R
GİRİŞ
TR
EN

Gamze Görgünay - Saray İncisi

#SANAT
Zeynep Öztürk
22 Apr 2018

 

İlk kişisel sergi için ¨Saray İncisi¨ biraz iddialı gelmişti bana ama eserleri gidip gördükten ve hikayesini dinledikten sonra kelimelerin ne kadar yetersiz kaldığına tanık oldum. Neredeyse her motifin bir hikayesi var ve bu motifler Gamze Görgünay'ın usta elleriyle ayrı bir hayat bumuş. Bu isim aklınızda olsun çünkü daha çok güzel işlere ve başarılara imza atacak bizden söylemesi.

 

Sanatçı Gamze Görgünay, “Saray İncisi” isimli ilk kişisel sergisini Atölye 21/1’de sanatseverlerin ziyaretine açmıştı. Görgünay, çalışmalarında ağırlıklı olarak sıraltı ve sırüstü fırça dekor teknikleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu alanda yurtiçi ve yurtdışında birçok sempozyuma katılmış ve yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Eğitimini ise D.E.U G.S.F Geleneksel El Sanatları Bölümü Eski Çinicilik ve Çini Onarımları Ana Sanat Dalında Lisans ve Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra 2015 yılında Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü Doktora Programından mezun olmuştur. En büyük destekçim ailem diyen Görgünay, annesi ve kardeşiyle yaşamakta. Sanata destek olan aileler taktire şayan doğrusu.

 

Kaynak: Gamze Görgünay 

 

Sanat dolu bir eğitim hayatı güzel sanatlar lisesinde mi başladı?

Güzel sanatlara olan ilgim çok küçük yaşlara dayanıyor. Güzel sanatlar lisesinde okumadım. Çocukken fotoğraf makinem yanımda gezerdim, filmleri tabettirmek için harçlıklarımı biriktirir seçtiğim fotoğraflara bakarak resim yapardım. Duygularımı ifade etmek için resim yapmak benim en iyi yolumdu. Bu yüzden de eğitimimi bu yönde belirlemek sonradan alınmış bir karar değildi, hep istiyordum.

 

Serginin hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

'Saray İncisi' benim ilk kişisel sergim. Aslında uzun zamandır bu sergiyi açmak düşüncesi içerisindeydim ama uygun zaman ve koşullar oluşmamıştı. Bu konuda Meltem'in çok desteği oldu. Meltemle 15 yıllık bir dostluğumuz var. Kendisi bu mekanın sahibi yetenekli bir ressam.

Atölye ve aynı zamanda sanat galerisi olan bu mekanın üstlendiği misyon gereği geleneksel sanatların kendine daha fazla yer bulması, daha çok izleyene ulaşması fikri bu serginin gerçekleştirilmesini mümkün kıldı. Yapının mimarisi ile son derece uyum içerisinde olacağını biliyorduk bu yüzdende birkaç tadilat yaparak serginin konseptiyle birlikte düşünerek tasarladık.

Meltem Özden: Aslında Gamze'nin bir sergi yapma zamanı çoktan gelmiş ve geçiyordu bile... Tabi ki herkes kendi zamanını yaşar ancak Gamze'nin derli toplu işlerinin sunumunu ben dahil herkes merak ediyordu.

Bu büyüklükte bir mekanı ayakta tutabiliyor olmanın, kolay olmamakla birlikte pek çok disiplinden sanatçıya ev sahipliği yapabilmesi açısından hem gereklilik hem de önem taşıdığı kanaatindeyim. Atölye aynı zamanda belirli günlerde canlı model atölyesi geleneğini de sürdürüyor.

 

 

Kaynak: Gamze Görgünay 

 

Serginin ismi nereden geliyor?

Çiniler Osmanlı mimari yapılarında kendini göstermektedir. Sofralarımıza olan yolculuğu ise saraya bir şekilde ulaşan Çin porselenlerine duyulan hayranlık olmuştur. Çini ve porselen için saray sanatı demenin hiç de yanlış olmayacağı kanaatindeyim. Hatta Avrupa'da porselenlerin değerini daha da arttırmak amacıyla çeşitli değerli taşlarla bezeyerek daha kıymetli olması sağlanmıştır. Öyle ki porselen 'Beyaz İnci' olarak da adlandırılmıştır. Porselen yüzyıllarca geleneksel bir saray sanatı olarak yaşatılmış, yüzeyi çoğu zaman tuval olarak düşünülmüş, özenle hazırlanan yemek masaları seçkin kimselerin kültürünün bir parçası olmuştur. Aynı zamanda bir prestij sembolüdür.Hem mekanı, hem de tüm bu nitelikleri düşünerek sergi adının 'Saray İncisi' olmasına karar verdim.

 

Serginizin özel bir konsepti var mı yoksa bugüne kadar olan işlerinizden mi oluşuyor?

Tabii ki serginin konsepti var. Az önce de belirttiğim gibi çini ve porselen atölyeleri saray desteği görmekteydi. Özellikle Osmanlı döneminde 17.yy'ın ilk ilk yarısına kadar böyleydi. Saray çevresinde kurulan atölyelerde pek çok sanatçı çalışmıştır. Örneğin Baba Nakkaş saray sanatçıları arasında önde gelen bir isimdir. Adıyla anılan Baba Nakkaş artık bir üsluptur. İznik ve Kütahya olmak üzere başlıca iki çini merkezimiz bulunmaktadır. Bu iki kentinde kendine has dekor üslupları sergide yer almaktadır.

Avrupa'da kurulan pek çok atölyenin de kendine has dekor üslupları oluşmuştur. Bunlara bazen önemli kişilerin isimleri verilmiştir. Hatta porselende kullanılan çok meşhur bir pembe Madamme Pompadour Pembesi olarak bilinmektedir. Kraliçe Victoria için tasarlanan meşhur kelebek ve çiçek buketinden oluşan desen ya da yine Macar-Herend porselen desenlerinden biri olan 'Rothschild' gibi.. Bu desenlerden bazılarının çok güzel öyküleri bulunmaktadır ancak biz bunları izleyicinin merakına bıraktık.

 

Çok sevdiğiniz öyküsü olan bir deseni anlatır mısınız?

Rivayete göre 18.-19.yy' da güzel bir kadınla evlenen Kont Rothschild eşine çok değerli bir kolye hediye eder. Genç kadın bir gün kolyesini kaybeder, Kont pencereden bakarken, eşini bahçelerinde çalışan bahçıvandan kıskanır ve kolyeyi ona verdiğine inanır. Genç ve güzel eş malikaneyi terkeder. hizmetliler ise evin her yerini ararlar ve sonunda kolyeyi bir saksağan yuvasında bulurlar. Saksağanlar parlak taşlara olan zaaflarıyla bilinirler. Bunu öğrenen Kont kendisini affettirmek için üzerlerinde bu saksağanları ve kolyeyi hikayeleştiren desenlerin bulunduğu porselen bir yemek takımı siparisi verir. Böylece bu desenin adı Rothschild olarak tarihe geçer.

 

Sergide bir örneği var mı?

Evet, elbette var.

 

Genellikle hikayesi olan desenlerimi çalıştınız?

Hayır, konsepti buna göre belirlemedim ama öykülerini gelen izleyicilere anlatıyorum.

 

Bu öyküler açıklama kısmında var mı?

Desenlerin merak tetikleyici olduğunu düşünerek hazırcılık yapmak istemedik. Bu nedenle açıklama kısmı yok. Soru-cevap şeklinde merak edenler öğrensin istedik.

Meltem Özden: Bütün porselenleri hikayeden bağımsız olarak da değerlendirmek lazım. Düşünsel ve görsel boyutta izleyiciye hizmet ediyor. Başka birşeye işaret etmeden de sadece sanat eserine yöneliniyor olması da önemli.

 

 

Kaynak: Gamze Görgünay

 

Yeni sergi gelecek mi?  

Yakın zamanda böyle bir düşüncem yok.ama yapmak istediğim, planladığım projeler var, bunlarda zaman içinde kendiliğinden yeni bir sergiyi doğuracaktır.

 

Sizi ve sanatçı kimliğinizi etkileyen bir ismi bizimle paylaşır mısınız?

Çok değerli bir büyüğüm, hocam hatta dost bildiğim Esin Alptuna'nın bende emeği ve desteği çok büyüktür. Benim için çok değerli bir insan ve saygı duyduğum yetkin bir hocamdır. Bu serginin oluşmasında ki katkı çok fazla.

 

Bugüne kadar aldığınız en iyi öğüt nedir?

Hayatımızın birçok döneminde bize farkında bile olmadan yön veren birçok insan olmuştur. Aslında öğütlerden çok hoşlanmam ama tabii ki kulak verdiğim birçok öğreti olmuştur. Spesifik bir örnek veremem.

 

Bir kitapta sizi çeken özellikler nelerdir?

Dili kullanma şekli benim için çok önemli, çok karmaşık ve upuzun paragrafları en güzel betimlemelerle akıcı bir hale sokabiliyorsa işte o kitabı soluksuz okuyabiliyorum. Betimlemeler çok önem arz ediyor bu şekilde hayal gücümü daha fazla çalıştırabiliyorum. Özellikle fantastik ve bilimkurgu romanları çok severim.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

İnsanların bilgiyi saklamak gibi bir refleksi var bu beni çok rahatsız ediyor. Bilgi ulaşılabilir olma özelliği taşımalıdır. Aksi halde yani eğer aktarım olmasaydı herkesin herşeyi yeniden keşfetmesi gerekirdi. Bu çok saçma, bende bildiğimi paylaşmaktan çekinmiyorum çünkü yalnızca bana ait olmadığını yada olmaması gerektiğini biliyorum. Öğrenme süreci yaşam bitene kadar devam edecekse neden buna mani olmaya çalışayım ki.. Bu bana insanın bindiği dalı kesmeye çalışması gibi geliyor. Kibirli olmaya lüzum yok ve böylece biraz daha komün hareket edilebilmeli diye düşünüyorum. Herkesin birbirinden beslenebilmesi ve nitelikli işlerin ortaya konabilmesinin bu yolla mümkün olabileceğine inanıyorum.

 

 

Benzer yazılar
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade