15 Eki 2019
Kardelen Uysal

Filmekimi İzmir'de Kaçırmamanız Gereken 10 Film

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek. Filmekimi’nde izleyebileceğiniz filmlere karar vermek için listemize göz atabilirsiniz. Biz de en beğendiğimiz on filmi sizler için seçtik. İyi seyirler dileriz.

Deri Ceket / Le Daim

Psikopat Georges, yeni aldığı deri ceketle konuşmaktadır. Bu deri ceketin dünyada tek kalmasını istemektedir. Kara komedi gibi başlayan film, snuff cinayet filmine dönüşüyor. Quentin Dupieux, filmin ilk gösterimini Cannes’da, Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında yaptı. 

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Quentin Dupieux

Oyuncular: Jean Dujardin, Adèle Haenel, Albert Delpy, Coralie Russier, Laurent Nicolas, Pierre Gommé

Gösterim: 22 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 16.00

 

 

Tehlikeli Oyun / Lan Xin Da Ju Yuan

Jean Yu, 1941 senesinde Japon işgali altında olan Şangay’a döner. Eski aşığının sahneye koyduğu oyunda rol almak gibi görünen bir amaç gibi görünse de amacı aslında Müttefikler’e bilgi sızdırmaktır.

Yönetmen: Lou Ye

Oyuncular: Gong Li, Mark Chao, Joe Odagiri, Pascal Greggory, Tom Wlaschiha, Huang Xiangli

Gösterim: 21 Ekim Pazartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 13.30

 

 

Alev Almış Bir Genç Kızın Portesi / Portrait De La Jeune Fille En Feu

Eleştirmenlerin bir başyapıt olarak değerlendirdiği, Cannes’da En İyi Senaryo, Kuir Palmiye’yi kazanan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 18’inci yüzyılda bir ressamın modeliyle yaşadığı aşkı anlatıyor. Ressam Marianne’a, Héloise’in portresi sipariş edilir. Héloise, manastırdan yeni çıkmış ve evlenmek üzeredir. Ancak Marianne, bu portreyi Héloise’in haberi olmadan çizmek zorundadır. Bu yüzden Héloise’i gözlemler ve ardından onunla yakınlaşır. 

Yönetmen: Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino

Gösterim: 18 Ekim Cuma, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 19.00 

 

Vivarium

Without Name ile adını duyuran reklam filmi yönetmeni Lorcan Finnegan, tüyler ürpertici bir hikayeyle beyazperdeye döndü. Gemma ve Tom, ilk kez ev sahibi olmak için bir emlakçıyla görüşürler. İlk baktıkları evde mahsur kalırlar. Onlara büyütmeleri için kendilerine sevimli ama tuhaf bir bebek teslim edilir. 

Yönetmen: Lorcan Finnegan

Oyuncular: Imogen Poots, Jesse Eisenberg, Eanna Hardwicke, Jonathan Aris, Senan Jennings

Gösterim: 18 Ekim Cuma, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 13.30

 

Tavşan Jojo / Jojo Rabbit

Nazi iktidarındaki Almanya’da geçen filmde filmin kahramanı Jojo’nun tek arkadaşı hayali bir Hitler’dir. Jojo bir gün annesinin tavan arasında bir Yahudi’yi sakladığını öğrenir. Jojo ırkçılığıyla yüzleşmek zorunda kalır.

Yönetmen: Taika Waititi

Oyuncular: Roman Griffin Davis, Thomasin Harcourt Mckenzie, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Rebel Wilson, Sam Rockwell

Gösterim:20 Ekim Pazar, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 11.00

 

Parazit / Gisaengchung

Okja ile tanıdığımız Bong Joon-ho, Parazit adlı filmde derin farklılıklarla birbirinden ayrılan iki aileyi ele alıyor. Fakir bir aile zenginlikte sınır tanımayan Parks ailesinin hizmetine giriyor ve trajikomik olaylar başlıyor. 

 Yönetmen: Bong Joon-Ho

Oyuncular: Song Kang-Ho, Lee Sun-Kyun, Yeo Jeong-Cho, Choi Wo-Shik , Park So-Dam, Lee Jeong-Eun, Jung Hyeon-Jun

Gösterim: 18 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 21.30

 

Güney İstasyonunda Randevu / Nan Fang Che Zhan De Ju Hui

Peşindeki polisten ve rakip çetelerden kaçan bir gangsterin hikayesine odaklanan Güney İstasyonnda Randevu, neonların ve parlak renklerin eksik olmadığı bir film. Yönetmeni Diao Yinan’ın anti-ütopya olarak tanımladığı film, Cannes’da yarışmada yer alan tek Çin filmi olma özelliğini taşıyor.

Yönetmen: Diao Yinan

Oyuncular: Ge Hu, Liao Fan, Dao Qi, Lun Mei Gwei, Qian Wan

Gösterim: 18 Ekim Cuma, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 11.00 

 

 

Matthias ve Maxime / Matthias and Maxime

Çocukluktan beri iyi arkadaş olan Matthias ve Maxime’in, rol aldıkları bir film için öpüşmeleri gerekir ve arkadaşlıkları sarsılır. Aralarına şüphe girer ve hayatları değişir. Film, genç yönetmen Xavier Dolan’ın en iyi yapıtları arasında sayılıyor.

Yönetmen: Xavier Dolan

Oyuncular: Gabriel D’Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Anne Dorval

Seanslar: 19 Ekim Cumartesi, Cinemaximum Konar Pier, Salon 7, Saat: 21.30

 

Yeni Baştan / La Belle Epoque

Victor, bir firmanın desteğiyle hayatının en anlamlı dönemine döner. 40 yıl öncesine giden Victor, hayatının aşkıyla tanıştığı günlere döner. Nicolas Bodes’in ikinci filmi hem düşündürücü hem duygu dolu bu film.

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Nicolas Bedos

Oyuncular: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, Denis Podalydès

Gösterim: 19 Ekim Cumartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 16.00

 

Ve Sonra Dans Ettik / And Then We Danced

Dansçı Merab, yıllarını verdiği Gürcü devlet halk dansları ekibinde partneri Mary ile birlikte kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Süreç katı ve sıkıdır. Merab, ekibe yeni katılan yakışıklı ve karizmatik bir gence kapılınca aşkı keşfeder. 1980’lerin dans filmlerinden esinlenen Gürcü asıllı İsveçli Levan Akin’in yönettiği film dünya prömiyerini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yaptı. 

Yönetmen: Levan Akin

Oyuncular: Levan Gelbakhiani, Ana Javakishvili, Anano Makharadze, Bachi Valishvili, Giorgi Tsereteli

Gösterim: 19 Ekim  Cumartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 13.30

 

Monos

2019 Sundance Jüri Özel Ödülü-Dünya Sineması Dramatik, 2019 Transilvanya En İyi Film, 2019 Odesa En İyi Yönetmen ödüllerine sahip Monos, savaşçı lakapları takınmış 8 çocuk askerin Amerikalı bir kadını rehin tutmasını anlatıyor. Sürpriz baskına uğrayan çocuk askerlerin birbirlerine duydukları sonsuz güven sarsılır. 

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Alejandro Landes

Oyuncular: Julianne Nicholson, Moisés Arias, Sofía Buenaventura, Julián Giraldo, Karen Quintero, Laura Castrillón

Gösterim 19 Ekim Cumartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 19.00

 

Gloria Mundi

Yönetmeninin karanlık bir masal olarak tanımladığı Gloria Mundi, Marsilya’da yaşayan çekirdek bir ailenin dramına odaklanıyor. Geçim sıkıntısıyla ayakta durmaya çalışan aile, yeni doğan bebeklerinin sevincini yaşarlar. Bebeğin hapisten çıkan büyükbabasının gelişiyle beklenmedik bir olayla karşılaşılır. Film, 2019 Venedik En İyi Kadın Oyuncu ödülüne sahip.

Yönetmen: Robert Guédiguian

Oyuncular: Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan, Anaïs Demoustier, Robinson Stévenin, Lola Naymark

Gösterim:19 Ekim Cumartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat:11.00

 

Diego Maradona

Efsanevi futbolcu Diego Maradona’nın hayatını ve özel hayatını konu edinen belgesel, daha önce hiçbir yerde gösterilmeyen arşiv görüntülerine yer veriyor. Arjantin’de yoksul bir hayata başlayan Maradona’nın Napoli takımındaki yıllarına odaklanan film ilk gösterimini Cannes’da yaptı. 

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Asif Kapadia

Oyuncular: - 

Gösterim: 20 Ekim Pazar, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 19.00

 

Üzgünüz Size Ulaşamadık / Sorry We Missed You

Üzgünüz Size Ulaşamadık filminin yönetmen koltuğunda işçi sınıfının yönetmeni Ken Loach oturuyor. İki çocuklu bir ailenin hikayesini anlatan filmde hikayelerin iç içe geçişini izleyeceğiz. Film Mayıs ayında Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı.

Yönetmen: Ken Loach

Oyuncular: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, Charlie Richmond

Gösterim: 20 Ekim Pazar, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 21.30

 

Mutlu Yıllar / Féte de Famille

“Bugün benim doğum günüm ve sadece neşeli şeyler konuşursak sevinirim” diye başlayan, bir doğum günü kutlamasından yola çıkarak bir ailenin sırlarla, kahkahalarla, gözyaşlarıyla dolu otoportresinin sunulduğu filmin yönetmen ve ortak senaristi Cédric Kahn. 

Yönetmen: Cédric Kahn

Oyuncular: Catherine Deneuve, Emmanuelle Bercot, Vincent Macaigne, Cédric Kahn, Luana Bajrami

Gösterim: 20 Ekim Pazar, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 13.30

 

 

Hain / Il Traditore

2019 Altın Küre (İtalya) En İyi Yönetmen, En İyi Müzik 2019 Gümüş Kurdele (İtalya) En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ödüllerine sahip Hain, Sicilya’nın en kötü şöhrete sahip mafya babalarından birinin gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Tommaso Buscetta’nın kanlı bir hesaplaşma sırasında İtalya’dan Brezilya’ya kaçar ve yakalanarak sınır dışı edilme kararı verilmesiyle mafya tarihini kökünden değiştirecek bir karar verir. 

Yönetmen: Marco Bellocchio

Oyuncular: Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Nicola Calí, Luigi Lo Cascio, Fabrizio Ferracane, Fausto Russo Alesi

Gösterim: 20 Ekim Pazar, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 16.00

 

Küçük Joe / Little Joe

Bilim-kurgu- dram-gerilim türleri arasında gezinen film, genetiğiyle oynanmış kırmızı bir bitkinin antidepresan etkisi göstermesini konu ediniyor. Ancak bu bitkinin tuhaf bir yan etkisi vardır ve tüm dünyaya yayılma riski de bulunmaktadır.  

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Jessica Hausner

Oyuncular: Emily Beecham, Ben Whishaw, Kerry Fox, Kit Connor, David Wilmot, Lindsay Duncan

Gösterim: 21 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat:11.00

 

Onur Konuğu/ Guest of Honour

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Onur Konuğu, bir baba ile kızın karmaşık ilişkisine odaklanıyor. Lisede öğretmen olan Veronica bir suç işler, babası ise bu duruma kayıtsız kalır ancak yaşadığı hayal kırıklığını işine yansıtır.

Yönetmen: Atom Egoyan

Oyuncular: David Thewlis, Laysla De Oliveira, Luke Wilson, Rossif Sutherland, Arsinée Khanjian, Alexandre Bourgeois

Gösterim: 21 Ekim Pazartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon:7, Saat: 21.30

 

Saklı Gerçekler / La Vérité

Aile dinamiklerini gözlemleyen film, Catherine Denevue’nun performansıyla devleşiyor. Karakterlerin küçük dünyalarını gözlemleyen yönetmen Kore-Eda Hirozaku’nun filmi 2019 Venedik Film Festivali’nde açılışını yaptı.

Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu

Oyuncular: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Clementine Grenier, Ludivine Sagnier

Gösterim: 21 Ekim Pazartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 19.00

 

Görünmez Yaşam/ The Invisible Life of Euridice Gusmao

Maço kültürün baskılı olduğu 1950’li yıllarda ön yargılarla mücadele etmeye çalışan iki dirayetli kadının hikatesine odaklanan film, 2019 Cannes En İyi Film-Belirli Bir Bakış 2019 Münih CineCoPro Ödülü’nün sahibi. Piyanist olmak isteyen Eurídice ile onun gerçek aşkı arayan Eurídice’nin öyküsünü izleyeceğiz.

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Karim Aïnouz

Oyuncular: Carol Duarte, Julia Stockler, Antônio Fonseca, Gregório Duvivier, Fernanda Montenegro

Gösterim: 21 Ekim Pazartesi, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 16.00

 

 

Elveda / The Farewell

2019 Sundance Londra İzleyici Ödülü’ne sahip Elveda’nın konusu şöyle: Amerika’da yaşayan Billi’nin Çin’deki babaannesinin az zamanı kaldığını öğrenir. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen kuzeninin düğüne gidecek böylece babaannesini görebilecektir. Yönetmen Lulu Wang’ın kendi babaannesinin hastalığından esinlenerek çektiği film kahkaha atmayı ve duygusallığı seven bünyelere ilaç gibi gelecek.

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Lulu Wang

Oyuncular: Diana Lin, Zhao Shuzhen, Lu Hong, Jiang Yongbo

Gösterim: 22 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 19.00

 

Genç Ahmet / Le Jeune Ahmed

Daha önce iki kez Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen Dardenne Kardeşler, sinemada sosyal gerçekliğin öncülerinden sayılıyorlar. 2019 Cannes En İyi Yönetmen ödülü alan film, Avrupa toplumuna 13 yaşındaki bir Müslüman gözünden bakıyor. Radikal görüş ve davranışlarından vazgeçmeyen Ahmet’in hikayesini izleyeceğiz.

Film, görme engelli izleyiciler için sesli olarak betimlenmiştir. Hayal Ortağım adlı uygulama üzerinden ihtiyaç duyan kişiler filme ücretsiz olarak ulaşabilirler. 

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular: Idir Ben Addi, Myriem Akheddiou, Claire Bodson, Olivier Bonnaud, Victoria Bluck, Othmane Moumen

Gösterim 22 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 11.00

 

Gizli Bir Yaşam / A Hidden Life

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler için savaşmayı reddeden çifti Franz Jägerstätter’in hayatını anlatan film 2019 Cannes François Chalet ve Ekümenik Jüri Ödülü’nün de sahibi. Film aynı zamanda Michael Nyqvist’in ve Bruno Ganz’ın rol aldığı son film olma özelliğini taşıyor.

Yönetmen: Terrence Malik 

Oyuncular: August Diehl, Valerie Pachner, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Michael Niqvyst, Maria Simon

Gösterim: 22 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 21.30

 

İlk Aşk / Hatsukoi

Sinemanın en tartışmalı yaratıcılarından Takashi Miike’in 90. yapıtı olan İlk Aşk, beyin tümörü teşhisi konulan boksörün masum bir telekıza aşık oluşunu anlatıyor. Çok eğlenceli, çok kanlı, çok hareketli film Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Masataka Kubota, Nao Omori, Shota Sometani, Sakurako Konishi, Becky, Jun Murakami

Gösterim 22 Ekim Salı, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 13.30

 

Bacurau

Yeni filmi için Brezilya’ya giden film yapımcısını konu edinen Bacurau’nun yönetmenleri Mendonça Filho ve Dornelles, ülkelerindeki gelir eşitsizliğinden esinlenerek bu filmi çekmişler. Türler arasında gezinen, western ile bilim kurguya öykünen film 2019 Cannes Jüri Ödülü, 2019 Lima En İyi Film, En İyi Yönetmen, Eleştirmenler Ödülü ve 2019 Münih En İyi Uluslarası Film ödüllerine sahip.

Yönetmenler: Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles

Oyuncular: Barbara Colen, Sonia Braga, Udo Kier, Silvero Pereira, Jonny Mars

Gösterim: 18 Ekim Cuma, Cinemaximum Konak Pier, Salon 7, Saat: 16.00