20 Şub 2019
Otuzbeşlik

Eğitimde Değişim Konferansı Rüzgarı

Kaynak: Eğitimde Değişim Konferansı

Görselde Eğitimde Değişim Konferansı logosu bulunmaktadır.

 

Önceki yıllarda İstanbul’da gerçekleştirilen ve büyük beğeni kazanan Eğitimde Değişim Konferansı (EDK), bu yıl 16 Şubat Cumartesi günü İzmir’de gerçekleşti. Öğretmenlerin gelişimine destek vermek ve öğretmenleri değişime yön veren eğitimcilerle ve kurumlarla buluşturmak amacıyla Eğitimde İnovasyon Derneği öncülüğünde düzenlenen konferansta yaklaşık 900 davetli ve katılımcı vardı.

 

Tudem Yayın Grubu’nun ana sponsor, Turkcell’in altın sponsor, Vex Robotics, EduCat Robotics ve Dobot’un bronz sponsor olduğu Eğitimde Değişim Konferansı’nın zengin içeriği dikkat çekti. Konferansta 30 atölye, 82 sunum ve 3 panelin yanı sıra yönetim kadrosuna yönelik tasarlanan panel ve sunumları kapsayan bir özel oturum da yer aldı.

 

Televizyon programlarından tanıdığımız Ece Karaboncuk’un sunuculuğunu yaptığı açılışta İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan konuştu. Katılımcılar arasında 21. dönem Ankara Milletvekili Eğitimci Ayşe Gürocak da dikkat çekti. Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı da açılış sunumuyla büyük beğeni topladı.

 

Konferanstaki konuşmacıların arasında Eğitim Reformu Girişimi direktörü Batuhan Aydagül, Yenilikçi Öğrenme Merkezi kurucusu Kayhan Karlı, oyun savunucusu ve akademisyen Prof. Dr. Belma Tuğrul, duvarsız anaokulu kurucusu Şükran Evirgen, yönetim danışmanı Umut Kısa ve daha pek çok değerli eğitimci vardı.

 

Panellerde yeni dünyada eğitim, yeni nesilde öğrenme ve oyunun önemi gibi konular, alanında önde gelen isimler tarafından tartışıldı. Atölyelerde ise STEM, robotik, oyunlaştırma, hikayeleştirme, problem çözme becerisi, yaratıcı düşünme, dans ve devinim, drama, yaratıcı okuma, yaratıcı yazma, çocuklar için felsefe, kapsayıcı eğitim, girişimcilik, öğrenci koçluğu, eğitimde teknoloji, farklılaştırma, yabancı dil öğretimi gibi pek çok önemli alanda eğitimciler kendilerini geliştirme ve bilgilerini paylaşma şansını buldular. Zengin ve fark yaratan içerikleriyle beğeni kazanan atölyelere katılan eğitimciler, istedikleri bir alanda uzmanından eğitim alarak atölye katılım belgesi aldılar. Paralel oturumlar halinde yapılan sunumlarda ise Türkiye’nin dört bir yanından başvuruları kabul edilen öğretmenler, ilham veren ve fark yaratan uygulamalarını meslektaşlarıyla paylaştılar.

 

Eğitimde Değişim Konferansı, eğitimin önde gelen isimlerinden olan davetlileri, zengin atölye çeşitliliği, paneller ve sunumlarıyla, İzmir’de yılın en büyük eğitim etkinliği olarak nitelendiriliyor. Konferans organizasyonunu hem İstanbul hem de İzmir’den değerli isimler gerçekleştirdi. İstanbul’dan Eğitimde İnovasyon Derneği’nin kurucularından Ahmed Bahadır Özdemir ve Tuba Işık Eroğlu, İzmir’den ise Mor Sincap Organizasyon & Danışmanlık firmasının sahibi Gamze Er, psikolojik danışman Didem Çavuşlu, Ada Danışmanlık’tan Osman Çağrı Şahin organizasyonu gerçekleştirdi.

 

Eğitimde İnovasyon Derneği; Konya, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde Eğitimde Değişim Konferansı’nı düzenlemeye devam edeceğini açıkladı. Bir sonraki konferans 20 Nisan 2019’da Konya’da Selçuklu Kongre Merkezi’nde yapılacak.