En İyi Reklamcılık Kitapları

Reklamcılığa ilgin varsa ya da reklamcılık eğitimi alıyorsan bu liste tam sana göre! Reklamcılık alanına dair okuman gereken kitapları senin için Kabuk Kitabevi ile listeledik. Her ay düzenli yaptığımız kitap çekilişine katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutma.

Reklam

Kaynak: D&R

 

Reklamı sihirli kılan nedir? Asıl soru ¨Reklam sihirli midir?¨. Etkili reklam fikirleri nasıl çıkıyor? Birçok soru sorabiliriz size, sorduğumuz soruların cevaplarını içeren birçok kitap da bulunmakta. İşte bu kitap onlardan değil! İngiliz reklamcı Sir John Hegarty, unutulmaz işler yaratmanın ve büyük fikirlerin perde arkasını bu kitapta anlatıyor! Bu kitap deneyimlerle dolu bir reklamcının hayatını içermektedir. 1982'de BBH'nin kuruluşuna ve ajansın Londra, New York, Singapur, Şanghay, Mumbai ve Sao Paolo'da ofisler açarak dünya çapında yaygınlık kazanmasına uzanan keyifli ve öğretici bir yolculuk bu.

 

Satan Reklam Yaratmak

Kaynak: idefix

 

Luke Sullivan ABD'nin en iyi reklam yazarlarından biri olarak gösteriliyor. Tez konularına ec sahipliği yapan, reklamcılık alanının birçok dalına dair bilgiler bulabileceğiniz bu kitap yıllardır süregelen bir gelecek gibi. Bu klasik kitabın yeni baskısında dijital dünyaya uygun yeni bölümler ve güncellemeler, sosyal medyayı ve son on yıldır filizlenen yeni platformları etkin kullanmak için öneri ve örnekler bulunmaktadır. Sullivan'ın on sekiz yıllık reklam serüvenini anlattığı kitapta, yaratıcı reklamcıların başlarına gelebilecek olumlu olumsuz her duruma dikkat çekiliyor.

 

Reklamın Şifresini Kırmak

Kaynak: idefix

 

Uzun uzun paragrafları okumak bana göre değil ben örnek görmek istiyorum diyorsanız bugüne kadar yapılmış olan en iyi örneklerden birkaçını barındıran bu kitaptaki örnekleri okurken ¨Vay be!¨ diyebilirsiniz. Viral reklam fikri arıyorsanız bu kitaba mutlaka bir göz atın. Reklam ajansları ise çalışmalarını bu kitap sayesinde reklamverene çözümleyici, anlaşılır bir dille anlatabilecekler.

 

Yeni Reklamcılık

 Kaynak: D&R

 

Atilla Aksoy'un akıcı ve eğitici diliyle yazılmış Yeni Reklamcılık kitabında sizleri reklamcılığın yeni yüzyılına sair ipuçları bekliyor çünkü reklamcılık birinci yüzyılını geride bıraktı. Üstelik Yeni Reklamcılık konusuna ilişkin Türkçe'de yayınlanmış en kapsamlı ve en önemli çalışma niteliğinde. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları'nın Pazarlama İletişimi dizisinin ilk kitabı.

 

Ezberbozan

Kaynak: idefix 

 

Ezber bozmaya hazır mısınız? Reklamcılığın klişelerinden uzak bir kitapla tanıştıralım sizleri. Ezberin bozulmasıyla, adeta o ana kadar zihni çevreleyen fanus parçalanır ve solunan temiz havayla algı başkalaşır, gerçeklik canlanır. Ezber Bozan, sadece reklam ve pazarlama profesyonelleri için değil, yaratıcılığın kıymetini bilen herkes içindir.

 

Yaratıcılık: Kuralları Boşverin

Kaynak: D&R

 

¨Yaratıcılık bir meslek değil bir uğraştır. Dünyayı keşfeder, algılar ve tanımlar.¨ ilk cümleleri bu kadar iddalı olan bu kitap beklentilerinizi karşılayacak. Peki yaratıcılığı esinleyen ve sürdüren nedir? John Hegarty, yaratıcılığa ve yaratıcı sürece dair 50 esprili, parlak ve kışkırtıcı bakış açısını bu kitapta sunuyor.

 

Hoopla Crispin Porter + Bogusky Hakkında Bir Kitap

Kaynak: D&R

 

Alışılagelmişin dışında bir reklamcılık kitabı mı istiyorsunuz? İşte burada! Hoopla, Crispin Porter + Bogusky reklamcılığının nasıl bir şey olduğunu öğrenmek isteyenlere, neredeyse ajansın koridorlarında gezinip yapılan işleri görme düzeyinde bir okuma ve seyretme deneyimi sunuyor.

 

Reklam Dünyasının Kralı: David Ogilvy

Kaynak: D&R

 

David Ogilvy, dünyanın en ünlü reklamcısı. Ogilvy'nin geçmişinde İskoç kökenler, yarım bırakılmış Oxford eğitimi, Paris'te şef olarak geçirilen yıllar ve sonrasında kapı kapı dolaşıp ocak satma macerası var. Bu kitapta hem reklam dünyasının en değerli isimlerinden birinin renkli yaşam öyküsünü okuyacak hem de modern reklamcılığın doğuşuna tanık olacaksınız.

 

Mad Men ve Felsefe

Kaynak: D&R

 

Mad Men ve Felsefe'de Pete Campbell, Peggy Olson ve Don Draper gibi kahramanlar Platon, Aristoteles ve Nietzsche gibi filozofların öğretileriyle yorumlanıyor. Sizce de çok ilginç değil mi? Mad Men hayranları için hazırlanan bu kitapta her bölümde tanık olmamıza rağmen es geçtiğimiz ayrıntılara felsefi yorumlar getiriyorlar.

 

Bilinçaltımdaki Reklamlar

Kaynak: D&R

 

Bilinçaltının gücüne inanır mısınız? Her detay bir biçimde örtülü belleğimizde saklanmakta ve yakın ya da uzak bir gelecekte bizi etkileyerek satın alma davranışımızı değiştirebilmektedir. Robert Heath bu kitapta deneysel psikoloji ve bilişsel nörobilim yaklaşımlarını kullanarak reklamların bilinçaltımızı nasıl etkilediğini birçok araştırmaya dayanarak ortaya koymaktadır.

 

Gerçek Mad Men

Kaynak: D&R

 

Mad Men dizisini bilen bilir. Bu kitapta Don Draper ve David Ogilvy'den tutun da kariyerine ajans sekreterliğiyle başlayıp baş metin yazarlığına yükselen nice ismin gerçek hikâyesi anlatılıyor. "O günler yaşanan tüm zamanların en güzel günleriydi. En güzel! 1950'lerde New York'ta beyaz, yakışıklı ve zeki bir reklamcıysan eğer, tarihe geçmişsin demektir," diye anlatıyor Andrew Cracknell Gerçek Mad Men adlı yeni kitabının önsözünde. Mad Men'i seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz demektir.

 

Reklamcı

Kaynak: mediacat

 

Trajik bir kişidir reklamcı! Bu trajedinin içinde sizleri neler bekliyor? İşin doğası gereği bir reklamcı ne kadar yaratıcı olmak istese de bazı durumlarda belirlenmişlikler elini kolunu bağlar. O, tüm belirlenmişliklerden kaçıp kurtulmak ister.

Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin...O Beni Bir Genelevde Piyanist Sanıyor!

Kaynak: idefix 

 

Edebiyatta anı, yazarın kendisini hatırlamanızı istediği türün adıdır. Peki reklamcılıkla ilgili bir kitabı neden anı ile anlatlaya başladık? Hemen söyleyelim. Bu kitapta reklamcılığa dair anılardan oluşan bir roman var. Bilgilendirme boyutu biraz edebi yönlere kayıyor ve kitap sizi içine alıyor.