03 Eyl 2016
Yiyom

Gerçek Bir Pastane: Reyhan

İzmirli bir yeme-içme meraklısı olarak Reyhan Pastanesi ile ilgili bir yazı yazmazsam eksik kalırdı bence.  Her daim severek gittiğim ve bütün çeşitleri ile beni mutlu eden Reyhan Pastanesi’nin yeri benim için ayrıdır.  Bu yazıyı hazırlarken de tatlı editörüm ile ayrı bir keyif aldık. Bol çeşit olan menüdeki birçok lezzeti tadabilmek için kısa süre içerisinde sık sık ziyaret etmemiz gerekti ve bu bizi çok mutlu etti.
 
Yazıma çok çarpıcı bir gerçek ile başlamak istiyorum;1917 Ekim'inde Rusya’da Çarlık rejimi düşüp yerine Sosyalist rejim gelmeseydi belki de İzmir’imizin Reyhan Pastanesi hiç olmayacaktı. 
 
Reyhan ailesinin dedeleri rejim değişimini takiben Rusya’dan Türkiye ’ye göç ediyorlar. 1956 Yılında İzmir Basmane bölgesinde Fuar Pastanesi'ni kuruyorlar. Rusya’da öğrenmiş oldukları ekmek ve pasta bilgilerini burada kullanmaya başlıyorlar. Bu tarihten 9 sene sonra ise şu an Alsancak şubesinin olduğu noktada bulunan iki katlı Rum evini restore ederek Reyhan Pastanesi'ni açılıyor. O zamanları ben bilmiyorum tabii ki ama annemden dinlediğim kadarı ile dönemin en meşhur yeriymiş. Alt kat kristal vazoları, orijinal tabloları ile sımsıcak bir pastane, üst kat ise birçok düğün ve davetin de yapıldığı, piyano dinletileri yapılan bir restoran & kulüp olarak hizmet veriyormuş. 1970’li yılların sonunda kentsel dönüşüme direnemeyen Reyhan Pastanesi maalesef kapanmış.
 

 
 
1991 senesine kadar ara veren Reyhan Pastanesi ailenin 3. kuşağının dede mesleğini tercih etmeleri ile eski Rum evinin yerine kurulan apartmanın zemin katında hizmet vermeye tekrardan başlıyorlar.
 
Reyhan Pastanesi'nde güne kahvaltı ile başlayabilirsiniz. İzmir’in meşhurları boyoz ve gevreğini de servis ettikleri çok güzel bir kahvaltıları var.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ama benim tercihim sıcacık olarak servis ettikleri poğaçaları. Zeytinli, patates-peynirlisi, patlıcanlısı, sucuklusu ve peynirlisi mevcut. Normalde çok hamur tadı geldiği için poğaça çok sevmem ama Reyhan'ın minik poğaçalarının hayranıyım. Bazı sabahlar kendimi ödüllendiriyorum ve her çeşidinden birer tane yiyerek güne çok güzel bir kahvaltı ile başlamış oluyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Reyhanın en meşhurlarından biri ise reçetesi sır gibi saklanan daldırma usulü bergamotlu çayı. Lezzeti apayrı olan çay; sabah kahvaltısına, kurabiyenin yanına, pastalarına çok yakışıyor.

Kahvaltınızı evde yapıp geldiyseniz; Reyhan’ın güzel çayının yanına enfes kurabiye çeşitlerinden birkaçını seçip sokaktan gelip geçenleri büyük bir keyifli izleyebilirsiniz. Kurabiye listesi gerçekten çok uzun benim bile hala tatmadıklarım var ama tattıklarımın hepsi güzeldi. Benim açık ara favorim ise kurviş. İçi yoğun bir çikolata soslu olan kurviş inanılmaz bir kurabiye. Denemenizi tavsiye ederim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diğer denemeniz gerekenler ise ucu çikolataya bandırılmış tarçınlı acıbadem kurabiyesi olan Şans kurabiyesi ve birçok yerde beze olarak bilenen çeşit çeşit Reyhan’ın mirevanları. Resimdeki Antep fıstıklı mirevan, dolu dolu antep fıstığı ile insanı mutlu ediyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gelelim pastalara, yazımın başında belirttiğim gibi burası gerçek bir pastane ve tabi ki pastaları dillere destan!
 
Lise yıllarımda bir arkadaşım “Haydi Reyhan Pastanesi'ne gidelim ve frambuazlı pasta yiyelim” dediğinde ilk olarak tanışmıştım. O gün hem görüntüsü hem de lezzeti ile beni şaşırtan bu pasta servis edilmişti. İçinde badem parçaları da bulunan frambuazlı pasta o zaman kameralı bir cep telefonum olmadığı için bir fotoğraf çekememiştim ama tadı ile beni çok etkilemişti ve sık sık ziyaret etmemi sağlamıştı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Reyhan'ın kendine has çikolatası sosu ile servis edilen Çikolatalı Cheesecake’i hem çikolatalı pasta severim hem de cheesecake severim diyenler için birebir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kahve severlerin tercih ettiği kahve, krokan ve çikolatalı Lakubar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ananaslı ve badem soslu ''Celina''.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Petişu’yu ise ayrı seviyorum. İçi pastacı kreması ile doldurulmuş profiterol toplarını karamelize edilmiş şekere bandırılarak hazırlanıyor. Çoğu zaman gittiğimde çok seveni olduğu için bitmiş oluyor o nedenle ne zaman bulursam kaçırmam.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Reyhan Pastanesi'nin asıl meşhurları ise dondurmalı pastaları gelenlerin kışın hasta olma pahasına yedikleri dondurmalı pastalar gerçekten inanılmayacak kadar lezzetli.
 
Rokoko her yerde var ama Reyhan’ın Rokokosu bir başka anlatılamayacak bir lezzet. Yiyom tatlı editörünün şiddetle önerisi lütfen gidip Reyhan’da bir Rokoko yemeniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
''Vişneli sükse'' ile devam edelim. Adının hakkını veren bir pasta, süksesi gerçekten çok. En altında fındıklı kakaolu kek üzerinde parça çikolatalı dondurma ve en üstte içinde tane tane vişnelerin bulunduğu vişne marmelatı. Bir çatal insanın ağzında bomba etkisi yaratıyor. Adeta uçuyorsunuz havaya.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İki adet incirli ve cevizli mirevan arasında bir top sadece dondurma ile sunulan "Elevit".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kocaman bir profiterol düşünün sonra içerisine bir top dondurma ekleyin ve üzerine de bol bol çikolatalı sos dökün. Sizce de çok seksi gelmiyor mu kulağa eğer sizde evet diyorsanız Reyhan’ın Polovak’ı tam size göre. Evet itiraf ediyorum ben gerçek bir Polovak hayranıyım.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İşte Reyhan Pastanesinin tatlıları böyle. Her birinin kendine özgü muhteşem bir tadı var.  Bu kadar lezzetli tatlılar yapmasının yanında İzmir’in oturup vakit geçirmek için nezih yerlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Personel yoğun olmasına rağmen olabildiğince güler yüzlü ve nazik.
 
Bu başarının arkasında işlerini severek yapan bir aile olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Şube sayısını bir anda değil zaman içinde yavaş yavaş arttırarak kontrollü olduklarını gösteriyorlar.  Reyhan ailesini tebrik etmemek mümkün değil.
 
Reyhan ile ilgili tek şikayetim her gittiğimde ne sipariş edeceğime bir türlü karar verememem, gerçekten çok lezzetli birçok seçenek sunuyorlar. İnsanın aklı karışıyor.