04 Mar 2018
Seçil Şeker

Erdal Birinci ve Amerikan Flag Futbolcu Kızları

 2016 yılında kurulan Smyrnas Flag takımı hiçbir kuruma ve sponsora bağlı kalmadan 22 oyuncusu ve 3 antrenörüyle Anatolian Flag Football Series'e hazırlanıyorlar. Kendisini 22 kızı olan bir baba olarak nitelendiren Erdal Birinci kızlarını sezona çok iyi hazırlamış durumda. Gelecek hedeflerini öğrendiğimizde biz bile fazlasıyla heyecanlandık. Smyrnas Flag takımına sezonda başarılar diliyor, sizleri keyifli sohbetimizle başbaşa bırakıyoruz...

 Kaynak: Smyrnas Flag

Kadın ve Amerikan futbolu denilince akılda bir soru işareti yaratıyor "Nasıl olur ki?" diye. Sahi nasıl oluyor?

Aktif olarak 24 takım var. Çoğunluğu İstanbul'da. Kadınların Amerikan futbolu oynamasının abes durması; Türkiye'de ekipmanlı oynanmadığından olabilir. Kadınlar takım oyununu çok seviyorlar aslında. Birbirlerinin arkasında durmayı sevdiklerinden bu spora da bağlılık gösteriyorlar. 

 

Amerikan Futbolu ve Flag Futbol arasında nasıl farklar var?

Kuralları Amerikan Futbolu'yla çokca benzerlik gösteriyor ama Amerikan futbolu kadar sert bir spor değil. Genellikle kadınlarla oynanan bir takım oyunu. 

 

Hiçbir kuruma bağlı olmayan tek takımsınız...

Evet. Türkiye'deki hem bürokratik zorluklar hem üniversiteye bağlı olmak hem dışarıdan oyuncu oynatamamak zor oluyor. Ağırlıklı olarak BEDYO öğrencilerinden oluşan bir takım kurmak istedik. Öyle de devam ediyoruz. 

 

 Kaynak: Smyrnas Flag

Takıma girmek isteyenler nasıl bir yol izlemeliler?

Çoğunlukla referans sistemiyle ilerliyoruz. Sporcuların önerdiği sporcularla çalışmayı tercih ediyoruz. Spor lisesi ya da spor yüksek okulu bitirmiş kızlar tercihimiz oluyor. Yaş problemimiz yok. 

 

Kadınların takımını mı yönetmek daha zor, erkeklerin takımını mı?

Kadınların takımını yönetmek tabii ki daha zor. 22 oyuncumuz var. Kendimi 22 kızı olan bir baba gibi hissediyorum. Hepsinin huyu suyu farklı. Erkek takımı yönetmedim, sekiz sene erkeklerle oynadım. Böyle sorunlarımız olduğunu hatırlamıyorum ama bir koçumuza sormak lazım biz nasıldık. (Gülüşmeler) 

 

Sezon başlıyor. Önünüzde nasıl bir takvim var?

İlk etap 15 takımın katılımıyla mart ayının sonunda başlayacak. İlk etabı namağlup atlatmak hedefimiz. İkinci etap nisan ayında. Asıl hedefimiz Türkiye şampiyonasında şampiyon olmak. Mayısın ilk haftasında Rusya'da Ural'da bir turnuvaya katılacağız. Türkiye şampiyonu olursak da Madrid'de ağustosta Avrupa şampiyonasına katılacağız. 

 

 Kaynak: Smyrnas Flag

Takıma girmek değil de bu sporla ilgilenmek isteyenler oluyordur, onlar için bir çalışmanız var mı?

Ara ara konuştuğumuz klinik çalışmaları var. Klinik çalışması dediğimiz: Amerikan futbolu kampları, hakem eğitimleri... Daha çok etkinlik yapma planımız var. İnsanların öğrenmesi, sporun gelişmesini tabii ki isteriz. 

 Amerikan futbolu federasyonu var, Rugby için bir federasyon var fakat şu an Flag futbol onlara bağlı değil. 2024'te olimpiyatlara eklenmesi konuşuluyor. O zaman federasyonumuza kavuşacağız sanırım. 

 

Gelecek planlarınızda Smyrnas Flag nerelere gelecek?

Herhangi bir kuruma, bir sponsora bağlı değiliz. Ben Erdal Birinci, bu takımı kurdum ve finanse ediyorum. Benim önceliğim 22 kızım. Sadece sahada değil saha dışında da onlara bir hayat yaratmak. Bunun için burs sağlamaya çalışıyoruz. Daha sonraki hedefimiz hem takımın faydalanabileceği hem de onların mesleklerini yapabilecekleri bir spor salonu açmak. En ütopik hedefimiz de gerekli bağlantıları kurup okulları bittikten sonra Avrupa'da master yapabilmelerini sağlamak. 

 

Gerçekten bir baba gibi geleceklerini düşünüyorsunuz...

Mecburum çünkü onlar mutluysa ben mutluyum. Galibiyet onların, mağlubiyet benim. Onlar başarılı olsun başka bir şey istemiyorum. Düzgün birer birey olsunlar, kendi karakterlerini oturtsunlar, tek çabamız bu.