17 Eyl 2016
Gurmecanlar

Fasulya Tanesi: Meşhur Toros Kuru Fasulyecisi

Toros Mahallesi'ndeki meşhur kuru fasulyeci Enver Usta ile ilk olarak bundan 5-6 yıl önce tanıştım. Burası Toros Mahallesi'nde, şimdi diyeceksiniz ki Toros Mahallesi İzmir'in neresinde? İzmir'in en eski semtlerinden ve Buca tarafından gidecekseniz Dokuz Eylül Kampüsü'nü geçtikten sonra Organize Sanayi'nin yanından TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ne doğru tırmanıyorsunuz. Merkezden gidecekseniz de Çamdibi tarafından, Ayakkabıcılar Sitesi üzerinden tırmandığınızda kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Aslında yol üzerinde harika bir İzmir manzarası da sizi bekliyor. İşte Toros Mahallesi Büyükşehir Afet Koordinasyonu Merkezi'ni geçtikten sonraki yerleşim birimi. ''Fasulye Tanesi'', eski adıyla ''Tadım'', tam bu semtin meydanında ufacık bir mekan.

 
Tam bir aile işletmesi olan mekanda Enver Usta, eşi ve oğlu çalışıyor. Geçen seneye kadar toplamda 3 masaları vardı, bu sene 1 masa daha artmış ve 4 masa olmuş. Gerçekten çok küçük ve öğle saatlerinde gittiğinizde kısa bir süre sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.
 
Ne var bu ''Fasulye Tanesi''nde?
 
 Aslında basit ama çok etkili bir menü var. Kuru fasulye, pilav, Trabzon kavurması, piyaz, salata ve turşu. Tabii ziyafetin sonunda da fırında sütlaç. "Kuru fasulye ne kadar lezzetli olabilir ki?" dediğinizi duyar gibiyim. İnanın ben Rize ve İstanbul dahil birçok yerde kuru fasulye yedim ve yediklerim arasında burayı lezzet bakımından ilk üçe yerleştirebilirim. Yanında gelen Karadeniz tereyağıyla yapılmış pilav ve Trabzon kavurması da tam bir efsane. Sadece pilav ve kavurma için bile ayrı seans yapılır burada.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Masaya standart olarak gelen turşuyu Enver Usta'lar kendisi yapmıyor. Ancak turşu ünlü Betonyol turşucusundan alınmış. Zaten turşuya denecek hiçbir şey yok, o ayrı bir lezzet hikayesi. Bir gün inşallah Betonyol turşusu ve turşucusundan da bahsederiz. 

Kuru fasulye meşhur İspir fasulyesinden yapılıyor ve tencerede pişiyor. O kadar lezzetli ki, yiyen bir tabak daha istiyor. Hatta Enver Usta'nın birçok müdavimi var. 

 


Yemekten sonra tatlı olarak tabii ki fırın sütlaç var. Bu sütlaç gerçekten çok lezzetli. Ziganalar'daki Hamşiköy'de sütlaç yiyen biri olarak oradan sonra yediğim en iyi sütlaç diyebilirim. Böyle bir sütlacı İzmir'de bulabilmek gerçekten bir lüks. Hadi beklemeyin kuru fasulyeciler, daha ne duruyorsunuz gari.