01 Nis 2020
Gülay Güler

Evde Sinema: 2000 Sonrası Türk Sinemasının Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Filmi

Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmini sizin için listeledik. 

Sonbahar (2008)

Dram  ·  1sa 39dk

Onur Saylak, Megi Kobaladze, Serkan Keskin'in başrolleri paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Özcan Alper oturuyor. Siyasi mahkum olan Yusuf birkaç aylık ömrü kaldığı için serbest bırakılır. Köyüne, yaşlı annesinin yanına dönen Yusuf, hapishanedeki yaşamının alışkanlığıyla kendini eve kapatır. Bir gün, Yusuf çocukluk arkadaşı Mikhail'in israrlarına dayanamayıp meyhane gider ve burada konsomatris Elka'ya aşık olur. 

 

Gölgesizler (2009)

Dram, Fantastik, Gizem  ·  1sa 34dk

Hasan Ali Toptaş’ın aynı ismi taşıyan kitabından sinemaya uyarlanan filmin yönetmeliğini Ümit Ünal üstleniyor. Filmin başrollerinde Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Altan Erkekli, Ertan Saban yer alıyor. İstanbul'daki hayatından bunalan bir berber, Gölgesizler isimli küçük bir köye taşınır. Burada kayıp olan köy berberinin dükkanını kiralar. Berber köy halkının tek tek kaybolmasına şahit olur. 

Vavien (2009)

Dram, Korku, Komedi  ·  1sa 40dk

Yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan'ın üstlendiği Vavien'in başrollerini Engin Günaydın ve Binnur Kaya paylaşıyor. Senaryosunu Engin Günaydın'ın kaleme aldığı film Günaydın'ın memleketi Tokat Erbağ'da geçiyor. 

Celal çok mutsuzdur ve pavyonda çalışan Sibel'e aşıktır. Celal'in karısı Sevilay, Celal'in tüm yaptıklarına rağmen kocasını sevmektedir. Sevilay'ın yurt dışında yaşayan babası ona sürekli bara göndermektedir. Sevilay kocasından parayı saklamaktadır. Celal'ın tek kurtuluşu bu parayı almaktır. Bu yüzden karısını öldürmek için plan yapar ama işler Celal'in planladığı gibi gitmeyecektir.

Kavşak (2010)

Dram  ·  1sa 35dk

Selim Demirdelen'in ilk sinema filmi Kavşak'ta başrolleri Güven Kıraç, Cengiz Bozkurt, Yücel Ertan paylaşıyor. Mutlu bir evliliği olan ve muhasebe şirketinde şef olarak çalışan Güven’in düzenli hayatı, yeni bölüm şefi Arzu’nun odasına taşınmasıyla bozulmaya başlar. Güven’in küçük bir açığını yakalayan Arzu, merakını dizginleyemez ve olayların peşine düşer.
 
 

Çoğunluk (2010) 

Dram  ·  1sa 50dk

Seren Yüce'nin yazıp yönettiği filmin başrollerinde Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Nihal Koldaş yer alıyor. Mertkan zamanını boş geçiren, babasının ayak işlerini yapan bir çocuktur. Mertkan'ın hayata karşı bir bakış açısı olmayan, başkalarının düşüncelerinden çabuk etkilenen bir yapısı vardır. Kafede çalışan Kürt kızı Gül ile Mertkan birbirlerini sevmektedir. Ama arkadaşlarının aşağılamaları, babasının milliyetçi dolduruşlarından etkilenen Mertkan, çoğunluğa uyar ve bu ilişkiyi çıkmaza sürükler.

Nar (2011)

Gerilim, Dram  ·  1sa 21dk 

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın yaptığı Nar’ın başrollerinde Serra Yılmaz, Erdem Akakçe, İdil Fırat, İrem Altuğ ve Şükran Ovalı yer alıyor. Tek mekan filmlerinin en önemli örneklerinden biri olan Nar’da bir kadın kendi adaletinin peşine düşüyor. Filmde farklı inanışlardaki dört kişinin hikayesi güven, karşılıklı inanç ve adalet duygularının ekseninde anlatılıyor.

Körfez (2017)

Dram  ·  1sa 50dk

İzmirli yönetmen Emre Yeksan, filmin senaryosunu yazar Ahmet Büke ile birlikte kaleme almış. Kötü boşanmanın ve işsizliğin ardından Selim'in tek çaresi İzmir'deki ailesinin yanına dönmektir. Bunalımda olan Selim, hem ailesinden hem arkadaşlarından uzak dururken, hatırlamasa da kendisinin askerlik arkadaşı olduğunu iddia eden Cihan ile vakit geçirmeye başlar. Bir gece İzmir limanında büyük yangın çıkar ve o korkunç Körfez kokusu İzmir'e geri döner. İnsanlar şehri teker teker terk ederken Selim, Cihan ve arkadaşları şehirdeki yeni imkanlarının peşine düşerler.

Daha (2017)

Dram, Polisiye  ·  1sa 57dk

Onur Saylak’ın yönettiği filmin oyuncuları arasında Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tuncalp gibi isimler yer alıyor. Saylak’ın ilk uzun metraj filmi Hakan Günday’ın aynı ismi taşıyan romanından uyarlandı. Bir Ege kasabasında yaşayan 14 yaşındaki Gaza’nın hayali büyük şehre taşınmaktır. Ancak otoriter bir kişiliğe sahip babası Avrupa’ya mülteci kaçırmaktadır ve Gaza’yı da bu iş için yetiştirmek istemektedir. Gaza'nın babasından uzaklaşması pek de kolay olmayacaktır.

 

Cebimdeki Yabancı (2018)

Dram, Komedi  ·  1sa 35dk

Yapımcılığını Ferzan Özpetek, yönetmenliğini Serra Yılmaz’ın üstlendiği Cebimdeki Yabancı’nın oyuncu kadrosu oldukça zengin. Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu, Belçim Bilgin gibi isimlerin yer aldığı film, yedi dostun bir akşam yemeğinde bir araya gelerek oynadıkları oyunun etrafında gelişen olayları anlatıyor. Bu oyunda herkes, telefonlarına gelen her türlü mesaj ve bildirimi yüksek sesle herkesin önünde okumak zorundadır. 

Bizim İçin Şampiyon (2018)

Dram, Biyografi  ·  2sa 9dk

Ahmet Katıksız’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Farah Zeynep Abdullah, Ekin Koç'un yer alıyor. Ünlü Jokey Halis Karataş'ın heyecan, umut ve duygu dolu biyografisi, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen karakterlerin aşk hikayesini konu ediniyor.