En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Siz ne aradığınızı biliyor ya da kendinizi yeterince tanıyor musunuz? Mesela en büyük hayaliniz ne, onun için neler yapıyorsunuz? Sürekli erteleyip bir türlü yapmadığınız şey ne? Mutluluk hayatınızın neresinde? Size daha birçok soru sorabiliriz ama bunların kaç tanesine cevap verebilirsiniz? Belki birçok sorunun cevabını bulmanız belki de hobi olsun diye okumanız için sizin için Kabuk Kitabevi ile birlikte Kişisel Gelişim kitaplarını listeledik.

 

Her sayfasında kendinizi arayacağınız belki de kendinizi bulacağınız kitaplardan bir tanesi çekiliş sonucu sizin olabilir. Çekiliş sonucu ismini yazdığınız kitap hediye edilecektir. Çekilişe katılmak için ise her ay yaptığınız gibi Instagram postunun altına bir arkadaşınızı etiketleyip kitabın adını yazmanız yeterli olacaktır.

Kitabı kazanan talihli kitabını Kabuk Kitabevi'ne gidip almak zorundadır. Kitaplar posta ile adresinize yollanmayacaktır. Çekiliş 1 Ağustos'ta bitecek, 2 Ağustos'ta kazanan açıklanacaktır.

 

NOT: Unutmayın, daha çok etiket daha çok kazanma şansı!

 

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Kaynak: Hasan Yılmaz

 

Ferrari’sini Satan Bilge, en çok beğenilen kişisel gelişim kitapları arasında yer almakta. Her şeye sahip olabilirsiniz ya da olduğunuzu zannedebilirsiniz. Kitapta başarılı ve hırslı bir avukatın bir anda yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle her şeyini satıp sıfırdan başlayan, hayatı gerçekten keşfeteden bilgenin macerası konu alınıyor.

 

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Kaynak: Mümin Sekman

 

Esere göre ise, çaresizlik öğrenilmiştir ve başarılı olmak da öğrenilebilir. Belki de okurken kendinizi yeniden keşfedeceksiniz. Kitabın öyküsünü ve kitaptan bir alıntıyı da sizlerle paylaşmak isterim:

“Bu kitap üniversite öğrencisiyken kurduğum bir hayalden doğdu. Başarılı olmak ile ilgili temel bilgileri, olabildiğince çok sayıda başarılı olmak isteyen insana iletmeyi hayal ediyordum. Başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatıyorum. Bir tür entelektüel Robin Hood'luk yapıyorum. Kitabın içinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmanın nasıl öğrenilebileceği anlatılıyor.”

'Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.’

 

The Secret – Sır – Rhonda Byrne

Kaynak: derki.com

 

Kitabın Türkiye’de ilk satışa çıktığı dönemler bir patlama olmuştu hatırlarsanız. Kitabı alıp okumadıysanız bile muhakkak bir yerde görmüş ve denk gelmişsinizdir. Kötü düşüncelerden arınıp ve başarıya doğru giden yolda ilerlemeniz için bu eser size çok yardımcı olacak. Kitabı okuduktan sonra artık daha olumlu düşündüğünüzü, daha fazla gülümsediğinizi ve daha mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz. Yazar aniden zihninde oluşan büyük sırrı gördüğünü ve bunu anlamak için Eflatun, Einstein, Newton gibi bilim adamlarına kadar birçok şeyi araştırdığını söylüyor.

 

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Kaynak: Bahar Kümbetli

 

Süregelen alışkanlıklar bizim hayattaki rolümüzü belirliyor olabilir mi, ne dersiniz? Charles Duhigg, "Alışkanlıkların Gücü" adını verdiği kitabında; alışkanlıkların neler olduğuna, nasıl değişeceğine, hayatımıza olan katkılarına ve zararlarına yer vermiş. Yazar ayrıca New York Times’ın ödüllü gazetecilerinden. Belki de olmak istediğiniz yerdesiniz, belki de olmak istediğiniz kişisiniz ama ya değilseniz? Kendinizi de değerlendirmenin vakti geldi.

 

 

Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Kaynak: hepsiburada.com

 

Kitabın tanıtım bülteninden olan bir alıntıyı şuraya iliştiriyorum ¨Acı çekmeden de mutlu olabileceğinizi biliyor muydunuz? Mutluluğu ıskalamamak için bilinçaltının sesine kulak verin çünkü bilinçaltı düşüncenin toprağı gibidir. Ve farkı yaratan, nasıl düşündüğünüzdür. Mutluluk ve başarı nasıl alışkanlığınız haline geliyorsa mutsuzluk ve başarısızlık da peşinizi bırakmayan alışkanlıklara dönüşebilir...¨

 

 

 

Beden Dili – Joe Navarro

Kaynak: markafoni.com

 

Beden dilinin iletişimin çoğunluğunu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Kitap yalın bir dille, insan vücudunu bölümlere ayırarak bütünü görmenizi sağlayacak şekile yazılmış. Bir nevi insanları konuşmadan okumaya yarıyor, sizce de çok şahane değil mi? Paul Ekman sevenler Joe Navarro’yu da seveceksiniz.

 

 

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Kaynak: scribd.com

 

Kendimizi daha iyi anlamak istiyorsak, önce beynimizi tanımalıyız. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Beynimizin çalışma yönetiminde öfkemizi kontrol edebilmek gibi geliştirebileceğimiz birçok alan bulunuyor. Duygusal zeka normal zekadan daha üstün olabiliyor. Bu durumun bilincine varmanız için eşsiz bir kitap diyebiliriz. Peki duygusal zeka nedir? Cevaplar kitabın içinde gizli.

 

 

İletişim Çatışmaları ve Empati – Üstün Dökmen

Kaynak: Kitopya

 

"Geçmişteki öfkemizi, geçmişte halletmeliydik. Geçmişteki öfkelerimizi bugüne taşımanın sebebi ne? Geleceğimize daha olumlu ve güzel olgular taşımalıyız. Sosyal kurallar zaman içinde değişebilir. Fakat her toplum mevcut kurallarını korumak, onların zaman içinde değişmesini en azından hızla değişmesini önlemek ister. Bununla ilgili yaşadığınız çatışmalar sizi zor durumda bırakıyorsa dinlenip bir nefes almanın ve aslında bugün yaptıklarımızın ve verdiğimiz davranışların kökenine inme vakti geldi demektir. Etkili bir iletişimin mevcut olması için ortamda bulunan çatışmaların kaldırılması gerekmektedir."

 

 

Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi - Uğur Batı

Kaynak: Hepsiburada

 

Mario Levi diyor ki: “Uğur Batı bizi bu kez hayatımızın akışında farkına varmadan kaçırdığımız, basit gibi görünen birçok ayrıntıyı yeniden anlamlandırmaya davet ediyor. Sorular soruyor ve kendi sorularımızı sormamız için bizi kışkırtıyor. Bu kitabı okurken bildiğinizi sandıklarınızı yeniden düşünme ihtiyacını duymanız da mümkün. Kitap, kimi sorunlarınızla baş etmede çok işinize yarayabilecek küçük, yol göstericiniz olacak. Yolda ilerledikçe farklı kültürler, çok uzağımızdakiler ama aynı zamanda da çok yakınımızdakiler bize meğer ne çok ipucu veriyormuş diyebilirsiniz. Sonuçta her şey insan için değil miydi zaten?”

 

Hiç - Osho

Kaynak: D&R

 

Osho'nun şüphesiz neredeyse bütün kitapları bu listeye girebilir ama biz sizler için ¨Hiç¨i seçtik. Tanıtım bülteninde kitaptan şu şekilde bahsedilmektedir: ¨O her zaman sana açık olmuştur. Tam bu anda sen onun içindesin. Uyan ve onun içindesin. Uyu, onun içinde kalırsın fakat uykuda olduğun için onu göremezsin. Ve sonra aramaya başlarsın. Evini aramakta olan, tam gözlerinin önünde olan bir şeyi soran bir sarhoş gibisin. Ancak gözler temiz değildir onlar fikirlerle, ayrımlarla dolu, onlar kelimeler ve teorilerle dolu. Görüşünün bulanık olması bu yüzden, yoksa her ne arıyorsan, o tam senin önündedir. Zen Yolu budur.¨

Siz ne aradığınızı biliyor musunuz? Belkide aslında sizi mutlu eden birçok şeye sahipsiniz ama çağımızın doyumsuzluğu gözlerinizi kör etti? Haydi biraz kendi içimize ve sahip olduklarımıza yönelelim.