26 May 2020
Otuzbeşlik

Evden Çalışanlar İçin Faydalı İpuçları

Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak pratik önerilerimiz var. Sanal toplantılar, ekip içi iletişim ve iş takibi için platform, konsantrasyon artırmak için önerilerimizi yazıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Evinizi Verimli Bir Ofise Dönüştürmek İçin Öneriler

Güneş alan bir yer seçin.

Güneş ışığı alan bir yerde çalışmak verimliliğinizi artıracak, motive olmanızı sağlayacaktır. İç açıcı bir manzaraya bakarak çalışanların kötü bir manzaraya sahip ofis çalışanlarına göre daha iyi bir performans koyduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Koltuğunuzu rahat ve dik duracağınız bir pozisyona getirin.

Çalışırken dik ve düz durmak sizi zinde kılacaktır. Yanlış duruş bel, sırt, omuz ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Koltuk arkalığınızın belinizi desteklediğinden emin olun. Sırtınıza bir yastık da koyabilirsiniz. Klavye ve fare kullanırken ortopedik araçlarla da duruşunuzu destekleyebilirsiniz.

 

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.

Masanızın üzerinde meyve kurusu, protein barı tutmak ve arada atıştırmak enerjinizi yerinize getirecektir. Aynı zamanda masanızda daima su bulundurun. Bu yenilenmenize ve tazelenmiş hissettirecektir.

Çalışırken Konsantrasyonu ev Verimliliği Artırmak İçin İpuçları

Çoklu görevlerden uzak durun.

Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak üretkenliği azaltıyor. Bunu yapmaya çalışan insanlar araştırmalara göre üretkenliğinin %40'ını kaybediyor. Sadece tek bir göreve odaklanmak hata yapma riskini azaltır.  Hızlı ve verimli sonuçlar alabilmek için sırasıyla tek göreve odaklanın. 

 

Sık sık egzersiz yapın.

Evde yapacağınız basit egzersizler yalnızca vücudunuz için değil zihniniz için de yararlıdır. Stresi azaltmak, yenilenmek ve gün boyunca daha dayanıklı olabilmek adına sabahları işe başlamadan önce egzersiz yapabilirsiniz. 

 

Bildirimlerden uzak durun.

Çalışırken sosyal medya mecralarından uzak durmak hem zamanı verimli kullanmanızı sağlar hem de konsantrasyonunuzun bozulmasına engel olur. Araştırmalara göre gereksiz bildirimler çalışanlara 56 dakika zaman kaybettirmektedir. Bu yüzden sosyal medya bildirimleri, uygulama vs SMS bildirimlerini kapamak size zaman kazandıracaktır.

 

Klasik müzik dinleyin.

Klasik müzik dinlemenin beyin dalgalarını olumlu yönde harekete geçirdiğ kanıtlanmıştır. Klask müzik öğrenmeyi kolaylaştırır, çalışma kapasitesini artırır. Sözlü müzik ise dikkatinizi dağıtarak hata yapma şansınızı artırır. 

 

Haftalık plan yapın.

Planlı çalışmak, zamanınızı doğru bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır. İş takibi yapmanız açısından da kendinize bir zaman çizelgesi oluşturmak işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

 

Pomodoro tekniğini deneyin.

Konsantre olmakta zorluk çekiyorsanız bu tekniği deneyebilirsiniz. Bu tekniğe göre 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vermelisiniz. Bu beş dakikayı nefes alarak, durarak, basit egzersizlerle kan dolaşımınızı hızlandırarak geçirebilirsiniz. Tavsiyemiz bu beş dakikada her türlü ekrandan uzak durmanız.

Ekip İletişimi ve İş Takibi İçin Yararlı Araçlar

Ekip içi iletişim, görev yönetimi, iş takibi gibi konularda doğru araçları kullanmak önemli. En çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alan TrelloClickUpAny DoTaskworldWimi ve Slack'i deneyerek ekibiniz için en uygun olan uygulamayı seçebilirsiniz.