Yazılar

Fight Club - Dövüş Kulübü

Paylaş
15-07-2017
Zeynep Öztürk
 

 

 
Dövüş Kulübü mü? Bir heyecan bastı bizi…

Otuzbeşlik ailesi olarak Dövüş Kulübü sahibi ve kurucusu Mehmet Özer ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Hayran kaldığımız sayılı başarı öykülerinden birisine sahip olan Mehmet Bey; sıfırdan kendi emekleriyle bugünlere kadar başarılı bir şekilde gelmiş ve kendisi gibi başarılı sporcular yetiştirmekte.
 

Tabii spor dışında hobi olarak da ilginizi çekerse hiç durmayın deriz. Hem aramızda kalsın, kilo da verdiriyor, stres de attırıyor bu spor. Ön yargılarınız varsa kırın atın, şahsen biz öyle yaptık. Filmlerle öğrendiğimiz Kafes Dövüşü, sandığımızdan daha masum ve spora hizmet ediyormuş. 

Peki her şey bir yana, Türkiye’de son günlerde popüler olmaya başlayan bu sporu yıllar öncesinden keşfedip, ülkemizi madalyalarla gururlandırmak nasıl bir his? Bu yolculuk nasıl başladı? Mehmet Özer kimdir? Dövüş Kulübü’nde sizleri neler bekliyor? Daha birçok sorunun cevabı yazının içinde gizli. Keyifli okumalar.

 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1982 doğumlu olan Mehmet Özer, şampiyonluklarının ve başarısının yanında kızına aşık bir baba. Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nde tamamlamış. Dövüş Kulübü hikayesinden önce kendisini bu alana iten etkeni sorduğumda koyu sohbetimize başlamış oluyoruz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Mehmet Özer          
 
 
Spora başlama hikayeniz nedir?
İlkokul bittikten sonra annemin desteği ile evimizin yakınında açılan bir spor salonuna yazıldım. Üç ablayla büyürken kendimi dışarıda savunmayı öğrenmek istedim. Lise sonrası iş hayatına atılmam ile birlikte hem spor hem iş paralel gitmemeye başladı ve ben de seçimimi spordan yana yaptım. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Mehmet Özer       

Fight Club (Dövüş Kulübü) nedir?
 
Dövüş Kulübü; sevgi, saygı, hoşgörü barındırır. Sosyal bir ortamdır, sürekli tanımadığınız birisini karşınızda bulursunuz ve ikili diyalog halinde olmak zorunda kalırsınız. Hep farklı insanlarla çalışmak çok keyiflidir; birisi güçlü, birisi esnek, birisi korkak, diğeri cesaretli… Kadın erkek eşittir burada. Kadın-erkek müsabakalarında kimin üstün olacağını tahmin edemezsiniz.
 
Dövüş Kulübü’nde bizleri neler bekliyor?
 
Tüm içtenlikleri ile gerçek, samimi insanlar bekliyor. Beş dakika içinde yabancılık çekmeden elinizde eldiven, kendinizi antrenman yapıyor şekilde bulabilirsiniz. Tabii bunların yanında sizi acı bekliyor, ağrılar bekliyor, mutluluk bekliyor, kazanma sevinci bekliyor…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Mehmet Özer
 
Geri dönüşler ne yönde oluyor?
Hobi olarak gelenler mutlu oluyorlar. Bir öğrencimiz bizi arkadaşına, dostuna tavsiye ettiği zaman da biz mutlu oluyoruz. Demek ki güzel bir iş çıkartıyoruz diye düşünüyoruz. Bir de yarışmacı olarak yetiştirdiğim sporcular başarılı olunca duygulanmamak, gururlanmamak elde değil. Bu zamana kadar Türkiye şampiyonu, Avrupa şampiyonu ve Dünya şampiyonu yetiştirdim. Hala yeni sporcular arayışı içerisindeyim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ne tür kurslar mevcut?
Beş adet dövüş branşı eğitimi veriyorum ve bunların ortak özellikleri hepsinde dövüşüyorsunuz. (Gülüşmeler.) Bu alanlar, Boks, Kickboks, Mma, Wushu, Muay Thai.

Bu kursları İzmir dışında da veriyor musunuz?
Evet, İzmir dışında yaz boyunca Çeşme'de gruplara ya da kişilere özel derslerim oluyor. Talep doğrultusunda dersleri ve yerleri şekillendirebiliyoruz.

Beş branşta antrenörlük yapmak zor olmuyor mu?
 
Hangi alanda ilerlemek istediğimi bulana kadar da birçok branş denemiş ve bu alanlarda uzmanlaşmış oldum. Tek zorluğu ¨Beş branşı tek kişi nasıl bilebilir?¨ ön yargısı. Aslında ben de böyle birisiyle karşılaşsam aynı soruyu sorarım.
 
Peki, bu soruların ardından size nasıl güvenebiliyorlar?
 
Bu branşların hepsinde milli sporcuyum ve hepsinde Uluslararası Dünya ve Avrupa derecelerine sahibim. Milli sporcu olabilmeniz için Türkiye şampiyonu olmanız gerekiyor ve Türkiye şampiyonu olmanız içinde gerçekten uzun yıllarınızı ayırmanız gerekiyor. Bu branşların hepsinin federasyonları mevcut ve hepsinin kuralları var. Sanıldığı kadar basit değil. Ben 11 yaşımdan beri sporun içinde olduğum için bu denli geniş alanda çalışmalar yapıp kendimi geliştirebildim.
 
 
Kaynak: Mehmet Özer

Biraz da Kick boks yaz okulundan bahsedebilir misiniz?
Yaz kursları çocukları sevindiriyor; uzun süreli eğitim döneminden sonra onlara güzel bir aktivite oluyor. Bizim açımızdan ise durum şu yönde; yetenek seçiminde işimize çok yarıyor. Bazı öğrencilerin sadece yaz için değil, daha uzun vadeli eğitim almasını istiyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Mehmet Özer

 Asıl merak ettiğim konuya geliyorum. Kafes Dövüşü nedir? ¨Kafes Dövüşü ile ilgili ön yargılar var. Bizi bu konuda bilgilendirir misiniz, doğru bildiğimiz yanlışlar muhakkak vardır.¨ dediğim de ise aslında çok masum olan bu spor dalı ile ilgili aydınlanıyorum.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kafes Antrenmanı nedir?
Kafes denilince kulağa yeraltı dövüşü gibi geliyor; ama bu bir şehir efsanesidir. (Gülüşmeler.) Asıl adı MMA "MIXED MARTIAL ARTS” olan bu spor, karışık dövüş sanatlarını içeriyor. Yani içinde; yumruk, tekme, dirsek, diz, güreş teknikleri barındırıyor. Rakibinizi boğabilirsiniz ya da kolunu, bacağını kırabilirsiniz. Her şey serbest; ama ortada bir hakem var ve sporcu tehlike aşamasına geldiği noktada müsabakayı sakatlık olmadan bitirmek durumunda. Kafes olmasının sebebi ise, çok fazla boğuşma ve güreş olması. Sporcular normal bir boks ringinden aşağı düşebiliyor; amaç bu durumu engellemek.
 

Derecelerinizden bahsedelim biraz…

Avrupa Şampiyonluğu, Dünya İkinci Ligi, 2 defa Dünya üçüncülüğü, 1 Avrupa ikinciliği, 3 defa Avrupa üçüncülüğü, Dünya Kupası Şampiyonluğu ve farklı dallarda 37 defa Türkiye şampiyonluklarım var.
 
Şampiyonluklar sırasında, sizi destekleyen sponsorunuz var mı?
Sırf maddi olarak değil, manevi olarak da spor kariyerimde en büyük destekçim Doğuş Yapı. Firma sahibi Yavuz Karslı, özel ders verdiğim bir iş adamıydı, artık her zaman benim yanımda olan en büyük destekçim.


Spor hayatınızda yeni gelişmeler söz konusu diye duyduk.

Doğru duymuşsunuz.(Gülüşmeler.) Beşiktaş Boks Takımı’na dahil oldum.
 
Saygı duydum doğrusu. Sırtınızdaki dövmenin anlamı nedir?
 
Üniversite yıllarında bilinçli olarak yaptırdığım bir dövme değildi. Sonradan anlamlarını öğrenince farkında olmadan doğru dövmeyi yaptırdığımı anladım. Anlamı ise; disiplin, saygı ve ahlak.

Spor kariyerinizde unutamadığınız bir anınız var mı?
Benim askerlik yaptığım dönemde, Harbiyeli öğrecinlere kickboks eğitimi verilmesi zorunlu hale getirilmişti, bu duruma çok şaşırmıştım. Komutanlarım kickboks alanında milli sporcu olduğumu biliyorlardı. Bu sebepten, orduya kickboks eğitimini ben vermiştim. Ben bir hareket yapıyordum karşımda 300 kişi bu hareketi tekrarlıyordu. İnanılmaz bir deneyim olmuştu benim için. En ilginç tarafı ise antrenman bittiğinde çalıştığımız salonu, asker olduğum için, bana paspaslatmalarıydı. (Gülüyor.)

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Teşekkürler.