30 Haz 2018
Seçil Şeker

El Emeği Deri Çantaların Adresi Design Thea

 Geçtiğimiz günlerde harika bir çekiliş ile Design Thea bel çantası vermiştik bir takipçimize. Şimdi de sıra bu muhteşem çantaları, derileri emek emek işleyerek üreten iki harika kadını tanımaya geldi. Nilay İşcan ve Selen Firuzbay gibi hayallerinin peşinden koşan kadınların her zaman destekçisiyiz. Büyük bir titizlikle yaptıkları çantaları inceleyince ben kendilerine bir kez daha hayran kaldım. Siz de buradan çantaları incelereyebilir, röportajda bahsettiğimiz butiklere gidebilir ya da bizzat atölyelerinde kendileriyle tanışabilirsiniz. Ben bu samimiyet ile tanışmanız taraftarıyım... 

 

 

Burada genellikle beyaz yakadan girişimciliğe geçenleri okuyoruz. Sizde durumlar nasıl? Design Thea oluşana kadar nasıl bir süreç yaşadınız?  

N.İ.: Biz de aslında beyaz yakadan girişimciliğe geçenlerdeniz. Tasarımcılık hayalim vardı uzun yıllardır. Öncelikle eğitim alıp tekstil sektöründe çalıştım fakat aradığımın o olmadığını gördüm. Sonrasında deriyle tanıştım ve çok sevdim. Sizinle yaşayan canlı bir malzeme deri. Tekstil ve giyimden de uzaklaşınca çanta fikri oluştu kafamda. Selen'le de birleşince puzzle'ın parçaları tamamlandı diyebiliriz.   

  

Çok yeni bir marka ve çok sevildi Thea. Siz nasıl geri dönüşler aldınız bu süreçte?  

N.İ.:  Thea'yı geçtiğimiz ekim ayında çıkardık. Henüz bir yılımız bile dolmadı ama beklentimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik ve bu ivmeyle de büyümeyi hedefliyoruz. Yaz sonrası yurt dışına açılacağız, görüşmelerimiz devam ediyor. Heyecanı hiç bitmeyen bir iş yapıyoruz ve güzel geri dönüşler aldıkça bizi dinamik tutan o enerji hiç bitmiyor.  

  

Eski dostlar mıydınız? Sizi Thea mı birleştirdi?  

S.F.: Ben bir ambalaj firmasında çalışıyordum. Değişiklik istediğim bir dönemdi, monotonluktan çok sıkılmıştım. O dönem Nilay ile tanıştık. Aslında annelerimiz çocukluk arkadaşı fakat biz bir araya gelmemiştik. Nilay bu çalışmalara başlamış ben de istifa etmiştim ve şans eseri o dönemde bir araya geldik. Boştum ve yardım etmek istedim Nilay'a. Yardım işe dönüştü ve "Birlikte devam edelim!" dedik.  

  

 

Ürünler makina üretimi mi?  

N.İ.: Ürünler tamamen elde yapılıyor. Yazlık ürünlerimizde makinayla yapılan parçalar var fakat deri ürünlerimiz tamamen el işi. Kesimi, delinmesi, dikilmesi her detayı elde ve özenle yapılıyor. Bizim için bu kadar değerli olmasının bir sebebi de verilen emek.   

  

Derinin kalitesi çok önemlidir devamlılık açısından. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?  

N.İ.: Evet, haklısınız derinin kalitesi bizim de çok önem verdiğimiz bir konu. Bu süreç firmanın kurulumundan önce başlamıştı. Değişik firmalardan aldığımız derilerle deneme yaptıktan sonra bize en uygun hammaddeye karar verip bunu sağlayan firmalarla çalışmaya başladık. Bu firmalar da üretim kapasitesinin büyüklüğü ve kaliteli ürünler üretmesi sebebiyle güvendiğimiz ve süreklilik sağlayabildiğimiz işletmelerdir. Üretimi de tamamen kendimiz yaptığımız için her detayı önemsiyoruz. Ürünü piyasaya çıkarmadan önce mutlaka kendimiz deneyimliyoruz bu sebeple ürünlerimizin arkasındayız. 

  

 

Tasarım için birileriyle ortak çalışıyor musunuz?  

N.İ.: Hayır, tasarımlar bize ait. Tabii ki modayı da takip ederek oluşturuyoruz tasarımları. Örneğin bu sezonun en popüler ürünlerinden biri bel çantası. Biz de bu trendi kendi tarzımıza uyarlayarak bir model çalıştık. Ancak bu üründe bile uzun vadeli kullanımı amaçladık. Ayrı ayrı kemer ya da portföy çanta olarak kullanılabilen bir bel çantası tasarladık. Bizim tasarımlarımızdaki asıl amacımız sade, zamansız  ve fonksiyonel  ürünler üretmek. 

 

"Deriyi kullanmak zordur!" gibi bir algı var. Deri nasıl korunur?  

N.İ.: Aslında zor değil. Eğer kaliteli bir ürüne sahipseniz uzun yıllar kullanabileceğiniz bir malzemedir deri. Bakımı için arada bir yumuşak bir bez yardımıyla vazelin kullanarak deriyi silmek uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. 

 

 

Size nereden ve nasıl ulaşabilirler?   

S.F.: İstanbul Nişantaşı’nda United Fashion mağazasında, İzmir’de Meltem Aybar Atölye ve Giovanni mağazasında, Alaçatı’da Icon mağazasında ve İnternet üzerinde Hipicon’da  ürünlerimiz var.  Ayrıca Sosyal medya üzerinden designthea hesabından ürünleri inceleyip satın alabilirler. Atölyemize gelip bizimle tanışıp ürünleri yakından da inceleyebilirler.   

 

Çantalarınız çok güzel. Başka yelpazede ürünler tasarlamayı düşünüyor musunuz?  

N.İ.: Teşekkür ederiz... Ev dekorasyonu konusuna ikimiz de çok meraklıyız. Şu an bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Yaz sonunda küçük bir koleksiyonumuz olacak dekoratif ürünlerle ilgili. Bu ürünlerde de deriyi ahşapla kombinlemeyi düşünüyoruz. Dergilikler, askılar... Çok da ipucu vermeyelim. Güzel şeyler gelecek yakında.