R
GIRIŞ
TR
EN

Evde Fit Yemek ile Her Evde Fit Yemekler Olacak

#SAĞLIK
#YEMEK
Editör
2 Mar 2019

Instagram'daki postlarıyla ağzımızın sularını akıtan Evde Fit Yemek hesabıyla bir araya geldik. Fitlikten, sağlıktan ve lezzetten sohbet ettik. Tüm tarifleri onun bebeği ve o ayrım yapamıyor, işin kötü yanı o kadar lezzetliler ki ben de ayrım yapıp bir öneride bulunamıyorum. Fakat geçen gün yapabilir miyim acaba diye kendimi gaza getirip tarifteki gibi ananas kabuğunda pişirdiğim Creme Brulee tek kelimeyle muhteşem oldu. Sizin en sevdiğiniz Evde Fit Yemek tarifi hangisi mutlaka bizimle de paylaşın... 

 

Fotoğrafta giriş yazısında bahsettiğim ananas kabuğu içerisinde pişirilmiş Creme Brulee ve yanında dekor amaçlı dilim mandalinler bulunmakta.

Özge Bayram Polat kimdir, yakından tanımak isteriz.

1987 İzmir doğumluyum. Üniversiteye kadar eğitimimi İzmir’de tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Çocukluğumdan beri hep yaratıcı şeylerle ilgilenmekten hoşlandım. Genelde hep kitap okumak, kendi kıyafetlerimi tasarlamak, anneanneme ve anneme mutfakta yardımcı olmak gibi yaratıcı işler yapmaktan hoşlandım çünkü bunun beni beslediğini düşünüyorum.

Eğitimimi de bu alanlarda almayı tercih ettim. Kariyerime ilk olarak Ankara’da Lycée Français Charles de Gaulle’de Sodexo’nun işletme müdürü olarak başladım. Böylece hem dilimi hem de mutfaktaki becerilerimi yönetici olarak kullanma fırsatı buldum. Daha sonra kendimi Fransız Büyükelçiliği’nin kokteyllerini ve etkinlerinin menülerini hazırlarken ve bunları organize ederken buldum. Daha sonrasında bir diğer tutkum olan moda sektöründe yer almak istedim. Inditex grubunda ve H&M’de mağaza yöneticisi olarak uzun bir süre çalıştım. Şu anda da giyim alanında kendime ait bir markam var. Aynı zamanda mutfaktan da geri kalmak istemediğim ve beni en çok mutlu eden yaratım süreçlerinden biri olduğu için mutfakta yaptıklarımı Instagram sayfamda paylaşmak istedim.

Kendimi masa başı bir işte çalışırken hayal edemiyorum. İlgilendiğim konuların yaratıcı bir sonuç ortaya koyması beni her zaman motive etmiştir.

 

Fotoğrafta; Özge Bayram Polat duvar kenarlarının büyük toprak saksılar ve çiçeklerle dekora edildiği bir bahçede, üzerinde balkabağı bulunan tahta masaya yaslanmış poz veriyor. Üzerinde tek omzu düşük altınsarısı bir elbise ve pembe botları var. 

 

Ne kadar süredir sağlıklı beslenme ile ilgileniyorsun?

Bu aslında çocukluktan itibaren benim beynime kodlanmış bir alışkanlık. Annem de her zaman sağlıklı beslenmeye özen göstermiş ve bizi de bu şekilde yönlendirmiştir. Bizim hiçbir zaman asitli içecekler ya da fast-food ile beslenmemize müsade etmemiştir. Hatta ben kolanın tadına bile ilk kez lisedeyken bakmıştım.

Tabii sonra üniversite zamanlarında ben de kaçamak yapmadım değil. O zamanlar şekerin bu kadar zararlı olduğu bilinmiyordu ama tabii ki spor yaptıkça bilinçlendikçe ve bu konu hakkında eğitimler aldıkça zaten hali hazırda olan sağlıklı beslenme alışkanlığımı daha da doğru bir hale getirdim.

 

Fotoğrafta; köz patlıcan ve köz biberli çorba kahverengi bir kasede fotoğraflanmış. 

Fit yemek ve sağlıklı yemekler arasında fark var mı? Tereyağı fit denilebilecek bir ürün değil ama sağlıklı, fit denilince akla yulaf geliyor ama pirinç lapası da sağlıklı bir besin diye biliyorum, benim de kafam fazlasıyla karışık bu konuda aydınlanmak isterim.

“Fit Yemek” benim için sağlıklı ve dengeli beslenmek aslında. Çok ciddi bir sağlık problemi sebebiyle doktor tarafından yasaklanmış yiyecekler haricinde her şeyden ölçüsünde yemek en güzeli aslında. Tabii buna genetiği bozulmuş gıdalar ve işlenmiş ürünleri sokmuyorum.

 

Spor geçmişiniz var mı?

Evet var, hiçbir zaman profesyonel olarak yapmasam da hayatımın her döneminde spor oldu.

 

Evde Fit Yemek fikri nasıl ortaya çıktı?

Farklı yemekler denemeye üniversitede tek başıma yaşadığım dönemde başladım. Arkadaş çevrem içerisinde her zaman güzel yemekler yapan ve özel günlerde ilk olarak başvurulan kişi ben olmuşumdur.

Zaman içerisinde kendimi daha farklı neler yapabilirim diye düşünerek geliştirdim. Bir gün arkadaşlarımla otururken “Yaptığın şeyleri neden sosyal medyada paylaşmıyorsun?” sorusu üzerine bir Instagram hesabı açmaya son derece spontane olarak karar verdim.

Fotoğrafta; patlamış kinoa ve fıstık ezmeli enerji topları çubulara yerleştirilerek içinde kinoa ve bademler bulunan kasede sabitlenip fotoğraflanmış. 

Nasıl bir hizmet veriyorsunuz?

Şu anda tamamen butik olarak çalışıyorum. Özel siparişler üzerine profesyonel hizmet veriyorum ancak şu anda her ne kadar organik olarak büyüsek de talepler ilk tahminlerimizin çok üzerinde olduğu için tarif paylaşımı, menü hazırlanması aşamasında danışmanlık ve sipariş üzerine üretim yapıyoruz. Yakın zamanda günlük ve aylık olarak catering hizmeti vereceğimiz bir model üzerinde çalışıyoruz.

 

Fit yemek yenilerek zayıflanabilir mi? Her gün fit tatlı yiyebilir miyiz?

“Fit” yemek yiyerek, elbette zayıflanabilir. Yapmanız gereken şey; vücudunuzun sesini dinlemek; onun ihtiyaçlarını göz ardı etmemek ve onu mümkün olduğunca tahrip edici şeylerden korumak. Sadece zayıflamak için fit yemek yemek değil, sağlık için “fit yemek”. Her gün tatlı yemeyi kim istemez ki! Fakat dengeyi tutturmak için, o tatlı sağlıklı olsa bile egzersiz ve hareket şart! Diyelim ki, hindistan cevizi yağı ile hurmalı, yulaf unundan bir kurabiye yaptınız ve bunu her gün yiyorsunuz. Fakat hiç hareket yok, spor yok!

Sonuç şu olur: Maalesef, kilo alımı. Çünkü bunlar her ne kadar sağlıklı da olsalar, hepsinin içinde doğal olarak karbonhidrat ve şeker mevcut. Burada önemli olan, alınan karbonhidrat ve şekerin “yüksek kaliteli” olması. Şunu unutmayalım; günlük alınan enerjinin ortalama %55-60’ı karbonhidratlardan, %10-15'i proteinden ve %25-30’u ise yağdan sağlanmalı. Vücudun harcadığı enerjinin büyük bir bölümünü ise karbonhidratlar sağlıyor. Tüm dokularımız enerji gereksinimlerini karşılamak için bu karbonhidratları kullanır. Hele beyin dokumuz enerji için sadece karbonhidratları kullanır. Beynin sadece glikoz kullanıyor olması, her gün yeterli karbonhidrat alınması için yegane sebeptir.

Benim için, tariflerimde kullandığım yüksek kaliteli karbonhidratların lif, vitamin ve mineral açısından zengin olmaları çok önemli. Çünkü lif bakımından zengin olan yüksek kaliteli karbonhidratlar sindirilirken daha fazla enerji yakılıyor ve bu şekilde hem daha az kalori almış oluyoruz hem de aldığımız bu kaloriler vücudumuz tarafından daha uzun bir sürede yakılarak biraz önce bahsettiğim vücudumuzun gereksinimi olan enerjiyi karşılamış oluyor. Yani, hem çok lezzetli şeyler yiyoruz hem de vücudumuz için çalışıyoruz! Tam bir kazan- kazan durumu. (Gülüyor)

 

Fotoğrafta; alt katı limonlu ve hindistan cevizi üstü ise bitter çikolatalı küçük yuvarlak barlar fotoğraflanmış.

Manken vücudu modası geçti ve herkes fit olmaya başladı siz bu akımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Dönem dönem beden üzerine akımlar değişiyor. Bilincin arttığı dünyada fitlikten vazgeçilip akımın değişebileceğini düşünüyor musunuz?

Uzun süredir moda sektöründe çalışan biri olarak ben moda akımlarının kesinlikle bedenimiz üzerinden uygulanabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Evet kıyafetlerimiz, tarzımız, giydiğimiz, taktığımız aksesuarlar zaman içinde olgunlaşmamıza ya da bulunduğumuz ortama göre değişiklik gösterebiliyor ama “şu anda fitlik modası var zayıflayayım” ya da “kalın kalça modası var biraz kalçalarımı şişireyim” gibi bir yaklaşımı kabul edilemez buluyorum. Sonuçta vücudumuz modaya konu olabilecek bir materyal değil. Bu tarz değişiklikler sağlığımıza ciddi zararlar verebilir.

 

En sevdiğiniz tarifiniz hangisi?

Aslında bütün tariflerimi çok seviyorum, seçim yapmak çok zor. Ama yaptığım atıştırmalıklarla aram biraz daha fazla iyi diyebiliriz. İki işle birlikte uğraştığım ve gün içinde sağlıklı yiyecekler bulabileceğim yerler kısıtlı olduğu için onların yeri biraz daha ayrı diyebilirim. Ama tabii ki siz de Instagram sayfam üzerinden tariflere göz atabilir, sizin favorinizi yazabilirsiniz.

Benzer yazılar
#FESTIVAL
#MÜZIK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SINEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.