20 Kas 2016
Otuzbeşlik

Ezgi Çağlar - İzmir'in Kadın Milli Kalecisi

Kim demiş futbol erkek oyunu diye. Ezgi Çağlar yeşil sahaların tozunu attırmakta aynı zamanda güzelliği ile de kendisinden çokça söz ettirmekte. Hürriyet Gazetesi'nin 'En Güzel 10 Kadın Futbolcu' listesinde yer alan Ezgi Çağlar ile Türkiye'de kadın futbolcu olmak üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: 10 sayfa

Futbolla nasıl tanıştınız? Sizi tanımak isteriz.

Futbolla orta okul yıllarımda tanıştım.Okul takımı maçlarında durumu baya iyi bir iş adamının bayan futbol takımı kurmak istediği söylendi ve müsabakalarda seçmeler yapıldı.Tabii o zamanlar kaleci değil de oyuncu olma merakım vardı.Tabii müsabakalara da kaleci olarak değil de oyuncu olarak gittim. Maçlardan önce esprisine kaleye geçtim, hoca refleksimi beğendi. Ezgi'yi kaleci olarak yazalım dedi ve kaleye geçtim. Böyle derken futbol hayatıma başlamış oldum. Ben bu seçmelerde beğenilen oyuncu oldum, Şirinyer Spor Kulübü'ne yönlendirildim. Arkasından 5-6 kulüpte daha forma giydim. Milli takım kariyerimde 2007 yılında U17 takımına seçilmemle başladı.


Ailenizden futbolcu olmak için destek gördünüz mü?


Evet fazlasıyla gördüm. Küçükken babamla evimizin yakınındaki parkta kaleci antrenmanları yapardık. Maçlarıma gelir, gol yediğimde ağır tepkiler verir, topu nasıl tokatlamam gerektiği konusunda yönlendirir ve tepkiler verirdi.(Gülüyor.)


Kadınlar için futbolun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajı 10 milliyi tamamladıktan sonra KPSS sınavına girmeden atanabiliyoruz. Şu an zaten bu avantaj sayesinde öğretmenlik yapıyorum. Dezavantajı ise hayatımızda sadece futbol olsaydı, gerekli değer verilseydi meslek olarak sadece futbolu seçerdim herhalde. Ama ne yazık ki yeterli maddi desteği göremediğimiz için  başka mesleklerde de çalışmak zorundayız. Bu da antrenman ve performans konusunda yorucu ve zor oluyor. Bu mesleği yapmak için sadece erkek olmak varmış.


Günlük yaşamınızdan bahseder misiniz?


Günlük yaşam mi? Urfa'da öğretmenlik yapıyorum, sabahları okuldayım hep. Okul çıkışında antrenmanlardan geri kalmamak için de Bal Ligi'nde oynayan bir erkek takımıyla antrenmanlara çıkıyorum. Sonra ev, dinlenme, beslenme  derken vakit geçiyor. Hafta sonları da kulübüm İstanbul'da olduğu için İstanbul'a geliyorum her hafta. Orada da aynı koşuşturmaca.


Fazla spor yapmanın kadın estetiğini bozduğuna inananlar için ne söylemek istersiniz?


Bu resmen cahillik. Sporda cinsiyet ayrımı olmamalı. Vücudumuzu korumalıyız, iyi bakmalıyız. Onlara gereken cevabı şöyle vereceğim: Onlar 50 -60 yaşında bastonla gezerken ben koşarım herhalde.(Gülüyor.) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook

Ümit Özat'ın “Kadınlar futboldan erkekler kadar anlamaz” diyerek bir programı terk etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ümit ÖZAT'in sporcu bir kişiliği olsaydı cinsiyet ayrımı yapmadan sadece sporu desteklerdi. Atamızı arıyor gözlerimiz, nerede kadın erkek eşitliği? 

Nasıl olsa para onlarda, 3 yılda bile dünyanın parasını kazanıyor, ne birikimi vardır kim bilir... Erkeklerden daha çok emek harcadığımızı görse bir bayan takımı kurmak ister eminim. Urfa'da erkek takımıyla antrenmanlara çıkıyorum, her hafta Urfa'dan gidip geliyorum diye bana hep derlerdi ayağının altı öpülecek kadınsın diye, boşuna demiyorlar Ümit Hocam, alın teri... Sen anlamazsın. Her branşta erkeklere öncelik vermeye devam edelim. Sonra neden lisanslı sporcu sayısı az, neden kadınlarda başarı yok, nedeni ortada değil mi sizce? Bu zihniyetle kadından anca kocaya karı, çocuğa da anne olur. Utanıyorum bazen kadını ezen bu cümlelerden. Kadına futbol yakışmaz! Ne yakışır Ümit Abi söyle onu yapalım!

Gelecek planlarınız neler?

Gelecekte öğretmenliğimin yanında futbol eğitim okulu açmak istiyorum. Farklı materyaller kullanarak, farklı antrenman periyotları geliştirmek istiyorum. Özel eğitim vermek, iyi kaleciler yetiştirmek istiyorum. Araştırmayı seven bir kişiliğim var.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: 10 sayfa