27 Mar 2020
Kardelen Uysal

Evlerinizden İzleyebileceğiniz Tiyatro Oyunları

İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalardan biri. YouTube’da izleyebileceğiniz en güzel oyunları derledik.

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

1999 senesinden beri her disiplinde kültür sanat etkinliği gerçekleştiren Bursa Nilüfer Belediyesi'nin Kent Tiyatrosu hesabında hem yetişkinlere hem çocuklara hitap eden pek çok oyun bulunmakta. 

Oyunlar: Çöl Oyunu, Kanlı Düğün,Tersine Dünya, Titanik Orkestrası, Nota Çalan Rüzgar, Burun, III: Reich'ın Korku ve Sefaleti, İki Efendinin Uşağı, Bahçe

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2VKAaUJ

Ankara Devlet Tiyatrosu

Yıllardır Türkiye'nin kültürel iklimine değerli oyunlar kazandıran Ankara Devlet Tiyatrosu'nda kıymetli oyunlar evdeki izleyicilerine açık.

Oyunlar: Reis Bey, Leyla ile Mecnun, Osmancık 

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2zv8ryH

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

1992 senesinden beri pek çok değerli oyunu sahneye koyan, yerel ve ulusal ödüllere sahip Bornova Şehir Tiyatrosu'nun pek çok oyunu çevrim içi olarak izlenebiliyor.

Oyunlar: Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, İşgüzar Bir Tekerrür, Küheylan, Kral Lear.

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3cYywov

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu

İstanbul Devlet Tiyatrosu, tiyatro klasiklerinden modern oyunlara kadar geniş bir repertuvara sahip. İstanbul Devlet Tiyatrosu faaliyetleri ve seyirci sayısı ile Türkiye'nin en önemli tiyatrolarından.

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun Bir Nefes Dede Korkut oyununu izleyebilrsiniz.

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2zv8ryH

Eskişehir Şehir Tiyatroları

Eskişehir’de yerleşik sahne ve müzik sanatları kurumlarına sahip olma arzusu 1960'lara dayanıyor. Eskişehir Şehir Tiyatrosu kurulduğu günden bu yana pek çok değerli oyun sergiliyor.

Oyunlar: Bir Şehnaz Oyun, Gergedan, Keşanlı Ali Destanı, Ağır Roman, Küçük Kara Balık

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3d6VvxN

Van Devlet Tiyatrosu

1997 yılında perdelerini açan Van Devlet Tiyatrosu, Türk sahne sanatlarının yurt içinde ve yurt dışında gelişmesini ve yayılmasını sağlamayı amaçlıyor. Türk ve dünya klasik tiyatro eserlerini seyirciye tanıtmaya devam ediyor.

Van Devlet Tiyatrosu'nun Kahvede Şenlik Var adlı oyununu izleyebilirsiniz.

Trabzon Şehir Tiyatrosu

Başta tiyatro olmak üzere sanat dallarını geliştirmek ve yaşatmak amacıyla kurulan Trabzon Şehir Tiyatrosu'nun birbirinden değerli oyunlarını izleyebilirsiniz.

Oyunlar: 444, Kafes, Dokuz Canlı

YouTube Kanalı: https://bit.ly/35dzomk

Afyon Belediye Şehir Tiyatrosu

Afyon Belediye Şehir Tiyatrosu, Türk tiyatro tarihinin en renkli, en sevilen oyunlarını sahneliyor.

Oyunlar: Bana Bir Şeyler Oluyor, Haybeden Gerçeküstü Aşk, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, 7 Kocalı Hürmüz, Salaklar Sofrası, Darısı Başımıza

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2YcrgRz

Dostlar Tiyatrosu

Elli yıldır ayakta kalan Dostlar Tiyatrosu, değerli sanatçı Genco Erkal'ın "Benim yazarlarım" dediği ustaların eserlerini yıllardır sahneye taşıyor.

Oyunlar: Marx'ın Dönüşü, Sivas'93, Yalınayak Sokrates

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3cPkiWK

Nejat Uygur Tiyatrosu

Kıymetli sanatçı Nejat Uygur'un oyunları, izleyicilerini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Nejat Uygur Tiyatrosu 1949 yılında kuruldu.

Oyunlar: Zamsalak, Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı, Alo Orası Tımarhane mi, Miğferine Çiçek Eken Asker, Cibali Karakolu

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2VJ3lHI

Kadro Pa

2010 yılında yolculuğuna başlayan Kadro Pa, şöyle anlatıyor kendini: "Bu oyunu bir valize sığdırıp neresi olursa gidiyoruz oynamaya".

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3eVsFCd

Proje No2

Onur Duru ve Can Ali Çalışandemir öncülüğünde, modern çağın sosyo-kültürel ve sosyo-politik algılarıyla sanat yapan bir topluluk olan Proje No2, başarılı işlere imza atıyor.

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3aOvuBA

Mekan Artı

Mekan Artı, 2008 yılında İstanbul’da kuruldu. Çağdaş gösteri sanatları alanında uluslararası çalışmalar yürüten ve kar amacı gütmeyen bir topluluk olan Mekan Artı, alanında sıradışı örnekler veriyor.

Oyunlar: 80'lerde Lubunya Olmak, Üç Kişi, Şiddet Üçlemesi 2-Şeker

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2Si2V9f

Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Kurulduğu günden bu yana sanatın çeşitli dallarında değerli eserler çıkaran Nazım Hikmet Kültür Merkezi İzmir, aynı zamanda konser, tiyatro, sinema ve toplantı salonlarıyla sanatseverlerin uğrak noktası.

Oyunlar: Ateşin Sahibi Kim?, En Gerçek Masal

YouTube Kanalı: https://bit.ly/35f1VrN

GalataPerform

Yeni yazarlara, oyunlara, yönetmenlere açık bağımsız bir alan olan GalataPerform, oyunlar ve performansların yanı sıra projelerin de yer aldığı bir yer. GalataPerform'da Aksak İstanbul Hikayeleri'ni izleyebilirsiniz.

YouTube Kanalı: https://bit.ly/35axMdc

Oyunevi Tiyatro Topluluğu

Oyunevi Tiyatro Topluluğu’nun başlıca amaçlarından en önemlisi tiyatroya dair yeni yaklaşımlar üretmek. Oyunevi Tiyatro Topluluğu 2002-2003 sezonunda Edebiyat Fakültesi bünyesinde kuruldu. 

Oyunlar: Profesör Nebulus ya da Bilimin Tehlikesi, Açık Denizde, Arka Bahçe, Varolmayan Ayşe'nin Maceraları, Tartüf 15

YouTube Kanalı: https://bit.ly/3eVDV1r

Tiyatro Mundus

2018’de kurulan tiyatro; tiyatro-eğitim-gelişim üçlemesini misyon edinen bir yapıyla faaliyet göstermeye devam ediyor.

Oyunlar: Beckett, Marat Sade, Akıl Defteri

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2VIax7c

Hareket Atölyesi

Hareket Atölyesi, Zeynep Günsür tarafından 1999 yılında kuruldu. Farklı yaşlardan ve altyapılardan gelen kişilerin her türlü bedenle, farklı disiplinler içinde araştırma çalışmaları yaptıkları bir atölye olan Hareket Atölyesi kıymetli oyunlarıyla da izleyicilerin beğenisini topluyor.

Oyunlar: Ahhval, Ülke-Yolculuk-Hafıza, İnsan(Lık) Hali, Kül Kadın, Ruhiye

Vimeo: https://bit.ly/3aJNNrM

 

Tiyatro Kalemi

Kamer Yıldız Ok ve Çetin Ok'un kurduğu Tiyatro Kalemi, kurulduğu günden bu yana içinde yaşadığımız dünyanın tüm renklerini temsil eden oyunlarıyla 10 seneden uzun süredir yoluna devam ediyor.

Kıpti Kumpanya'yı seyredebilirsiniz. 

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2xUt1Iq

Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları

2000 yılından beri çalışmalarını sürdüren Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları, kendi deyimleriyle yaşanan, yaşatılan hayata karşı bir alternatif sunma çabası içinde. Tiyatro grubu günümüze gelene dek pek çok önemli oyun sergiledi.

Oyunlar: Kazara, Cambazın Cenazesi

YouTube Kanalı: https://bit.ly/2YVHI97

Bonus: Türkiye Tiyatrosu’nun ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin 1980’lerden Günümüze Yolculuğu