R
GİRİŞ
TR
EN

Efsaneler Yıldırım Kuşu: Bilinen Efsanelerin Bilinmeyen Hikayesi

#EDEBİYAT
Gülay Güler
26 Oct 2019

Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birleştiriyor. Herkül’den Kral Arthur’a, Merlin’den Ragnar’a, Yecüc ile Mecüc’den Spartalılara kadar bildiğimiz bütün mitolojik karakterler Kuyumcu’nun kitabında, nihai bir amaç uğruna, farklı bir gerçeklikte bir araya geliyor.

 

Okurken fantastik bir film izliyormuşsunuz hissine kapılacağınız kitabın yazarı Deniz Kuyumcu ile tanınmış karakterleri seçmesinin sebebini, yazarken nelerden etkinlendiğini, Türk ve Dünya fantastik edebiyatını, kitabı filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yaptığını, yazar olmak isteyenlere vereceği tavsiyeleri konuştuk.

Biraz kendinden bahseder misin? Ne okuyorsun? Günlük hayatında neler yapıyorsun?

Adım Deniz Kuyumcu. 22 yaşındayım. Ekonomi Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Medya okuyorum. Efsaneler Yıldırım Kuşu adında fantastik türde bir kitap yazdım. Aynı zamanda kısa film çekiyorum, senaryo yazıyorum, tanıtım filmi çekiyorum ve sporla ilgileniyorum. 10 yıl boyunca yüzücülük yaptım. Şu an fitness ve lisanslı olarak kickbox yapıyorum. Günlerim bunları yaparak geçiyor.

Deniz Kuyumcu kameraya bakmış gülerek poz veriyor. Arkasında deniz var, sağ tarafında ise iskelenin ucu görünüyor.

Çok farklı dallarda birçok iş yapıyorsun. Bu kadar işe nasıl zamanın yetiyor?

Genelde arkadaşlarımın da çok sorduğu bir soru bu. Bunun planlama ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Nerede, ne zaman, ne yapacağınızı bilirseniz ve yapacaklarınızı ertelemezseniz her şeyi yapacak zamanı bulabilirsiniz.

Kitabını okumayanlar için kitabını anlatabilir misin?

Kitabım dünya mitoloji, din, tarih, efsaneleri kapsayan fantastik türde bir eser. Dini, tarihsel bazı olayları ve bazı mitolojik karakterleri kendi fantezi dünyamda bir araya getirip fantastik bir öykünün içine yerleştirdim. Tamamen kurgusal bir hikaye yarattım.

Tanınmış karakterleri seçmenin sebebi de kitabın evrensel olabilmesi için miydi?

Evet kitabımın evrensel olmasını istedim. Kitapta herkes tarafından bilinen Herkül, Arthur da yer almakta daha geri planda kalan, herkesin bilmediği Göbekli Tepe, Anunnakiler ve Oyuk Dünya da yer almakta.

Başrollerdeki Owen ve Z senin yarattığın karakterler mi?

Baş iyi ve baş kötü diye adlandırabileceğimiz karakterler tamamen benim kendi yarattığım karakterler.

Kitabı yazmadan önce karakterleri mi seçmiştin yoksa bir çatı belirleyip ona göre mi ilerledin?

Kafamda bazı karakterler ve hikaye belliydi. Şu karakterler şuraya gidecek diye planlamıştım. Onun dışındaki her şey kitabı yazarken kendi kendine gelişti.

Kitabı yazarken sinema filmlerinden etkilendiğin oldu mu?

Tabii, ben kitabı yazarken birçok şeyden etkilendim sinema filmleri de dahil. Yüzüklerin Efendisi’ndeki yolda olma durumu beni çok etkiledi. Ben de kitabımda yol temasını kullandım. Onun dışında fantastik ve bilim kurgu kitaplarından da çok etkilendim. Dizilerden hatta çocukluğumda izlediğim çizgi filmlerden, oynadığım bilgisayar oyunlarından da etkilendim.

Kitabın sonundan anladığıma göre kitabın devamı gelecek.

Kafamda beş kitap olarak kurguladım. Tabii ki bütün kitapları kurgulamadım ama her birinde ne olacağını planladım.

Gelecek kitaplarda neler olacağına dair küçük tüyolar verebilir misin?

Okuyucular ileride Türk, Japon, Çin, İran mitolojisinden karakterleri de hikaye örgüsünde görebilecekler.

"Farklı bir gerçeklikte yaşananlar tüm destansı kişilerin aynı zaman diliminde toplanmasına neden oldu” demişsin. Peki farklı gerçeklikte ne oldu?

Mesela kitabımda Arthur'un Excalibur’u kayadan çıkarma hikayesi yer alıyor. Bu gerçek mitolojik bir öykü. Ama mitolojinin orjinalinde Arthur, Herkül ile şeytana karşı mücadele etmez ama benim kitabımda ediyor. Bu da benim kurgusal evrenim. Kitapta karakterler nihai bir amaç için bir araya geliyorlar (şeytana karşı verilen savaş). Bu karakterlerin aynı zaman dilimde bir araya gelmesine sebep oluyor. Kont Drakula 1400’lü yıllarda yaşamıştır ama benim kitabımda Herkül ile aynı zaman diliminde var oluyor. Ben bu karakterleri bir araya getirerek okuyucuların hem bilinen hikayeleri ve karakterleri hatırlamalarını hem de kurguladığım büyük hikayede bu karakterleri bir arada görmelerini istedim.

Kitabın sinematografik çokça öğe barındırıyor. Kitabı okurken fantastik bir fim izliyormuşum hissine kapıldım. Sanırım o da senin sinema okumandan kaynaklanıyor. 

Doğrudur sinema okumam yazma şeklimi etkiledi. Zaten çok fazla fantastik kitap okurum. Rus bir yazar olan Dmitry Glukhovsky'nin Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 adlı kitap serisinden çok etkilenmiştim. Glukhovsky kitaplarında ortamı çok güzel betimler ve olaylar çok güzel bir şekilde kafanızda canlanır. Rusya’nın metrosunda sanki oradaymışsınız gibi hissedersiniz. Ben de böyle bir kitap yazmak istedim. Fantastik kitaplarda betimleme bence çok önemli bir unsurdur.

Filmi sinema filmine uyarlamak istediğini biliyorum. Kitapta bir dönem olmasa da filmde bir dönem olması gerekiyor. Peki bu hangi dönem olurdu?

Evet, filme uyarlanmasını çok istiyorum. Aslında kitabı da orta çağ dönemini baz alarak yazdım. O dönemin özelliklerine yoğunlaştım. Filmin de o dönemde geçmesini isterdim.

Kitabi filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yapacaksın?

Kitabın filme dönüşmesi Türkiye’de çok zor. Fantastik bir film çekebilmek için olanakların yerterli olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu tarz filmleri Hollywood dışında çekebilen başka bir ülke de yok. Sinemanın merkezi olduğu için Los Angeles’a gitmek istiyorum. Orada sinema konusunda yol almış bazı arkadaşlarım da var. Onlarla birlikte çalışmak istiyorum. Eğer bir fırsatım olursa kitabımı filme uyarlayıp dünyaya izletmek istiyorum. Sadece Türk mitolojisine bağlı kalmak istemememin, evrensel karakterleri kullanmamın nedeni de bu.

Türk ve dünya fantastik edebiyatını karşılaştırmanı istesem. Hangi edebiyatçıları okudun, hangilerinden etkilendin?

Türk fantastik edebiyatında Çağlayan Yılmaz’ın Börü serisi gibi fantastik kitaplarımız var ama kitap sayısı çok sınırlı. Aslında Dede korkut hikayeleri, Ergenekon destanı gibi sadece kendi kültürümüzü yansıtan eserlere sahibiz.

 

Dünya fantastik edebiyatında Rusların eserlerlerini daha çok beğeniyorum. Çok bilinen fantastik kitapların hemen hemen hepsini okudum diyebilirim. Ama yolculuk hikayeleri beni daha çok etkiliyor.

Örnek aldığın yazarlar var mı?

John Ronald Reuel Tolkien fantastik edebiyatın bana göre en iyileridir. Çünkü kendi dilini yaratmış, her karakteri kendi yaratmış, çok fazla hazırlık yapmış ve çok uzun süreçlerde de kitaplarını yazmıştır. J.K. Rowling’i de çok beğeniyorum. Yazarlık konusunda hiçbir deneyimi olmayan bir kadının hikaye anlatımındaki ustalığı bana çok ilham ve güç verdi.

Bu hayal gücüyle alakalı sanırım? Hepimiz sınırsız hayal gücüyle doğduk ama hayat şartları şarları çoğumuzu hayal kuramaz hale getirdi. Sen bu yetini nasıl korudun?

Çocukluğumdan beri film izlemeyi, kitap okumayı çok severim. Benim farkım izlediklerimden ve okuduklarımdan çok fazla etkilenmem. Ayrıca etkilendiğim hikayelerin nedenlerini merak eder ve araştırmalar yaparım.

İlham gerçekten anlık gelen bir şey mi? Gelsin diye bekliyor musun? Yoksa küçük küçük notlar alıp sonra mı yazıya döküyorsun?

Küçük küçük notlar kesinlikle alıyorum. Not almazsam aklımdan uçup gidiyor. Mesela metrodayım aklıma bir şey geliyor hemen telefonumun notlar kısımına yazıyorum. Gece yatağımdan kalkıp kağıda yazdığım da oluyor. İlham gerçekten gecenin bir yarısında da gelebiliyor. Ama hikaye, yazarken olay örgüsüne göre de şekillenebiliyor. İşin kilit noktası hikayenin olay örgüsünü oluşturmak, notlar almak ve boşlukları doldurmak diyebilirim.

Türkiye’de fantastik kitap yazarlarının kitaplarını yayımlatmakta çok zorluklar yaşadıklarını duyuyorum. Sen kitabını yayınlarken zorluklarla karşılaştın mı?

Bu tip duyumları ben de duydum ama ben bu tip zorluklarla karşılaşmadım. Kitabım Duvar Yayınları tarafından İzmir Kitap Fuarı zamanında yayımlandı. Yayınevi, fuarda bana hemen stant ayarladı. Fuar çok güzel geçti ve gurur vericiydi. Kitabevleri, internet siteleri için çoğu kitaba hemen yer veriyorlar ama raflara gelince yeni yazarlara yer vermek istemiyorlar. Yazarların raflarda yer alabilmesi için ya çok kitabı olması ya çok tanınması ya da popüler biri olması gerekiyor.

Fantastik kitaplar aslında gerçeğin bir yansımasıdır. Senin kitabın hayattaki hangi gerçeği yansıtıyor?

Kitabım gerçek hayatta da hiçbir zaman bitmeyen kötü ve iyi arasındaki mücadeleyi yansıtıyor. Ben kitabımda kötü neden kötülüğü seçiyor, iyi neden iyiliği tercih ediyor sebeplerini çok iyi anlattığımı düşünüyorum. Kitabın giriş kısmı olan Yaratılış bölümünde hiç diyalog yoktur. O bölüm karakterlerin neden öyle bir yol alacaklarına dair okuyuculara zemin hazırlamak için yazıldı.

Bu röportajı sen yapsaydın kendine ne sorardın?

Nasıl yazmaya başladığımı sorardım. Cevabı ise şu: Aklımda bir hikaye yazmak hep vardı. Hep bilinen karakterleri bir araya getirmenin çok ilgi çekeceğini düşünüyordum. Gerçi ben bu kitabı yazarken Marvel bunu yaptı. Avengers: Sonsuzluk Savaşı ben kitabı yazmaya başladıktan sonra çıktı.Yanlış anlaşılmasını istemem.

Kitabın kapağını kim tasarladı?

Kapağı kuzenim Çağdaş Gülöğüt tasarladı. Kendisi ressamdır. Başta başka bir kapak düşünmüştük.

Kapakta baş karakterler yerine yan karakterlerin kullanılmasının nedenini merak etmiştim doğrusu.

Kapakta mahşerin dört atlısı, kırmızı ay ve şeytanın serbest kaldığı manastır yer almakta. Şeytanın, mahşerin dört atlısı tarafından kurtarıldığı gün tasvir edilmekte. Tamamen kötülere yönelik bir kapak oldu. (Gülüyor) Tasarımcım bu sahneyi çok beğendiğini ve kapakta bunu canlandırmak istediğini söyledi. Ben de tasarımı ona bıraktım.

Kapak tasarımının satışları etkilediğini düşünüyor musun?

Tasarımın canlı ve renkli olmasını istemiştim keza öyle de oldu. Aslına bakarsanız iyi bir şey değil ama kapak tasarımının satışları etkilediği bir gerçek. Kapağa bakıp kitap almamak lazım. Maalesef sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kapağa ve özete bakıp insanlar kitap alabiliyorlar. Benim kitabım gençlere yönelik ve genç nesil kapak tasarımına önem veriyor.

Hedefte neler var?

İlk önce okulum bitene kadar üçüncü kitabımı bitirmek istiyorum. Bu sene ikinci kitabımı çıkarmak istiyorum. Kitabın ismi Oyuk Dünya olacak. Efsaneler beş kitap olacak. Seri bittikten sonra da kitabı filme çekmek istiyorum. Bu da benim en büyük hayalim.

Kariyer younda edebiyata mı, sinemaya mı ağırlı vereceksin?

İkisini de seviyorum. Sinemada ilerlemeyi düşünüyorum ama yazmayı hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Tabii ki kendi yazdığım bir filmi çekmeyi tercih ederim.

Yazmak isteyen gençlere neler tavsiye edersin?

Kitabı yazmaya başladığımdan beri her gün en azından bir sayfa yazıyorum. Kalemi alıp yazmaktan çekinmesinler. Eski yazdıklarına bakıp, tekrar üzerinden geçip daha iyisini yazabilirler. Yazmak istedikleri alandaki tüm kitapları okusunlar. Yazmak istedikleri konular hakkında bilgi edinip not alsınlar. Ne yazmak istedikelerine karar verdiklerinde mutlaka yazmaya başlasınlar. Yazmayı ertelemesinler. Bir yerden başlamak lazım. Başlamazsanız sonunun gelmesini bekleyemezsiniz.

Benzer yazılar
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, iktidarı, gücü, bas...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
#SANAT
Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Bura...
Kardelen Uysal
2 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
İzmir’de bu hafta yine kaçırılmayacak etkinlikler var. Etkinlik listemize göz atmadan haftaya başlamayın.
Editör
2 Dec 2019
#ETKİNLİK ALANI
#ATÖLYE
2019 yılında Urla Merkez’de hizmete giren Urla Coworking birlikte üretelim felsefesiyle girişimcilik, sanat ve kültürel ...
Gülay Güler
1 Dec 2019
#CAFE
#EĞLENCE MEKANI
İzmir'in en yeni, en sağlıklı ve en karizmatik kahvecisiyle karşınızdayız! Kahveci dediğimize bakmayın Make Me Joi'nin m...
Seçil Şeker
29 Nov 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu, dokuz senedir doğaçlama tiyatro festivali yapıyor. Farklı illerden de tiyatro gruplarının katıldı...
Kardelen Uysal
29 Nov 2019
#KONFERANS
Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci Topluluğu ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Ekonomi Topluluğu'nun iş birliği...
Editör
29 Nov 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Aralık ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar, stand-up gösterileri ve tiyatro festivalleri bekliyor....
Kardelen Uysal
28 Nov 2019
#KONSER
#FESTİVAL
2019'un son konserleriyle karşınızdayız. Aralık bize hem kış melankolimizi yaşayabileceğimiz hem de müziğin coşkusuna ka...
Gülay Güler
28 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Turuncu Dernek, Birleşmiş Milletler’in cinsiyete dayalı şiddete ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık ya...
Seçil Şeker
27 Nov 2019
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com'un düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 18'incisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
26 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#BALE
#FESTİVAL
Henüz havalar çok soğumasa da içinizi ısıtacak etkinliklerle karşınızdayız. İzmir bu hafta nerelerde dans edip nerelerde...
Editör
25 Nov 2019
#ATÖLYE
Galeri A Güncel Sanat Merkezi 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık’ta güncel sanat yazarlığı ve eleştirmenliğinin önem...
Editör
23 Nov 2019
#TİYATRO
Norveçli yazar Henrik Ibsen'in yazdığı, Patrick Marber'ın uyarladığı oyun; Mehmet Birkiye'nin rejisi ve güçlü oyuncu kad...
Editör
22 Nov 2019
#BELGESEL
Özkan Emre, Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü'nden mezun bağımsız bir belgesel yönetmeni. Şimdilerde ise aynı ...
Kardelen Uysal
21 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci...
Gülay Güler
21 Nov 2019
#MÜZE
#ATÖLYE
#SERGİ
#FELSEFE
Aktiffelsefe Kültür Derneği, yediden yetmişe herkesin müzelere ilgisini artırmak, tarih ve mitolojiyi felsefe ile yoğuru...
Editör
21 Nov 2019
#SİNEMA
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
20 Nov 2019
#EDEBİYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SİNEMA
#FESTİVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SİNEMA
#SÖYLEŞİ
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade