24 Nis 2017
Seçil Şeker

Eren Dutlu - Tek Kişilik Grup

Herhangi bir eğitim almadan Barış Manço, Cem Karaca dinleyerek müziğe başlayan; İzmir'in tek Live Looping yapan müzisyeni Eren Dutlu'dan bahsedeceğiz bugün sizlere. Kendi deyimiyle Barış Manço'nun Batı ve Anadolu sentezli tarzından etkilenen Eren'in müzik hayatına adımı 15 yaşında aldığı ilk gitarıyla başlamış. Ne diyelim iyi ki başlamış! ("Live Looping de ne?" diyenler röportajımızı okurken bir yandan da röportajımızın altındaki videoyu açıp kulaklarının pasını atabilir.) 


Kaynak: Facebook

Şimdiki düzenini kurman nasıl oldu? 
Ozan Alkan'la tanışınca ve birlikte zaman geçirdikçe "Hadi bir grup kuralım." dedik. Ayvalık'ta yaşıyordum, zaten müzik yapan kişi sayısı azdı. "Yol Yorgunu" adında bir grup kurduk. Türkçe rock söylüyorduk. Kendimizi tanıtmak adına bir konser verip; maddi bir kaygımız olmadığından geliri de bir yardım kuruluşuna vermeyi düşünmüştük. Konsere yoğun bir ilgi olmuştu ve amfi tiyatroyu tıklım tıklım doldurmuştuk. 
Sonrasında bir konserimiz daha oldu. Gençlerin, müziğe başlamak isteyenlerin idolü olmuştuk. Böyle bir şeylere vesile olmak harika bir duygu. Çocukların, gençlerin, ailelerinin önüne güzel bir örnek olarak çıkmak ve beğenilmek paha biçilemez. Ertesi yaz, dönem boyunca sezonluk anlaşmamız oldu. Bir barda her gece çaldık. Malesef her güzel şeyin sonu olduğu gibi; o yaz sonunda grubumuz dağıldı. 

Seni tek başına devam ettiren güç neydi? 
İçimde, bir yarım kalmışlık vardı. Eksikti ve devam etmeliydi. Kendime yeni yol arkadaşları bulup devam ettim müziğe. Eren Dutlu Band olarak çıktık. O şekilde bir süre devam ettik ama Ayvalık benim için süresini doldurmuştu ve İstanbul'a taşındım.   
 
Aynı çizgide mi devam ettin yoksa farklı tarzlara da kaydın mı? 
İstanbul'daki o çeşitliliği görünce Ayvalık'taki yaptığımız müzik bana yetmedi tabii. Akustik müziklere kaydım. Orada da Eren Dutlu Trio'yu kurduk, yanımda Yol Yorgunu grubumuzdan da bir arkadaşım vardı. Haftada 2-3 gün mekanlarda alternatif rock, pop gruplarının şarkılarını akustik tarzda cover'lıyorduk. Sonra benim müzikal kafam yeniden değişti ve yerimde duramadım.  

Bu sefer müzik seni nereye götürdü? 
Elektronik müziğe ilgi duymaya başladım. Ve şimdiki müziğim şekillendi. Looping dediğimiz tarzda müzik yapıyorum şu an. Tabii o dönem babamı kaybedince İstanbul'u bırakıp Ayvalık'a döndüm. Ayvalık çok yardımcı oldu bana o dönemde hem müziğime yoğunlaştım hem de depresif dönemimi atlattım. 


Kaynak: Facebook

Neden İzmir? 
İstanbul beni çok yordu. Herkes mutsuz, herkes negatif... Ozan da burada olduğundan buraya geldim. Zaten gidip geliyordum ve bu süre içerisinde Publisher'da çalıyordum. Publisher, İzmir'de Live Looping'i yaptığım ilk yer. Bir de Bardak Alsancak'ta sahne alıyorum.

Seni izlemeye gelenlerin tepkileri nasıl? 
Anlayan da oluyor anlamayan da.  İlk defa dinleyenler bile çok hoşlanabiliyor. Henüz hiç olumsuz bir tepki almadım. Bu beni fazlasıyla mutlu ediyor. İzmir'de Live Looping yapan tek kişiyim. Bir de doğru kitleyi yakalamak çok önemli. Yavaş yavaş kitle oluşmaya başladı. Artık insanlar beni dinlemek istiyorlar ve tabii ki bu beni motive ediyor.  
 
Takip etmek isteyenler nereden takip edecekler seni? 
Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirler. Etkinliklerimi takip edip, gelip, dinleyebilirler. Geri dönüşte bulunabilirlerse çok mutlu olurum.  

Senin ideal ortamın nedir? Hayalindeki ortam, nerede çalmak istersin? 
Festival ortamı. Çevrenin elektriği de insanı etkiliyor, o yüzden elektronik müzik festivallerinde çalmak harika olur.  

Bundan sonraki planın nedir? 
Müzik yapmak! Live Looping'i tanıtmak. Çünkü Türkiye'de Live Looping yapan az kişi var, İzmir'de ise ben tekim. 


Kaynak: Facebook
 
Albüm çıkarmayı düşünüyor musun? 
Hayır ama çok - kendime özel - bir şarkım var. Haziran gibi, yaz döneminde bir single çıkarmayı düşünüyorum. 
 
Şu ara en çok dinlediğin üç isim? 
Fritz Kalkbrenner, Nicolas Jaar ve Hot Chip diyebilirim.  

En sevdiğin hayal kahramanı? 
Ejderha Mızrağı Destanı'ndan Sturm BrightbladeÇok seviyorum çünkü; Sturm bir şövalye ve o kocaman barbar cüssenin altında çok nazik pamuk gibi bir kalbi var. Okunca anlayacaklar ipucu vermeyeyim şimdi... 

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı? 
İnsanların günümüz teknolojisini kullanarak, popüler kültür müziğinden ziyade müzikalitesi yüksek sanatçılara yönelirlerse, hem onlar için hem bizim için harika olur. 

Eren Dutlu'yu bu cumartesi ve her cumartesi Bardak Alsancak'ta dinleyebilirsiniz... 
 
Eren Dutlu'yu Youtube'dan da takip edebilirsiniz...