29 Oca 2020
Gülay Güler

Fermaki'de herkes istediği deneyimi yaşıyor

Eşsiz deniz manzarası eşliğinde dünya mutfağından lezzetler sunan Fermaki aynı zamanda pub ve butik otel hizmeti sunuyor. Fermaki'de herkes istediği deneyimi yaşayabiliyor. Buraya gelip çayınızı, kahvenizi içebilir, kahvaltınızı yapabilir, öğlen hamburger ya da pizzanızı yiyebilir, akşam dostlarınızla ya da ailenizle yemek keyfi yaşayabilir, ardından trafik stresine girmeden Fermaki'nin konforlu odalarında konaklayabilirsiniz. Fermaki'nin ortaklarından Gizem ve Taner Erenoğlu çifti ile Fermaki'nin konseptini, menüde öne çıkan lezzetleri, müşterileri nasıl bir deneyim beklediğini konuştuk.

Öncelikle sizleri tanımak isteriz.

Taner Erenoğlu: Dokuz Eylül İşletme mezunuyum. Aslında Urlalıyım. 12 sene Kuşadası’nda yaşadım. Kuşadası’nda Pizza Pizza franchise’ımız yanında burger restoranımız vardı. Ardından Kuşadası Kaleiçi’ndeki Harem gece kulübünü işlettim. Evlendikten sonra gece kulübünü bırakmak zorunda kaldım. (Gülüyor.) Kulübü ortaklarıma devrettim. Daha önce Urla’da yaşadığım, Urla’yı tanıdığım ve Urla’nın gelişmekte olduğunu bildiğim için Urla'da bir işletme açmaya karar verdik.

 

Gizem Erenoğlu: İşletme mezunuyum, insan kaynakları üzerine yüksek lisans yaptım. Dolayısıyla işim insan kaynakları üzerineydi ama eşimle bu işe girince buranın muhasebe gibi sayısal kısımlarıyla ilgilenmeye başladım. Taner müşteri ilişkileri, operasyon kısmında daha tecrübeli olduğu için bu alanlara o bakıyor. Kendi aramızda iş bölümü yaptık diyebilirim.

Fermaki ismi nereden geliyor? 

Taner Erenoğlu: Şu an bulunduğumuz İskele mevkiinin, Rum yerleşim yeriykenki adı Fermaki'ymiş. Eski bir tapuda görmüştüm Fermaki ismini. Fermaki aynı zamanda şifalı ot anlamına da geliyor. Fermaki buraya özgü, geçmişe özgü bir isim oldu.

Buranın konseptini anlatabilir misiniz? 

Taner Erenoğlu: Ortağım Doğan Dermenci, Denizaltı Cafe’nin işletmecisidir. Kendisiyle konsept oluştururken birçok yer gezdik. İskele’ye dünya mutfağını getirmek istedik. Aynı zamanda Urla'ya özgü lezzetlere de yer vermek istedik.

 

Gizem Erenoğlu: İzmir’den Urla'ya yemek yemeye gelenler deniz kenarında ya da deniz manzaralı yerlerde yemek yemeyi tercih ediyorlar. Ama buraya geldiklerinde içki içtikten sonra eve dönüş problemleri oluyor. Biz de deniz kenarında güzel yemek yiyebilecekleri, sonrasında konaklayabilecekleri bir konseptimiz olsun istedik.

Sizi diğer restoranlardan ayıran en önemli özellikleriniz neler? 

Gizem Erenoğlu: İskele bölgesinde dünya mutfağı sunan tek restoran biziz. Umarım devamı gelir çünkü alternatiflerin olması her zaman daha iyidir. Ayrıca restoran, bar, otel hizmetini aynı anda sunan üçlü konseptimizle fark yarattığımızı düşünüyoruz.

Burada müşterileri nasıl bir deneyim bekliyor?

Gizem Erenoğlu: Biz buranın ferah ve huzurlu bir yer olmasını istedik. Gördüğünüz gibi iç içe olmayan bir masa düzenimiz var. İnsanların burada özel alanları var. Burada müşterilerimizin kendi aralarında konuştukları başkaları tarafından duymaz. Biz bu özgürlüğü yaratmak istedik. İskele bölgesindeki mekanlar hep dip dibe, sıkışık oturma düzenine sahip ve bu mekanların çoğu rakı balık üzerinedir. Biz İskele bölgesindeki restoranlardan farklı olarak ferah bir ortam ve dünya mutfağından lezzetler sunuyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz ister çay kahve içebilir ister pizza ya da hamburger yiyebilir ister rakı balık keyfi yapabilirler. Burada herkes istediği deneyimi yaşıyor.

Menünüzden bahseder misiniz? Menüde öne çıkan yemekler hangileri? 

Gizem Erenoğlu: Güne serpme kahvaltımız ile başlıyoruz. Müşterimiz kahvaltımızı çok doyurucu ve lezzetli buluyorlar. Enginar bu bölgenin en önemli sebzesi. Bu yüzden başlangıçlarımıza mutlaka enginarlı bir ürün koymak istedik. Kendi tarifimiz olan, ricotta peyniri ve tarhana ile hazırladığımız enginar mücveri için Fermaki’nin başlangıç spesiyali diyebilirim. Ana yemeklerimizden dana kaburga çok beğeniliyor. Yaklaşık sekiz saat kendi suyunda ve odun fırınında pişiriyoruz. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Onun dışında hamurunu, sosunu kendimiz hazırladığımız, günlük taze sebzeler kullandığımız, odun ateşinde pişirdiğimiz pizzalarımızla da çok iddialıyız. Çocuklu gelen ailelerimiz için katkı içermeyen, el yapımı hamburgerlerimiz var. Tatlılardan mascarpone peyniri ile yaptığımız San Sebastian cheesecake'i yiyip de beğenmeyen bir müşteri görmedik henüz. (Gülüyor.) Urla bölgesinde olduğumuz ve lokal üreticileri desteklediğimiz için sadece Urla Bağyolu şarapları ile çalışıyoruz. Şaraba yönelik bir menümüz ver diyebilirim. Rakı müşterilerimiz için de günlük hazırladığımız serpme mezelerimiz var.

Nasıl bir mutfak ekibiyle çalışıyorsunuz?

Taner Erenoğlu: Mutfağımızda genç bir yapılanmamız var. Amerika'dan gelen tavacı bir şefimiz var, diğer şefimiz Efendiler Kulübü’nun eski ızgaracısı, Eskişehir’den gelen bir bayan şefimiz var, pizzacımız Pizza Lokal’in şefiydi.

Hedeflediğiniz bir müşteri profili var ? 

Gizem Erenoğlu: Buraya çok farklı kategorilerden kişiler geliyor. Buraya çay kahve müşterisi de hamburger müşterisi de et müşterisi de rakı balık müşterisi de şarap müşterisi de geliyor. Dolayısıyla biz herkese hitap ediyoruz. Konaklamayı yemekle beraber paket halinde sunabildiğimiz için İzmir’den, İstanbul’dan, Akara’dan hatta yurt dışından da gelen misafirlerimiz oluyor.

Odalarınızın özelliklerinden bahsedebilir misiniz? 

Gizem Erenoğlu: İlk başta beş odamız vardı daha sonra bu sayıyı yediye çıkardık. Her birinin farklı konsepti var. Çizim ve dekorasyon bana ait.

Burada etkinlikler de düzenliyorsunuzOnlardan da bahsetmek ister misiniz? 

Ara ara etkinlikler düzenliyoruz ara ara nişan, doğum günü, iş yemekleri, iş toplantıları gibi organizasyonlar kabul ediyoruz.

Her cuma, cumartesi canlı müzğimiz var. Türkçe, İngilizce, İspanyolca karışık söyleyen; pop, caz, blues, ağırlıklı bir repertuvara sahip bir sanatçımız var. Kendisi gelen misafirlerimizin hepsine hitap edebilen bir tarza sahip.