12 Tem 2017
Seçil Şeker

Engelleri Aşan Pınar Karşıyaka ile Tümer Gülümserler

Pınar Karşıyaka, sosyal sorumluluk projelerinde çok aktif olduğunu bildiğimiz bir kulüp. İnsanların yüzünü güldüren, engellere ışık olan bu kulübün Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Tümer Gülümser ile görüştük. Pınar Karşıyaka ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında aldığımız bilgiler bizim de geleceğe ışıkla bakmamızı sağladı. Engelli arkadaşlarımızın gözlerinde gördüğümüz mutluluk Pınar Karşıyaka'ya olan sevgimizi bir kere daha arttırdı. 

Kaynak: Tümer Gülümserler  
 
Pınar Karşıyaka’da göreviniz nedir? 
Pınar Karşıyaka Basketbol takımında proje ve medya çalışanıyım. 

 
Pınar Karşıyaka’dan önce neler yapmıştınız? 
2007 aralık ayından beri salondayım.  9 Eylül Üniversitesi Endüstriyel Elektronik MYO mezunuyum. Mesleğim aslında Bilgi İşlem ve Elektronik, Pınar Karşıyaka’nın da Bilgi İşlem birimindeyim. 2007 aralıkta buradaki bilgisayar ve elektronik kısmındaki işleri yapmaya başladım. Daha sonra buradaki ekiple birlikteliğimiz sürdü. 2012 yılında Pınar Karşıyaka Basketbol takımında bir yapılanma oldu. Bu yapılanma sayesinde elektronik açıdan bir atılım yapıldı ve bilişim alanında yatırım yapma kararı alındı. Bana da hem pazarlama sürecinde hem de teknik açıdan koordine edilmesiyle ilgili bana bir teklif sunuldu. Ben de teklifi kabul edip burada kadrolu olarak işe başladım. Pınar Karşıyaka öncesindeki hayatımda ben hep kendi işimi yaptım.  Özel ilgi alanım sosyal medya ve bu alanda bir uzmanlığım var.  Yaşar Üniversitesi’nden Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya üzerine aldığım bir uzmanlık eğitimim var. Ben Pınar Karşıyaka’da göreve başladığımda, sosyal medya, web sitesi konularında eksiklikler vardı, ben de bu eksiklikleri gidermek amacıyla kendimi geliştiriyorum. Şu an bu görevlerin dışında da birçok iş yapıyorum burada: Sunuculuk, anonsörlükDj’lik... Bir boşluk görüyorsam ve bu boşluk benim doldurabileceğim bir şeyse el atıyorum.  

 
Öncelikle, neden Karşıyaka? 
Öncelikle Karşıyaka her yerden farklı; çünkü burada direkt muhalif doğup büyüyorsunuz. Ben Karşıyakalı olup da kendisini farklı görmeyen insan tanımadım. Ben doğma büyüme Karşıyakalıyım.  Karşıyaka’nın bana kattığı o hava çok farklı. Türkiye’de ya da dünyada nereye giderseniz gidin, Karşıyakalı olduğunuz için hissettiğiniz o farklılık çok başka. 

 

Kaynak: Tümer Gülümserler 

 
Pınar Karşıyaka'nın sosyal sorumluluk projelerinden bahseder misiniz? 
Öncelikle Türkiye basketbol oluşumunda en çok ses getiren kulüplerden bir tanesiyiz.  
2014 yılında LÖSEV binasının önünden geçerken Karşıyaka Spor Kulübü’nün buraya yardım edip etmediğini merak ettim ve küçük bir araştırma sonucunda; daha önce bir futbol maçında bağış toplanılmaya çalışıldığını ama başarılı olmadığını öğrendim. Bu başarısız olan projede kullanılan kumbaraları alıp, Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonunun girişine yerleştirilebileceğini düşündük ve ilk projemiz LÖSEV ’in kumbaralarının dolmasına yardım etmek oldu. Sonrasında ise 2013-2014 sezonunda LÖSEV çocuklarını burada misafir ettik. Bu sezonun sonunda sosyal sorumluluk tribünü yapabilir miyiz diye düşündük. 35 kişilik bir engelli tribünümüz vardı; bu yasal bir zorunluluk, bir proje değil. Biz sayıyı arttırdık, 50 kişilik engelsiz bir tribün oluşturduk ve burada engelli arkadaşlarımızı, köy okullarındaki çocukları bu tribünde ağırlayarak onlara basketbol sevgisi kazandırıyoruz. Bizim sosyal sorumluluk projelerimizin temelini burası oluşturuyor; çünkü birçok kurum ve oluşumla orada birebir muhatap oluyoruz, samimiyet kuruyoruz ve sonraki projeler için çok iyi sinerji yakalıyoruz. 5 yıldır bizi büyük bir güçle destekleyen gönüllü ekimize de teşekkür etmek isterim. 
 
Bize biraz Karşıyaka "One Team" projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?  
2016 yılında Euroleague bizden bir sosyal sorumluluk projesi sunmamızı istedi. Biz de bir koşu takımı kurarak farklı bir sosyal farkındalık yaratmak istedik. Çalışmalar devam ederken "Wings For Life World Run"ın İzmir’e geleceği duyumunu aldık. Wings For Life World Run, omurilik felçlileri farkındalığı yaratmaya çalışıyor. Kayıt için yatırılan her para Wings For Life (Omurilik Felçlileri Derneği)’a bağışlanıyor. Dünyada 34 ülkede aynı anda koşulan bir farkındalık maratonu. Biz de oluşturacağımız projeyle omurilik felçlileri için bir şey yapabilir miyiz diye düşündük ve bu maratonda koşması için bir koşu takımı kurduk. Bu projeyi bizden Euroleague istediği için Euroleague One Team ile birleştirip adını; Karşıyaka One Team koyduk. 8 ay boyunca sürecek bir antrenman programı için milli triatlet antrenör Mert Onaran ile anlaştık. Wings For Life için proje 10 tekerlekli sandalyeli arkadaşımızı kapsıyordu; fakat biz projeyi büyüttük. Şu an bu takımda 1000’e yakın koşucumuz var. Bu sene hem genel klasman erkekler şampiyonu hem de tekerlekli sandalye kadınlar ve erkekler birincileri bizim takımımızdan çıktı. Geçen sene 364 kişilik koşu takımımızla Türkiye’nin 2. Avrupa’nın da 6. en büyük koşu takımı olmuştuk. Bu sene 780 koşucumuz ile Türkiye’nin en kalabalık koşu takımı olmayı da başardık.  

Kaynak: Tümer Gülümserler 
  
Sosyal Sorumluluk adına başka neler yapıyorsunuz?  
En son 40 kişiyle Runatolia Antalya Maratonu’nda LÖSEV’le lösemili çocuklar için koştuk, bunu bir bağış kampanyasına dönüştürdük ve bir miktar bağış topladık. Gelecek sene farklı bir bağış kampanyası ile yine katılmayı planlıyoruz; çünkü bu takım tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımızı spora teşvik etmek için kuruldu bu yüzden çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

İşitme engelliler için bir proje gerçekleştirdik: "Karşıyaka Duymazlar Spor Kulübü"müz için Karşıyaka’da kült olmuş tezahüratları işaret diline çevirdik. Bu kulübün futbol, voleybol vb. birçok spor branşında takımları var. Bir gün onları ziyaret ettim. Onlar sürekli Basketbol maçlarımıza geliyorlardı; fakat bizim tezahüratlarımıza anlamadan eşlik ediyorlardı. Bu yüzden maç sırasında salondaki küp ekranda, tezahüratlar söylendiği zaman orada çeviriyi yayınlamaya başladık. Artık işitme engelliler de o tezahüratları anlayarak eşlik edebiliyorlar.  
Ayrıca İzmir Down Sendromu Derneği'yle birlikte Türkiye’nin ilk Down Sendromlu Basketbol Takımını kurduk. Milli basketbol antrenörü Ahmet Köksal ile anlaştık ve belirli aralıklarla antrenmanlar gerçekleştirdik. 

Hatta unutamadığım bir an var. 2015 yılında hiçbir playoff karşılaşmamızı kaçırmayan adeta totemimiz olan Down Sendromlu gençlerimize bir sonraki sezonun ilk Euroleague maçına bir sürpriz yapmak istedik. Down Sendromlu Bora’yı tarihimizde ilk kez hem de Barcelona ile kendi evimizde oynayacağımız maçın açılış seramonisine çıkartarak maç topunu hakemlere vermesini istedik. Tam o an tüm salonda duygular sel oldu. 


Kaynak: Tümer Gülümserler

 
Karşıyaka e-spor nedir? 
E-spora yatırım yapıyoruz. E-spor çok geniş kapsamlı bir olay; çünkü branş içinde bir çok alt branş oyunları var ve bu kolların her biri için takım kurup mücadele etmek zorundasınız.  İlk olarak “League of Legends “ ,“Counter-Strike: Global Offensive” ve “DOTA2” gibi oyunlar için bir takım kurmayı hedefliyoruz; organizasyonlarını yürütüyoruz ve sponsorluk görüşmelerimiz sürüyor. Biraz yavaş ilerliyor; çünkü ciddi yatırım isteyen bir konu. Bu yüzden planlamalarımızı emin adımlarla yapıyoruz. E-spor hızlı tüketilen bir alan; çünkü teknoloji sürekli gelişiyor.  
 
Karşıyaka neden e-spora yatırım yapıyor?  
Günümüz yüzyılında, ilerleyen teknolojide spor sektörü bu alana kayacak. Bence futbol popüleritesi azalıyor; çünkü izlenme oranları düşüyor; çünkü yeni gelen nesil futbol maçını çok gereksiz buluyor. Futbol müsabakaları yeni nesile çok uzun geliyor, artık her şey hızlı tüketiliyor. Futbolu takip edenler bile sadece gol pozisyonlarını ya da geniş özetleri izleyip geçiyor. O eski maç kültürü şimdiki jenerasyonda yok.  Tamamen cep telefonuyla, tabletle ve bilgisayarla büyüyen bir nesil geliyor; bu yüzden e-spor çok büyüyecek diye düşünüyorum. 2020 olimpiyatlarına Tokyo’nun; e-sporu eklenmesi için çok baskı kurduğuna dair bir dedikodu var.  Eğer öyle bir girişim olursa çok farklı bir adım atılmış olur. Beşiktaş bu anlamda dünyada ilk e-spor takımı kuran spor kulübü. Bu sayede Türkiye e-spor alanında çok gelişti. Biz de Türkiye’de e-spor branşını açan 4. spor kulübü olduk. Marka değerimiz için önemli olduğunu düşündüğümüz için bu işe giriştik. Bu alanda başarılı olmak istiyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü armasını iyi bir şekilde taşımak istiyoruz. 
 
 
Oneteam antrenmanlarına herkes katılabiliyor mu? 
Tabii ki herkes gelebilir. www.kskoneteam.com'dan kayıt formunu doldurmalılar daha sonra biz e-mail ya da telefonla ulaşabilirler. Sosyal medyadan takip ederlerse de antrenman saatlerini öğrenebilirler. Haftalık antrenmanlarımız yaz sezonu sonrası devam edecek. Antrenör Mert Onaran ve Antrenör Gökmen Aras ile yeni sezonda koşularımızı yine aynı şekilde hafta da 2 kere düzenleyeceğiz. Herkese açık bir organizasyon herhangi bir beklentimiz yok tamamen farkındalık için koşuyoruz.   

İzmir, gerçekten diğer şehirlerden çok farklıydı ama şu anda biraz İstanbullaşma var, bunu göze alırsak sizce Karşıyaka sevgisi aynı şekilde devam ediyor mu?  
Bence o sevgi ilk günkü gibi devam ediyor. Eğer gerçekten Karşıyakalıysan ve dünyanın neresine gidersen git, o farklılığı kendinde hissediyorsan hiçbir şekilde değişmez. 

Basketbolun nasıl bir katkısı oldu Karşıyaka’ya? 
Basketbol tarafında yakalanan başarı çok önemli. Pınar Karşıyaka markası İzmir'de, spor organizasyonlarında bir numara. Pınar Karşıyaka; Türkiye Süper Lig'de şampiyonluğa oynayan, Avrupa’da da her zaman hedefi olan bir takım.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Sosyal sorumluluk konusunda Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı olarak sürekli fikrimiz ve çabamız var. En faydalısını, en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Daha fazla insana ulaşma ve spora kazandırma niyetindeyiz. İzmir neden sporun başkenti olmasın? Bizim amacımız herkese sporu aşılamak.