R
GİRİŞ
TR
EN

En İyi Bilim-Kurgu Kitapları

#KİTAP
Zeynep Öztürk
12 Jan 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: insanhaber 

 

Tabir-i caizse okurken nefes almayı unuttuğunuz kitaplar vardır ya, yazar bunu nasıl düşünmüş de yazmış dedikleriniz... İşte o kitapları sizler için Otuzbeşlik ailesi olarak derledik. Her ay belirli bir konseptimiz olsun istedik. Ocak ayını bilim-kurgu ayı olarak belirledik... Yazıda bulunan kitapları ise o ay içinde İnstagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturalım dedik. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kim bilir belki kitabın içerisinde sizi bekleyen bir sürpriz vardır? 

  

Cesur Yeni Dünya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

Cesur Yeni Dünya, kişilerin fiziksel ve zihinsel becerilerinin daha onlar doğmadan belirlendiği kast sistemine sahiptir. Kitapta 'annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıptır. Aile kavramı yoktur. Yolsuzluk yapılan bir dünyayı keşfettiğinizi var sayın ki bu kitap 1932 yılında yazılmıştır. Belki de herkesin içinde olmak isteyebileceği bir ütopya olarak adlandırılan bu dünya cesur ve yenidir. Günümüz bilimkurgu kitaplarının yanında dili ağır kalan ama içinde Atatürk olan bir kitap desek? Bu durum sizi heyecanlandırmış olabilir. Hemen açıklayalım: Kitaptaki çoğu karakter isimleri ünlü kişilerin isimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün kitaptaki yeri ise şöyledir; Mustapha Mond karakterinin ismi Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond’un isimlerinin birleştirilmesinden oluşmuştur. Romanın adı ise Shakespeare’in Fırtına adlı eserinde geçen Miranda’nın konuşmasının; 

¨Ne güzel şeymiş meğer insanlık 
Böyle dünyalıları olan 
Yaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya”  cümlesinden gelmektedir. 

Huxley’nin fütüristik distopyası onun beşinci kitabıdır. Günümüz dünyasıyla paralelliği de yadsınamaz bir gerçek olan bu kitabın adı Güzel Yeni Dünya olarak da adlandırılabilir. Neden mi? Bunun cevabını ve kitabı ünlü hikaye anlatıcısı Barış Özcan'dan dinleyelim. 

 

 

Tanrı Olmak Zor İş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kurgusanat

 

“KENDİMİ TANRI OLARAK HAYAL EDEBİLSEYDİM, ZATEN TANRI OLURDUM.”

“Okuduğum en korkutucu bilimkurgu romanlarından biri.” demiş Thedore Sturgeon. Kitabın çevirisi ise Hazal Yalın'a ait.

¨Bu romanı yıllar önce okumalıymışım...¨ demek istemiyorsanız okumaya devam! Tanrı Olmak Zor İş, genel hatlarıyla bugünün teknolojisiyle gözlem yapmak ve bu gözlemleri Dünya’ya bildirmek. Gözlemleri bildirecek kişiler ise isimsiz bir gezegendeki Arkanar şehrine yolculuk yapan bilim insanları. Gezegenler arası yolculuktan ziyade bir zaman yolculuğuna benziyor bu; çünkü gittikleri gezegen, Dünya’mızın Orta Çağı'na çok benzeyen bir süreçten geçiyor. Her şeyin tarihimizdeki Orta Çağ ile paralel özelliklere sahip olması geçmişe yapılan bir zaman yolculuğu havası katıyor. Kitabın yazarları Arkadi ve Boris Strugatski, SSCB’nin en büyük bilimkurgu yazarlarından ikisi. Bakalım bu kitapta sizleri başka neler bekliyor.

 


Otostopçunun Galaksi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kitapdevrimi

 

Dünyanın ve evrenin merkezinde olmadığımızı, bazı şeyleri normal ya da anormal karşılamanın anlamsızlığını, gerçeğin arayışının aslında bir araç değil amaç olabileceğini anlamamız ve daha fazlası için Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumalısınız. Asla denemekten vazgeçme! Dünyaya başka bir bakış açısıyla bakmak istiyorsan bu kitap tam sana göre! İlk çıkış noktası BBC'de radyo oyunu olan eser büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geldi. Bir otostopçunun yanında bulundurması gereken en önemli eşyanın havlu olduğunu biliyor muydunuz? Panik yapmayın... Sanırım kitabı okumuş olanlar ¨panik yapmayın¨ kısmını çoktan anladı. 

Tanıtım bülteninde olan ve beni kitaba yönelten en belirgin kısım; 

¨İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. Asla pişman olmayacaksınız.¨ kısmıydı. Bakalım siz ne düşüneceksiniz. 

Ayrıca Radiohead’in şarkısı Paranoid Android’in bu kitaptan çıktığını biliyor muydunuz? Dinlemediyseniz şarkıyı şuraya iliştiriyorum. 

 

 

 

Fahrenheit 451

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: idefix

 

Bu kitabı okuyabilmeniz için sayfalarını yakmanız gerekiyor. Şaka değil! Sadece bazı tasarımlarında bu özelliği görebileceğiniz Fahrenheit 451, Ray Bradbury'nin yarım asırlık romanı. Kitabın sayfaları ısıya dayanıklı ve siz yakmadan yazılar gözükmüyor. Tabi tekrar belirtiyorum bu durum bazı tasarımlarında geçerli. Peki nedir bu Fahrenheit 451? 

Fahrenheit 451, kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesidir. Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden Ray Bradbury’nin başyapıtı olan bu kitap eşi benzeri olmayan bir distopya ürünüdür. Günümüzden 500 yıl sonrasını hayal edin. Mesela yanmayan evler var ve itfaiyecilere yanmayan evlerin icadından sonra kitap yakma görevi verildi! 

Büyük televizyonlu ama kitapsız bir dünyanın toplum üzerindeki değişikliklerini görmek için illa bu kitabı okumamıza gerek yok tabii. Maalesef halk kendi kendini yaratırken kaybeder. Kitaplar insanı düşünmeye zorlar. Oysa günümüzde düşünmeyen, irdelemeyen, eğlenen insanlar mutludur. Peki sahip olduğumuz mutluluk ne kadar gerçek? Aslında neler oluyor? Bize gösterilenlerin arkasında neler var? Ve daha fazlası için bu kitabı okuyun! 

 

Marslı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

Uzaya meraklıysanız özellikle Mars'a, bu kitabı okumamanız için hiçbir sebep yok! Bilim-kurguyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz Marslı, ilk olarak elektronik ortamda okunmaya başlandı. Okuyucusu fazla olunca Amerikalı Crown Publishing Group, sonunda bu kitabı basmaya karar verdi. Andy Weir, ilk kitabı olmasına rağmen muhteşem bir iş çıkarmış. Kitap 2014 yılında basıldı. 2014 yılında New York Times Bestseller listesine girdi ve Goodreads okurları tarafından 2014’ün en iyi bilimkurgu romanı seçildi. Mars'ta yaşamak nasıl olurdu bir düşünsenize!

Hugh Howey, Wool serisinin yazarı Marslı için ¨Bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip." demiş. Bu düşünceye kesinlikle katılıyoruz! Eser, beyazperdeye de uyarlandı. 

 

1984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: dr

 

Mutlaka okumanız gereken diğer bir bilim-kurgu romanı 1984. İnanın pişman olmayacaksınız! 1949 yılında yayımlanan 1984'ün adı “Avrupa’daki Son Adam” olacakken Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir. Geleceğe dair kabus senaryosu olarak belirtilen bu eserde sizleri diktatörlüğü ve iktidarın kendi çıkarları için yapabileceklerinin anlatımı beklemektedir. Orwell, daha önceki yazı ve eserleri sebebiyle İngiliz hükümeti tarafından gözetim altında tutuluyordu. Bu kitap süreci boyunca da gözlem altındaydı. Ayrıca kitabın yazarı Orwell, kitabı yazdığı süreçte bir yandan da tüberküloz ile boğuşuyordu.

¨Kısıtlı düşünen insanın davranışları da kısıtlı olmaz mıydı?¨ denilmiş bir yorumda, ne doğru... Bakalım siz ne düşüneceksiniz.

 

Mars Yıllıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

“Biz Dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hünerliyizdir.”

İnsanı sorgulayan bir eser Mars Yıllıkları. Tanıtım bülteninde gördüğüm ve beni derinden etkileyen iki cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

"İnsan olmayanın içindeki insanı göremez misin?"
"İnsanın içindeki insan olmayanı görmeyi yeğlerim."

Resimli Adam'ın da yazarı olan Ray Bradbury, Mars’taki insanın portresini bilmemezlik hazzı, tutkusuzluk, histeri ve paranoya gibi duygularla çok güzel çiziyor. Bu güzel kitap için ise gelen yorumlar genellikle ¨İnsanı, bencilliğini, hırslarını ve güzeli nasıl mahvettiğini anlatan güzel bir kitaptı.¨ oluyor.

 

Yıkıma Giden Adam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: kahramangiller

 

Karşınızda tarihteki ilk Hugo Ödülü'nün kazananı Alfred Bester'in kalsik bilim-kurgu romanı ile listemizin son kitabına geliyoruz. Bu hayatta birçok şeyden kaçabilirsiniz; kendinizden, çevrenizdekilerden, sorumluluklarınızdan... Ama tek kaçamayacağınız şey düşünceleriniz. Belki de bu sebeptendir ki kendinizden bile kaçmayı beceremezsiniz. Bile bile yıkıma gittiğinizi düşünsenize? 

Eser; teknolojik gelişmeler sonucunda, cinayet işlemenin artık imkansız hale geldiği ileri bir gelecek toplumunda cinayet işlemeyi planlayan Ben Reich isimli zeki bir zengini ve bu planını uygulamaya geçirme evresini ve sonrasını konu alır.

 

Dune 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

“Tıpkı Hayatı Gibi, Her Gezegenin de Bir Başlangıcı ve Bitişi Vardır.”

Amerikalı yazar Frank Herbert'in eseri Dune, bilimkurgu serisidir. Seri, tam da mümkün diyebileceğimiz uzak bir gelecekte geçer ve bir çöl gezegeni olan Arrakis’i ve Arrakis merkezli olaylar anlatılır. İnsanoğlu makinelerin kölesi haline gelmiştir. Uzun bir mücadelenin ardından tekrar özgürlük kazanılmış ve bir daha böylesi bir esaretin yaşanmaması adına makineleşme yasaklamıştır. İlginizi çekti mi? Daha ilginizi çekecek bir bilgi ise: Daha sonra Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından Frank Herbert’in notlarından yola çıkarak orijinal 6 ciltlik seride işlenen olayların öncesini ve sonrasını anlatan romanlar yazılmıştır. Ne yazık ki bu romanların büyük bir kısmı henüz Türkçeye çevrilmemiştir. 

 

Benzer yazılar
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade