06 May 2018
Seçil Şeker

Ege Perla'da bir Bodrum Esintisi: Aynalıkavak

Ege Perla'nın son katına çıkıp deniz manzarasıyla büyülendiğiniz o yer Aynalıkavak. Mütevazi işletmecileri size hem çok şık hem de çok konforlu bir mekan hazırlamışlar. Aynalıkavak'ta içkinizi yudumlarken tatlı tatlı saçlarınızı dalgalandıran rüzgara kendinizi bırakacak ve eğer canlı müziğin olduğu gecelere denk gelirseniz unutulmaz bir akşam yaşayacaksınız. Üstelik mutfak konusunda da çok iddialılar. E haklılar, burada yenilen yemeğin müdavimi olmamak elde değil. Gelin Aynalıkavak'a bir göz atalım...

 

 

Aynalıkavak nasıl doğdu? 

18 sene yurt dışında edindiğimiz birikimleri, güzel sanat müzelerinin verdiği keyfi tadıp değişik lokasyon ve mutfaklarda yemek yiyip değişik kültürleri tanıdıktan sonra bunları harmanladık ve ortak sinerji projesi olarak Aynalıkavak doğdu. Portekiz'den şarap ithalatıyla çok da ticari olmayan bir proje olarak başladık. Zaman içerisinde de çok sevildi. Şaraplarımız ilk başta Portekiz'den geliyordu tamamen. Zaman ilerledikçe Türk üreticilerle de birebir tanışmalar gerçekleştirdik. Şarap kültürünü benimsetmek amacıyla üst segment şarapları dahi bardak olarak sunmaya başladık. Türkiye'de çok alışılagelmiş bir şey değildi bu. Bodrum müşterisi de buna müsaitti ve çok sevilen bir seçenek oldu.  

 

Bodrum'dan İzmir'e taşınmanız nasıl oldu? 

Hiç beklenmedik bir şekilde gerçekleşti. Bodrum'da açtığımız mekan Zero akımından ilham alıyor. Mekandaki atık malzemeler kullanılarak oluşturulan sanat eserleri güzel bir ruh haliyle gelenlere ayna tutuyor. Tasarım ve gastronominin birleşimiyle çok güzel bir kitlenin ilgisini çekebildik. Yalıkavak'ın gün batımı, bitki örtüsü, havası bizim yelpazemizi hazırlamamıza yardımcı oldu. Bodrum'da bizi başarıya ulaştıran unsurlar fark edilince bize ulaştılar. Burayı ve manzarasını gördüğümüzde ruhumuzu yansıtabileceğimizi düşündük. Alışveriş merkezleri zero akımına çok elverişli olmasa da Ege Perla'nın yapısı buna çok uygundu ve bu sebeple yenilikçi olduğumuzu düşünüyorum.  

 

 

Böyle bir aurada müzik dinlemek çok keyifli olmalı. Aynalıkavak'ta müzik nasıl bir yerde?  

Kesinlikle çok önemli bir noktada. Oturmuş bir müzisyen kadromuz yok henüz. Deneysel bir şekilde farklı arkadaşlar ile çalışıyoruz. Bazıları duo, bazıları trio oluyor. Bu konuda bizimle aynı ruhta olan, Aynalıkavak'ı müziğinde yansıtacak hocalarımızla çalışıyoruz. Şimdilik haftada 2 gün çarşamba ve cuma sahnelerimiz oluyor. Buraya gelenler güzel, kaliteli bir müzik eşliğinde çok lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirler.  

 

Çok da güzel etkinlikler düzenliyorsunuz. Bu etkinlikleri nasıl oluşturdunuz? 

İzmir'de keşfettiğimiz kişilerden biri Berk Karadana. Şarap kültürü ve sektöründe profesyonelleşmiş bir isim. Onunla beraber çıktığımız serüvende farklı üreticilerin ürettiği farklı şaraplar ile bizim mutfağımızı birleştirdiğimiz tadım yemek eşleşmeleri düzenledik. Gelen geri dönüşlerin verdiği keyif çok güzeldi. Aynı zamanda viski yemek eşleşmesiyle düzenlediğimiz bir gece yaptık. Yine çok beğenilen bir sushi etkinliğimiz oldu. Tekrarlanması için gün sayan ve bekleyen çok fazla kişi var. Benzeri etkinliklerle bu eşleşmelerimiz devam edecek. Geçtiğimiz haftalarda bir bağ yolu turumuz oldu. Öncelikle Aynalıkavak'ta kahvaltı edip sonra Urla'daki bağ yolundan 3 üretici ziyaret edildi. Gelecek zamanlarda genişletmeyi ve devam ettirmeyi düşünüyoruz.  

 

 

Biraz da mutfağınızdan bahsedelim... 

Çok keyifli bir terasımız var. Muhteşem bir manzara ve hava akımı açısından insana çok keyif veriyor. Sıcakların da kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle pazar kahvaltıları için çok iyi bir tercih oluyor. Gelip kahvelerini içip manzarayı da izleyebilirler, Akdeniz mutfağının hakim olduğu menümüzle keyifle karınlarını da doyurabilirler.  

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Bizimle ilk röportaj yapan ekip sizsiniz. Tebrik ve teşekkürlerimizi sunarız. Bizim amacımız yenilikçi ve insan ruhuna pozitif gelecek şeyleri gerçekleştirmek. Dileğimiz daha fazla insana bu pozitif enerjiyi sunabilmek.  

 

Dip Not: otuzbeslikcom Instagram hesabımıza uğrayıp Aynalıkavak çekilişimize katılmayı unutmayın...