27 Tem 2017
Seçil Şeker

Ebru Çavuşoğlu ile Dansın Yükselen Trendi Pole Dans

İzmirlinin sanata olan düşkünlüğü aşikar. İçi kıpırdayan İzmirliler olur da İzmir'e yakışır bir dans okulu olmaz mı? Olur! 

Kaynak:On2 Dans
 

On2 Dans, bünyesinde oryantal, zumba, flamenko dersleri de vermekte ama bizi asıl heyecanlandıran kısmı, İzmir'deki tek Pole Dans kursu olması. Kemik kütlesini arttıran, tüm vücudu çalıştırıp koordinasyonu arttıran bir spor olarak görülen Pole Dans'ı biz çok sevdik. Yapması da bir o kadar eğlenceli olan yükselen trend Pole Dans'ı dans okulunun sahibi Ebru Çavuşoğlu anlatıyor. 

 Kaynak:On2 Dans
 

Ebru Hanım bize biraz dans aşkınızın nasıl başladığını anlatır mısınız?
1998 yılında hobi amaçlı dansa başladım. O zamanlar İzmir'de çok dans eğitimi alabileceğimiz yer de yoktu. Arjantin Tango ile başladım. Dans hayatımın bir parçası olmaya başlayınca çeşitli workshop'lara katıldım. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında eğitimler aldım ve hocalara asistanlıklar yaptım. Uzun bir süre Dance Floor'da eğitmenlik tecrübem oldu sonra 2013'te ON2 Dans Atölyesi'ni kurdum; çünkü artık saatlerle sınırlı bir şekilde dans etmek yetmemeye başlamıştı ve dans tiyatrosu yapmak istiyorduk ve başardık geçtiğimiz sezon flamenko, endülüs tarzında bir dans tiyatrosu sergiledik.

Kaynak: On2 Dans


Pole dans fikri nasıl çıktı ortaya? 
Hep bir hayalimiz vardı. Bir gün bir dans okulu açacağız ve pole dans dersleri vereceğiz. O zamanlar Türkiye'de bile yoktu eğitim veren bir yer. Biz açana kadar İstanbul'da bir yer açmış ama İzmir'de biz tekiz. 

 
Kaynak:On2 Dans

İnsanların dansa bakış açısı nasıl sizce? 
Şöyle bir sorun var ülkemizde; erkeklerimiz pek dans etmeyi sevmiyor. Bayanlar da eşleri dans etmediği ve sıcak bakmadığı için danstan uzaklaşmak durumunda kalıyor. Tekli danslar ve bayanlara hitap eden dans eğitimleri verdiğimiz için gönül rahatlığıyla dans etmek isteyen bayanların tercihi olduk. Biz burada eşli dans dersi sadece evlilik dansı çiftlerimize veriyoruz. 

 

Kaynak:On2 Dans


Evlenecek çiftlere nasıl bir dans öneriyorsunuz?

Bir çok parametre var. Çiftlerin kişiliklerinden, gelecek olan misafirlere, ailenin yapısına kadar her şeyi soruyor ve bir yol haritası çiziyoruz. İlk dans koreografilerini çıkarıp, eğitimlere başlıyoruz. 

Gelin - damat danslarında mutlaka süre sıkıntıları yaşanıyordur. Sizin önerdiğiniz süre nedir?

Son hafta arayıp bizim düğünümüz var diyenler oluyor. Kıramıyoruz tabii ki ama kısıtlı sürelerde olduğu için harikalar yaratılamayabiliyor. Normalde 4 ders veriyoruz ve mutlaka bir hafta aralıklarla yapıyoruz. Hem stres kontrolü açısından hem de koreografiyi beden hafızasına alabilsinler diye. En az bir ay diyebiliriz. 5. çalışmayı mümkünse düğün mekanında yapmayı öneriyorum. Onların istedikleri bir şarkıyla veya seçtikleri şarkıların potpourrisiyle de koreografi belirlenebiliyor. 

On2 Dans bünyesinde hangi dersler veriliyor?

Oryantal, zumba, flamenko, pole dans, aerial dans... Aarial dans da pole dansın kumaşlarla yapılanı. Aerial de İzmir'de tek. Pole dansla arasında meteryal farkı var ve biraz daha zor aerial. Yabancı eğitmenlerle çalışmayı tercih ediyoruz. Özellikle Rus hocalarla çalışıyoruz, çok küçüklükten başlayıp, dans disipliniyle yoğurulduklarından aldığımız sonuçlar bizi mutlu ediyor. Aerial'a çocukluktan başlamak gerekiyor o yüzden bir çocuk sınıfı açmayı da düşünüyoruz. 

 

Kaynak:On2 Dans


Çok samimi bir mekan. Mekanı seçerken nelere dikkat etmiştiniz?

Okulun binasını seçerken bile hep bir gün pole dansa başlayacağız hayaliyle yüksek tavanlı bir bina seçmiştik. Sonrasında zaten araştırırken bir spor hocasının kız arkadaşının pole dans eğitimi verdiğini ve şovlarda yer aldığını öğrendik. Onunla anlaştık ve disipliniyle, eğitimiyle herkesi etkiledi. Müdavimlerimiz olmaya başladı. Şu an pole ve aerial için 2 hocamız var. 

Herkes pole dans yapabilir mi?

Bizim kas yapımız ve tabii ki çalışma disiplinimize göre eğer aksatmadan gelirlerse yaklaşık 3 ayda egzotik pole dans hareketlerine geçebiliyorlar. İlk dersten direğe tırmanabilen de oluyor, bir ay sonra tırmanabilen de. Önemli olan pes etmemek ve olabildiğince çalışıp vücudu esnetmek. 

Kaynak:On2 Dans
 


On2 Dans'ta bizi nasıl yenilikler bekliyor?
Burada belki bir yaraya merhem olduk, kadınları dansa geri kazandırabildik. Mekanı değiştirmek istemesek de burası bize küçük gelmeye başladı. Baleyi de bünyemize katmak ve daha akademik bir okul haline gelmek istiyoruz. Flamenko için çok güzel planlarımız var ve dünya çapında bir çok ülkenin kabul ettiği Flamenko öğrenci sertifikası veriyoruz. Eğitmenliğe kadar ilerleyebiliyorlar. Pole ve Aeriel için de aynı şekilde sertifika vermeyi düşünüyoruz ve bunun için adımlar atacağız. Devamı da biz de kalsın, sizlere sürpriz olsun.

 

Son olarak Otuzbeşlik okuyucularına ne söylemek istersiniz?
Kendilerine zaman ayırsınlar, bedenleri ve ruhları için dans etsinler. Nelerden keyif alıyorlarsa, onu yapsınlar ve kendilerinde oluşan değişikliği görsünler. Bu her şeye değer.