05 Oca 2019
Seçil Şeker

"Doğruyu yaparak eleştirilmeyi, yanlış yaparak alkışlanmaya tercih ediyoruz." - Göztepe SK Başkan Yardımcısı Talat Papatya

İzmir'in köklü spor kulüplerinden Göztepe Spor Klubü'nün Başkan Yardımcısı Talat Papatya ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Yeni yapılan statlarında bizleri neler bekliyor? Torbalı'daki alt yapı tesisleri Türkiye'deki spor endüstrisini nasıl geliştirecek? Rekabetler ve kavgalar hakkında neler düşnüyorlar? Biz sorduk Talat Bey tüm nezaketiyle cevapladı. Göztepe'nin Süper Lig Şampiyonluğunu kutlamayı heyecanla bekliyoruz! Önce stat sonra şampiyonluk! İzmir'in dünyaya açılan kapısı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Göztepe'de neler oluyor yakından bakalım...

 

 

 

Kazansanız da kaybetseniz de sizden desteğini çekmeyen bir taraftar kitleniz var. Bu sevginin en büyük sebebi sizce nedir?  

Armaya olan sadakat sanırım. Zamanında Göztepe’nin efsanevi bir kadrosu vardı. Sadece İzmir’de değil gittiğimiz çoğu ilde bu kadroyu ezbere sayabilen binlerce kişi var. Onlara hayran olmamak mümkün değil. Günümüzde bu başarıyı görmemiş çok fazla Göztepeli genç olsa da onlarda da bir gün yeniden bu başarıyı yakalayacağımıza dair derin bir inanç var. Göztepe’yi sadece bir semt takımı olarak görmek yanlış olur. Göztepe, Türkiye’ye mal olmuş bir takım.   

  

Muazzam bir stat inşa ediliyor. Ne zaman açılacak? İlk maç kimle oynanacak? Açılış konserinde kim sahne alacak? Stat hakkında her detayı merak ediyorum heyecanımı mazur görün lütfen. (Gülüyorum.)  

İtiraf edeyim henüz belli değiller. Sporla da ilgilensek tabii ki ekonomi ile iç içeyiz. Normal şartlarda önümüzdeki sezon ilk maçımızı orada oynamayı hayal ediyorduk. Şu an stat inşaatı öngörülenden hızlı ilerliyor olsa da ekonomik kriz sebebiyle gecikme ihtimali ortaya çıktı ama büyük bir gecikme olmayacakİlk maça gelirsek ben isterim ki Atletico Madrid ile oynayalım. Atletico Madrid galibiyetinin 22 Kasım’da 51. yılını kutladık. Konsere Andrea Bocelli gelsin isterim. Hedefimiz bir dünya takımı olmak. Başkanımızın dört sene önce düzenlediği basın toplantısında dediği gibi “Üç sene içinde Süper Lig’in as takımı olmak daha sonra Avrupa’da bilinir bir Göztepe yaratmak istiyoruz. Sadece rakiplerinizi yenerek bilinir olamazsınız. Yıllarca Arsenal şampiyon olamadı ama herkes Arsenal’i bilir. Dünya takımı olmaktan kastımız bu.   

  

 

Stat aynı zamanda yaşam merkezi olacak. Peki taraftarlarınıza ne gibi imkanlar sunacak?  

Stada çok emek verildi. Başkanımız inşaat mühendisi olduğundan her detayıyla bizzat ilgilendi. Örnek statlar gezerek fikirler toplandı ve proje çizimi öyle hayat buldu. Onlarca toplantı yapıldı. Sağlık ekibiyle, teknik ekiple, medya ekibiyle ayrı ayrı toplantılar yapıldı, ihtiyaçlar dahilinde çözümler üretildi. Bölgeye ve takıma katkı sağlayacak öğeler üzerinde durulup en ince ayrıntılarına kadar planlandı. Stadın içerisinde Migros, Teknoloji marketi, kafeler, restoranlar ve Göztepe müzesi olacak. Çocuklarımız için bir oyuncak müzesi yapma projemiz var. Spor salonu ve sağlık ile ilgili bir kuruluş, klinik olmasını da planlıyoruz. Stadın önünde 12 dönümlük bir arazimiz var. Maç günleri oranın karnaval gibi olmasını hayal ediyoruz. Sokak gösterileri olsun; çoluk çocuk, genç yaşlı karnavala gelsinler, keyifli bir gün geçirsinler istiyoruz. Eski stadın fiziki yapısından dolayı eşini, çocuğunu getirmediğinden yakınan taraftarlarımız var. Yeni stadımızla bu sorun da ortadan kalkacak.   

  

“Doğruyu yaparak eleştirilmeyi, yanlış yaparak alkışlanmaya tercih ediyoruz. “  

  

Bu sezon için sürpriz bir transfer var mı?  

Bizim en büyük transferimiz stadımız olacak. Yine aynı şekilde Torbalı’daki alt yapı tesisimiz de bizi çok heyecanlandırıyor. Yönetici şapkamızı çıkardığımızda bizler de azılı taraftarlarız. Bizim bir duruşumuz var ve çok büyük bir saygı görüyoruz. Taraftarlarımıza çok teşekkür ederiz. Doğruyu yaparak eleştirilmeyi, yanlış yaparak alkışlanmaya tercih ediyoruz. Mesela Demba Ba gerçeği var. Alkışlandığı gibi eleştirildi de ama Chelsea’de oynamış başarılı bir topçu, Göztepe taraftarını coşturdu. Transferler hep olur, stattan sonra daha da çok olur ama önemli olan Torbalı’da yetiştireceğimiz gençlerimiz. Bize gelenler kadar bizde büyüyüp dünyaya açılacak çocuklar için de heyecanlıyız. Alt yapı olmadan futbol gelişemez. 8 sahalı, atletik performansları değerlendirmeye yönelik merkezimiz olacak ayrıca işi bir spor akademisi olarak görüp, eğitim için de bir kurumla çalışacağız. Sadece futbol değil, diğer branşlar için de faaliyetlerin olacağı bir kompleks olacak. Göztepe, 17 branşta faaliyet gösteren bir takım. Triatlondan satranca kadar geniş bir spor yelpazemiz var.   

 

 

Urla’da bir yelken kulübünüz var ve çok başarılı oldu. Bu başarıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Azim ve inanç olabilir. Bir alan vardı yelken takımı için ama Göztepe’ye ve hayallerimize yakışmıyordu. Pegasus yarışlarından önce oraya bir tesis yapalım dedik. Yetişmeyecek diye başkanımız vazgeçmek istedi çünkü yarışlarda yarım bir tesis olsun istemiyordu. İçimden bir ses yetişir diyordu fakat inşaat mühendisleri yetişebileceğine inanmıyordu. Bir akşam Alaçatı’ya yemeğe gidecekken Urla’dan geri döndüm. İçime sinmedi oranın öyle kalması. Başkanı aradım yemeğe gelmeyeceğimi söyledim Hakan Yenigün ile saatine kadar detaylandırılmış bir iş planı çıkardık ve gece başkanla görüştük. 11 günde o tesis bitti. Gece gündüz tesisteydim. Çalışanlar muhtemelen deli olduğumu düşündüler ama değdi. Balkan şampiyonlukları, dereceler geldi takımımıza. En büyük teşekkür, o oldu. Burada olimpiyatlara da sporcu yetiştireceğiz.   

 

  

 

Bir de taraftarlardan gelen bir soru sormak istedik. Bir takipçimiz “Karşıyaka’nın son durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sormuş. Ne düşünüyorsunuz?  

Zevkle ve severek cevaplarım bu soruyu. İlk baştan beri çok eleştirildiğimiz bir konuydu bu. Bir şeyleri doğru yapmaya çalışarak o anlamsız rekabet ve kavgayı da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Geçmişteki o kavgaların ve gürültülerin iki takıma da bir faydası olmadığını hepimiz biliyoruz. 80 bin kişiyle dünyanın en kalabalık maçı olarak tarihe geçmiş bir maç var. Böyle güzel şeylere odaklanmak varken kavgayı destekleyemeyiz. Karşıyaka şampiyon olduğunda Twitter üzerinden tebrik mesajı atmam çok eleştirildi. Başkan Karşıyaka’nın Barcelona ile yaptığı maça gitmişti. O zaman da başkanı çok eleştirdiler. Gereksiz rekabet yüzünden spor ayıplı hale geliyor. Karşıyaka ve Göztepe birbirine beslemeli. Karşıyaka keşke Süper Lig’de olsa de bir İzmir derbisi izlesek. Karşıyaka maçları öncesi bizim mağazaların cirosu ciddi oranda artıyor. Eminim Karşıyaka’nın mağazalarının da ciroları artıyordur. Birbirimize böyle destek olmak varken düşman olmamalıyız. Karşıyaka’dan sevgiliniz oluyor, iş ortağınız oluyor, okeye dördüncünüz oluyor belki. (Gülüyor) Neden eğlenerek müsabaka izlediğiniz Karşıyakalı dostunuz da olmasın?