R
GIRIŞ
TR
EN

Fahri Özdemir - "İzmir Halkı Sanata İzmir'de doysun"

#SANAT
Eylül Akbörü
30 May 2017
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Folkart Galeri
 
Sanatın geniş sanatsever kitlesiyle buluştuğu noktalardan en büyüğü haline gelen Folkart Galeri’nin Genel Koordinatörü Fahri Özdemir ile B blok 18. katta bulunan bu sanatsal alanın nasıl oluşturulduğu ve ne tarz sergiler gerçekleşeceği hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Fahri Özdemir
 
Merhabalar. Ben Fahri Özdemir, Folkart Galeri'nin Genel Koordinatörüyüm. 
 
Bize biraz eğitiminizden ve Folkart Galeri'de genel koordinatörlük yapmadan önce neler yaptığınızdan bahsedebilir misiniz? 
 
Hem İstanbul'da hem de İzmir'de yaşıyorum. Bir taraftan da Islık Yayınları'nın sahibiyim ama yayıncılık benim için artık ikinci plana düştü. Şu an tümüyle Folkart Galeri ile ilgileniyorum. Eğitimimden bahsedecek olursam felsefeciyim ama çok da eğitimle ilgilenen bir insan değilimdir. Ben şunu okudum demeyi hiç sevmem, söylenmesinden de nefret ederim; çünkü benim için önemli olan insanların eğitimleri değildir, yaptıklarıdır. İlkokul mezunu olup da hayatın içinde yoğun şekilde var olan insanlar olduğu gibi, üniversite mezunu olup da dünyamızı mahveden insanlar da var... Bence eğitim çok önemli değil. Hayatım boyunca hep sanatın içinde kaldım. Nedeni ise yayıncılığı da sanat olarak görmem; çünkü yayınladığım kitaplar şiir, felsefe, sosyoloji, tarih ve dünya klasiklerinden oluşuyor. Hem resim sanatının hem de edebiyat ortamının olabildiğine içinde kaldım. Çevrem ona göre oluştu. İyi bir çevrem olduğunu düşünüyorum. İşlerime ve işlerimin dışındaki her şeye, her zaman sanat gözüyle bakmışımdır.
 
Bu işler başka türlü pek mümkün olmuyor sanırım.
Bu topluma göre sanat işleri biraz deli işidir, akıl işi değildir. Benim babam yaşasaydı herhalde benim yaptıklarımı görünce "aman delinin işleri" derdi. Bu galeriyi açmak da akıllı bir iş adamının işi değildir. Bizim yönetim kurulu başkanımız 850 metre karelik bu katı başkalarına göre çöpe attı. Kendisine ve bize göre ise hayatın içine kattı. Biz şöyle bakıyoruz; bu katın değeri yaklaşık 5 milyon. İstese bu katı satabilirdi, servetine 5 milyon daha ekleyebilirdi fakat öyle bir şey yaptı ki hayatına, İzmir'e, İzmir'in gelişimine, gelecek kuşaklarımıza mutluluk kattı. Zaten İzmir'de bu işi yapan, karşılıksız domine eden 2 kurum var. Folkart Galeri, halka açık, ücretsiz bir sosyal sorumluluk projesi. Türkiye'de bu şekilde işleyen bir diğer kurum da Arkas. Türk resim sanatını domine eden -çok iddialı bir söz söyleyeceğim- 2-3 kurumdan bir tanesiyiz.
 


Sizin Folkart'la yollarınız nasıl kesişti?
Tamamen tesadüf eseri. Ben uluslararası bir nitelik taşıyan Hans Zilch'in "Ellerin Büyüsü" adındaki sergisini, bir spor salonunun teklifiyle Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'a getirmiştim. Teklif sırasında İzmir'de galeri bulamadık. Mesut Bey çok sinirlendi. "Fahri Bey, burası galeri olur mu?" dedi. Ben olabilir dedim. Mesut Sancak "Fahri Bey, yalnız bir ricam var, başına geçeceksen ben burayı galeri yapacağım" dedi. "Hiç anlamam," dedim ama "Size güveniyorum," dedi. 2014 yılının 1 Eylül'ünde buraya kazma vuruldu. 2015'in şubat ayında ise galerimiz açıldı. Biz şu ana kadar burada 7 sergi açtık. Şu anda 8.sine hazırlanıyoruz. Benim bu galeriyi açarken hedefim 3 yılda 100.000 kişiydi. Sadece Bedri Rahmi Eyüpoğlu sergisine 48.000 kişi geldi. 

Ben 15 gün İstanbul'da, 15 gün İzmir'de yaşıyorum. Benim için büyük bir oksijen kaynağı oldu İzmir. İzmir çok ayrıcalıklı bir şehir; sadece yedim, içtim, gezdim, gördüm, hayatı yaşadım şehri değil toplumsal sorumlulukları olan bir şehir. Bu şehre iyi işler sunduğunuz zaman karşılığını da kat kat alıyorsunuz; fakat popüler kültürü dayatırsanız, İzmir'de ikinci gününüz olmaz. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Folkart Galeri
 
Bizim bu galeriyi açmamızdaki amaç İzmir'deki galeri boşluğunu doldurmak, İzmir'e bu alanda bir oksijen kaynağı olmak. Mesut Bey'in bir prensibi vardır. "Ya bir işi tam yapacağız ya da hiç yapmayacağız." Bu galeriyi açarken bana şöyle söyledi: "Fahri Bey, öyle bir galeri yapalım ki Türkiye'nin en büyük galerisi olsun." Şu an burası Türkiye'nin en büyük sanat galerisidir. Üstelik hiçbir ticari işlevi yoktur. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Mesut Sancak - Businessnewstr
 


Peki Folkart Galeri'nin planlamasını nasıl yaptınız?

Bizim Doğan Hızlan başkanlığında oluşturulmuş bir danışma kurulumuz var. O danışma kurulumuz ressamlardan, heykeltıraşlardan; Kemal Tufan, Çerkez Karadağ, Hanefi Yeter, Habib Aydoğdu gibi kişilerden oluşuyor. Bütün etkinliklerimizi bu danışma kurulumuzun doğrultusunda hazırlıyoruz. Kriterimiz; uluslararası standartlarda bir etkinlik 
olması. Burası projeler üzerine kurulmuş, müze işlevi gören bir galeridir. Türkiye'deki birçok ressam burada sergi açmak istiyor, burayla bütünleşmek istiyor ama ne yazık ki bizim kapasitemiz belli. Yılda farklı disiplinlerle 3 sergi yapıyoruz. 

Sanat toplum için midir, yoksa tamamen sanat için mi?
Tamamen sanat için. Bu zamana kadar Bedri Rahmi Eyüpoğlu için bir çok kurum, kuruluş sergi açtı ama en geniş kapsamlısını Folkart Galeri açtı; çünkü biz hep projeler üzerinden gitmeyi severiz. Projeler üzerinden gidildiği zaman sanat hep kalıcı olur, iz bırakır. Böylece sizden sonra gelen kitleye ışık olursunuz. Öbür türlü Bedri Rahmi sergisini herkes açabilir ama yeni bir şeyler katmanız gerekir. Mesela Türk Resminin Köşe Taşları Sergisi (24 Mart - 28 Mayıs) Türk resim tarihinin kronolojik sergisidir. 1840'tan günümüze kadar ölmüş ressamları eksiksiz kapsamaktadır. Binanın girişinden itibaren 138 sanatçı ve 138 eser. Şeker Ahmet Paşa'yla başladığımızı kabul edersek; Osman Hamdi, Halil Paşa, Orhan Peker'den Burhan Doğancı'ya kadar; Eşref Üren'den Fahrunnisa Zeid'e kadar eksiksiz bir tarihsel sergi oldu. 42 koleksiyonere ulaştık, onlardan eserler topladık. Kendi koleksiyonumuzdan da eserlerimiz vardı. Bu serginin yaklaşık %10'u Folkart Galeri'nin resim koleksiyonundan oluştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Folkart Galeri

Minikler için kurslarınız oluyor sanırım.
 
Biz yılda 3 sergi düzenliyoruz. Haziran ayının ortasına doğru da 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklara resim kursu veriyoruz. 3 ay boyunca eylül ayına kadar öğretmenlerimiz eğitim veriyorlar. Bütün masrafları Folkart Galeri karşılıyor. İlk olarak 100 kişiyle açtık. Geçen yıl 200'ü de geçmiştik. Bu yılki kontenjanımız 300 kişi; ciddi bir talep var. Bu kursta çok başarılı olan, sertifika alan, başarı belgesi alan arkadaşlarımız var.
http://folkartgaleri.com/haber/minik-yeteneklere-ucretsiz-resim-kursu


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Folkart Galeri
 
İzmirlilerin size karşı ilgisi nasıl?
Folkart kaliteyi simgeleyen büyük bir markadır. Galeri olarak kastetmiyorum, Folkart'ı anlatıyorum şimdi size. Folkart nerede bir inşaat yapsa herkes gözü kapalı alır; çünkü herkes Folkart'ın kaliteli, büyük ve dürüst bir marka olduğunu biliyor. Dolayısıyla İzmir halkı Folkart'tan memnun.

 
İzmir'de inanılmaz bir üretim potansiyeli var. Sanatı seviyorlar fakat etkinliklerden haberdar değiller, oldukları zaman da insanlar çok sahip çıkıyorlar.
İnsanlara nasıl ulaşıyorsunuz? Buraya gelmek isteyen insanlara nasıl duyuruyorsunuz?
Tabii ki sosyal medya ve diğer mecralar üzerinden duyuruyoruz; zaten Folkart Galeri artık biliniyor; çünkü insanlar bizi takip ediyorlar. Arıyorlar, sergimizin ne zaman olduğunu soruyorlar; kimler geliyor, ne zaman açılıyor gibi sorular soruyorlar. Ciddi bir kitlemiz oluştu, bizim 130.000-140.000 kişilik bir data bankımız var. Anında onlara ulaşıyoruz. Her sergide insanlar bilgiyi kulaktan kulağa yayıyorlar. Kitle iletişim araçları teknolojik olarak çok ilerledi ve gerek internet, gerek görsel-yazılı basın olsun hepsini kullanıyoruz. 
Yaptığınız iş başarılıysa kısa bir zamanda büyüyebiliyorsunuz. Bir taşı düzgün, temiz ve kurallara göre koymak önemlidir. Bu bir öngörü değil, vizyondur. Eğer sizin bir vizyonunuz varsa geleceğiniz her zaman garanti altındadır. Resim sanatına yatırım yapan, İzmir'de resim seven sanatçı iş adamı yok ama şunu bilmeleri gerekir ki eğer böyle disiplinlere yatırım yaparlarsa kazandıklarının en az 10 katını kazanacaklar. Bunun bilincinde değiller. Bir örnek vermek gerekirse; Rönesans'ta bilime ve sanata değer veren büyük Medici ailesi vardır. Fransa'da bu ailenin desteğiyle Rönesans olmuştur.

Büyük iş adamları yurt dışına gittikleri zaman; ne koleksiyonun var, ne biriktiriyorsun diye sorarlar. Bu bilinç maalesef İzmirli iş adamlarında yok. Mesut Bey'in ayrıcalığı bundan kaynaklanıyor. Bu şirketin büyük, güvenilir bir marka olması da bu sebepten dolayıdır. Biz dünyaya sanatla bakıyoruz. Adımızda sanat var. Bizim Folkart olarak İzmir'de 10 yıllık bir geçmişimiz var ama ilk günden itibaren biz hep sanatın yanında durduk ve çoğaldık. Folkart bundan sonra da bütün sponsorluklarını sanat üzerinden yürütecektir. 

İzmir'de; genç ressamlar, inanılmaz yetenekli insanlar var ve en büyük sorunları eserlerini sergileyecekleri mecraların olmaması. Olan galeriler de çok fazla pay alıyorlar. Bunu siz daha iyi biliyorsunuz. O yüzden zor bir alan. Sosyal medyadan kendilerini ön plana çıkarmaya çalışıyorlar. Çoğu kendini öne çıkaramadığı için atölyelerde resim dersi vermeye yöneliyor. Siz gençler için bir şey düşünüyor musunuz? Gençler ne yapabilirler? Bir ressam kendini Türkiye'de nasıl gösterebilir?
Şimdi bir ressam olmadığım için bu konuda yorum yapamam. İş adamlarının sanata yatırım yapmamasından dolayı onların ne yazık ki hayatları zor. Folkart Galeri olarak da gençler üzerinden planlarımız, programlarımız var. Çocuklara verdiğimiz kursla başladık. Genç kuşaktaki ressam kardeşlerimiz için başlattığımız projelerimiz var, yakında onları da açıklayacağız. Bu galerinin kendi şehrimizdeki genç arkadaşlarımıza sahip çıkmak gibi de bir misyonu var. Biz Folkart Galeri olarak herkesle dayanışma içinde olmayı isteriz. Ne kadar çoğaltır, paylaşırsak o kadar başarılı oluruz. Amacımız; İzmir halkı sanata İzmir'de doysun, sanatı görebilmek için İstanbul'a gitmesin. İzmir artık taşra değil, İstanbul'la başa baş. Resim sanatı konusunda çok yakın bir zamanda İstanbul'u geçeriz diye düşünüyorum.
 
Gelecek sergileriniz nelerdir?
Koruncuk Vakfı'yla ortaklaşa yaptığımız çok ilginç bir projemiz var. Urla'daki bir köye katkısı olması amacıyla ressamlar ve heykeltıraşlar eserlerini oraya bağışlayacak, biz de bir yemekle o eserleri satacak ve köye gelir sağlayacağız. Habip Aydoğdu'dan tutun Halil Akdeniz, Kemal Tufan, Goran Bregoviç, Devrim Erbil'e kadar ünlü ressamlar ve heykeltıraşların içinde olduğu bir proje olacak. Farklı iki disiplini birleştirip 2018'de sergiyi açacağız. 
Kendi koleksiyonlarımızla beraber farklı şeyler yapmayı düşünüyoruz. Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Atatürk fotoğrafları sergisini yapacağız. Sonra Picasso, Salvador Dali sergisi yapacağız.
 
Burada sergilerden başka bir etkinlik düzenliyor musunuz?
Hayır; çünkü sözleşmelerimize uygun değil ve sigorta şirketimiz bunu kabul etmez. Eserler çok değerli; ama biz her şeye açığız. Bu sergilerde olmaz ama başka sergilerin içinde etkinlikler olabilir. Türkiye'deki birçok ressam burada sergi açmak istiyor, burayla bütünleşmek istiyor ama ne yazık ki bizim kapasitemiz belli. Yılda farklı disiplinlerle 3 sergi yapıyoruz. 


Hayat Felsefeniz nedir?
Hayat yaşanması gereken mutlak bir hayaldir benim için. Eğer ben dünyaya geldiysem ve yer işgal ediyorsam bunun hakkını vermek zorundayım. Ot gibi yaşayamam. Bu dünyaya yön vermek gerektiğine inananlardan biriyim. Benim hayat felsefem devrimden yana olmak, yeniliğe açık olmak. Aslında ben bu hayatin içinde bir figüranım ama ot bir figüran 
değil. Ben üreten, iyiden ve güzelden yana duran, özgürlükten ve haktan yana duran bir insanım ve bu sisteme itiraz eden muhalif bir kişiyim. Muhalifliğimden dolayı belki de dik durmaya çalışıyorum. Hayatı para-pul değil, insan biriktirerek kazanmaya çalışan biriyim ama İzmir'de benim gibi düşünen bir insan var mı, onu bilmiyorum.
 


Folkart Galeri adına eklemek istediğiniz son bir şey var mı?
Biz yeniliğe kapalı, ilginçliğe açık bir toplumuz; fakat bilmiyorlar ki yeni şeyler ilginç şeylere göre daha kalıcıdır. Bizim tarihsel sürecimiz bağnazlıklarla dolu olduğu için maalesef yeniliklere kapalıyız. Biz Folkart olarak her şeyin en iyisini ve en güzelini İzmir'e sunmakla yükümlüyüz. Kısaca biz bu şehirden aldığımızı bu şehre vermek zorundayız.
 
http://folkartgaleri.com/
https://www.facebook.com/FolkartGallery/?fref=ts
https://www.instagram.com/folkartgallery/
https://twitter.com/folkartgallery?lang=en
 
Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.