Efsaneler Yıldırım Kuşu: Bilinen Efsanelerin Bilinmeyen Hikayesi

26 Eki 2019

Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birleştiriyor. Herkül’den Kral Arthur’a, Merlin’den Ragnar’a, Yecüc ile Mecüc’den Spartalılara kadar bildiğimiz bütün mitolojik karakterler Kuyumcu’nun kitabında, nihai bir amaç uğruna, farklı bir gerçeklikte bir araya geliyor.

 

Okurken fantastik bir film izliyormuşsunuz hissine kapılacağınız kitabın yazarı Deniz Kuyumcu ile tanınmış karakterleri seçmesinin sebebini, yazarken nelerden etkinlendiğini, Türk ve Dünya fantastik edebiyatını, kitabı filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yaptığını, yazar olmak isteyenlere vereceği tavsiyeleri konuştuk.

Biraz kendinden bahseder misin? Ne okuyorsun? Günlük hayatında neler yapıyorsun?

Adım Deniz Kuyumcu. 22 yaşındayım. Ekonomi Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Medya okuyorum. Efsaneler Yıldırım Kuşu adında fantastik türde bir kitap yazdım. Aynı zamanda kısa film çekiyorum, senaryo yazıyorum, tanıtım filmi çekiyorum ve sporla ilgileniyorum. 10 yıl boyunca yüzücülük yaptım. Şu an fitness ve lisanslı olarak kickbox yapıyorum. Günlerim bunları yaparak geçiyor.

Deniz Kuyumcu kameraya bakmış gülerek poz veriyor. Arkasında deniz var, sağ tarafında ise iskelenin ucu görünüyor.

Çok farklı dallarda birçok iş yapıyorsun. Bu kadar işe nasıl zamanın yetiyor?

Genelde arkadaşlarımın da çok sorduğu bir soru bu. Bunun planlama ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Nerede, ne zaman, ne yapacağınızı bilirseniz ve yapacaklarınızı ertelemezseniz her şeyi yapacak zamanı bulabilirsiniz.

Kitabını okumayanlar için kitabını anlatabilir misin?

Kitabım dünya mitoloji, din, tarih, efsaneleri kapsayan fantastik türde bir eser. Dini, tarihsel bazı olayları ve bazı mitolojik karakterleri kendi fantezi dünyamda bir araya getirip fantastik bir öykünün içine yerleştirdim. Tamamen kurgusal bir hikaye yarattım.

Tanınmış karakterleri seçmenin sebebi de kitabın evrensel olabilmesi için miydi?

Evet kitabımın evrensel olmasını istedim. Kitapta herkes tarafından bilinen Herkül, Arthur da yer almakta daha geri planda kalan, herkesin bilmediği Göbekli Tepe, Anunnakiler ve Oyuk Dünya da yer almakta.

Başrollerdeki Owen ve Z senin yarattığın karakterler mi?

Baş iyi ve baş kötü diye adlandırabileceğimiz karakterler tamamen benim kendi yarattığım karakterler.

Kitabı yazmadan önce karakterleri mi seçmiştin yoksa bir çatı belirleyip ona göre mi ilerledin?

Kafamda bazı karakterler ve hikaye belliydi. Şu karakterler şuraya gidecek diye planlamıştım. Onun dışındaki her şey kitabı yazarken kendi kendine gelişti.

Kitabı yazarken sinema filmlerinden etkilendiğin oldu mu?

Tabii, ben kitabı yazarken birçok şeyden etkilendim sinema filmleri de dahil. Yüzüklerin Efendisi’ndeki yolda olma durumu beni çok etkiledi. Ben de kitabımda yol temasını kullandım. Onun dışında fantastik ve bilim kurgu kitaplarından da çok etkilendim. Dizilerden hatta çocukluğumda izlediğim çizgi filmlerden, oynadığım bilgisayar oyunlarından da etkilendim.

Kitabın sonundan anladığıma göre kitabın devamı gelecek.

Kafamda beş kitap olarak kurguladım. Tabii ki bütün kitapları kurgulamadım ama her birinde ne olacağını planladım.

Gelecek kitaplarda neler olacağına dair küçük tüyolar verebilir misin?

Okuyucular ileride Türk, Japon, Çin, İran mitolojisinden karakterleri de hikaye örgüsünde görebilecekler.

"Farklı bir gerçeklikte yaşananlar tüm destansı kişilerin aynı zaman diliminde toplanmasına neden oldu” demişsin. Peki farklı gerçeklikte ne oldu?

Mesela kitabımda Arthur'un Excalibur’u kayadan çıkarma hikayesi yer alıyor. Bu gerçek mitolojik bir öykü. Ama mitolojinin orjinalinde Arthur, Herkül ile şeytana karşı mücadele etmez ama benim kitabımda ediyor. Bu da benim kurgusal evrenim. Kitapta karakterler nihai bir amaç için bir araya geliyorlar (şeytana karşı verilen savaş). Bu karakterlerin aynı zaman dilimde bir araya gelmesine sebep oluyor. Kont Drakula 1400’lü yıllarda yaşamıştır ama benim kitabımda Herkül ile aynı zaman diliminde var oluyor. Ben bu karakterleri bir araya getirerek okuyucuların hem bilinen hikayeleri ve karakterleri hatırlamalarını hem de kurguladığım büyük hikayede bu karakterleri bir arada görmelerini istedim.

Kitabın sinematografik çokça öğe barındırıyor. Kitabı okurken fantastik bir fim izliyormuşum hissine kapıldım. Sanırım o da senin sinema okumandan kaynaklanıyor. 

Doğrudur sinema okumam yazma şeklimi etkiledi. Zaten çok fazla fantastik kitap okurum. Rus bir yazar olan Dmitry Glukhovsky'nin Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 adlı kitap serisinden çok etkilenmiştim. Glukhovsky kitaplarında ortamı çok güzel betimler ve olaylar çok güzel bir şekilde kafanızda canlanır. Rusya’nın metrosunda sanki oradaymışsınız gibi hissedersiniz. Ben de böyle bir kitap yazmak istedim. Fantastik kitaplarda betimleme bence çok önemli bir unsurdur.

Kitabı sinema filmine uyarlamak istediğini biliyorum. Kitapta bir dönem olmasa da filmde bir dönem olması gerekiyor. Peki bu hangi dönem olurdu?

Evet, filme uyarlanmasını çok istiyorum. Aslında kitabı da orta çağ dönemini baz alarak yazdım. O dönemin özelliklerine yoğunlaştım. Filmin de o dönemde geçmesini isterdim.

Kitabi filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yapacaksın?

Kitabın filme dönüşmesi Türkiye’de çok zor. Fantastik bir film çekebilmek için olanakların yerterli olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu tarz filmleri Hollywood dışında çekebilen başka bir ülke de yok. Sinemanın merkezi olduğu için Los Angeles’a gitmek istiyorum. Orada sinema konusunda yol almış bazı arkadaşlarım da var. Onlarla birlikte çalışmak istiyorum. Eğer bir fırsatım olursa kitabımı filme uyarlayıp dünyaya izletmek istiyorum. Sadece Türk mitolojisine bağlı kalmak istemememin, evrensel karakterleri kullanmamın nedeni de bu.

Türk ve dünya fantastik edebiyatını karşılaştırmanı istesem. Hangi edebiyatçıları okudun, hangilerinden etkilendin?

Türk fantastik edebiyatında Çağlayan Yılmaz’ın Börü serisi gibi fantastik kitaplarımız var ama kitap sayısı çok sınırlı. Aslında Dede korkut hikayeleri, Ergenekon destanı gibi sadece kendi kültürümüzü yansıtan eserlere sahibiz.

 

Dünya fantastik edebiyatında Rusların eserlerlerini daha çok beğeniyorum. Çok bilinen fantastik kitapların hemen hemen hepsini okudum diyebilirim. Ama yolculuk hikayeleri beni daha çok etkiliyor.

Örnek aldığın yazarlar var mı?

John Ronald Reuel Tolkien fantastik edebiyatın bana göre en iyileridir. Çünkü kendi dilini yaratmış, her karakteri kendi yaratmış, çok fazla hazırlık yapmış ve çok uzun süreçlerde de kitaplarını yazmıştır. J.K. Rowling’i de çok beğeniyorum. Yazarlık konusunda hiçbir deneyimi olmayan bir kadının hikaye anlatımındaki ustalığı bana çok ilham ve güç verdi.

Bu hayal gücüyle alakalı sanırım? Hepimiz sınırsız hayal gücüyle doğduk ama hayat şartları şarları çoğumuzu hayal kuramaz hale getirdi. Sen bu yetini nasıl korudun?

Çocukluğumdan beri film izlemeyi, kitap okumayı çok severim. Benim farkım izlediklerimden ve okuduklarımdan çok fazla etkilenmem. Ayrıca etkilendiğim hikayelerin nedenlerini merak eder ve araştırmalar yaparım.

İlham gerçekten anlık gelen bir şey mi? Gelsin diye bekliyor musun? Yoksa küçük küçük notlar alıp sonra mı yazıya döküyorsun?

Küçük küçük notlar kesinlikle alıyorum. Not almazsam aklımdan uçup gidiyor. Mesela metrodayım aklıma bir şey geliyor hemen telefonumun notlar kısımına yazıyorum. Gece yatağımdan kalkıp kağıda yazdığım da oluyor. İlham gerçekten gecenin bir yarısında da gelebiliyor. Ama hikaye, yazarken olay örgüsüne göre de şekillenebiliyor. İşin kilit noktası hikayenin olay örgüsünü oluşturmak, notlar almak ve boşlukları doldurmak diyebilirim.

Türkiye’de fantastik kitap yazarlarının kitaplarını yayımlatmakta çok zorluklar yaşadıklarını duyuyorum. Sen kitabını yayınlarken zorluklarla karşılaştın mı?

Bu tip duyumları ben de duydum ama ben bu tip zorluklarla karşılaşmadım. Kitabım Duvar Yayınları tarafından İzmir Kitap Fuarı zamanında yayımlandı. Yayınevi, fuarda bana hemen stant ayarladı. Fuar çok güzel geçti ve gurur vericiydi. Kitabevleri, internet siteleri için çoğu kitaba hemen yer veriyorlar ama raflara gelince yeni yazarlara yer vermek istemiyorlar. Yazarların raflarda yer alabilmesi için ya çok kitabı olması ya çok tanınması ya da popüler biri olması gerekiyor.

Fantastik kitaplar aslında gerçeğin bir yansımasıdır. Senin kitabın hayattaki hangi gerçeği yansıtıyor?

Kitabım gerçek hayatta da hiçbir zaman bitmeyen kötü ve iyi arasındaki mücadeleyi yansıtıyor. Ben kitabımda kötü neden kötülüğü seçiyor, iyi neden iyiliği tercih ediyor sebeplerini çok iyi anlattığımı düşünüyorum. Kitabın giriş kısmı olan Yaratılış bölümünde hiç diyalog yoktur. O bölüm karakterlerin neden öyle bir yol alacaklarına dair okuyuculara zemin hazırlamak için yazıldı.

Bu röportajı sen yapsaydın kendine ne sorardın?

Nasıl yazmaya başladığımı sorardım. Cevabı ise şu: Aklımda bir hikaye yazmak hep vardı. Hep bilinen karakterleri bir araya getirmenin çok ilgi çekeceğini düşünüyordum. Gerçi ben bu kitabı yazarken Marvel bunu yaptı. Avengers: Sonsuzluk Savaşı ben kitabı yazmaya başladıktan sonra çıktı.Yanlış anlaşılmasını istemem.

Kitabın kapağını kim tasarladı?

Kapağı kuzenim Çağdaş Gülöğüt tasarladı. Kendisi ressamdır. Başta başka bir kapak düşünmüştük.

Kapakta baş karakterler yerine yan karakterlerin kullanılmasının nedenini merak etmiştim doğrusu.

Kapakta mahşerin dört atlısı, kırmızı ay ve şeytanın serbest kaldığı manastır yer almakta. Şeytanın, mahşerin dört atlısı tarafından kurtarıldığı gün tasvir edilmekte. Tamamen kötülere yönelik bir kapak oldu. (Gülüyor) Tasarımcım bu sahneyi çok beğendiğini ve kapakta bunu canlandırmak istediğini söyledi. Ben de tasarımı ona bıraktım.

Kapak tasarımının satışları etkilediğini düşünüyor musun?

Tasarımın canlı ve renkli olmasını istemiştim keza öyle de oldu. Aslına bakarsanız iyi bir şey değil ama kapak tasarımının satışları etkilediği bir gerçek. Kapağa bakıp kitap almamak lazım. Maalesef sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kapağa ve özete bakıp insanlar kitap alabiliyorlar. Benim kitabım gençlere yönelik ve genç nesil kapak tasarımına önem veriyor.

Hedefte neler var?

İlk önce okulum bitene kadar üçüncü kitabımı bitirmek istiyorum. Bu sene ikinci kitabımı çıkarmak istiyorum. Kitabın ismi Oyuk Dünya olacak. Efsaneler beş kitap olacak. Seri bittikten sonra da kitabı filme çekmek istiyorum. Bu da benim en büyük hayalim.

Kariyer younda edebiyata mı, sinemaya mı ağırlı vereceksin?

İkisini de seviyorum. Sinemada ilerlemeyi düşünüyorum ama yazmayı hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Tabii ki kendi yazdığım bir filmi çekmeyi tercih ederim.

Yazmak isteyen gençlere neler tavsiye edersin?

Kitabı yazmaya başladığımdan beri her gün en azından bir sayfa yazıyorum. Kalemi alıp yazmaktan çekinmesinler. Eski yazdıklarına bakıp, tekrar üzerinden geçip daha iyisini yazabilirler. Yazmak istedikleri alandaki tüm kitapları okusunlar. Yazmak istedikleri konular hakkında bilgi edinip not alsınlar. Ne yazmak istedikelerine karar verdiklerinde mutlaka yazmaya başlasınlar. Yazmayı ertelemesinler. Bir yerden başlamak lazım. Başlamazsanız sonunun gelmesini bekleyemezsiniz.

Benzer yazılar
GÜNCEL
KONSER
Geçirdiğimiz bu zorlu ve olağanüstü dönemde bizlerin kahramanı olan sağlık çalışanları için düzenlenen Sağlık Çalışanlar...
Otuzbeşlik
2 Ağu 2020
GEZİ
Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Bozcaada'nın tarihi MÖ 3000 yıllarına dayanıyor. Enfes şarapları, üzü...
Kardelen Uysal
28 Tem 2020
SAHİL
İzmir'in en şirin beldelerinden tatil Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. Eski Foça'nın mima...
Gülay Güler
26 Tem 2020
SİNEMA
Pür hikaye anlatıcılığının en etkili dışavurum şekli olarak kabul edilen kısa film aslında film ortamının ortaya çıkmış ...
Nazım Kahramantürk
22 Tem 2020
MÜZİK
Progresif rock ve endüstriyel ögeleri birleştiren deneysel müzik grubu Noisual, sesle görselin gücünü birleştirerek orta...
Otuzbeşlik
21 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan İzmir'de birçok beach club mevcut. Çeşme, Urla, Karaburun, Mordoğan ve Foça'nı...
Gülay Güler
17 Tem 2020
GEZİ
Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık, Antik Çağ'da ayva anlamına gelen "Kidonia" adıyla anılmaktaydı. Ayvalık ...
Kardelen Uysal
16 Tem 2020
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
RESTORAN
Urla'da yeni nesil ocakbaşı konseptiyle açılan ilk yer olan Ahbap adını sahiplerinden alıyor. İki yakın dost olan Sercan...
Gülay Güler
11 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
EDEBİYAT
TEKNOLOJİ
İzmir merkezli tasarım ajansı DotworkMedia tarafından yayınlanan E-debiyat App, son yıllarda dijital ortamda yakalanan i...
Otuzbeşlik
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğinizi hayal edin... Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için h...
Gülay Güler
1 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade