Ege'nin Otları ve Faydaları

Ege bölgesinde 300 çeşide varan otların sayısız yararları olduğu biliniyor. Tabi bunların hepsinden bu yazıda bahsetmemiz mümkün değil lakin sizler için bir derleme yaptık. Bölgemizde yetişen otların çoğu yüksek oranda C, B1, B2, A vitamini, demir, kalsiyum, bakır gibi mineraller, antioksidanlar içeriyor ve kansere karşı koruyucu etkisi biliniyor. Hangi ot neye iyi gelir, hangisinin yemeği ve salatası yapılır, tatları neye benziyor gibi soruların cevapları bu yazıda, keyifli okumalar.

 

Ege Bölge'sinde en çok hangi otlar tüketiliyor?

Turp otu, arapsaçı, şevketi bostan, radika (karahindiba), kuşkonmaz, cibez, deniz börülcesi bölgede en çok tüketilen otlar arasında yer alıyor.

 

Otları tüketildiği anda vitamininin kaybolmaması için neye dikkat etmek gerekir?

En hassas nokta pişirme süresi. Otları çok kaynatmayın, bütün vitaminleri gidiyor. Bir de otlar mümkün olduğunca doğranmadan bütün olarak yıkanmalı. Otları keserken vitamin kaybının olmaması için ya elle doğramalı ya da tahta bıçaklar kullanılmalı.

 

Diyetlerde en çok kullanılan ün yapmış otun adı nedir?

Cibez otu, bağırsakları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi vermesi, vitamin, mineral desteği ve idrar söktürücü özelliğinden dolayı tercih edilir.

 

Soru cevap ilerlemektense gelin hep birlikte hangi ot ne işe yarıyor bakalım.

 

Turpotu

Kaynak: egedentarifler

 

Turpotu B ve C vitaminleri ve kalsiyum açısından çok zengindir.  İçerdiği uçucu yağlardan dolayı canlandırıcı, sinirleri teskin edici, ağrı dindirici özelliklere sahiptir. Tadı aynı turp gibidir. 


Arapsaçı

Kaynak: Vegandmore

 

Yoğun anason kokulu arapsaçı idrar ve sindirim yolları sorunlarını gidermesinin yanı sıra soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Emziren annelerin süt kalitesinin yanında miktarına da arapsaçının önemli derecede faydası bulunmaktadır. Ayrıca kronik hale gelen vücut ağrılarında ve kramplarında arapsaçı otunun ağrı kesici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

 

Şevket-i Bostan

Kaynak: Yemek.com

 

Şevket-i Bostan bitkisi vitamin ve mineral bakımından zenginidir. Gövdesi beyaz etli, kanatlı ve dikensi bir yapıya sahiptir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır, idrar söktürücüdür. Solunum rahatsızlıkları ve çeşitli karaciğer hastalıklarında şifa niyetine kullanılır. Ayrıca Şevket-i Bostan, sinirlilik ve yorgunluğun yaratmış olduğu baş ağrısı tedavisinde sıkça başvurulan alternatif tıp yöntemleri arasında yer almaktadır.

 

Karahindiba (Radika)

Kaynak: Sahibinden.com

 

Tırtıklı yapraklı, koparıldığında sütü çıkan bir bitkidir. Besleyici değeri yüksek bir ot olan radika vücuda güç ve zindelik verir. Pankreas üzerine olumlu etkisi vardır ve böbreklerin çalışmasında aktif rol oynar. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürücü özelliği bulunur. Kan temizleyici etkisi sayesinde, romatizma ve gut hastalıklarında da yardımcı olabilir. Balığın yanında yapılan salatalarda radika çok yakışmaktadır.

 

Kuşkonmaz

Kaynak: Milliyet.com

 

Karaciğer için yararlı olup A, C, B1 ve B2 vitaminlerini barındırır. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı kullanılır. Erken doğum riskini azaltır. Böbrekleri çalıştırıcı özelliği vardır. Vücutta oluşan iltihap ile mücadele eder. Kalp krizi riskini azaltır, kalbin dostudur. Kolesterolün düşürülmesine yardım eder.

 

Cibez

Kaynak: Gemyeli Mutfaktayız

 

Tadı tatlımsı, hafif baharatlı bir bitkidir. İştah açar, bağırsakları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Cibez otunun kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Cildi güzelleştirir, canlılık ve dirilik kazandırır. Zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi vermesi, vitamin, mineral desteği ve idrar söktürücü özelliğinden dolayı tercih edilir.

 

Deniz Börülcesi

Kaynak: Hafif Tarif

 

İyi bir idrar sökücü ve ödem atıcı olduğu için zayıflamak için kullanılmaktadır. Trioid hormonu dengesizliğini giderme özelliği vardır. Obezite tedavisi ve zayıflama haricinde içerdiği yüksek oranda C vitamini nedeniyle bağışıklığı güçlendirmek için de tüketilmektedir. İçermiş olduğu pek çok mineral sayesinde vücuttaki tuz oranının dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Hardal Otu

Kaynak: Bi Tutam

 

Şekil olarak turpotuna benzer. Tatlı hardal ya da ak hardal olarak da bilinir. Turp otuna göre daha ince yapılı ve sarı çiçekli olur. Bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda olumlu etkileri vardır. Daha ilk kullanımlarda bile kabızlık problemi hardal otu ile ortadan kalkar. Kendisiyle hem salata hem de yumurtalı kavurması yapılır.

 

Stifno

Kaynak: Deskgram

 

Halk arasında istifno, bambul, bambıl, köpek üzümü ya da it üzümü olarak da bilinir. Bu bitki diş eti rahatsızlıklarına  iyi gelir. Bunun için ağrı kesici olarak hazırlanmış çayla gargara yapılabilir. Kabak, biber ya da börülceyle pişirilince efsane bir lezzete dönüşen bitkidir.

 

Kazayağı

Kaynak: Annekizmutfaktayiz

 

Kazıyak, gazyak, karakazıyak ya da gazayağı olarak da bilinen, maydanoza benzeyen bir bitkidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri kaynaklı birçok hastalığa karşı vücudu korur. Turşusu da salatası da böreği de yemeği de yapılır.  

 

Gelincik

Kaynak: Yemek.com

 

Narin mi narin bir bitkidir. Alt yapraklarından enfes yemekler ve salatalar yapılırken renkli yani kırmızı yapraklarından reçeli yapılır. Gelincik otu astım, bronşit ve boğmaca gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanımı çok yaygındır. Anksiyetenin neden olduğu huzursuzluk, uykusuzluk, endişe ve diğer ilişkili bozuklukların tedavisinde gelincik otu fayda sağlamaktadır. Gül reçelini sollamamak için ağırbaşlılık yapar.

 

Köremen

Kaynak: Pinterest

 

Zambakgiller (Liliaceae) familyasındandır. Türkiye’nin pek çok yerinde yetişir. Birçok yöresel adı vardır. Yabani pırasa, yabani sarımsak, sirım ya da körmen olarak da bilinen, yemeği oldukça lezzetli olan bir ottur. Tansiyon düşürücüdür. Kalp problemi olanlara tavsiye edilir. Bodrum usulü yapılıyorsa mutlaka nohutla pişirilir. Kömürem diyenler de vardır.

 

Eşek helvası

Kaynak: Nurun Sofrası

 

Helvacık otu, sütlüce, çoban düdüğü ve sütlü diken olarak da bilinen, dikenli bir bitkidir. Terletici özelliği vardır. Boğaz ağrısına iyi gelir. Salatası yapılır.

 

Ebegümeci

Kaynak: Renkli Pasta Sepeti

 

Halk arasında develik ya da gömeç olarak da bilinen, leylak ya da pembe renkli çiçekleriyle insanın gözünü, güzel salata ve yemekleriyle karnını doyurur. Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır. Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir. Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.

 

Sirken

Kaynak: Yemek.com

 

Ispanak yemeği gibi de yapılabilen, yumurtalısı da olan ve hatta haşlanıp salata haline de getirilebilen ottur. Kanı temizler. Bağırsakları temizler ve bağırsaktaki parazitleri düşürür. İltihap ve yara kurutucudur.

 

Zahter

Kaynak: Sabah

 

Kara kekik ya da dağ kekiği de denir kendisine. Misler gibi kokar. Bedeni kuvvetlendirir. Mikrop öldürücüdür. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Mantar şikayetlerine karşı faydalıdır. Salatası da yapılır, kavurması da. Sağlıklı günler, efendim.