19 Tem 2019
Seçil Şeker

Gerçek İtalyan Dondurması: Da Franco Gelato

Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu lezzetli dondurmaların mimari Franco Bey'in eşi Solmaz Hanım ile keyifli ve lezzetli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Da Franco Gelato’nun hikayesi ne zaman başladı? 

Aslında uzun bir hikaye bu. Eşim 1978’de Roma’da başlamış bu mesleğe. Baba mesleği aslında ama 2010’da beş İtalyan arkadaş Çeşme’ye gelip pizza ve dondurma üzerine bir mekan açıyorlar. Biz de orada tanıştık ama bazı sebeplerden kapatmak zorunda kaldılar. Sonrasında evlendik, İtalya’da yaşadık, Çeşme’yi özledik ve geri döndük. Ben dondurmanın ne olduğunu bilmiyormuşum. Hem tadıp hem de yıllarca üzerine çalışmalar yapınca bir de üzerine Hacımemiş’te kendimize yer bulunca 2018’de açıldık.  

İçeri girince harika bir vitrin karşılıyor bizi. Nasıl bu kadar güzel ve taze olabiliyor dondurmalarınız? 

Yer bizim için çok önemliydi çünkü taze üretim yapıyoruz. Arkada yapılıp vitrine koyuluyor. Bekleme ve seyahat süreci yok. Her gün aynı dondurmaları bulamayabilirsiniz çünkü manavda o gün taze güzel hangi meyveler varsa onlardan yapıyoruz dondurmalarımızı. Mesela dondurma yaptığımız kavunların mevsimi ve zamanı gelmedi henüz. Belki okuyucular bu röportajı okuyana kadar kavunlar olur ama henüz kavun kullanmıyoruz. Hiçbir dondurmamızda aroma kullanılmıyor, o yüzden olgunlaşmış ve aromasını tam verecek meyveyi beklememiz gerekiyor. Meyvelerimizin hepsi de sorbe yani süt değil su ile yapılıyor. 

 

Hammaddeler, çikolatalar İtalya’dan geliyor. Her gün hazırladığımız bu rengarenk lezzetli vitrinde eşim Franco’nun emeği çok büyük. Gerçek İtalyan dondurması. Bazen görüyoruz İtalyan dondurması adı altında aslında hazır dondurmalar süslenip püslenip servis ediliyor. Gelip bir de bizi denemeliler farkı hissedecekler.  

İzmir’e bir yer daha açmayı düşünür müsünüz? Kışın Hacımemiş’e gelmek zor oluyor. 

Şu an sadece Hacımemiş’teyiz. İsim hakkı vermiyoruz çünkü bizzat Franco’nun ilgilenmesi gerekiyor üretimle. Yeni açılacak olan İstinye Park’ta belki bir şube açabiliriz. Franco’nun abisinin de İzmir’e gelme durumu var. Tabii yer ile alakalı. Alt katta güzel bir yer olmalı. Mağazalar henüz açılışa sunulmadı. Öncelik İstanbullu markalara veriliyor. Bekliyoruz henüz kesinleşen bir şey yok.  

Dondurma harici bir tatlı yok değil mi burada? 

Başka bir tatlı yok. Çok güzel İlly kahvelerimiz var. Spagetti dondurmamız var. Çok ilgi görüyor ve herkes tarafından çok sevildi. Oğuz Yenihayat paylaşmıştı ve yurt dışında da ismimizi duyurmamızı sağladı bu paylaşımı görüp gelen çok oluyor. Milyonlarca kişi izledi videomuzu, milyon takipçili hesaplar repost etti. Çok güzel bir tanıtım oldu bizim için de. Normal Türk dondurmalarıyla yapılamıyor bu spagetti. Dondurmanın gerçek İtalyan dondurması olduğunu da oradan anlayabilirler.  

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Doğal, katkısız İtalyan dondurmasının tadına bakmak isteyenleri bekleriz. Hakkımızda gerçek İtalyan değil diye söylenti çıkmış. Eşim Franco Fracasso gerçek bir İtalyan’dır gelip görebilirler tanışabilirler. Burada arkada dondurma yapıyor tüm gün. (Gülüyor)