18 Ağu 2019
Seçil Şeker

Egeli Bir Sanatçı Damla Durakçay

Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üst sıralara yerleşen, İzmir'den Antep'e herkesin severek dinlediği Rakı İçmek İyi Geliyor şarkısının sahibi Damla Durakçay sorularımızı yanıtladı...

Görselde Damla Durakçay kiremit rengi elbisesiyle gözleri kapalı bir şekilde salıncakta oturuyor.

Damla Durakçay kimdir?

1985 İzmir doğumluyum. 2 yaşımdayken babamın kucağında gözümü kırpmadan izlediğim MFÖ konseriyle başlıyor müziğe olan aşkım. Müzik kariyerime üniversiteden sonra başladım. İlk teklim Biber 2017’de çıktı. Sonrasında yolum GTR ile kesişti. En son 4. teklim “Rakı İçmek İyi Geliyor” çıktı. Şarkıyı İzmir’de yazdım, 10 yıl sonra İzmir’de kaydettik, İzmir’de dostlarımla kliplendirdik 

Meyan albümünüz güzel bir ilgi gördü. “Rakı içmek iyi geliyor” şarkınızı siz nasıl yorumluyorsunuz? 

Dinlenme sayılarına baktığımızda ilginin iyi olduğunu gördük. Kendiliğinden en geniş kitlelere ulaşan şarkım diyebilirim. Özellikle dijital müzik platformlarındaki hakimiyetine seviniyorum. "Rakı İçmek İyi Geliyor" aslında dostlarla bir araya gelip her türlü şeyin üstesinden gelmeyi anlatıyor. Şarkıyı İzmir’de yazmıştım. 10 sene sonra da İzmir’de, İzmirli kız arkadaşlarımla kliplendirmiş olduk. Ekip de İzmirliydi. İzmirliliği övdüğümüz bir iş oldu. Mekanlar kendiliğinden şarkıyı keşfettiler, çalmaya başladılar. Müdavimler istekte bulunmaya başladı. Yalnızca İzmir’de de değil, İstanbul, Antep, Ankara, Bodrum... 13 Ağustos’ta da Bodrum’da akustik bir konserimiz olacak. Herkesi bekliyoruz. 

Müzik kariyerinde ilerlemek için ne gibi fedakarlıklar gerekiyor?

Fedakarlıktan ziyade üretim ve sabır gerekiyor. Yalnızca kendine güvenip, motivasyonu kaybetmeden kendini bulmayı öğrenmek gerektiğini düşünüyorum. 

Rap müzik son derece revaçta. Siz müzik endüstrisi hakkında neler düşünüyorsunuz? 

Ezhel ezhel ezhel diyorum. Müziği türlerle sınırlandırmamak gerektiğini düşünüyorum. Müzik kolektif duygular bütünlüğüdür. Türkiye’deki rap müzikte arabesk de var, reggae de. Önemli olan senin inandığın hikayeyi nasıl anlatmayı seçtiğin.

Sesine ve yorumuna hayran olduğunuz biri var mı kim?

Biri değil birileri var tabii... Jorja Smith, Can Kazaz, Ege Çubukçu, Gökhan Türkmen, Jamie Cullum, M.I.A, Mabel Matiz, Ezhel, Ajda, Tamino, Nükhet Duru, Hande Yener... Daha da vardır. 

Görselde Damla Durakçay elinde kadehle poz vermiş.

Bir şarkı olsanız hangi şarkı olurdunuz?

Sezen Aksu'nun Sır şarkısı. Aysel Gürel yazmıştır. Canım onlar... 

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Otuzbeşlik’e çok teşekkür ederim... Heşteg izmircoast! (Gülüyor)