Yazılar

Fullmoon'a Giriş Parayla Değil Kitapla

Paylaş
14-06-2017
Gülay Güler
Türünün tek örneği... Yok böyle şahane bir oluşum! Peki, nedir bu Fullmoon? Fullmoon tanınmamış müzisyenleri ve onların performanslarını canlı olarak izlemek ve dinlemek isteyen kitleleri bir araya getiriyor. Fullmoon, hiç bir ticari amaç gütmemekte üstelik düzenledikleri konserlere giriş parayla değil kitapla. Evet, yanlış duymadınız. Fullmoon'la güzel müzik zevki için paraya değil sadece kitaba ihtiyacınız var. ¨Bu kitaplar nereye gidiyor?¨ sorusunun cevabı ise yazının içinde gizli...
 
Kaynak: Fullmoon
 
 
Ezgi Pehlivan kimdir? Eğitiminiz ve kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Merhabalar, Yaşar Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde okudum. Yani anlayacağınız Fullmoon dışında Ezgi avukatlık yapmakta. 

İkisini bir arada yürütmek zor olmuyor mu?
Biraz zor oluyor ama daha çok sevdiğin işleri yapınca mutlu oluyor insan. Mesleğimin yanında Fullmoon organizasyonuna kafa yormak bana oldukça iyi geliyor.
 
Kaynak: Fullmoon

Fullmoon nedir? Amacı nedir ve nasıl ortaya çıktımıştır?
Fullmoon; genellikle dolunay gün ve gecelerinde düzenlenen, giriş parası yerine çocuk kitabı ile paha biçilen bir İzmir organizasyonu. İki amacı olduğundan bahsedebiliriz, biri yerel müzisyenlerin tanıtılmasını sağlama görevi diğer amacı ise ihtiyaç sahibi okullara her etkinlikte kitap yardımı gerçekleştirmek. 
Sofar etkinliğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Sofar’ı İzmir’de çok istedik ve biraz çalıştık bunun üzerine ama geri dönüşler bizi hiç tatmin etmedi. Sonra neden her ay  dolunayda müziğin sesinin evlerde açıldığı bir de kapıda kitap toplanılan bir etkinlik olmasın dedik. Arkadaşlarımın da desteği ile böyle bir oluşumun çalışmasına girdik. İlk event benim küçücük evimde oldu, neredeyse hiç tanımadığım 80 kişi gelmişti.

Fullmoon'u ne zamandır düzenliyorsunuz?
2015'in nisan ayının dolunayından beri düzenlenmektedir.

Bazı etkinliklerinizi evde düzenliyorsunuz. Evde etkinlik yapmanın zorlukları var mı? Komşulardan şikayet gelmiyor mu?
Evet, tabii ki çok sıkıntılı zamanlarımız oldu. Özellikle yaşlı teyze amcalarımıza zar zor anlatabiliyoruz durumu. Ancak çoğu zaman komşulara etkinlikten biraz bahsediyoruz ve hepsini davet ediyoruz. Akşam onlar da bizimle eğleniyorlar ve şikayet edecek komşu kalmıyor. Tabii bir de evdeki eventlerimiz 23:30 gibi sona eriyor.
 
Kaynak: Fullmoon
 
Girişler para ile değil kitapla. Parasız organizasyon düzenlemek zor olmuyor mu? Acaba sponsorlarınız mı var? 
Parasız girişli bir organizasyon yapmak gerçekten çok zor; çünkü biz sahne ve iç dekorasyon üzerine çok detaylı çalışıyoruz. Bu dekorlara çok para harcıyoruz. Oldukça fazla bir giderimiz var ses sistemi, video çekimler, bunların kurguları, seslerin mix ve masteringleri… Bugüne kadar hiçbir Fullmoon'da artıya geçmedik zaten bu amaçla da yapmadık. Belki de bu yüzden daha doğal geliyor insanlara ve herkes hemen benimsiyor. Fullmoon’un en büyük sponsoru kitlemiz, ortağım Can Kılıç ve ben, yani Ezgi Pehlivan. 
 
 
Kaynak: Fullmoon

Bu kitaplar nerelere gidiyor?
Sırasıyla;
Mardin Kızıltepe İlkokulu
Diyarbakır Çınar Tilver Köyü İlkokulu
Suruç Kütüphanesi
Çorum İnönü Anadolu Lisesi
Hürriyet ilkokulu Gaziantep
Van Gevaş Dereağzı İlkokulu
Başlamış Ceyhan Kayasoy Ortaokulu
Karatay üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Kütüphanesi
Dikili Kıratlı Köyü Esin Çağdaş İlköğretim Okulu
Ballıkuyu 26 Ağustos Ortaokulu
Kabazlı Şehit İsmail Yavuz İlköğretim Okulu Manisa


Kaynak: Fullmoon
 
Afiş tasarımlarınıza gerçekten hayran kaldık? Afişlerinizi kim tasarlıyor?
The Project diye bir oluşuma girdik. Fullmoon ekibi olarak çok büyüdük. The Project insanların kafalarında tasarladıkları ve bir türlü hayata geçiremedikleri o bizim tabirimizle “Ayvalıkta bir bar açıcağım.” düşüncesini ete kemiğe büründürmek için kurulmuş bir oluşum. Fikrin sahibine maddi ve manevi destek veren bir projeler projesidir. 
Fullmoon olarak biz de The Project ile çalışıyoruz. Tüm afişlerimizi ve ajanssal anlamda her şeyimizi onlar yapıyor. Afişlerimizi de Enes Birkoçak, Emre Kaş ve Didem Küçükaytekin gibi ismini çok duyacağımız isimler tasarlıyor.

Son yaptığınız etkinliğinizden bahsedebilir misiniz? Bu organizasyonda kimler sahne aldı? Giriş yine kitapla mıydı?
Etkinliğimiz yaza giriş olarak adlandırdığımız, katılımı öncelikli olarak eski kitlemize açtığımız bir karavan reggae etkinliğiydi. 26 Mayıs'ta düzenlediğimiz Çeşme etkinliğimizde ise bizi çok heyecanlandıran isimler vardı. Sattas, Ayan Beyan ve Ankara'dan Aga Bando ekipleri sahneyi paylaştı. 
300 kişilik bir mail kontenjanı açıyoruz, bu 300 kişi kitap vererek ve davetiyeli olarak giriş yapıyor. Geriye kalan kontenjanımız için rezervasyon yapmalarını rica ediyoruz; çünkü kontenjanımız sınırlı ve partinin butik kalması en büyük amaçlarımız. Kalan kontenjan yüksek olmayan bir giriş ücreti ile o gün için rezervasyon yaptıran yeni fullmoonculara açılıyor. Kitap konusu onlar için de zorunlu tabii ki.
 
Kaynak: Fullmoon

Az bilinen sanatçıların tanıtımını misyon edinmişsiniz. Yanılmıyorsak video klip de çekiyormuşsunuz. Merak eden okurlarımız bu videolara nereden ulaşabilirler?
Youtube kanalımızdan bütün videolara erişebilirler.
 
Kaynak: Fullmoon

Etkinliklerinizi nerelerden takip edebiliriz?
Facebook sayfamız hep güncel biz genelde takipçilerimizle Facebook üzerinden irtibata geçiyoruz. Bizleri İnstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden de takip edebilirler.

Son olarak neler söylemek istersiniz? 
Teşekkür ederiz öncelikle bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için Tüm otuzbeslik.com çalışanlarını bir sonraki etkinliğe buradan davet edelim. Güzel bir eğlenelim derim. (Gülüşmeler)


Kaynak: Fullmoon

 


Fullmoon 2. yıl etkinliği | Kübana Gazinosu 

 


Vokal : Merve Öztürk
Gitar : Erdem Avcı
Piyano : Mert Aytekin
Davul : Berk Alkan

''Fullmoon Sound&Music 2.etkinlik kapsamında sahne alan ODAK grubuna teşekkür ederiz.¨

 


Söz-Müzik : Kutay Koçkar


''Fullmoon Sound & Music 8.etkinlik kapsamında sahne alan Şebnem Aslan ve Kutay Koçkar'a teşekkür ederiz.¨

Görüntü : Aytek Örs, Deniz Şengül, Yağmur Dinç
Mix-Mastering : Erdinç Öztan