En İyi Türk Klasik Romanları

"Ekim ayı, Türk Klasik Romanları ayı" konsepti ile karşınızdayız. İlk realistik romanımız hangisi, Mustafa Kemal'in devamının gelmesini istediği roman hangisi merak ediyorsan bu liste tam sana göre. Bakalım, sizler için listelediğimiz kitaplarda sizleri hangi maceralar bekliyor.

Yazıda bulunan kitapları o ay içinde Instagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi, kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kitap çekilişine katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin

Kaynak: Perlavista AVM

  

Şarap gibi bir kitaptan bahsediyoruz, gün geçtikçe değerlenen ve sahip olduğu edebi yanını asla kaybetmeyen. ¨Gülbeşeker¨ ve Paylamak" kelimeleri hayatınıza Çalıkuşu ile girmiş ya da girecektir diyebiliriz. Popülerliğini adına çekilen dizisi ile sürdüren Çalıkuşu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Güntekin'den devamını istediği kadar var doğrusu.

 

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa

Kaynak: Camdandusler

 

Kalbinize dokunacak nadir hikayelerden "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu", Peyami Safa'nın unutulmaz eserlerinden bir tanesi. Psikolojik tahlil daha iyi nasıl yapılabilirdi inanın bilmiyorum. Peyami Safa küçük yaşlarda yaşadığı kemik hastalığını ve çektiği sıkıntıları bu kitap ile ölümsüzleştirmiş. Eseri özel yapan özelliklerden bir tanesi ise Peyami Safa bu eseri eski kadim dostu Nazım Hikmet Ran'a ithaf etmiş. 

Kitabın arkasında bulunan Nazım Hikmet'in kitap ile ilgili düşünceleri ise şöyledir;
"Ben Peyami'nin bu son romanını üç defa okudum, otuz defa daha okuyabilirim ve okuyacağım. Bu kitabın karşısında ben, yıldızlı göklerin sonsuzluğuna bakan ve layetenahi (sonsuz) alemde yeni pırıltılar, o zamana kadar hiçbir gözün görmediği acayip, fakat hakiki alemler keşfeden müneccimin hayranlığını duymaktayım. Eğer ıstırabı ve azabı coşkun bir ciddiyetle duyan öz ve halis halk kitleleri okuma yazma bilselerdi, bu romanın on bin, yüz bin, hatta bir milyon satması işten bile değildir."

 

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Kaynak: Berkcan Ergin

 

Okumaktan zevk alacağınız bir dönem Türkiye'de gündem olmuş bu kitap bir şaheser. Gerçek aşkın emeği, farklı bir kültür ve dile hakim olma çabası ve sanat... Tabloda aşık olduğunuz kadın o tabloyu yapmış olsa ve yanınıza gelse bunu fark ederdiniz değil mi? İşte maalesef ana karakterimiz fark edemiyor lakin üzülmeyin kader onları birleştiriyor. Betimlemelerin ne kadar güzel olduğundan mi bahsedeyim yoksa dilin akıcılığından mı... Mutlaka okumanız gerekenler arasında yer alacak bir kitap bir yere not edin deriz.

 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

Kaynak: rekursifdusunce

 

Salvador Dali tablolarında, Luis Bunuel filmlerinde gördüğümüzü onun kitaplarında daha yakından ve daha bizden bir şekilde görebiliyoruz. Kitapta Hayri İrdal'ın gözünden olayları izliyoruz. Saatleri Ayarlama Enstitüsü; geç okuyup da neden bu kadar geç okuduğunuz için hayıflanacağınız ve kendinize kızacağınız kitaplardan biri olacak. Kitaptaki özgün ve güçlü karakterleri siz de çok seveceksiniz.

 

Sinekli Bakkal - Halide Edip Adıvar

Kaynak: pdfkitapci

 

Adıvar bu kitabı ilk olarak İngilizce yazmıştır ve kitap Londra'da basılmıştır. Ayrıca kitap birçok dile çevrilmiş ve Türkiye'de CHP Roman Armağanı'na layık görülmüştür. Olaylar II. Abdülhamit döneminde geçiyor. Sinekli Bakkal mahallesinin imamının kızı Emine, babasının itirazlarına karşın bir orta oyuncu olan, zenne rolü yapan Tevfik'e kaçar ve olaylar başlar. Kitapta, o dönem romanlarında genellikle görülen Doğu-Batı çekişmesi var. Dönemin siyasi, kültürel, ekonomik, dini konuları mükemmel bir şekilde işlemiştir.

 

Mai ve Siyah - Halid Ziya Uşaklıgil

Kaynak: Sanatatak.com

 

Servet-i Fünün edebiyatı denince aklımıza gelen en önemli isimlerden birisi Halid Ziya. Halid Ziya, Mai ve Siyah'ı 'en iyi kitabım' diye tanımlıyor. Dili döneminden dolayı bir tık ağır gelebilir lakin yeni basımlarında her kelimenin açıklaması bulunmakta. Kitaptaki karakterin hayat hikayesinde çaresizlik, geçim sıkıntısı, hayal kırıklıkları ve karamsarlık hakim. Eseri okuduktan sonra bakalım siz ne düşüneceksiniz.

 

Araba Sevdası - Recayizade Mahmut Ekrem

Kaynak: Kitapyurdu.com

 

İlk realistik romanımız olan Araba Sevdası'nda eski romanların dillerine göre sade bir dil kullanılmıştır fakat arada Fransızca kelimelere de yer verilmiştir. Kitabın ana fikri ise şöyledir: İnsanın olayları kendi istediği gibi agılamayıp gerçeği görmesinin gerektiği, o zamanlarda görülen ve yabancı hayranlığından kaynaklanan Fransızca ile karışık bir dil kullanma durumunun kişilerin anlaşmasında zorluklar yarattığı ve önyargılı davranışların insanı ne derece hataya sürüklediği anlatılmaktadır. Eser 1889 yılında yazılmış ve 1898 yılında yayımlanmıştır.  

 

İnce Memed - Yaşar Kemal

Kaynak: Akakce.com

 

Ağalık sistemine eleştirel olarak bakan bu kitapta devlet de eleştirel bir gözle görülmekte. Yaşar Kemal, İnce Memed serisini yaklaşık otuz iki yılda yazmış. Öyle muhteşem bir kurgu ve dille yazılmış ki okurken Çukurova'yı, Toroslar'ı gözlerinizin önüne seriyor. Kitap hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Ölmeye Yatmak - Adalet Ağaoğlu

Kaynak: Entel Aylak

 

Adalet Ağaoğlu'nun, geniş tarihsel akışları "dar zamanlar"da keskinleştiren tekniğiyle edebiyatımıza yepyeni bir soluk kattığı ilk romanı olan Ölmeye Yatmak; 1930'ların sonlarından 70'e kadar uzanan bir Türkiye panoraması sunuyor bizlere. Kitabın yayınlanma tarihi 1973.

Adalet Ağaoğlu'nun üslubundan gerçekten çok akıcı; içeriğinde ekseriyetle verebileceği hemen her şeyi vermesine rağmen dört yüz seksen beş sayfanın tek bir sayfasını bile sıkıcılaştırmıyor.