23 Şub 2018
Gülay Güler

Filos Coffee & Wine - Urla Sanat Sokağı'na Çok Yakıştı

Urla Sanat Sokağı'nda küçücük ama içi sanat dolu bir kafe açıldı. Farklı konseptiyle sokağa şimdiden enerji katan mekan hem farklı etkinlikler düzenleyerek hem alternatif ürün satışları yaparak hem de kaliteli şarap ve kahveyi uygun fiyatlarda sunarak farklılaşıyor. A.Kadir ve Serap Güneytepe çifti Ankara'dan Urla'ya göç etmiş, hayallerini gerçekleştirebilmiş mutlu bir çift. Mutlulukları mekanın her bir noktasına yansımış ve burası insanların kendileriyle rahat rahat sohbet edebileceğitabiri caizse okulu kırıp gitmek isteyecekleri bir yer haline gelmiş. Urla'ya gelip Sanat Sokağı'na uğramadan, sokağa gelip Filos'un şaraplı tiramisusunu denemeden dönmek olmaz bence. A.Kadir Güneytepe, Filos Coffee & Wine'da neler oluyor, anlatıyor.

 

 

Öncelikle hayırlı olsun. Filos'u ne zaman açtınız? 

Ekimin başında işe koyulduk. İki ay boyunca tadilat yaptık ve 13 Aralık'ta açıldık hala düzenlemeler yapmaktayız. 

 
 

 

Dekorasyonunuz gerçekten çok başarılı olmuş. Dekorasyon ile kim ilgilendi? 

Dekorasyon ile eşim ilgilendi. Onun eseri diyebilirim. 

 

Küçük tahta objeler ilgimi çekti onları kim tasarlıyor, burada satışını yapıyor musunuz? 

Onlar Kafkaokur dergisinin çizimlerini yapan Atalay Göktaş'ın çalışmaları. Hem burada satışını yapıyoruz hem de sergiliyoruz

 

 
 

Mekanın konseptini anlatmanızı istesem. 

Konseptimiz kahve ve şarap üzerine kurulu. Şaraplarımız Urla yöresine özel şaraplar. 10'a yakın yerel şarap markası var onlarla çalışıyoruz. Birkaç isim verecek olursam Urla Şarapçılık, Usca, Torbalı bölgesinden La Şarapçılık, Nevşehir bölgesinden Turasan ve Kavaklıdere ürünlerini sunuyoruz. Kahvede de espresso türü tüm kahve çeşitleri mevcut.  

 

Menünüzde başka neler var? 

Ana içeceklerimiz şarap ve kahveyi destekleyebilecek atıştırmalıklarımız var. Mesela; kıtır tabağı, yöresel peynirlerden oluşturduğumuz peynir tabağı, zeytin tabağı gibi. Sıcak bir mutfağımız yok. Bunların dışında kahve ile iyi gidebilecek tatlılarımız var.  Bu tatlıları eşim kendi elleriyle yapıyor. Mutfağımızın spesiyal tatlısı şaraplı tiramusu. 

Çok farklı çeşitli çayımız var. Meyve çaylarımız, çin çaylarımız... Hatta ilerleyen süreçte, Çin'den çay konusunda deneyimli bir arkadaşımız gelecek, onunla bir workshop yapmayı düşünüyoruz. Şarap ile ilgili ne yazık ki reklam yasakları var. Onunla ilgili tadım vb. etkinlikler düzenleyemiyoruz ama viral network yöntemiyle burada güzel şarap içebileceklerini öğreniyorlar. 

 

Sinema gösterimleri yapıyorsunuz sanırım... 

Ben Sekans dergisinde aktif olarak sinema üzerine yazıyorum. Aslında yazılımcıyım. Okuduklarımı, gördüklerimi paylaşmak amacıyla film izleyipüzerine konuşuyoruz. Bu etkinliği cuma günleri yapıyoruz. Yazın sokağa taşıyacağız bu etkinliği. Bahara doğru çağdaş yönetmenler gelecek onlarla toplu seyirler, söyleşiler yapacağız. 

 

Başka etkinlikler düzenlemeyi düşünüyor musunuz? 

Cumartesileri 20 ve 22 saatleri arasında piyano eşliğinde caz etkinliğimiz var. Arkadaşımız Seda Balcı iki saat akustik bir performans sergiliyor. Havalar dışarıda oturmaya izin verdiğinde müziği de sokakta yapacağız. 

 

 
 Kaynak: Filos Coffee & Wine 

 

Bu etkinlikleri sokağı taşımak sokağı da canlandıracaktır. 

Evet, herkesle paylaşmak istiyoruz. Bu keyifi yalnızca kendi mekanımızla sınırlı tutmamamız gerektiğine inanıyoruz. 
 

Sokağı canlandırmak için başka neler yapılabilir? 

Sokağa açıkçası kimse sahip çıkmıyor. Herkes kendi halinde, sorunlarıyla uğraşıyor. Yerel yönetim ve sokak sakinlerinin sokağı canlandırmak adına hiçbir çabaları yok. Umarım yapacağımız sokak etkinliklerinin bir faydası olur ve başkalarına örnek olur. Biz sokağa taşınalı 2 ay oldu ama birçok konuda; menü, fiyatlandırma, etkinlik gibi alanlarda değişim için referans olduk. Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan biri olarak etkinin yansımalarını görebiliyorum. Bu da güzel ve sevindirici bir şey. Bu mekan bir sene sonra çok farklı yerlere gelecek. Bizim amacımız Urla ile beraber anılacak bir mekana evrilmek.  
 

Urlalı mısınız yoksa bir göç hikayesi ile karşı karşıya mıyız? 

Evet, bir göç hikayesi bizimkisi. Ankara'da yazılım şirketim var ve halen aktif olarak çalışmaktayım. Benim için gidip gelmek yorucu olsa da Urla'da yaşamak çok keyifli. Uzun zamandır bildiğimiz bir yerdi Urla. Eşim de Ankara'da devlet memuruydu ama böyle bir yaşamı tercih ettik. 
 

Urla'yı nasıl keşfettiniz peki? 

Urla'yı 94 yılından beri biliyorum. Arkadaşımıza ziyarete geliyorduk. O zaman Urla şimdikinden çok farklıydı. Urla'ya pek bir ilgi yoktu. Eğlenmeye İzmir'e Denizatı Rock Bar'a giderdik. Gerçi şimdi de Rock bar yok burada ama... Arkadaşlarla oturmak, eğlenmek, alışveriş yapmak için İzmir'e taşınırdı insanlar. Artık ona ihtiyaç kalmadı. 

 

 

 

Şu an tersine bir taşınma söz konusu. 

Evet, şimdi Urla'ya İzmir'den geliyorlar. Tabii bu doğa tahribatına da neden olmakta. Dışarıdan gelen insanlar ne yazık ki buradaki yerel dokuyu daha çok koruyorlar ve daha çok sahipleniyorlar. Örneğin biz bu binayı gerçekten geri dönüştürdük. Fiziksel anlamda bitmiş, ömrünü tamamlamış 150 yıllık bu binayı, çok fazla tarihi birleşeni olmasa da yeniden yaşayan binaya dönüştürdük. 30 yıldır buranın yerlisinin yapmadığı bir şey yaptık aslına bakarsanız. Sokak evriliyor ama bir Alaçatı gibi değil. Oradaki yorucu kalabalık burada yok. Burası sadece yaz eğlencesi ya da tatil tüketiminin olduğu bir yer değil burada bir üretim de var. Kadınların sokakta bir egemenliği var. Buranın da asıl patronu eşimdir. Esnafların çoğu kadın ve burada kadın üreticiler çoğunlukta. Üretime katılmaları çok güzel bir şey. Çok benzersiz işler yapan da var, kendini tekrarlayan işler yapan da var sokakta. Tabii onlar kendini hemen belli ediyor. Tüm dünyaya da bakarsanız göç; tüm sosyolojik ve tarihsel dönüşümleri de beraberinde getirmiş ve birçok şeyi değiştirmiştir aslında. Türkiye'deki bu dönüşüm son yıllarda çok dikkat çekici bir boyuta ulaştı.  

 

Şimdiden sokağa bir enerji getirdiğiniz hissediliyor. 

Evet, bunu başkalarından da duyuyoruz. Sokağa dikkat çekici bir özellik kazandırdığımızı düşünüyoruz. Bizim ayırt edilir bir konseptimiz var. Hem farklı etkinlik düzenleyerek hem alternatif ürün satışı yaparak hem kaliteli şarap ve kahveyi uygun fiyatlarda sunarak farklılaşıyoruz. Burası insanların gelip rahat rahat sohbet edebileceğikaliteli içki içip yanında sunulan atıştırmalıklarla içkiyi daha keyifli bir hale getirebileceği bir yer.