de paket yaptırıp evinize kolayca götürebilirsiniz. En son aldığımda 1 kilo dondurma 30 TL idi ve üstelik kilo ile aldığınızda çok daha bereketli oluyor. Uzun uzun bu lezzetin tadını çıkarabiliyorsunuz...