15 Eyl 2017
Otuzbeşlik

Efes, İlk Uluslararası Opera ve Bale Günleri'ne Ev Sahipliği Yapıyor

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi


Sanat alanında böyle şahane ilklere göz atmadan önce Türkiye'deki opera ve bale tarihine bir göz atalım istiyorum;
Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Avrupa ülkelerine gönderilen elçilerin ülkemize döndüklerinde padişaha hazırlayıp sundukları raporlarda, "Opera" kelimesinden hayranlıkla bahsetmeleri üzere, sarayda operalara karşı bir ilginin oluşmasına neden olurlar. Böylece padişah III Murad döneminde (1574-1595) sarayda ilk müzikli oyun sergilenir. Bu durum Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüne kadar devam eder.
 
Cumhuriyet Dönemi'nde ise, Ziya Gökalp'in müzik konusundaki görüşlerinden etkilenen Atatürk, Cumhuriyet sonrasında devletin müzik politikasını, genişletir ve yetenekli gençler Avrupa'ya müzik öğrenimine gönderir. Avrupa'daki müzik eğitimini tamamlayarak yurda dönen genç sanatçılar, 1930'lardan sonra opera alanında da etkinliklerini göstermeye başlarlar. Cumhuriyet'in müzik politikasına uygun ilk operayı ise Ahmet Adnan Saygun besteler, bu eser "Özsoy" (öbür adıyla Feridun) dur.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi

İzmir Devlet Opera Balesi'nin ise bizlere bir sürprizi var;
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İzmir - Efes’de 2017’de ilk uluslararası opera bale günlerine hazırlanıyor. Efes Antik Şehri’ndeki Antik Tiyatro, 16-22 Eylül 2017 tarihleri arasında sanata ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Efes Antik Tiyatro girişi ve Konak Elhamra Opera Binası gişelerinden ya da www.biletiva.com biletleri alabileceğiniz bu gösteride sizleri neler bekliyor gelin birlikte göz atalım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi
 
Açılış; İzmir Devlet Operası ve Balesi tarafından 16 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Gala Konser” ile başlıyor. Konserde; G. Verdi’nin Aida, Il Trovatore, Rigoletto, La Traviata operalarından arya ve düetler; G. Puccini’nin La Boheme, Tosca operalarından, Ch. Gounod, Offenbach, G. Donizetti ve R. Leoncavallo’dan arya ve düetler seyirci ile buluşturulacak. Orkestra Şefi Tulio Varas yönetiminde İzmir Devlet Opera Orkestrası, İtalyan Solistler Tenor Gianluca Terranova ve Soprano Daniela Cappiello’ya eşlik edecek. 

19 Eylül Salı günü ise; 18 yüzyılda Osmanlı kültür ve yaşayışının etkisiyle Avrupa’da unutulmayacak besteciler, besteler, eserler ortaya çıkaran Turquerie akımının en çarpıcı örneklerinden biri sahneleniyor.  W.A. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” Yekta Kara’nın usta rejisi ile Efes’te bizlerle olacak.


İzmir - Efes Opera ve Bale Günleri’nin kapanışı ise 22 Eylül Cuma günü, Romeo ile Jülyet ile olacak. William ŞEKSPİR’in aynı adlı oyunundan Piyotr İlyiç ÇAYKOVSKİ’nin bestelediği bu ünlü eser Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile seyirciyle buluşacak. 

 
Genel Müdürlük gerekli hallerde festival programında değişiklik yapabilir bu sebepten dolayı ara ara internetten kontrol etmenizde fayda var. (Dilerseniz otuzbeslik.com'dan da takip edebilirsiniz.)

Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi