02 Oca 2017
Otuzbeşlik

Elifnaz Şentürk - Dünya Birincisi Liseli Mucit

Mostratec Bilimsel Proje Yarışması'nda, 11. sınıf öğrencisi Elifnaz Şentürk, "Materyal Mühendisliği" dalında dünya birincisi oldu. Bu genç dahi otuzbeslik.com'a projesini anlattı. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Aljazeera
 
Elifnaz seni tanımak isteriz. Bize biraz kendinden bahseder misin?
 
Adım Elifnaz Şentürk. 16 yaşındayım. İzmir'de yaşıyorum. Babam Mehmet Şentürk, aynı zamanda projenin danışmanı ve doktor; annem Süheyla Biçer gıda mühendisi. Bilim ve sanatla ilgilenmeyi seviyorum. Resim yapıyorum, vakit buldukça tenis oynuyorum, edebiyatla özellikle şiirlerle aram iyi. En sevdiğim ders matematik. Boş zamanlarımda film izlemeyi, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi ve gezmeyi tercih ediyorum. Kitap okumayı da severim. Çok tatlı bir köpeğim var. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Star

Geliştirdiğin cihazı anlatır mısın?
 
Cihazım, sağlık sektöründeki hassas ürünlerin nakil ve saklanmasıyla ilgilidir. Günümüzde kan ve kan ürünleri, aşı, ilaç, serum ve organların taşınıp saklanmasında büyük eksiklikler var. Sağlık sektörüne yönelik bir soğutucu da planlanmamıştı. Babamın yaşadığı sorunlarla küçüklüğümden beri yüz yüzeydik. Bu yüzden ısıtma ve soğutma sistemlerini bir arada kullanarak sıcaklığı sabitleyebilen çoklu odalı bir cihaz tasarladım. Sıcaklığı sabitleyebilen cihazlar vardı ama bunu ısıtma ve soğutma sistemlerini kombine kullanarak yapabilen bir sistem dünya üzerinde bulunmamaktaydı. Mevcut sistemde buzdolapları kullanılıyordu hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde. Diğer bir farklılığı da aynı cihaz içinde üç farklı sıcaklığı sağlayıp, sabitleyebilmektir. Amaçlarımız doğrultusunda bir prototip ürettik. Cihazım Kızılay'da, hastahanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, organ nakillerinde kesinlikle kullanılmalıdır. Şu anda babamın ASM'sinde kullanılmaktadır.
Mostratec Bilimsel Proje Yarışması'na katılmanı kim tavsiye etti?
 
Mostratec yarışmasından daha önce haberim yoktu. İstanbul'da düzenlenen uluslararası bilimsel proje yarışmasına katıldım ve iki ödül kazandım. Hem mühendislik dalında Dünya ikincisi oldum, hem de Brezilya'da düzenlenen dünyanın en geniş çaplı ikinci yarışmasına elenmeden katılma hakkı kazandım. Daha sonra Brezilya'ya gitmeye karar verdik. Türkiye'yi temsil ettiğimiz yarışmada; Mekanik Mühendisliği dalında dünya ikinciliği, Materyal Mühendisliği dalında dünya birinciliği kazandım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:karsiyakaanadolu.meb.k12

Doktor olmayı mı istiyorsunuz? Bilim insanı mı?
 
Hangi mesleği seçeceğim küçüklüğümden beri değişen ve merakla öğreneceğim günü beklediğim bir karar olmuştur benim için. Sayısal okuyorum. Ne yaparsam yapayım dünyaya, insanlığa yararlı şeyler yapmak istiyorum. Farklı olmamız gerekiyor. Doktor olacaksam daha çok para kazanıp, devlette garanti olan bir meslek olduğundan değil; insan hayatını tehdit eden kanser gibi bir hastalığa çözüm bulmak için olmalıyım. Tıp okumayı düşünüyorum şimdilik. Meslek seçiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlu olacağım meslek olmasını istiyorum.
 
Tıp alanında kendinizi geliştirmeye devam edecek misiniz?

Tıp gelişmenin durmadığı bir alan. İnsanlar yaşadığı sürece bir takım problemler olacaktır ve bu sorunların çözümünde yer almaktan mutluluk duyarım.

Türkiye'de bilimsel projeler yaparken zorlanıyor musunuz?

Türkiye bilimin gelişmesi için çok zor bir ülke. Proje yapan onlarca kişiyle tanıştım ve çoğunun fikri kendisinin değil. Profesörler maalesef parayla fikirlerini satıyorlar. Bir lise öğrencisi olarak kendi fikirlerinizle üniversitelere giderseniz, çok fazla yardım edeceklerini
söyleyemem. Özel okullar öğrencilerini yönlendiriyorlar ve destekliyorlar. Fakat devlet okullarında ders çalışmaktan başka aktiviteler olmuyor. En büyük ve tek destekçim ailem oldu. Projemi yaparken gerçekten zorlandım ve başarıyla sonuçlandığı görmek beni çok mutlu ediyor. Türk insanlarının en komik yanlarından biri de her şey sonuçlandıktan sonra başarıyı sahiplenmeleri. Yapım aşamasında hiç kimseden yardım görmedik fakat şu an gelen tepkiler ve tebrikler fazlasıyla şaşırtıcı.

Üzerinde çalıştığınız başka bir projeler var mı?

Proje dediğimiz şey farklı düşünmeye başlama meselesi. Farklı bir gözle bakmaya ve incelemeye başlıyorsunuz. Zaten bu kazanılan, yaşanan, yaşanabilecek her şeyden daha önemli. Destekleyen, yanımda olan, sıkıştığımda yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Son olarak ne söylemek istersin?

OTUZBEŞLİK'i seviyoruz.