28 Ağu 2018
Zeynep Öztürk

En İyi Korku Romanları

"Ağustos ayı, korku ayı" konsepti ile karşınızdayız. Yüzyıllar öncesi yaşamış bir katili bulmak da mümkün olabilir mi? ABD'nin en yaşlı seri katilini biliyor muydunuz? Hangi korku romanları filme uyarlanmış, ilham kaynakları neler, hepsi bu yazıda. Bakalım sizler için listelediğimiz kitaplarda sizleri hangi maceralar bekliyor.

Yazıda bulunan kitapları o ay içinde Instagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kitap çekilişine katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Hayvan Mezarlığı

Kaynak: Desgram

 

King; korku, bilim-kurgu ve fantezi romanların yanı sıra tarihsel roman ve kısa öyküler de yazmıştır. Kitap; ölen kedisini tekrar hayata döndürmek için komşuları olan ihtiyar doktordan yardım alan küçük bir kızın ve ailesinin yaşadıkları konu alınır. Hayvan Mezarlığı romanı, 1989 yılında sinemaya da aktarılmıştır.

 

Amerikan Sapığı

Kaynak: Kitap Böceğim

 

Kitapta karakter analizinden çok marka ve kıyafetleri görebilirsiniz. İlk sayfalar size biraz sıkıcı gelebilir ama inatla okumaya devam ederseniz bir anda sürüklendiğinizi ve kitabın bittiğini göreceksiniz. Kitabın film uyarlaması da bulunuyor. Normal bir adamın hayatında kötü yanlar ön plana çıkınca bakalım neler oluyor.

 

Deliliğin Dağlarında

Kaynak: idefix

 

Lovecraft, Deliliğin Dağlarında ile modern insanın umutlarının karşısında yükselen karanlığın ve deliliğin öyküsünü okuyucu ile paylaşıyor. Yazar küçük yaşta babasını kaybetmiş ve annesinin baskısı altında büyümüştür. Korku dergisi olan Weird Tales’in, Lovecraft’ın bazı hikayelerini yayınlaması, onun ilk edebi başarısıdır. Özellikle 1920’li ve 1930’lu yıllarda yazdığı öykülerle korku edebiyatına damgasını vurmuştur. 1936 yılında uzun bir öykü olarak yazdığı Deliliğin Dağlarında, bir jeoloji ekibinin Antarktika’ya giderek yüzyıllardır ıssız olan bu coğrafyada tanımlayamadıkları varlıklarla karşılaşmalarını anlatırken yaşanılan korkuyu bir bilim adamının gözünden yansıtıyor. 

 

Cehennem Evi

Kaynak: mcpl.overdrive.com

 

Yazarın 1971'de yazdığı roman, 73'te 'The Lehend of Hell House' adıyla filme çekilmiştir. Filmin senaryosu yine kitabın yazatı olan Richard Matheson'a aittir. Okurlarından kitabı ortalama bir puan alırken filmi daha çok beğenilmiş ve konuşulmuş diyebiliriz. Bakalım siz hangisini beğeneceksiniz.

 

Vampirle Görüşme

 

Kaynak: veryfinebooks

 

10 kitaptan oluşan bir seriden bahsediyoruz. Seri 'Vampir Günlükleri' diye de adlandırılıyor. Eser, 1994’te sinemaya da aktarıldı. Louis hiç istemeden vampir oluyor ve artık sonsuza dek vampir olarak yaşamaya mahkum oluyor.  Bu süreçte Louis'in yaşadıklarını konu alan kitap okumanız gereken korku romanlarından.

 

 

Ezelistan

Kaynak: Amazon

 

Clive Barker, King’in, anlatamayacağı korkular üzerine yazıyordu. Stephen King “Korku edebiyatının geleceğini gördüm, adı Clive Barker’dı” der. Pek çok konuda yazan yazarımızın usta olduğu alanlardan bir tanesi korku.

 

Frankenstein

Kaynak: christs.cam.ac.uk

 

Shelley, kitabını yazarken esinlendiği konuların başında yaratılış öyküsü, Adem ve Havva’nın cennetten kovuluşunu anlatan John Milton’un ölümsüz eseri Kayıp Cennet gelmektedir. Mary Shelley, görmüş olduğu rüya üzerine Frankenstein veya Çağdaş Prometheus‘u yazar. İlginç değil mi? Victor Frankenstein da annesinin ölümünden sonra insan ırkının aksine mutlu ve mükemmel bir tür yaratma hayaliyle kendini, cansız maddelere hayat verebilme amacına adar. 

 

 

Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi

Kaynak: burjoosphere

 

Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi'ni korku romanı yapan Marki Mazzini ile şatonun nicedir kullanılmayan güney bölümünde geceleri cirit atan tuhaf ışıklar ve duyulan inlemeler.Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi; Ann Radcliffe’in gotik türde yazan yazarlar arasına kabulünü sağlamış, ona ün kazandırmış bir çalışmasıdır. 

 

 

Carmilla

Kaynak: Amazon

 

 Sheridan Le Fanu’nun Carmilla kitabı, vampir türünün ilk örneklerindendir, yani 1871’de Carmilla yazıldığında Dracula yazılmamıştı. Kimilerine göre Dracula’dan çok daha ustaca yazıldığı söylenen bu eser, şüphesiz vampir hikayeleri türünün en zengin, edebi ve kalıcı örneklerinden biridir ve ardından gelen eserleri büyük ölçüde etkilemiştir.

 

Kuzuların Sessizliği

Kaynak: D&R

 

Başarılı korku romanlarından olan Kuzuların Sessizliği kitabının filmi de çekilmiştir. Kitapta ABD'li bir seri katili konu ediniyor. Bu seri katil: Albert Hamilton Fish'tir ve kendisi bilinen en yaşlı seri katil özelliğindedir.

 

Böcek

Kaynak: hepsiburada

 

Böcek, bugüne göre de oldukça sıra dışı bir karaktere ve olay örgüsüne sahip. Paul Lessingham, geleceği parlak bir politikacıdır ta ki Mısır’dan gelen gizemli varlığın ihtişamlı bedeniyle tanışana kadar. Bu ne demek? İstediği zaman biçim değiştirebilen, insanları hipnotize ederek dediklerini yaptıran böcek düşünün. İşte roman bu böcek üzerinden ilerliyor. 

 

 

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Hikayesi

Kaynak: kitapseç

 

Bu fantastik romanın kimi zaman komedi ya da parodileri tarzındaki uyarlamaları da yapılmıştır. Korku öğesi ise hikayenin kendisinden çok insan doğasındaki bastırılmış şiddeti farketmişliğimizden kaynaklanan dışsal bir özellik olarak okunabilir. Dr. Jekyll, insan kişiliğinin iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrıldığını düşünmektedir. Roman kötü karakter ve iyi karakter üzerinden ilerlemektedir.