R
GIRIŞ
TR
EN

Gamze Görgünay - Saray İncisi

#SANAT
Zeynep Öztürk
2018-04-22

 

İlk kişisel sergi için ¨Saray İncisi¨ biraz iddialı gelmişti bana ama eserleri gidip gördükten ve hikayesini dinledikten sonra kelimelerin ne kadar yetersiz kaldığına tanık oldum. Neredeyse her motifin bir hikayesi var ve bu motifler Gamze Görgünay'ın usta elleriyle ayrı bir hayat bumuş. Bu isim aklınızda olsun çünkü daha çok güzel işlere ve başarılara imza atacak bizden söylemesi.

 

Sanatçı Gamze Görgünay, “Saray İncisi” isimli ilk kişisel sergisini Atölye 21/1’de sanatseverlerin ziyaretine açmıştı. Görgünay, çalışmalarında ağırlıklı olarak sıraltı ve sırüstü fırça dekor teknikleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu alanda yurtiçi ve yurtdışında birçok sempozyuma katılmış ve yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Eğitimini ise D.E.U G.S.F Geleneksel El Sanatları Bölümü Eski Çinicilik ve Çini Onarımları Ana Sanat Dalında Lisans ve Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra 2015 yılında Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü Doktora Programından mezun olmuştur. En büyük destekçim ailem diyen Görgünay, annesi ve kardeşiyle yaşamakta. Sanata destek olan aileler taktire şayan doğrusu.

 

Kaynak: Gamze Görgünay 

 

Sanat dolu bir eğitim hayatı güzel sanatlar lisesinde mi başladı?

Güzel sanatlara olan ilgim çok küçük yaşlara dayanıyor. Güzel sanatlar lisesinde okumadım. Çocukken fotoğraf makinem yanımda gezerdim, filmleri tabettirmek için harçlıklarımı biriktirir seçtiğim fotoğraflara bakarak resim yapardım. Duygularımı ifade etmek için resim yapmak benim en iyi yolumdu. Bu yüzden de eğitimimi bu yönde belirlemek sonradan alınmış bir karar değildi, hep istiyordum.

 

Serginin hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

'Saray İncisi' benim ilk kişisel sergim. Aslında uzun zamandır bu sergiyi açmak düşüncesi içerisindeydim ama uygun zaman ve koşullar oluşmamıştı. Bu konuda Meltem'in çok desteği oldu. Meltemle 15 yıllık bir dostluğumuz var. Kendisi bu mekanın sahibi yetenekli bir ressam.

Atölye ve aynı zamanda sanat galerisi olan bu mekanın üstlendiği misyon gereği geleneksel sanatların kendine daha fazla yer bulması, daha çok izleyene ulaşması fikri bu serginin gerçekleştirilmesini mümkün kıldı. Yapının mimarisi ile son derece uyum içerisinde olacağını biliyorduk bu yüzdende birkaç tadilat yaparak serginin konseptiyle birlikte düşünerek tasarladık.

Meltem Özden: Aslında Gamze'nin bir sergi yapma zamanı çoktan gelmiş ve geçiyordu bile... Tabi ki herkes kendi zamanını yaşar ancak Gamze'nin derli toplu işlerinin sunumunu ben dahil herkes merak ediyordu.

Bu büyüklükte bir mekanı ayakta tutabiliyor olmanın, kolay olmamakla birlikte pek çok disiplinden sanatçıya ev sahipliği yapabilmesi açısından hem gereklilik hem de önem taşıdığı kanaatindeyim. Atölye aynı zamanda belirli günlerde canlı model atölyesi geleneğini de sürdürüyor.

 

 

Kaynak: Gamze Görgünay 

 

Serginin ismi nereden geliyor?

Çiniler Osmanlı mimari yapılarında kendini göstermektedir. Sofralarımıza olan yolculuğu ise saraya bir şekilde ulaşan Çin porselenlerine duyulan hayranlık olmuştur. Çini ve porselen için saray sanatı demenin hiç de yanlış olmayacağı kanaatindeyim. Hatta Avrupa'da porselenlerin değerini daha da arttırmak amacıyla çeşitli değerli taşlarla bezeyerek daha kıymetli olması sağlanmıştır. Öyle ki porselen 'Beyaz İnci' olarak da adlandırılmıştır. Porselen yüzyıllarca geleneksel bir saray sanatı olarak yaşatılmış, yüzeyi çoğu zaman tuval olarak düşünülmüş, özenle hazırlanan yemek masaları seçkin kimselerin kültürünün bir parçası olmuştur. Aynı zamanda bir prestij sembolüdür.Hem mekanı, hem de tüm bu nitelikleri düşünerek sergi adının 'Saray İncisi' olmasına karar verdim.

 

Serginizin özel bir konsepti var mı yoksa bugüne kadar olan işlerinizden mi oluşuyor?

Tabii ki serginin konsepti var. Az önce de belirttiğim gibi çini ve porselen atölyeleri saray desteği görmekteydi. Özellikle Osmanlı döneminde 17.yy'ın ilk ilk yarısına kadar böyleydi. Saray çevresinde kurulan atölyelerde pek çok sanatçı çalışmıştır. Örneğin Baba Nakkaş saray sanatçıları arasında önde gelen bir isimdir. Adıyla anılan Baba Nakkaş artık bir üsluptur. İznik ve Kütahya olmak üzere başlıca iki çini merkezimiz bulunmaktadır. Bu iki kentinde kendine has dekor üslupları sergide yer almaktadır.

Avrupa'da kurulan pek çok atölyenin de kendine has dekor üslupları oluşmuştur. Bunlara bazen önemli kişilerin isimleri verilmiştir. Hatta porselende kullanılan çok meşhur bir pembe Madamme Pompadour Pembesi olarak bilinmektedir. Kraliçe Victoria için tasarlanan meşhur kelebek ve çiçek buketinden oluşan desen ya da yine Macar-Herend porselen desenlerinden biri olan 'Rothschild' gibi.. Bu desenlerden bazılarının çok güzel öyküleri bulunmaktadır ancak biz bunları izleyicinin merakına bıraktık.

 

Çok sevdiğiniz öyküsü olan bir deseni anlatır mısınız?

Rivayete göre 18.-19.yy' da güzel bir kadınla evlenen Kont Rothschild eşine çok değerli bir kolye hediye eder. Genç kadın bir gün kolyesini kaybeder, Kont pencereden bakarken, eşini bahçelerinde çalışan bahçıvandan kıskanır ve kolyeyi ona verdiğine inanır. Genç ve güzel eş malikaneyi terkeder. hizmetliler ise evin her yerini ararlar ve sonunda kolyeyi bir saksağan yuvasında bulurlar. Saksağanlar parlak taşlara olan zaaflarıyla bilinirler. Bunu öğrenen Kont kendisini affettirmek için üzerlerinde bu saksağanları ve kolyeyi hikayeleştiren desenlerin bulunduğu porselen bir yemek takımı siparisi verir. Böylece bu desenin adı Rothschild olarak tarihe geçer.

 

Sergide bir örneği var mı?

Evet, elbette var.

 

Genellikle hikayesi olan desenlerimi çalıştınız?

Hayır, konsepti buna göre belirlemedim ama öykülerini gelen izleyicilere anlatıyorum.

 

Bu öyküler açıklama kısmında var mı?

Desenlerin merak tetikleyici olduğunu düşünerek hazırcılık yapmak istemedik. Bu nedenle açıklama kısmı yok. Soru-cevap şeklinde merak edenler öğrensin istedik.

Meltem Özden: Bütün porselenleri hikayeden bağımsız olarak da değerlendirmek lazım. Düşünsel ve görsel boyutta izleyiciye hizmet ediyor. Başka birşeye işaret etmeden de sadece sanat eserine yöneliniyor olması da önemli.

 

 

Kaynak: Gamze Görgünay

 

Yeni sergi gelecek mi?  

Yakın zamanda böyle bir düşüncem yok.ama yapmak istediğim, planladığım projeler var, bunlarda zaman içinde kendiliğinden yeni bir sergiyi doğuracaktır.

 

Sizi ve sanatçı kimliğinizi etkileyen bir ismi bizimle paylaşır mısınız?

Çok değerli bir büyüğüm, hocam hatta dost bildiğim Esin Alptuna'nın bende emeği ve desteği çok büyüktür. Benim için çok değerli bir insan ve saygı duyduğum yetkin bir hocamdır. Bu serginin oluşmasında ki katkı çok fazla.

 

Bugüne kadar aldığınız en iyi öğüt nedir?

Hayatımızın birçok döneminde bize farkında bile olmadan yön veren birçok insan olmuştur. Aslında öğütlerden çok hoşlanmam ama tabii ki kulak verdiğim birçok öğreti olmuştur. Spesifik bir örnek veremem.

 

Bir kitapta sizi çeken özellikler nelerdir?

Dili kullanma şekli benim için çok önemli, çok karmaşık ve upuzun paragrafları en güzel betimlemelerle akıcı bir hale sokabiliyorsa işte o kitabı soluksuz okuyabiliyorum. Betimlemeler çok önem arz ediyor bu şekilde hayal gücümü daha fazla çalıştırabiliyorum. Özellikle fantastik ve bilimkurgu romanları çok severim.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

İnsanların bilgiyi saklamak gibi bir refleksi var bu beni çok rahatsız ediyor. Bilgi ulaşılabilir olma özelliği taşımalıdır. Aksi halde yani eğer aktarım olmasaydı herkesin herşeyi yeniden keşfetmesi gerekirdi. Bu çok saçma, bende bildiğimi paylaşmaktan çekinmiyorum çünkü yalnızca bana ait olmadığını yada olmaması gerektiğini biliyorum. Öğrenme süreci yaşam bitene kadar devam edecekse neden buna mani olmaya çalışayım ki.. Bu bana insanın bindiği dalı kesmeye çalışması gibi geliyor. Kibirli olmaya lüzum yok ve böylece biraz daha komün hareket edilebilmeli diye düşünüyorum. Herkesin birbirinden beslenebilmesi ve nitelikli işlerin ortaya konabilmesinin bu yolla mümkün olabileceğine inanıyorum.

 

 

Benzer yazılar
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'd eki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik Haydi durmayın İzmir in antik doku...
Zeynep Öztürk
17 Jun 2019
#TIYATRO
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Tepekule Açıkhava Sineması Günleri her pazartesi salı çarş...
Can Sue
16 Jun 2019
#KAMP
Üzerinizi yıldızların örttüğü ağaçların denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’d e Nerede o...
Kardelen Uysal
15 Jun 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal Alsancak ta bulunan Wavy ön yargılarımızı yıkmamızı sa...
Zeynep Öztürk
15 Jun 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik Ne alsak ne kadar sevsek az Bir gülümsesek onlara y...
Seçil Şeker
13 Jun 2019
#BEACH CLUB
Deniz kum güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'd e birçok beach club bulunmakta Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme nin en...
Gülay Güler
13 Jun 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz Sizin için harika bir keşfimiz var Alaçatı ya hoş geldiniz Sizi biraz yakınd...
Seçil Şeker
12 Jun 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut Eserde ikiye bölünmüş bir daire var Dairenin içinde sarı turuncu kırmızı renkli noktalar beyaz font üz...
Kardelen Uysal
11 Jun 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Selda Bağcan 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sahne de se...
Can Sue
9 Jun 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı Hamdi Akatay bütün projelerini Hamdi Akatay in The City adı altında topladı Şehirdeki ritmleri caz ve klasik ...
Can Sue
9 Jun 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta Eski Foça nın mimari yapısı çok hoştur Taş evleri kalesi yel de...
Gülay Güler
9 Jun 2019
#OTEL
Ege balıkları roka Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça dır Kendine has bir havasıyla Foça gittiğinize asla pişman olmayacağın...
Zeynep Öztürk
8 Jun 2019
#GEZI
Masallara inanır mısınız peki ya efsanelere Bir rivayete göre Eski Foça da nerede olduğu bilinmeyen bir taş vardır ve Karataş olarak anılır Her kim ki...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Jun 2019
#OTEL
Karaburun Mordoğan ın sahilleri öyle temiz denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır Suyu ne sıcak ne soğuk adeta gel bana diyor Karaburun da nerede deni...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer Karaburun Denizinin yeş...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip Karaburun un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın inanın her viraj eşsi...
Gülay Güler
7 Jun 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’d an vazgeçecek değiliz Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor Şimdi Hepsini mi denedin yok artık d...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#OTEL
İzmir Seferihisar Türkiye nin ilk Citta Slow u yani Sakin Şehri Bu ünvanı 2009 yılında almış Peki nereden alınıyor bu unvan derseniz açıklayayım Bu un...
Zeynep Öztürk
5 Jun 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city sakin şehir unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar a hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz Sakin bir tatil geçirmek isteyenler...
Gülay Güler
5 Jun 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar a bir kere gidip Bana yetti buralar diyen henüz görülmedi Bir giden bir daha gidiyor sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp buraya ye...
Seçil Şeker
5 Jun 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla dır Hoop merkezden yarım saatte Urla dasınız Kalabak sahilinden Balıklıova sahillerine kadar...
Gülay Güler
4 Jun 2019
#YEMEK
Kahvaltı Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz Bu keyifli pa...
Bensu Tekin
3 Jun 2019
#GEZI
Huzurun adresi Urla da kuş sesleriyle uyanırsınız Urla rüzgarı ile de meşhurdur İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir En güzel zeytin...
Gülay Güler
3 Jun 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız Kenan Doğulu'd an Selda Bağcan a Gülşen'd en Yıldız Tilbe ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Can Sue
2 Jun 2019
#OTEL
Ah ne güzeldir Çeşme şimdi Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre Bayram tatilinde Çeşme kaçama...
Zeynep Öztürk
2 Jun 2019
#KAMP
Şehir ahalisi apartman çocukları için betondan kurtulmanın egzoz dolmuş ciğerleri stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaç...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SAHIL
Tatil başladı Çeşme'd e hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenledik...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SPOR
Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin diyor Gizem Çalışkan Gizem Çalışkan kim mi Kendisi 1988 doğumlu Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edeb...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak İzmir Devlet Opera ve Balesi Operadan Müzikale Unutulmayan Melodiler 13 Haziran da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda İzmir Devlet Opera...
Can Sue
31 May 2019
#SANAT
Tobav Tiyatro Opera Bale Çalışanları Vakfı Amacı sanatı sevdirmek ve yaygınlaştırmak olan Tobav SANATA EVET mottosuyla eğitim kursları sergiler ustalı...
Gülay Güler
30 May 2019
#GEZI
Yaz aylarının vazgeçilmezi kış aylarının huzur merkezi Çeşme her türden aktivite olanakları ile sıkça tercih edilen beldelerimizden biri Yumuşak havas...
Beste Ayaz
30 May 2019
#FESTIVAL
#KONSER
#SERGI
Bu hafta İzmir'd e yazın gelişini kutlayan etkinlikler var Evde oturmayın kendinizi dışarı atın 27 Mayıs Pazartesi 18 Karşıyaka Çiçek Festivali Saat 1...
Can Sue
27 May 2019
#RESTORAN
Zira İzmir rahattır Bir masa rakı balık dost sohbeti İzmirli nin yaşam tarzıdır Meltem esintisi anason kokusu bizi mutlu etmeye yeter de artar Hal böy...
Gülay Güler
26 May 2019
#ÇIZGI ROMAN
#RESIM
Akılları baştan alan muhteşem çizimleriyle hayranı olduğumuz Korkut Öztekin ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik Çizimlerini gerçekleştirdiği Frank ...
Seçil Şeker
24 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.