En İyi Bilim-Kurgu Kitapları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: insanhaber 

 

Tabir-i caizse okurken nefes almayı unuttuğunuz kitaplar vardır ya, yazar bunu nasıl düşünmüş de yazmış dedikleriniz... İşte o kitapları sizler için Otuzbeşlik ailesi olarak derledik. Her ay belirli bir konseptimiz olsun istedik. Ocak ayını bilim-kurgu ayı olarak belirledik... Yazıda bulunan kitapları ise o ay içinde İnstagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturalım dedik. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kim bilir belki kitabın içerisinde sizi bekleyen bir sürpriz vardır? 

  

Cesur Yeni Dünya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

Cesur Yeni Dünya, kişilerin fiziksel ve zihinsel becerilerinin daha onlar doğmadan belirlendiği kast sistemine sahiptir. Kitapta 'annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıptır. Aile kavramı yoktur. Yolsuzluk yapılan bir dünyayı keşfettiğinizi var sayın ki bu kitap 1932 yılında yazılmıştır. Belki de herkesin içinde olmak isteyebileceği bir ütopya olarak adlandırılan bu dünya cesur ve yenidir. Günümüz bilimkurgu kitaplarının yanında dili ağır kalan ama içinde Atatürk olan bir kitap desek? Bu durum sizi heyecanlandırmış olabilir. Hemen açıklayalım: Kitaptaki çoğu karakter isimleri ünlü kişilerin isimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün kitaptaki yeri ise şöyledir; Mustapha Mond karakterinin ismi Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond’un isimlerinin birleştirilmesinden oluşmuştur. Romanın adı ise Shakespeare’in Fırtına adlı eserinde geçen Miranda’nın konuşmasının; 

¨Ne güzel şeymiş meğer insanlık 
Böyle dünyalıları olan 
Yaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya”  cümlesinden gelmektedir. 

Huxley’nin fütüristik distopyası onun beşinci kitabıdır. Günümüz dünyasıyla paralelliği de yadsınamaz bir gerçek olan bu kitabın adı Güzel Yeni Dünya olarak da adlandırılabilir. Neden mi? Bunun cevabını ve kitabı ünlü hikaye anlatıcısı Barış Özcan'dan dinleyelim. 

 

 

Tanrı Olmak Zor İş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kurgusanat

 

“KENDİMİ TANRI OLARAK HAYAL EDEBİLSEYDİM, ZATEN TANRI OLURDUM.”

“Okuduğum en korkutucu bilimkurgu romanlarından biri.” demiş Thedore Sturgeon. Kitabın çevirisi ise Hazal Yalın'a ait.

¨Bu romanı yıllar önce okumalıymışım...¨ demek istemiyorsanız okumaya devam! Tanrı Olmak Zor İş, genel hatlarıyla bugünün teknolojisiyle gözlem yapmak ve bu gözlemleri Dünya’ya bildirmek. Gözlemleri bildirecek kişiler ise isimsiz bir gezegendeki Arkanar şehrine yolculuk yapan bilim insanları. Gezegenler arası yolculuktan ziyade bir zaman yolculuğuna benziyor bu; çünkü gittikleri gezegen, Dünya’mızın Orta Çağı'na çok benzeyen bir süreçten geçiyor. Her şeyin tarihimizdeki Orta Çağ ile paralel özelliklere sahip olması geçmişe yapılan bir zaman yolculuğu havası katıyor. Kitabın yazarları Arkadi ve Boris Strugatski, SSCB’nin en büyük bilimkurgu yazarlarından ikisi. Bakalım bu kitapta sizleri başka neler bekliyor.

 


Otostopçunun Galaksi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: kitapdevrimi

 

Dünyanın ve evrenin merkezinde olmadığımızı, bazı şeyleri normal ya da anormal karşılamanın anlamsızlığını, gerçeğin arayışının aslında bir araç değil amaç olabileceğini anlamamız ve daha fazlası için Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumalısınız. Asla denemekten vazgeçme! Dünyaya başka bir bakış açısıyla bakmak istiyorsan bu kitap tam sana göre! İlk çıkış noktası BBC'de radyo oyunu olan eser büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geldi. Bir otostopçunun yanında bulundurması gereken en önemli eşyanın havlu olduğunu biliyor muydunuz? Panik yapmayın... Sanırım kitabı okumuş olanlar ¨panik yapmayın¨ kısmını çoktan anladı. 

Tanıtım bülteninde olan ve beni kitaba yönelten en belirgin kısım; 

¨İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. Asla pişman olmayacaksınız.¨ kısmıydı. Bakalım siz ne düşüneceksiniz. 

Ayrıca Radiohead’in şarkısı Paranoid Android’in bu kitaptan çıktığını biliyor muydunuz? Dinlemediyseniz şarkıyı şuraya iliştiriyorum. 

 

 

 

Fahrenheit 451

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: idefix

 

Bu kitabı okuyabilmeniz için sayfalarını yakmanız gerekiyor. Şaka değil! Sadece bazı tasarımlarında bu özelliği görebileceğiniz Fahrenheit 451, Ray Bradbury'nin yarım asırlık romanı. Kitabın sayfaları ısıya dayanıklı ve siz yakmadan yazılar gözükmüyor. Tabi tekrar belirtiyorum bu durum bazı tasarımlarında geçerli. Peki nedir bu Fahrenheit 451? 

Fahrenheit 451, kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesidir. Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden Ray Bradbury’nin başyapıtı olan bu kitap eşi benzeri olmayan bir distopya ürünüdür. Günümüzden 500 yıl sonrasını hayal edin. Mesela yanmayan evler var ve itfaiyecilere yanmayan evlerin icadından sonra kitap yakma görevi verildi! 

Büyük televizyonlu ama kitapsız bir dünyanın toplum üzerindeki değişikliklerini görmek için illa bu kitabı okumamıza gerek yok tabii. Maalesef halk kendi kendini yaratırken kaybeder. Kitaplar insanı düşünmeye zorlar. Oysa günümüzde düşünmeyen, irdelemeyen, eğlenen insanlar mutludur. Peki sahip olduğumuz mutluluk ne kadar gerçek? Aslında neler oluyor? Bize gösterilenlerin arkasında neler var? Ve daha fazlası için bu kitabı okuyun! 

 

Marslı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

Uzaya meraklıysanız özellikle Mars'a, bu kitabı okumamanız için hiçbir sebep yok! Bilim-kurguyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz Marslı, ilk olarak elektronik ortamda okunmaya başlandı. Okuyucusu fazla olunca Amerikalı Crown Publishing Group, sonunda bu kitabı basmaya karar verdi. Andy Weir, ilk kitabı olmasına rağmen muhteşem bir iş çıkarmış. Kitap 2014 yılında basıldı. 2014 yılında New York Times Bestseller listesine girdi ve Goodreads okurları tarafından 2014’ün en iyi bilimkurgu romanı seçildi. Mars'ta yaşamak nasıl olurdu bir düşünsenize!

Hugh Howey, Wool serisinin yazarı Marslı için ¨Bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip." demiş. Bu düşünceye kesinlikle katılıyoruz! Eser, beyazperdeye de uyarlandı. 

 

1984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: dr

 

Mutlaka okumanız gereken diğer bir bilim-kurgu romanı 1984. İnanın pişman olmayacaksınız! 1949 yılında yayımlanan 1984'ün adı “Avrupa’daki Son Adam” olacakken Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir. Geleceğe dair kabus senaryosu olarak belirtilen bu eserde sizleri diktatörlüğü ve iktidarın kendi çıkarları için yapabileceklerinin anlatımı beklemektedir. Orwell, daha önceki yazı ve eserleri sebebiyle İngiliz hükümeti tarafından gözetim altında tutuluyordu. Bu kitap süreci boyunca da gözlem altındaydı. Ayrıca kitabın yazarı Orwell, kitabı yazdığı süreçte bir yandan da tüberküloz ile boğuşuyordu.

¨Kısıtlı düşünen insanın davranışları da kısıtlı olmaz mıydı?¨ denilmiş bir yorumda, ne doğru... Bakalım siz ne düşüneceksiniz.

 

Mars Yıllıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: frpnet

 

“Biz Dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hünerliyizdir.”

İnsanı sorgulayan bir eser Mars Yıllıkları. Tanıtım bülteninde gördüğüm ve beni derinden etkileyen iki cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

"İnsan olmayanın içindeki insanı göremez misin?"
"İnsanın içindeki insan olmayanı görmeyi yeğlerim."

Resimli Adam'ın da yazarı olan Ray Bradbury, Mars’taki insanın portresini bilmemezlik hazzı, tutkusuzluk, histeri ve paranoya gibi duygularla çok güzel çiziyor. Bu güzel kitap için ise gelen yorumlar genellikle ¨İnsanı, bencilliğini, hırslarını ve güzeli nasıl mahvettiğini anlatan güzel bir kitaptı.¨ oluyor.

 

Yıkıma Giden Adam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: kahramangiller

 

Karşınızda tarihteki ilk Hugo Ödülü'nün kazananı Alfred Bester'in kalsik bilim-kurgu romanı ile listemizin son kitabına geliyoruz. Bu hayatta birçok şeyden kaçabilirsiniz; kendinizden, çevrenizdekilerden, sorumluluklarınızdan... Ama tek kaçamayacağınız şey düşünceleriniz. Belki de bu sebeptendir ki kendinizden bile kaçmayı beceremezsiniz. Bile bile yıkıma gittiğinizi düşünsenize? 

Eser; teknolojik gelişmeler sonucunda, cinayet işlemenin artık imkansız hale geldiği ileri bir gelecek toplumunda cinayet işlemeyi planlayan Ben Reich isimli zeki bir zengini ve bu planını uygulamaya geçirme evresini ve sonrasını konu alır.

 

Dune 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dr

 

“Tıpkı Hayatı Gibi, Her Gezegenin de Bir Başlangıcı ve Bitişi Vardır.”

Amerikalı yazar Frank Herbert'in eseri Dune, bilimkurgu serisidir. Seri, tam da mümkün diyebileceğimiz uzak bir gelecekte geçer ve bir çöl gezegeni olan Arrakis’i ve Arrakis merkezli olaylar anlatılır. İnsanoğlu makinelerin kölesi haline gelmiştir. Uzun bir mücadelenin ardından tekrar özgürlük kazanılmış ve bir daha böylesi bir esaretin yaşanmaması adına makineleşme yasaklamıştır. İlginizi çekti mi? Daha ilginizi çekecek bir bilgi ise: Daha sonra Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından Frank Herbert’in notlarından yola çıkarak orijinal 6 ciltlik seride işlenen olayların öncesini ve sonrasını anlatan romanlar yazılmıştır. Ne yazık ki bu romanların büyük bir kısmı henüz Türkçeye çevrilmemiştir.