12 Ara 2017
Otuzbeşlik

Ekrou Boutique'in İçi Dişi Tasarım

Bir göç hikayesiyle daha karşınızdayız. Gökhan ve Oğuzhan Bey İstanbul'un keşmekeşine bir dur deyip Seferihisar'ın bir dağ köyüne yerleşmişler. Şans eseri geçtikleri Urla Sanat Sokağı'na aşık olmuşlar ve burada bir işletme açmaya karar vermişler. İçi dişi tasarım harikası olan Ekrou Boutique'yi yaratmışlar.  Bu başarı hikayesini Oğuzhan Erbaş anlatıyor. Keyifli okumalar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: ekrouboutique 

Ekrou Boutique kurucularını tanıyabilir miyiz? Butiğin kuruluş hikayesini bizlerle paylaşabilir misiniz? 
Oğuzhan Erbaş:  

2 yıl kadar önce Gökhan İldeniz ile İstanbul'dan bir kaçış yaparak Seferihisar'ın 70 nüfuslu bir dağ köyüne yerleştik. İkimiz de daha önce Urla merkeze hiç gelmemiştik, genelde Urla denilince İskele Bölgesi akıllara gelir... Bir akşam üstü Urla’da Eski Rum evlerinin çok olduğu güzel bir sokaktan geçerken bir kafenin camında bağlı olan at ve o kafenin güzelliğini gördüğümüzde burada mutlaka bir yerimizin olmasını istedik, ertesi sabah tekrar geldik buranın kendine özgü kafelerinin, restoranlarının, sanat atölyelerinin olduğunu ve isminin de Sanat Sokağı olduğunu öğrendik. Daha sonra gidip, gelmeye başladıkça bir yandan da yer araştırmaya başladık ve yapacağımız işle ilgili hiçbir fikrimiz yoktu sadece bu güzel sokakta bir yerimiz olmasını istiyorduk…Bir gün Ekrou Boutique'in olduğu bu binayı bir arkadaşımız buldu. Bizim şansımız yaver gitti ve işte burası dedik… Aklımıza ticari kaygılardan uzak, keyif alıp çok da iş gibi görmeyeceğimiz, içinde sanatın, sosyal sorumluluk projelerinin ve de başarılı Türk tasarımcıların olduğu konsept mağaza açma fikri geldi, Gökhan İldeniz'in de jean tasarımcısı olmasından dolayı sektördeki diğer tasarımcı arkadaşlarımıza bu fikri sunduk ve hepsinden büyük destek gördük. 
 
Kaynak: ekrouboutique 
 
Ekrou Boutique iç dekorasyonu ile göze çarpıyor, Dekorasyonun ardındaki imza kime ait? 
Kullandığımız binanın geçmişini araştırdığımız da buranın 100 yaşında eski bir Rum balıkçı evi olduğunu öğrendik. Ancak bina biraz kötü kullanılmış sonrasında sıvalı ilaveler yapılmış, tavanların plastik kaplanmış, cam çerçevelerinin pvc yapılmıştı tam gece kondu havasındaydı. Yakın arkadaşımız Mimar Engin Özmen'den yardım istedik, sonucunda binayı eski orijinal haline döndürmeye karar verdik, 6 ay süren tadilat işine sıvaları dökerek binayı eski taş haline döndürmekle başladık, sıvalar döküldüğünde yer yer Osmanlı tuğlaları hatta sıvanın altından müthiş bir ocak bile çıktı. Daha sonrasında çıkan bina o kadar güzeldi ki;  mimarinin binanın önüne geçmediği, doğal halinde, abartılı otantiklikten uzak, modern objelerle desteklenmiş bir mağaza ortaya çıktı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: ekrouboutique 
 
Ekrou boutique ile Hakan Akkaya'nın yolları nasıl kesişti? 
Hakan ve Gökhan 20 senelik çok yakın arkadaş, butik açma fikrini paylaştığımızda çok desteğini gördük. 
Ekrou Boutique konum olarak neden Urla Sanat Sokağı'nı seçti? 
Aslında tamamen tesadüftü ve hayat bizim yolumuzu bu güzel yerle kesiştirdi… 
Ekrou Boutique'in başka şubesi var mı? 
Hayır başka bir şubemiz yok. 
Sizce Sanat Sokağı beklenen trafiği yakaladı mı?  
Bizce Sanat sokağı her gecen gün kabuk değiştiriyorşu anda sokakta markalaşmış çok güzel işletmeler var ve sokağa birçok insanın gelmesine vesile oluyor ve sanırım eylül ayında açılacak bir iki yer ile çok daha başka bir boyuta taşınacak sokak.
 
 
 Kaynak: Ekrou Butik
 
 
Ekrou Boutique hangi tasarımcılarla çalışıyor? Tasarımları seçerken bir kriteriniz var mı? 

Biz Türkiye'de çok başarılı tasarımcıların ve sanatçıların olduğunu düşünüyoruz. Ekrou boutique içinde seçim yaparken felsefesi olan tasarımcı ve sanatçıların olmasına çok dikkat ettik. 

Ekrou boutique'te; Aslı Filinta Sample Sale, Hakan Akkaya, Blue CatNihi, Selin Baltacıoglukırk3Cool & Basic, MatlaMeyou Concept, Not Enough ColorGruff , Port Royale, Rhakka, BalbangChikirinaMonarch, Now or Never , Jim & Judy Jeans gibi kıyafet; 

Çuval, Unique Hand made, MorikukkoEpidotteChivit, Sunday Funday, Sol-amor, Posh, Luss Istanbul, Ahmet Gülkokan, Kumsal Zembil, Sicim Urla gibi aksesuar, çanta, havlu, yastık vb. 

Daylook, Nalan Bilazer, Melike Gunduz, Didem Erdem, Pelin Ozerson; takı tasarımcıları 

Woodenist / ahşap gözlük; Sosyal sorumluluk Projesi Monkey Biz, Martine JacksonKatzze, Santimetre StudioMon design.coMoza Design Act.; Master of Neon, Noursel gibi porselen ve seramik, heykel, aydınlatma vs. üreten tasarımcılar var… 

 

 

Yakın gelecek için projeleriniz var mıdır? Yaza özel hazırladığınız bir etkinlik veya proje? 

Uluslararası Enginar Festivali'nde Hakan Akkaya ile hazırladığımız Yaza Merhaba kokteyli ile yaz sezonumuzu açtık, Yaz süresince tasarımcılarımızlaworkshoplar, kokteyllerve söyleşiler yapmaya devam edeceğiz. Sezon sonunda ise yaza veda partisi neden olmasın.