25 Mar 2020
Kardelen Uysal

Elinizden Bırakamayacağınız Muhteşem Kitaplar

Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz kitapların bazıları sizi gerçeküstü bir yolculuğa çıkaracak, bazıları geçmiş sayesinde günümüzü anlamanızı sağlayacak, bazıları da hayatınıza nitelik katacak, fikirler verecek. 

Yükseklik Korkusu - Paul Auster

Çağdaş Amerikan edebiyatının usta isimlerinden Paul Auster bu kitabında okuyucularını büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Saint Louis’in arka sokaklarında yetişen Walt bir gün boşlukta durmayı, hatta uçmayı öğreniyor. Walt, Yehudi Usta, Sioux Ana, Ma­rion Witherspoon'un yaşamınızın bir parçası olmasını isteyebilirsiniz.

Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. Le Guin 

Eserlerinde otorite, ekoloji, toplumsal cinsiyet gibi konulara odaklanan, son yüz yılın en güçlü kalemlerinden Ursula K. Le Guin, bu eserinde rüyalarıyla gerçeği, dolayısıyla evreni değiştiren bir kahramanın ve ona istediklerini yaptırmaya çalışan bir doktorun hikayesini anlatıyor. Derin felsefi noktalara dokunan kitabın kurgusu da ustalıkla işlenmiş, Rüyanın Öte Yakası tek solukta okuyabileceğiniz bir roman.

Güzellik Bir Yaradır - Eka Kurniawan

Eka Kurniawan bazı edebiyatseverler tarafından Gabriel García Márquez’e benzetiliyor. 37 dile çevrilen bu kitap, yetiştinler için epik bir masal adeta. Gerçeküstü edebiyat türünü sevenlerin başucu kitabı olabilecek eserin konusu şöyle: Güzelliği dillere destan Endonezyalı hayat kadını Dewi Ayu, ölümünden yirmi bir yıl sonra ailesine musallat olan bir lanetin intikamını almak için mezarından çıkar. Dewi Ayu’nun kızları ve torunları şiddet, cinayet, delilikle dolu hayatlar yaşamaktadırlar.

Pir-i Lezzet - Saygın Ersin

Gastronomi, tarih ve bir aşk öyküsünün muhteşem birleşimi olan bu roman dünya çapında da ilgi gördü ve 14 dile çevrildi. Topkapı Sarayı’nda başlayıp İskenderiye’ye uzanan bu serüvende çarpıcı karakterler, içinize dokunacak bir aşk hikayesi, entrika ve Osmanlı dönemi, okuyucusunu bekliyor. Tatlar ve kokulara hükmederek insanları etkisine alan bir yeteneğin izinde destansı bir yolculuğa çıkacaksınız.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi - Ayfer Tunç

Ayfer Tunç, Karadeniz’de küçük bir kentte bulunan akıl hastanesinden yola çıkarak eğlenceli bir insan manzaraları sunuyor okuyucuya. Yüz yıllık bir kesiti okurken hem toplumsal hem siyasal dönüm noktalarına şahit olacak, bu çok katmanlı romanda birbirinden özgün karakterlerle tanışacaksınız.

En Sonunda Oldu - Mike Pearl

İngiltere'de monarşi kaldırılır, sentetik et üretimine geçilir ,Suudi Arabistan'da petrol biter ya da bireysel silahlanma yasaklanır. Mike Pearl, En Sonunda Oldu adlı kitabında insanlığı korkutan problemleri dile getiriyor ve bunlara somut çözüm önerileri sunuyor. Gazetecilik deneyiminden de yararlanan Pearl, akademik verilere de dayanarak olayları yorumluyor. Okuyucuyu dehşete düşürürken eğlendirmeyi de başaran bu kitabı listenize almanızı tavsiye ederiz.

İnci Gibi Dişler - Zadie Smith

The Guardian Çıkış Romanı Ödülü'nü alan İnci Gibi Dişler, Zadie Smith'in ilk romanı. Milenyumun ilk edebiyat yıldızı olarak nitelendirilen Smith; Charles Dickens, Salman Rushdie gibi isimlerle karşılaştırılıyor. Şimdiden modern klasiğe dönüşmüş İnci Gibi Dişler, Londra'nın kenar mahalle semtinde geçiyor. Farklı din, renk ve kuşaklardan gelen üç ailenin yaşadıklarını matrak bir dille anlatan romanda Jones'lar, İkbal'ler ve Chalfen'ler ailerinin cümbüşüne tanık olacaksınız.

Kün - Sezgin Kaymaz

Sezgin Kaymaz’ın bu olağanüstü hallerle dolu romanında köpekler Konya aksanıyla konuşuyor, cami imamıyla ateist birbirini aydınlatıyor ve küçücük çocuklar kendilerine el kaldıranları haşat ediyor. Olmayı olduran bir roman Kün. Kün, zaten ol demek. Kaymaz, kendine has üslubu ile okuyucularını rengarenk bir dünyada yolculuğa çıkarıyor.

Katip Bartleby - Herman Melville

Albert Camus, Kafka gibi yazarlara esin kaynağı olmuş bir eser Katip Bartleby. On dokuzuncu yüzyılın ortalarında Wall Street'teki bir hukuk bürosunda çalışan Katip Bartleby, toplum kurallarına karşı gelen bir pasif direniş öyküsünün baş kahramanı. "Yapmamayı tercih ederim" diyerek kendisine verilen görevleri, hatta yaşamın kendisini reddeden Bartleby'i hukuk bürosunun sahibinin ağzından dinleriz. Derin psikolojik tahliller içeren bu kült eser, özgür irade ile ilgili yazılmış en değerli yapıtlar arasında yer alıyor.

İnsan Nedir - Mark Twain

İki adam arasında geçen bir diyalog şeklinde yazılan kitap okuyucuların kendilerini, insan olmayı sorgulamasını sağlayacak bir başyapıt niteliğinde. Genç adam insanın yüce, erdemli bir canlı olduğunu savunurken yaşlı adam basit bir makine olduğunu düşünüyor. Karakterler arasındaki zıtlıklar okuyucuya farklı bir fikir dünyasının kapısını açıyor.

Türk Canavarları Sözlüğü - Şamanist Söylencelerde Canavarlar ve Şeytani Ruhlar - Ahmet Burak Turan

Canavarların kökenlerine inmeye ne dersiniz? Yazarı Ahmet Burak Turan’ın Anadolu’yu, Kafkasya’yı, Balkanlar’ı gezerek ve yüzlerce kaynağı tarayarak yazdığı Türk Canavarları Sözlüğü – Şamanist Söylencelerde Canavarlar ve Şeytani Ruhlar’ına, Aslı Ekim’in çizimleri eşlik ediyor. Bu kitapta Türk mitolojisinde yer edinen canavarları, canavarların dış görünüşlerine dair tasvirleri okuyacak hatta onlardan nasıl korunmak gerektiğini öğreneceksiniz. İnsana hastalık getiren kötü ruhlardan, halüsinasyon görmeye neden olan varlıklar da bu kitabın içinde.

Yaratma Cesareti - Rollo May

Varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi Rollo May, yaratıcılık konusunu psikoloji, felsefe, sanat ve psikoterapi perspektifinden inceliyor. Kitapta yaratıcılığın doğası, yaratıcılık ve bilinçdışı, yaratıcılığın sınırları gibi konular inceleniyor.

İstanbul 1898 Kahvehane Hikayeleri - Cyrus Adler

Amerikalı dilbilimci ve teolog Cyrus Adler, ününü duyduğu kahvehaneleri görmek için İstanbul’a gelir ve burada İstanbul 1898 Kahvehane Hikayeleri'ni yazar. 19'uncu yüzyıl İstanbul yaşamı ve kültürü üzerine sosyolojik bir belge olma özelliği taşıyan kitapta 28 hikaye mevcut.

Kitabın Tarihi - Albert Labarre

Antik Doğu’da kil tabletlere yazılan kelimeleri artık dijital tabletlerde gördüğümüz bir çağdayız. Kitabın kadim yolculuğuna dair önemli bilgiler veren kitapta matbaanın çıkışı, tipografinin doğuşu, "Ortaçağ’da ve günümüzde kitap" gibi konularda fikir sahibi olacaksınız.

Mindware Etkili Düşünme Araçları - Richard Nisbett

Sosyal psikolog Richard Nisbett, bu kitapta 20'inci ve 21'inci yüzyıldaki psikoloji araştırmalarına yer vermiş. Kitap hangi kararı nasıl aldığımızı, hayatımızı olumsuz etkileyen kararların üzerinde nasıl çalışacağımızı, akıl yürütme hatalarını ve bunları tespit etme yöntemlerini anlatıyor. Kitap hayat hakkında daha iyi karar almak için okuyucuya rehberlik ediyor.

Mutlu Beyin - Loretta Graziano Breuning

Hormonlar, hayatımızı hangi hislerle yaşadığımız konusunda çok önemli bir yere sahip. Serotonin, endorfin, dopamin, oksitosin gibi hormonların görevlerini öğrenmek, bunları doğal yollarla salgılamanın yöntemlerine dair bilgi sahibi olmak hayat kalitemizi artırabilir. California State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Inner Mammal Enstitüsü’nün kurucusu Loretta Graziano Breuning, hormonları tanıyarak insanların mutluluğa ulaşabileceğini düşünüyor.

Evde kaldığımız günlerde Storytel, Kobo, Apple Books ve Google Play Books gibi uygulamalar üzerinden pek çok kitaba ulaşabilirsiniz.