R
GİRİŞ
TR
EN

Epic Fair 20 Nisan'da Yeniden Sizlerle

#FESTİVAL
#MÜZİK
Editör
5 Apr 2019

Kendine Has Sunar: Epic Fair 2019 Atmosferi ve müzik seçkisi ile benzersiz, İzmir’in ilk ve tek müzik festivali: Epic Fair.

Sokağa çıkıp sormuştuk bir de Epic Fair nedir diye. 

 

 

2016 yılında ilki gerçekleşen Epic Fair, 2019 Nisan’da iki ayrı mekandaki üç ayrı sahnesi ile daha kapsamlı bir festivale dönüşüyor. Yurt dışı ve yurt içinden önemli isimlerin gün boyu sürecek canlı performansları, aktiviteleri ve yeme-içme seçenekleri ve eşsiz atmosferi ile Epic Fair, bu yıl 3500 müzikseveri ağırlayacak.

Festival organizasyonunu yaratıcı iletişim, etkinlik ajansı Publiko üstleniyor. Kendine Has ana sponsorluğundan gerçekleşecek festivalde Red Bull Music, kendi sahnesi ile festivalde yer alıyor. Festivalin diğer destekçileri ise Art Israel ve Institut Français Turquie.

 

Kimler Sahne Alıyor?

Festivalin yurt dışından konukları; Afro-funk’ın yükselen ismi Togo kökenli Fransız grup Vaudou Game, Londra’nın dünya müzik sahnesine son armağanı, elektronik post-punk grubu HMLTD, İsrailli psych-rock grubu Ouzo Bazooka, yine İsrail’den elektronik üçlüsü Shame On Us, Disco Halal label’ı çatısı altında üretimlerine devam eden elektronik müzik prodüktörü Naduve, ve Birleşik Devletler doğumlu, müzisyen, prodüktör Alek Lee.

Festivalin yerli sahneden isimler ise dikkat çekici; Ülkenin kült progressive rock grubu Nekropsi, Şamanistik bir ayini andıran performanslarında tekno ve folk’u bir araya getiren İnsanlar, Geçtiğimiz sene Montreux Jazz festivalinden, en iyi çıkış yapan grup ödülü ile dönen elektronik üçlüsü Islandman, 2018’in en dikkat çekici albümlerinden birine imza atan Gözyaşı Çetesi, Ülkenin yükselen synth pop akımında kendine has bir yer edinen Brek, Yerli sahnenin özgün stile sahip ikilisi Hedonutopia, 2005’ten bu yana dijital müzik blog’u ile farklı projelerd eyer alan Undomondo.

Festival ayrıca lokal Dj’lere de programında yer veiyor; Ülkenin köklü bağımsız kültür sanat yayını Bant Mag., İzmirli alt-kültür oluşumu Apeiron Collective, Untitled mahlası ile İzmir’de farklı işlere imza atan Local Soundboyz ve Mini Müzikhol’ün resident Dj’leri arasında yer alan Jan.

Festivalin afiş tasarımı, ülkenin önde gelen illüstratörleri arasında yer alan Kaan Bağcı’ya ait.

 

Vaudou Game (Togo, Fransa)

Türkiye’de ilk kez sahne alacak Afro-funk grubu Vaudou Game, Togo, Benin’de ortaya çıkan vaudou kültürünün günümüzdeki meyvesi. Blues ve funk sularında yüzen grup, James Brown, Otis Redding ve Wilson Picket gibi kült isimlerin Rythm’n Blues mirasını sürdürüyor.

Vaudou Game’in 2018’de yayınladığı üçüncü stüdyo albümlerinin adı Otodi. Otodi, 70’lerde İskoçlar tarafından Lome, Togo’da inşa edilen klasik bir stüdyo. Dünya üzerinde bu eş değerde sadece 20 stüdyo kaldığı söyleniyor. Sadece müziği ile değil kayıt rengi ile de 70’lerin funk dünyasına dönmeye karar veren grup, albümün tüm kayıtlarında Lome’nin yerel müzisyenleri ile çalışmış.

Grup, Fransa’nın Lyon kentinden konuğumuz oluyor.

 

 

Vaudou Game grubu yüzlerinde maskeler ile poz vermiş.

 

HMLTD (İngiltere)

Birleşik Krallık’ın en yeni ve en heyecan verici gruplarından HMLTD, seyirciye meydan okuyan performansları, düşük bütçeli ancak kült filmlerde görülebilecek abartılı kostümleri, balo salonlarından fırlayan pop, punk, elektronik ve trap karışımı sesleri ile izleyenlerin onlardan büyük zevk almasını veya tiksinmelerini istiyorlar, çünkü onlara göre kararsızlık bir tepki değildir.

Görüntü ve müzikleri ile 80’lerin Yeni Romantik akımının mirasını sürdüren HMLTD, dönemin David Bowie’si ile de karşılaştırılıyor.

NME, The Guardian gibi yayınların en iyiler listesinde kendine şimdiden yer bulan, bu art pop kolektifinin ülke sınırları içindeki ilk performansı ile Epic Fair’de olacak.

 

 

HMLTD grubu poz veriyor.

 Ouzo Bazooka (İsrail) Ortadoğu’nun saykodelik rock öncüleri Ouzo Bazoouka, Tel Aviv’in kozmopolit yapısını müziğine başarıyla yansıtıyor. 2019 başında yeni albümleri Transporter’ı duyuran Ouzo Bazooka, 70’lerin Anadolu müziğine bolca gönderme içeren albümleri ile surf rock, garage rock sularında yüzerken Akdeniz esintisini baştan sona veriyor. İki üyesi ile Boom Pam’in de yarısını oluşturan grup, halk müziğinin efsane ismi Selda Bağcan ile birçok konserde buluştu.

Geçtiğimiz ay çıkan üçüncü stüdyo albümleri Transporter için ülkemizin nadide plak şirketlerinden Tantana Records ile çalışan grup albümde bir de Barış Manço düzenlemesi yer verdi.

 

Ooza Bazooka grubu poz veriyor. 

Shame On Us (İsrail)

Tel Avivli 3 prodüktörü bir araya getiren Shame On Us, solo kariyerleri ile Tel Aviv elektronik müzik sahnesinin önemli isimleri arasında yer alan Naduve, Alek Lee ve Yovav’dan oluşan prog bir araya getiriyor.

Daha önce Glastonbury ve Garbicz gibi festivallerde görücüye çıkan grup, John Talabot’un label’ı Hivern Discs’ten çıkardığı ilk release’inin plak formatındaki baskıları, dünya çapında çok kısa sürede tükendi.

Shame On Us, çöl havasını kesintisiz bir dans partisine dönüştüren performansı ile ilk kez Türkiye’de olacak.

 

 

Nekropsi

Ülkenin progresif rock sahnesinin kült ismi Nekropsi, uzun yıllar sonra İzmir’e Epic Fair ile dönüyor.

İlk albümleri “Mi Kubbesi”ni 1996 yılında yayımlayan Nekropsi, kısa sürede yurtiçi ve yurtdışında ismini duyurarak geniş bir dinleyici kitlesi edindi. Sahnedeki performanslarıyla kendilerinden sıkça söz ettiren grup, 2007’de “Sayı 2” ve 2009’da “1998” albümlerini yayımladı. Her ay yeni bir şarkıyı paylaştıkları “Aylık” albümü 2013 senesi içerisinde tamamlanarak yayımlandı. 5 senelik bir aranın ardından geçtiğimiz aylarda “Sekizler” ve “Ta Ta Du” teklilerini dinleyicileriyle paylaştı.

Performansını izlemeyenlerin çok şey kaybettiği, izleyenlerin ise tekrar izlemek içi yıllar beklediği Nekropsi Kendine Has Kübana sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

 

İnsanlar

Oluşumu, doğaçlaması bol canlı performansları, kayıt tercihleri ile şimdiden ülkenin kült gruplarından biri haline gelen İnsanlar, Kendine Has sunar: Epic Fair 2019, Red Bull Music Ada sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

Grup 2010 yılının sonlarında devam eden, Anadolu pop/rock’ı mercek altına alan Minipop serisi sırasında kuruldu. Ünü tüm dünyaya yayılmış DJ. Barış K ve Orient Expressions’tan enstrümantalist Cem Yıldız’ın bir jam sessions sırasında bir araya gelmesi ile hayata geçen proje, evleri Minimüzikhol’de uzun bir süre canlı performanslar ile devam etti.

Gruba canlı performanslarında; Türk hip-hop starı Kabus Kerim, Baba Zula’dan dansçı Bahar, Karapaks ve Mavi Sakal gibi ikonik rock gruplarından perküsyonist Sinan Tasal ve Ayyuka, Büyük Ev Ablukada gibi projelerden tanıdığımız Alican Tezer davullarda dahil oldu.

Şamanistik bir ayini andıran performanslarında tekno ve folk’u bir araya getiren İnsanlar, Anadolu Alevi dini şiirlerine referans verirken punk vari sesler ile enerjik ve mistik bir performans ortaya koyuyor.

Tek şarkılık ilk uzun çalarını 2015 yılında Birleşik Krallık, Honest Jon’s plak şirketinden çıkaran İnsanlar, 2019 yılında Hollandalı efsanevi plak şirketi Rush Hour’dan yeni bir tekli çıkarmaya hazırlanıyor.

 

 

Islandman

2010 yılında Tolga Böyük’ün projesi olarak hayata geçen Islandman’e daha sonra vurmalılarda Eralp Güven, synthesizer ve gitarlarda Erdem Başer dahil oldu. Son olarak 2018 yılında Rest in Peace albümünü piyasaya sürdüler ve ünlerini ülke sınırları dışına taşıdılar.

Geçtiğimiz sene Montreux Jazz festivalinden, en iyi çıkış yapan grup ödülü ile döndüler.

Cosmic Chill - Electro Kraut şeklinde tanımladıklarını müziklerini, doğaçlama katkısı bol, enerjisi yüksek bir performans ile sunuyorlar.

 

Islandman grubu poz veriyor.

Gözyaşı Çetesi

2018’in en iyi ve en ilgi çekici albümlerinden birine imza atan Gözyaşı Çetesi, Kendine Has Kübana sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

2016 yılında yayımlanan ilk albümleri Garip Davam’dan sonra, 2 yıl içinde kendilerini eklektik bir akıntıya bırakan grup, Karar albümleri ile elektronikten progresife ve saykodeliğe uzanıyor. Uzun soluklu performansları ile ele aldıkları konuları yoğun bir şekilde anlatan grup, bu akıntının içinde kendini dansa bırakmayı da ihmal etmiyor.

Çok sesli ve kolektif bir şov sunan Gözyaşı Çetesi Epic Fair’de ilk kez izleyici karşısına çıkacak.

Gözyaşı Çetesi grubu poz veriyor. 

Sahneler ve Tüm Performanslar Kendine Has Kübana Sahnesi Nekropsi , HMLTD Ouzo Bazooka, Shame On Us Gözyaşı Çetesi, Bant Mag. Dj set

Red Bull Music Ada Sahnesi Vaudou Game, İnsanlar Islandman, Hedonutopia, Brek Naduve

Göl sahnesi Alek Lee, Undomundo, Jan Apeiron Soundsystem, Local Soundboyz

Festivalin biletleri Mobilet’te.

Festival Nerede? Festival, İzmir şehir merkezindeki tropik bir park olan Kültürpark’ta gerçekleşiyor. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda, Türkiye eğlence kültürünü elinde bulunduran Kültürpark, içindeki gazinolarda birçok ünlü müzisyen ve artiste de ev sahipliği yapmıştı. Festival Kültürpark içinde bulunan Kübana ve Ada Gazinolarında gerçekleşecek.

Epic Fair 2018;

 

Bizim Gözümüzden Epic Fair 2018

 

Benzer yazılar
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Aug 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Aug 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade