14 Mar 2019
Gülay Güler

Fullmoon'a Giriş Parayla Değil Kitapla

Türünün tek örneği... Yok böyle şahane bir oluşum! Peki, nedir bu Fullmoon? Fullmoon tanınmamış müzisyenleri ve onların performanslarını canlı olarak izlemek ve dinlemek isteyen kitleleri bir araya getiriyor. Fullmoon, hiç bir ticari amaç gütmemekte üstelik düzenledikleri konserlere giriş parayla değil kitapla. Evet, yanlış duymadınız. Fullmoon'la güzel müzik zevki için paraya değil sadece kitaba ihtiyacınız var. ¨Bu kitaplar nereye gidiyor?¨ sorusunun cevabı ise yazının içinde gizli...
 
Kaynak: Fullmoon
 
 
Ezgi Pehlivan kimdir? Eğitiminiz ve kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Merhabalar, Yaşar Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde okudum. Yani anlayacağınız Fullmoon dışında Ezgi avukatlık yapmakta. 
 
 
Kaynak: Fullmoon


İkisini bir arada yürütmek zor olmuyor mu?
Biraz zor oluyor ama daha çok sevdiğin işleri yapınca mutlu oluyor insan. Mesleğimin yanında Fullmoon organizasyonuna kafa yormak bana oldukça iyi geliyor.
 
 
Kaynak: Fullmoon

Fullmoon nedir? Amacı nedir ve nasıl ortaya çıktımıştır?
Fullmoon; genellikle dolunay gün ve gecelerinde düzenlenen, giriş parası yerine çocuk kitabı ile paha biçilen bir İzmir organizasyonu. İki amacı olduğundan bahsedebiliriz, biri yerel müzisyenlerin tanıtılmasını sağlama görevi diğer amacı ise ihtiyaç sahibi okullara her etkinlikte kitap yardımı gerçekleştirmek. 
Sofar etkinliğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Sofar’ı İzmir’de çok istedik ve biraz çalıştık bunun üzerine ama geri dönüşler bizi hiç tatmin etmedi. Sonra neden her ay  dolunayda müziğin sesinin evlerde açıldığı bir de kapıda kitap toplanılan bir etkinlik olmasın dedik. Arkadaşlarımın da desteği ile böyle bir oluşumun çalışmasına girdik. İlk event benim küçücük evimde oldu, neredeyse hiç tanımadığım 80 kişi gelmişti.
 
Kaynak: Fullmoon
 
 
Fullmoon'u ne zamandır düzenliyorsunuz?
2015'in nisan ayının dolunayından beri düzenlenmektedir.
 
 

Kaynak: Fullmoon
 

Bazı etkinliklerinizi evde düzenliyorsunuz. Evde etkinlik yapmanın zorlukları var mı? Komşulardan şikayet gelmiyor mu?
Evet, tabii ki çok sıkıntılı zamanlarımız oldu. Özellikle yaşlı teyze amcalarımıza zar zor anlatabiliyoruz durumu. Ancak çoğu zaman komşulara etkinlikten biraz bahsediyoruz ve hepsini davet ediyoruz. Akşam onlar da bizimle eğleniyorlar ve şikayet edecek komşu kalmıyor. Tabii bir de evdeki eventlerimiz 23:30 gibi sona eriyor. Artık alternatif alanlarda devam etsek de evde yaptığımız etkinliklerimiz de devam edecek.
 
Kaynak: Fullmoon
 
Girişler para ile değil kitapla. Parasız organizasyon düzenlemek zor olmuyor mu? Acaba sponsorlarınız mı var? 
Parasız girişli bir organizasyon yapmak gerçekten çok zor; çünkü biz sahne ve iç dekorasyon üzerine çok detaylı çalışıyoruz. Bu dekorlara çok para harcıyoruz. Oldukça fazla bir giderimiz var ses sistemi, video çekimler, bunların kurguları, seslerin mix ve masteringleri… Bugüne kadar hiçbir Fullmoon'da artıya geçmedik zaten bu amaçla da yapmadık. Belki de bu yüzden daha doğal geliyor insanlara ve herkes hemen benimsiyor. Fullmoon’un en büyük sponsoru kitlemiz, ortağım Can Kılıç ve ben, yani Ezgi Pehlivan. 
 
 
Kaynak: Fullmoon

Bu kitaplar nerelere gidiyor?
Sırasıyla;

Karalar İlkokulu - İdil / ŞIRNAK

Bozhöyük Ortaokulu – Kızıltepe / MARDİN

Çınar Tilver İlkokulu - DİYARBAKIR

Suruç Kütüphanesi - ŞANLIURFA

Çorum İnönü Anadolu Lisesi - ÇORUM

Şahinbey Hürriyet İlkokulu - GAZİANTEP

Dereağzı İlkokulu – Gevaş / VAN

Başlamış Ceyhan Karasoy Ortaokulu – Akhisar / MANİSA

Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi

Bakırdağ Ortaokulu – Bakırdağ Köyü - KAYSERİ

26 Ağustos Ortaokulu – Ballıkuyu / İZMİR

Viranşehir Yeşilalıç İlkokulu – Viranşehir / ŞANLIURFAKarakoyun Ortaokulu

Şehit Seraceddin Aktaş Ortaokulu

Nevvar Salih İşgören Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi - İZMİR


Kaynak: Fullmoon
 
Afiş tasarımlarınıza gerçekten hayran kaldık? Afişlerinizi kim tasarlıyor?
The Project diye bir oluşuma girdik. Fullmoon ekibi olarak çok büyüdük. The Project insanların kafalarında tasarladıkları ve bir türlü hayata geçiremedikleri o bizim tabirimizle “Ayvalıkta bir bar açıcağım.” düşüncesini ete kemiğe büründürmek için kurulmuş bir oluşum. Fikrin sahibine maddi ve manevi destek veren bir projeler projesidir. 
Fullmoon olarak biz de The Project ile çalışıyoruz. Tüm afişlerimizi ve ajanssal anlamda her şeyimizi onlar yapıyor. Afişlerimizi de Enes Birkoçak, Emre Kaş ve Didem Küçükaytekin gibi ismini çok duyacağımız isimler tasarlıyor.
 

Kaynak: Fullmoon
 
 
Hangi etkinliğiniz sizi çok heyecanlandırmıştı? Bu organizasyonda kimler sahne aldı? Giriş yine kitapla mıydı?
16 Mart'ta yapacağımız etkinliğimiz için epey heyecanlıyız. Bir de 26 Nisan'da büyük bir etkinliğimiz olacak. Giriş yine kitapla. İzmirli yerel müzisyenler şenlendirecek bizleri. 26 Nisan'da Kübana Gazinosu'nda yapacağımız etkinlikte de bu zamana kadar Fullmoon'da sahne almış sanatçılar arasında gerçekleştireceğimiz bir ödül törenimiz olcak. Bu konuda cidden heyecanlıyım. Etkinlik hakkında daha çok bilgi vereceğim otuzbeslik.com okuyucularına. Eminim onlar da bizim kadar heyecanlanacaklar. Çok güzel bir organizasyon onları bekliyor. 
 
Kaynak: Fullmoon

Az bilinen sanatçıların tanıtımını misyon edinmişsiniz. Yanılmıyorsak video klip de çekiyormuşsunuz. Merak eden okurlarımız bu videolara nereden ulaşabilirler?
Youtube kanalımızdan bütün videolara erişebilirler.
 
Kaynak: Fullmoon

Etkinliklerinizi nerelerden takip edebiliriz?
Facebook sayfamız hep güncel biz genelde takipçilerimizle Facebook üzerinden irtibata geçiyoruz. Bizleri İnstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden de takip edebilirler.

Kaynak: Fullmoon
 
 
Son olarak neler söylemek istersiniz? 
Teşekkür ederiz öncelikle bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için Tüm otuzbeslik.com çalışanlarını bir sonraki etkinliğe buradan davet edelim. Güzel bir eğlenelim derim. (Gülüşmeler)


Kaynak: Fullmoon

 


Fullmoon 2. yıl etkinliği | Kübana Gazinosu 

 


Vokal : Merve Öztürk
Gitar : Erdem Avcı
Piyano : Mert Aytekin
Davul : Berk Alkan

''Fullmoon Sound&Music 2.etkinlik kapsamında sahne alan ODAK grubuna teşekkür ederiz.¨

 


Söz-Müzik : Kutay Koçkar


''Fullmoon Sound & Music 8.etkinlik kapsamında sahne alan Şebnem Aslan ve Kutay Koçkar'a teşekkür ederiz.¨

Görüntü : Aytek Örs, Deniz Şengül, Yağmur Dinç
Mix-Mastering : Erdinç Öztan