R
GIRIŞ
TR
EN

En İyi Bilim-Kurgu Kitapları

#KITAP
Zeynep Öztürk
12 Oca 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: insanhaber 

 

Tabir-i caizse okurken nefes almayı unuttuğunuz kitaplar vardır ya, yazar bunu nasıl düşünmüş de yazmış dedikleriniz... İşte o kitapları sizler için Otuzbeşlik ailesi olarak derledik. Her ay belirli bir konseptimiz olsun istedik. Ocak ayını bilim-kurgu ayı olarak belirledik... Yazıda bulunan kitapları ise o ay içinde İnstagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturalım dedik. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kim bilir belki kitabın içerisinde sizi bekleyen bir sürpriz vardır? 

  

Cesur Yeni Dünya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

Cesur Yeni Dünya, kişilerin fiziksel ve zihinsel becerilerinin daha onlar doğmadan belirlendiği kast sistemine sahiptir. Kitapta 'annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıptır. Aile kavramı yoktur. Yolsuzluk yapılan bir dünyayı keşfettiğinizi var sayın ki bu kitap 1932 yılında yazılmıştır. Belki de herkesin içinde olmak isteyebileceği bir ütopya olarak adlandırılan bu dünya cesur ve yenidir. Günümüz bilimkurgu kitaplarının yanında dili ağır kalan ama içinde Atatürk olan bir kitap desek? Bu durum sizi heyecanlandırmış olabilir. Hemen açıklayalım: Kitaptaki çoğu karakter isimleri ünlü kişilerin isimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün kitaptaki yeri ise şöyledir; Mustapha Mond karakterinin ismi Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond’un isimlerinin birleştirilmesinden oluşmuştur. Romanın adı ise Shakespeare’in Fırtına adlı eserinde geçen Miranda’nın konuşmasının; 

¨Ne güzel şeymiş meğer insanlık 
Böyle dünyalıları olan 
Yaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya”  cümlesinden gelmektedir. 

Huxley’nin fütüristik distopyası onun beşinci kitabıdır. Günümüz dünyasıyla paralelliği de yadsınamaz bir gerçek olan bu kitabın adı Güzel Yeni Dünya olarak da adlandırılabilir. Neden mi? Bunun cevabını ve kitabı ünlü hikaye anlatıcısı Barış Özcan'dan dinleyelim. 

 

 

Tanrı Olmak Zor İş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kurgusanat

 

“KENDİMİ TANRI OLARAK HAYAL EDEBİLSEYDİM, ZATEN TANRI OLURDUM.”

“Okuduğum en korkutucu bilimkurgu romanlarından biri.” demiş Thedore Sturgeon. Kitabın çevirisi ise Hazal Yalın'a ait.

¨Bu romanı yıllar önce okumalıymışım...¨ demek istemiyorsanız okumaya devam! Tanrı Olmak Zor İş, genel hatlarıyla bugünün teknolojisiyle gözlem yapmak ve bu gözlemleri Dünya’ya bildirmek. Gözlemleri bildirecek kişiler ise isimsiz bir gezegendeki Arkanar şehrine yolculuk yapan bilim insanları. Gezegenler arası yolculuktan ziyade bir zaman yolculuğuna benziyor bu; çünkü gittikleri gezegen, Dünya’mızın Orta Çağı'na çok benzeyen bir süreçten geçiyor. Her şeyin tarihimizdeki Orta Çağ ile paralel özelliklere sahip olması geçmişe yapılan bir zaman yolculuğu havası katıyor. Kitabın yazarları Arkadi ve Boris Strugatski, SSCB’nin en büyük bilimkurgu yazarlarından ikisi. Bakalım bu kitapta sizleri başka neler bekliyor.

 


Otostopçunun Galaksi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kitapdevrimi

 

Dünyanın ve evrenin merkezinde olmadığımızı, bazı şeyleri normal ya da anormal karşılamanın anlamsızlığını, gerçeğin arayışının aslında bir araç değil amaç olabileceğini anlamamız ve daha fazlası için Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumalısınız. Asla denemekten vazgeçme! Dünyaya başka bir bakış açısıyla bakmak istiyorsan bu kitap tam sana göre! İlk çıkış noktası BBC'de radyo oyunu olan eser büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geldi. Bir otostopçunun yanında bulundurması gereken en önemli eşyanın havlu olduğunu biliyor muydunuz? Panik yapmayın... Sanırım kitabı okumuş olanlar ¨panik yapmayın¨ kısmını çoktan anladı. 

Tanıtım bülteninde olan ve beni kitaba yönelten en belirgin kısım; 

¨İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. Asla pişman olmayacaksınız.¨ kısmıydı. Bakalım siz ne düşüneceksiniz. 

Ayrıca Radiohead’in şarkısı Paranoid Android’in bu kitaptan çıktığını biliyor muydunuz? Dinlemediyseniz şarkıyı şuraya iliştiriyorum. 

 

 

 

Fahrenheit 451

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: idefix

 

Bu kitabı okuyabilmeniz için sayfalarını yakmanız gerekiyor. Şaka değil! Sadece bazı tasarımlarında bu özelliği görebileceğiniz Fahrenheit 451, Ray Bradbury'nin yarım asırlık romanı. Kitabın sayfaları ısıya dayanıklı ve siz yakmadan yazılar gözükmüyor. Tabi tekrar belirtiyorum bu durum bazı tasarımlarında geçerli. Peki nedir bu Fahrenheit 451? 

Fahrenheit 451, kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesidir. Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden Ray Bradbury’nin başyapıtı olan bu kitap eşi benzeri olmayan bir distopya ürünüdür. Günümüzden 500 yıl sonrasını hayal edin. Mesela yanmayan evler var ve itfaiyecilere yanmayan evlerin icadından sonra kitap yakma görevi verildi! 

Büyük televizyonlu ama kitapsız bir dünyanın toplum üzerindeki değişikliklerini görmek için illa bu kitabı okumamıza gerek yok tabii. Maalesef halk kendi kendini yaratırken kaybeder. Kitaplar insanı düşünmeye zorlar. Oysa günümüzde düşünmeyen, irdelemeyen, eğlenen insanlar mutludur. Peki sahip olduğumuz mutluluk ne kadar gerçek? Aslında neler oluyor? Bize gösterilenlerin arkasında neler var? Ve daha fazlası için bu kitabı okuyun! 

 

Marslı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

Uzaya meraklıysanız özellikle Mars'a, bu kitabı okumamanız için hiçbir sebep yok! Bilim-kurguyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz Marslı, ilk olarak elektronik ortamda okunmaya başlandı. Okuyucusu fazla olunca Amerikalı Crown Publishing Group, sonunda bu kitabı basmaya karar verdi. Andy Weir, ilk kitabı olmasına rağmen muhteşem bir iş çıkarmış. Kitap 2014 yılında basıldı. 2014 yılında New York Times Bestseller listesine girdi ve Goodreads okurları tarafından 2014’ün en iyi bilimkurgu romanı seçildi. Mars'ta yaşamak nasıl olurdu bir düşünsenize!

Hugh Howey, Wool serisinin yazarı Marslı için ¨Bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip." demiş. Bu düşünceye kesinlikle katılıyoruz! Eser, beyazperdeye de uyarlandı. 

 

1984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: dr

 

Mutlaka okumanız gereken diğer bir bilim-kurgu romanı 1984. İnanın pişman olmayacaksınız! 1949 yılında yayımlanan 1984'ün adı “Avrupa’daki Son Adam” olacakken Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir. Geleceğe dair kabus senaryosu olarak belirtilen bu eserde sizleri diktatörlüğü ve iktidarın kendi çıkarları için yapabileceklerinin anlatımı beklemektedir. Orwell, daha önceki yazı ve eserleri sebebiyle İngiliz hükümeti tarafından gözetim altında tutuluyordu. Bu kitap süreci boyunca da gözlem altındaydı. Ayrıca kitabın yazarı Orwell, kitabı yazdığı süreçte bir yandan da tüberküloz ile boğuşuyordu.

¨Kısıtlı düşünen insanın davranışları da kısıtlı olmaz mıydı?¨ denilmiş bir yorumda, ne doğru... Bakalım siz ne düşüneceksiniz.

 

Mars Yıllıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

“Biz Dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hünerliyizdir.”

İnsanı sorgulayan bir eser Mars Yıllıkları. Tanıtım bülteninde gördüğüm ve beni derinden etkileyen iki cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

"İnsan olmayanın içindeki insanı göremez misin?"
"İnsanın içindeki insan olmayanı görmeyi yeğlerim."

Resimli Adam'ın da yazarı olan Ray Bradbury, Mars’taki insanın portresini bilmemezlik hazzı, tutkusuzluk, histeri ve paranoya gibi duygularla çok güzel çiziyor. Bu güzel kitap için ise gelen yorumlar genellikle ¨İnsanı, bencilliğini, hırslarını ve güzeli nasıl mahvettiğini anlatan güzel bir kitaptı.¨ oluyor.

 

Yıkıma Giden Adam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: kahramangiller

 

Karşınızda tarihteki ilk Hugo Ödülü'nün kazananı Alfred Bester'in kalsik bilim-kurgu romanı ile listemizin son kitabına geliyoruz. Bu hayatta birçok şeyden kaçabilirsiniz; kendinizden, çevrenizdekilerden, sorumluluklarınızdan... Ama tek kaçamayacağınız şey düşünceleriniz. Belki de bu sebeptendir ki kendinizden bile kaçmayı beceremezsiniz. Bile bile yıkıma gittiğinizi düşünsenize? 

Eser; teknolojik gelişmeler sonucunda, cinayet işlemenin artık imkansız hale geldiği ileri bir gelecek toplumunda cinayet işlemeyi planlayan Ben Reich isimli zeki bir zengini ve bu planını uygulamaya geçirme evresini ve sonrasını konu alır.

 

Dune 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

“Tıpkı Hayatı Gibi, Her Gezegenin de Bir Başlangıcı ve Bitişi Vardır.”

Amerikalı yazar Frank Herbert'in eseri Dune, bilimkurgu serisidir. Seri, tam da mümkün diyebileceğimiz uzak bir gelecekte geçer ve bir çöl gezegeni olan Arrakis’i ve Arrakis merkezli olaylar anlatılır. İnsanoğlu makinelerin kölesi haline gelmiştir. Uzun bir mücadelenin ardından tekrar özgürlük kazanılmış ve bir daha böylesi bir esaretin yaşanmaması adına makineleşme yasaklamıştır. İlginizi çekti mi? Daha ilginizi çekecek bir bilgi ise: Daha sonra Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından Frank Herbert’in notlarından yola çıkarak orijinal 6 ciltlik seride işlenen olayların öncesini ve sonrasını anlatan romanlar yazılmıştır. Ne yazık ki bu romanların büyük bir kısmı henüz Türkçeye çevrilmemiştir. 

 

Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.