22 Mar 2020
Kardelen Uysal

Evde Sanat: Dijital Müzeler

Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini inceleyebileceğiniz dijital müzeleri derledik. 

Musee du Louvre

Paris'te bulunan dünyanın en büyük sanat müzesi Louvre Sarayı'na kuruldu. Müzede Mısır, Yakın Doğu, Yunan, Etrüsk ve Roma eserlerinin yanı sıra islami eserler, heykeller, tablolar yer alıyor. Leonardo Da Vinci, Raphael gibi dünyanın en önemli sanatçılarının eserlerini de burada görmek mümkün.

bit.ly/2U7z30I

The State Hermitage Museum

Üç milyona yakın sanat eserine sahip müze dünyanın en eski müzelerinden. Müze tablo sayısı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. St. Petersburg'daki müzede antik dönemden 15. yüzyıla kadar pek çok eser bulunuyor.

bit.ly/3dk1sIt

The State Hermitage Museum

Metropolitan Museum of Art

New York'ta bulunan müzede Eski Doğu, Mısır, Roma ve Yunan dönemlerine ait eserler bulunmakta. İki milyondan fazla esere ev sahipliği yapan müzede Afrika ve Asya sanatına dair de önemli eserler mevcut.

bit.ly/2xRx2gi

Uffizi

Floransa'da bulunan dünyadaki en eski sanat müzelerinden olan Uffizi'de Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor. Venüs'ün Doğuşu, Raffaello gibi pek çok önemli eseri görebilirsiniz.

bit.ly/2J28Wlw

Museo del Prado

Madrid'de yer alan müze ve sanat galerisinde resim ve heykellerin dışında çizimler, madalyalar, baskılar bulunmaktadır. Krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan müzeyi ziyaret etmek mümkün.

bit.ly/2J4lkkV

Museo Nacional del Prado, Albrecht Dürer'in otoportresinden bir kesit.

Musée d'Orsay

Paris'te bulunan devlet müzesinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların ve Jean-Baptiste Carpeaux, Auguste Rodin, Paul Gauguin, Camille Claudel gibi heykeltıraşların eserleri bulunmakta.

bit.ly/2U9IIDW

National Gallery of Art

ABD kongresi tarafından inşa edilen Washington'daki müzede iki binden fazla tablo, heykel, dekoratif sanat parçaları yer alıyor. Ayrıca Joseph E. Widener'in bağışladığı İtalyan porselenler de burada görülebilir. İki sergiyi de çevrim içi olarak gezebilirsiniz.

bit.ly/2Wu9Tei

British Museum

Londra'da bulunan müzede Antik Çağ ve etnografya koleksiyonlarından seçkin eserler bulunmakta. Atina Akropolisi'ndeki klasik Yunan heykellerinin de bulunduğu müze dünyanın en önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

bit.ly/33C3xuM

British Muesum, Nereidler Anıtı (Nereid Monument)

J. Paul Getty Museum

Fotoğraf, çizim, el yazması, heykel koleksiyonu bulunan müzedeki eserlerin tarihi 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Müze Los Angeles'ta bulunuyor.

bit.ly/2Wua7lE

Pergamon Museum

Berlin'de bulunan bu tarihi müzede Pergamon Sunağı’nın rekonstrüksiyonu bulunuyor. Antik dönemden kalan eserlerle geçmişe doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

bit.ly/2Us0iSv

Museo Nacional de Antropologia

Maya uygarlığı da dahil olmak üzere pek çok antik eserin olduğu Meksika'daki bu müze, İspanyol öncesi mirasının tarihine adanmış.

bit.ly/2wirwDi

Museo Nacional de Antropologia

Vatican Museums

Vatikan'da bulunan müzede bin 400 oda, şapel ve galeri bulunuyor. Dünyanın en önemli sanat eserlerinin bulunduğu müzede Raphael Odaları, Porfir Havzası gibi eserler de mevcut.

bit.ly/395NLtr

Rijksmuseum

Amsterdam'da bulunan ulusal müzede sanat, tarih ve zanaat alanından önemli eserler sergilenmekte. Hollanda Altın Çağı'na ait zengin bir tablo koleksiyonuna sahip müzede Asya sanatı koleksiyonuna dair de eserler bulunabilir.

bit.ly/2QvyxHF

Pinacoteca di Brera

Milano'nun en büyük sergi alanlarından biri olan Pinacoteca di Brera'da, Venedik ve Lombardia bölgelerindeki sanatçıların koleksiyonları ve eserleri yer alıyor. 20. yüzyıl sanatçılarının başyapıtları ve çağdaş sanattan eserler bulunan müzede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

bit.ly/2WFdSF3

Pinacoteca di Brera (Brera Art Gallery)

Van Gogh Museum

İki yüzden fazla resim ve beş yüzden fazla çizime ulaşabileceğiz müze Amsterdam'da bulunuyor. Sanat tarihinin en etkileyici isimlerinden biri olan ressamın modern sanatın temeli sayılan resimlerini görebilirsiniz.

bit.ly/2Uu6f19

Salvador Dali Museum

Salvador Dali'nin sürrealist eserlerine ev sahipliği yapan müze İspanya'nın Figueres şehrinde bulunuyor. Müzede sanatçının kendi koleksiyonundan oluşan 4 bin sanat eseri sergileniyor.

bit.ly/33Dt07d

Museu de Arte de Sao Paulo

Brezilya'nın ilk modern müzesi olan Sao Paulo Sanat Müzesi'nde eserler, cam paneller arasına gömülmüş ve bir beton bloğa oturtulmuş. Bu da eserlerin havada süzülüyor gibi görünmesini sağlıyor. Müze, kar amacı gütmüyor.

bit.ly/3bhpBO6

Museu de Arte de Sao Paulo

Rahmi M. Koç Müzesi

Endüstri, teknoloji ve ulaştırma alanında sergilere ev sahipliği yapan müzeleri çevrim içi olarak ziyaret etmek mümkün.

bit.ly/2UaNr8c

Science Museum

Ulusal Bilim ve Sanayi Müzesi'nin bir parçası olan müze öğrenciler tarafından en çok ziyaret edilen müzelerden biri. Ulaşım, ilaç, uzay, astronomi, matematik gibi konularda pek çok şey öğrenilebilir.

bit.ly/3dglX8S

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul'da bulunan müzeyi Sunay Akın kurmuştur. Müzede Orta Çağ, Endüstri Dönemi gibi zamanlara ait oyuncaklar da yer almaktadır.

bit.ly/2WAHanV

Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi'nde tüm geçmiş sergileri sanal olarak gezmek mümkün. Picasso: Gösteri Sanatı, 1001 Gece gibi değerli sergileri ziyaret edebilirsiniz.

https://bit.ly/3dob19e

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern'de 2015-2018 yıllarında ziyaretçilerle buluşan Sanatçı ve Zamanı adlı koleksiyon sergiyi 3D tur ile gezmek mümkün. 109 sanatçının 193 çalışmasının yer aldığı sergide kültür, toplum, evren, doğa ve zaman arasında kurulan bağa dair bir düşünce alanı öneriyor.

https://bit.ly/3ak3cj5

 

 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara'da bulunan müzede Anadolu'nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergileniyor. Paleolitik Çağ'dan itibaren Anadolu topraklarının eserlerinin sergilendiği müzeyi sanal turla gezebilirsiniz.

https://bit.ly/2UGEUJA