R
GİRİŞ
TR
EN

Epic Fair 20 Nisan'da Yeniden Sizlerle

#FESTİVAL
#MÜZİK
Editör
5 Nis 2019

Kendine Has Sunar: Epic Fair 2019 Atmosferi ve müzik seçkisi ile benzersiz, İzmir’in ilk ve tek müzik festivali: Epic Fair.

Sokağa çıkıp sormuştuk bir de Epic Fair nedir diye. 

 

 

2016 yılında ilki gerçekleşen Epic Fair, 2019 Nisan’da iki ayrı mekandaki üç ayrı sahnesi ile daha kapsamlı bir festivale dönüşüyor. Yurt dışı ve yurt içinden önemli isimlerin gün boyu sürecek canlı performansları, aktiviteleri ve yeme-içme seçenekleri ve eşsiz atmosferi ile Epic Fair, bu yıl 3500 müzikseveri ağırlayacak.

Festival organizasyonunu yaratıcı iletişim, etkinlik ajansı Publiko üstleniyor. Kendine Has ana sponsorluğundan gerçekleşecek festivalde Red Bull Music, kendi sahnesi ile festivalde yer alıyor. Festivalin diğer destekçileri ise Art Israel ve Institut Français Turquie.

 

Kimler Sahne Alıyor?

Festivalin yurt dışından konukları; Afro-funk’ın yükselen ismi Togo kökenli Fransız grup Vaudou Game, Londra’nın dünya müzik sahnesine son armağanı, elektronik post-punk grubu HMLTD, İsrailli psych-rock grubu Ouzo Bazooka, yine İsrail’den elektronik üçlüsü Shame On Us, Disco Halal label’ı çatısı altında üretimlerine devam eden elektronik müzik prodüktörü Naduve, ve Birleşik Devletler doğumlu, müzisyen, prodüktör Alek Lee.

Festivalin yerli sahneden isimler ise dikkat çekici; Ülkenin kült progressive rock grubu Nekropsi, Şamanistik bir ayini andıran performanslarında tekno ve folk’u bir araya getiren İnsanlar, Geçtiğimiz sene Montreux Jazz festivalinden, en iyi çıkış yapan grup ödülü ile dönen elektronik üçlüsü Islandman, 2018’in en dikkat çekici albümlerinden birine imza atan Gözyaşı Çetesi, Ülkenin yükselen synth pop akımında kendine has bir yer edinen Brek, Yerli sahnenin özgün stile sahip ikilisi Hedonutopia, 2005’ten bu yana dijital müzik blog’u ile farklı projelerd eyer alan Undomondo.

Festival ayrıca lokal Dj’lere de programında yer veiyor; Ülkenin köklü bağımsız kültür sanat yayını Bant Mag., İzmirli alt-kültür oluşumu Apeiron Collective, Untitled mahlası ile İzmir’de farklı işlere imza atan Local Soundboyz ve Mini Müzikhol’ün resident Dj’leri arasında yer alan Jan.

Festivalin afiş tasarımı, ülkenin önde gelen illüstratörleri arasında yer alan Kaan Bağcı’ya ait.

 

Vaudou Game (Togo, Fransa)

Türkiye’de ilk kez sahne alacak Afro-funk grubu Vaudou Game, Togo, Benin’de ortaya çıkan vaudou kültürünün günümüzdeki meyvesi. Blues ve funk sularında yüzen grup, James Brown, Otis Redding ve Wilson Picket gibi kült isimlerin Rythm’n Blues mirasını sürdürüyor.

Vaudou Game’in 2018’de yayınladığı üçüncü stüdyo albümlerinin adı Otodi. Otodi, 70’lerde İskoçlar tarafından Lome, Togo’da inşa edilen klasik bir stüdyo. Dünya üzerinde bu eş değerde sadece 20 stüdyo kaldığı söyleniyor. Sadece müziği ile değil kayıt rengi ile de 70’lerin funk dünyasına dönmeye karar veren grup, albümün tüm kayıtlarında Lome’nin yerel müzisyenleri ile çalışmış.

Grup, Fransa’nın Lyon kentinden konuğumuz oluyor.

 

 

Vaudou Game grubu yüzlerinde maskeler ile poz vermiş.

 

HMLTD (İngiltere)

Birleşik Krallık’ın en yeni ve en heyecan verici gruplarından HMLTD, seyirciye meydan okuyan performansları, düşük bütçeli ancak kült filmlerde görülebilecek abartılı kostümleri, balo salonlarından fırlayan pop, punk, elektronik ve trap karışımı sesleri ile izleyenlerin onlardan büyük zevk almasını veya tiksinmelerini istiyorlar, çünkü onlara göre kararsızlık bir tepki değildir.

Görüntü ve müzikleri ile 80’lerin Yeni Romantik akımının mirasını sürdüren HMLTD, dönemin David Bowie’si ile de karşılaştırılıyor.

NME, The Guardian gibi yayınların en iyiler listesinde kendine şimdiden yer bulan, bu art pop kolektifinin ülke sınırları içindeki ilk performansı ile Epic Fair’de olacak.

 

 

HMLTD grubu poz veriyor.

 Ouzo Bazooka (İsrail) Ortadoğu’nun saykodelik rock öncüleri Ouzo Bazoouka, Tel Aviv’in kozmopolit yapısını müziğine başarıyla yansıtıyor. 2019 başında yeni albümleri Transporter’ı duyuran Ouzo Bazooka, 70’lerin Anadolu müziğine bolca gönderme içeren albümleri ile surf rock, garage rock sularında yüzerken Akdeniz esintisini baştan sona veriyor. İki üyesi ile Boom Pam’in de yarısını oluşturan grup, halk müziğinin efsane ismi Selda Bağcan ile birçok konserde buluştu.

Geçtiğimiz ay çıkan üçüncü stüdyo albümleri Transporter için ülkemizin nadide plak şirketlerinden Tantana Records ile çalışan grup albümde bir de Barış Manço düzenlemesi yer verdi.

 

Ooza Bazooka grubu poz veriyor. 

Shame On Us (İsrail)

Tel Avivli 3 prodüktörü bir araya getiren Shame On Us, solo kariyerleri ile Tel Aviv elektronik müzik sahnesinin önemli isimleri arasında yer alan Naduve, Alek Lee ve Yovav’dan oluşan prog bir araya getiriyor.

Daha önce Glastonbury ve Garbicz gibi festivallerde görücüye çıkan grup, John Talabot’un label’ı Hivern Discs’ten çıkardığı ilk release’inin plak formatındaki baskıları, dünya çapında çok kısa sürede tükendi.

Shame On Us, çöl havasını kesintisiz bir dans partisine dönüştüren performansı ile ilk kez Türkiye’de olacak.

 

 

Nekropsi

Ülkenin progresif rock sahnesinin kült ismi Nekropsi, uzun yıllar sonra İzmir’e Epic Fair ile dönüyor.

İlk albümleri “Mi Kubbesi”ni 1996 yılında yayımlayan Nekropsi, kısa sürede yurtiçi ve yurtdışında ismini duyurarak geniş bir dinleyici kitlesi edindi. Sahnedeki performanslarıyla kendilerinden sıkça söz ettiren grup, 2007’de “Sayı 2” ve 2009’da “1998” albümlerini yayımladı. Her ay yeni bir şarkıyı paylaştıkları “Aylık” albümü 2013 senesi içerisinde tamamlanarak yayımlandı. 5 senelik bir aranın ardından geçtiğimiz aylarda “Sekizler” ve “Ta Ta Du” teklilerini dinleyicileriyle paylaştı.

Performansını izlemeyenlerin çok şey kaybettiği, izleyenlerin ise tekrar izlemek içi yıllar beklediği Nekropsi Kendine Has Kübana sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

 

İnsanlar

Oluşumu, doğaçlaması bol canlı performansları, kayıt tercihleri ile şimdiden ülkenin kült gruplarından biri haline gelen İnsanlar, Kendine Has sunar: Epic Fair 2019, Red Bull Music Ada sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

Grup 2010 yılının sonlarında devam eden, Anadolu pop/rock’ı mercek altına alan Minipop serisi sırasında kuruldu. Ünü tüm dünyaya yayılmış DJ. Barış K ve Orient Expressions’tan enstrümantalist Cem Yıldız’ın bir jam sessions sırasında bir araya gelmesi ile hayata geçen proje, evleri Minimüzikhol’de uzun bir süre canlı performanslar ile devam etti.

Gruba canlı performanslarında; Türk hip-hop starı Kabus Kerim, Baba Zula’dan dansçı Bahar, Karapaks ve Mavi Sakal gibi ikonik rock gruplarından perküsyonist Sinan Tasal ve Ayyuka, Büyük Ev Ablukada gibi projelerden tanıdığımız Alican Tezer davullarda dahil oldu.

Şamanistik bir ayini andıran performanslarında tekno ve folk’u bir araya getiren İnsanlar, Anadolu Alevi dini şiirlerine referans verirken punk vari sesler ile enerjik ve mistik bir performans ortaya koyuyor.

Tek şarkılık ilk uzun çalarını 2015 yılında Birleşik Krallık, Honest Jon’s plak şirketinden çıkaran İnsanlar, 2019 yılında Hollandalı efsanevi plak şirketi Rush Hour’dan yeni bir tekli çıkarmaya hazırlanıyor.

 

 

Islandman

2010 yılında Tolga Böyük’ün projesi olarak hayata geçen Islandman’e daha sonra vurmalılarda Eralp Güven, synthesizer ve gitarlarda Erdem Başer dahil oldu. Son olarak 2018 yılında Rest in Peace albümünü piyasaya sürdüler ve ünlerini ülke sınırları dışına taşıdılar.

Geçtiğimiz sene Montreux Jazz festivalinden, en iyi çıkış yapan grup ödülü ile döndüler.

Cosmic Chill - Electro Kraut şeklinde tanımladıklarını müziklerini, doğaçlama katkısı bol, enerjisi yüksek bir performans ile sunuyorlar.

 

Islandman grubu poz veriyor.

Gözyaşı Çetesi

2018’in en iyi ve en ilgi çekici albümlerinden birine imza atan Gözyaşı Çetesi, Kendine Has Kübana sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

2016 yılında yayımlanan ilk albümleri Garip Davam’dan sonra, 2 yıl içinde kendilerini eklektik bir akıntıya bırakan grup, Karar albümleri ile elektronikten progresife ve saykodeliğe uzanıyor. Uzun soluklu performansları ile ele aldıkları konuları yoğun bir şekilde anlatan grup, bu akıntının içinde kendini dansa bırakmayı da ihmal etmiyor.

Çok sesli ve kolektif bir şov sunan Gözyaşı Çetesi Epic Fair’de ilk kez izleyici karşısına çıkacak.

Gözyaşı Çetesi grubu poz veriyor. 

Sahneler ve Tüm Performanslar Kendine Has Kübana Sahnesi Nekropsi , HMLTD Ouzo Bazooka, Shame On Us Gözyaşı Çetesi, Bant Mag. Dj set

Red Bull Music Ada Sahnesi Vaudou Game, İnsanlar Islandman, Hedonutopia, Brek Naduve

Göl sahnesi Alek Lee, Undomundo, Jan Apeiron Soundsystem, Local Soundboyz

Festivalin biletleri Mobilet’te.

Festival Nerede? Festival, İzmir şehir merkezindeki tropik bir park olan Kültürpark’ta gerçekleşiyor. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda, Türkiye eğlence kültürünü elinde bulunduran Kültürpark, içindeki gazinolarda birçok ünlü müzisyen ve artiste de ev sahipliği yapmıştı. Festival Kültürpark içinde bulunan Kübana ve Ada Gazinolarında gerçekleşecek.

Epic Fair 2018;

 

Bizim Gözümüzden Epic Fair 2018

 

Benzer yazılar
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.