Gitarda Hayallerinize Ulaştıracak Bir Gitarist Ali Özen

#MÜZİK
#EĞİTİM
Seçil Şeker
22 Eyl 2017
Gitarist Ali Özen sizi müzikte istediğiniz hedefe ulaştıracak en doğru isim! Siz sadece ne istediğinizden emin olmalısınız. BPM Müzik'in kurucusu da olan Ali Özen ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazanan öğrencisi Kıvanç Nadir ile müzik tadında bir sohbet gerçekleştirdik...
 
Ali Özen'i ve müziğe başlama hikayesini öğrenebilir miyiz?
12 yaşımda Savaş Oğuz'dan özel ders alarak başladı gitar eğitimim. 2,5 yıllık bir ders süreci sonrasında kendi kendimi geliştirdim. Egzersizler ve parçalar çalmaya devam ettim. Çeşitli üniversitelerde okudum. (Gülüyor.) Ege Üniversitesi Makine Mühendisliğine gittim, sonrasında arkadaşımın gel burası daha rahat demesiyle Dokuz Eylül İşletme Bölümü'ne gittim. Üçüncü sınıfa kadar okudum aslında ama müziğe verdiğim ağırlık artarak devam edince okula gidemez oldum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. 
 
Kaynak: Ali Özen


Yaklaşık 10 yıl müzikal olarak benzer konularla uğraştım, kendi kendimi geliştirmeye çalıştım ama yeterli değildi. Kanca'yla çalarken beraber sahne aldığımız Ocean diye bir grup vardı ve gitaristi Onur Puza, Yaşar Üniversitesi’nde Jazz gitar eğitmeniydi. Bilmiyordum ve öğrenmeliydim. Sonrasında Yaşar Üniversitesi'nin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yüksek Lisans programına girip Jazz gitar üzerine çalışabileceğimi öğrendim. Jüri karşısına çıktım ve okula girmeye hak kazandım. Burada Onur Puza’nın yanı sıra Mehmet Can Özer, Genco Arı, Emre Kartari gibi isimlerle çalışma fırsatı yakaladım. Benim için harika bir deneyim oldu tabii ki. Tezimi elektro gitar eğitiminde Rock, Fuison ve Jazz türleri üzerine yazdım.


BPM müzik nasıl kuruldu?

BPM Müzik’i, Kanca'yla sahneye çıktığım müzisyen arkadaşlarımla birlikte kurduk. Yaptığımız işler ortak ve birbirini besleyen işlerdi. Hedefimiz kendi işimizi bir arada ve rahatça yapabilmekti. Bir stüdyo kuruyoruz ama burası bir prova stüdyosu değil, sadece aranje ve profesyonel kayıt üzerine. Sonrasında kendimizi beslemek adına farklı dallara da yöneldik. Ben müzik ve gitar eğitiminden sorumluyum şu an. Yan dal olarak notasyon ve edit yapıyorum. Genel olarak bakacak olursak üç dal var diyebiliriz. Bir beste ve vokalle gelen birine tam anlamıyla bir şarkı aranje edip bu şarkının kayıtlarını yapıyoruz. Sonrasında klibini de hazırlayabiliyoruz. Hali hazırda yapılmış klipleri görsel olarak destekleyebiliyoruz. Müzikle ilgisi olmayan sektörlere de görsel destek sağlayabiliyoruz. Bir de müzik eğitimi var tabi. 

Öğrenci seçimi var mı?
Şu şekilde var; iki çeşit öğrenci alıyorum. Birincisi; gitar öğrenme sebebi sadece kendisini ilgilendiren, hobi olarak gitar çalmak isteyenler; bir de ileri seviye öğrenmek için gelenler. Nereye yükselmek istiyorlarsa onları oraya götürüyoruz. Öğrenci seçimi kısmı bu ikinci kategorideki öğrencilerin derse ve enstrümana gösterdikleri özen ve saygı konusunda devreye giriyor.


Öğrenci olarak gelen bir kişi ne bekleyerek geliyor? Buradan neler alabilir?
Bunu başlayan herkese söylüyorum. İlk bir kaç hafta özellikle evde çalışmaları için verdiğim egzersizleri yaparken ve öğrettiğim konulara çalışırken sıkılacaklardır. Ortak lisanı öğrenmek için sağlıklı bir temel oluşturmak gerekiyor çünkü. Sonrasında istediği doğrultuda ilerleyebiliyoruz.


İyi bir gitarist nasıl olur?
İyi bir gitarist çalışmak zorunda. Her gün bir saat çalışmak çok zor değil, disiplin şart. Özellikle belli bir seviyede kalmak istiyorsan. Yetenek vakit kazandıran bir etken ama çalışmak çok daha önemli.
 
 
Kaynak: Ali Özen


Peki Kıvanç bey, siz ne zamandır beraber çalışıyorsunuz?
Neredeyse iki yıldır…


Kıvanç ile yolculuğunuz nasıldı?
Kıvanç ile bir avantajımız vardı, sanırım şu ana kadar çalıştığım en yetenekli öğrencilerden biri desem abartmış olmam; ama çalışma rutini olarak en disiplinli diyemem. Bu da iyi bir gitarist nasıl olur sorusuna örnek oluyor aslında. Bir işi iyi yapmak ve öğretmek farklı şeyler. Ben solfej dersleri vermiyorum sınava yönelik, bilmediğimden değil ama öğretmek daha farklı bir olgu olduğundan. Müziği gitarla çalmayı öğretmek benim işim. Kıvanç'a herkese öğretmek istediğim müziğin en ağır şeklini öğrettim ve bu sınavı kazanmasına da yardım etti tabii ki. Kıvanç da Savaş’ın eski öğrencisi olduğundan aynı tekniklerle temellerimiz kurulmuştu. Bu da daha sonraki bizim çalışmalarımıza olumlu etki etti. 


Kıvanç, Ali'den ders almak nasıl?
Açıkçası ilk başlarında çok zorlandım. Müzik öğrenmek apayrı bir olay. Ben Ali Abi ile hayat konusunda da çok şey öğrendim. Başlayıp yürümek, seviye atlamak her zaman vardı ama biz yatay doğrultuda kendimizi geliştirmeye ve ilerlemeye de çok özen gösterdik. Önceki günden sevinmeye başlardım yarın dersim var diye. Bazen haftada üç gün ders yaptığımız da oluyordu, haftalarca ders ektiğim de. (Gülüyor.) Ben disiplinsizdim ama müziğe saygım vardı. Derse geliyorsam eğer o ders verimli geçerdi hem benim açımdan hem Ali Abi açısından. 


Ali Özen: Başka bir öğrenci olsa, derse saygısı olmasa, çalışmıyor olsa belki devam etmezdik ama bu tamamen niyetle alakalı. Aksi bir durumda zaten ne sen benim zamanımı al ne ben senin paranı alayım, arkadaş kalalım diyerek dersleri sonlandırıyoruz. 
 
Roma'ya gidiyorsun. Bu serüvenini de bizimle paylaşır mısın?
Çok özgüvenli bir insan değildim ki hala da inanılmaz özgüvenli sayılmam, ama hep düşünüyordum bir hayatım var ve bunu başaran insanlar varken neden ben başarmayayım? Hayalim Berklee College of Music idi ama fiyatını duyunca vazgeçmiştim. (Gülüyor.) Bilgi Üniversitesi veya Yaşar Üniversitesi'nin Caz Gitar Bölümü’ne gitmeyi hedeflemiştim. Geçtiğimiz sene yurt dışına çıkma imkanım oldu. Amsterdam'ı ve diğer şehirleri görünce yolumu o yöne çevirdim. Yüksek bir hedefti. Kazanması neredeyse Berklee kadar zordu. Maddi olarak yine zordu ve hazırlanmak için kısa bir zamanım kalmıştı. Hedefimi yüksek tutmak benim için avantaj oldu ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazandım. 


Nasıl kazandın peki?
Okulla iletişim kopukluğumuz vardı ve ben çalmam gereken beş parçayı 10 gün kala öğrenmiştim. Günde 10-12 saat çalışarak, uyumayarak, sadece gitar çalarak hazırlandım. Ön elemeydi ve video gönderdim. Yeterli olduğum söylendi ama sınav için gereken parçalar bana geç bildirildiği için yine bir hafta kala hazırlanmaya başlayabildim. Gece gündüz çalışarak o işin de altından kalkmış oldum. O okulu kazanmamı sağlayan şey gitar ve armoni bilgim oldu. Kaynak: Ali Özen
 
Kaç öğrenciniz var?
Yaklaşık 14, 15 öğrencim var. Bazı öğrencilerim gerçekten müzik öğrenmek istiyorlar ve yetenekleri de var. Onlarla bazen ekstra çalışmalar yapıyoruz program haricinde tamamen keyfi bir çalışma isteğiyle. Pazar günü haricinde her gün yardımcı olmaya çalışıyorum. Dersten derse görüşmektense iletişim halinde olmayı, bir şeyler sorulmasını seviyorum. 


Günde kaç saat çalışıyorsun?
Minimum 2 saat diyeyim. Ama gün geliyor 15 saate bile çıkıyor, yeni bir şey öğrenmeye çalışırken. Asla öğrenecek, çalışacak şeyiniz bitmiyor. Belli bir seviyeden sonra nasıl saksafon tınısı çıkarırım, nasıl piano tınısı çıkarırım gibi şeyler öğrenmeye çabalıyorsunuz.


İzmir'deki müzik ve müzisyenler hakkında ne düşünüyorsun?
İzmir çok güzel ve düşünce olarak rahat bir şehir. Türkiye'deki müzisyenlere bakılırsa aslında İzmir'den çok sayıda çıkıyor. Sanata çok yatkın bir şehir. Müzisyenler için bu kadar elverişsiz olmasına rağmen bu kadar başarılı müzisyenler yetiştirmesi de çok güzel. 


Beğendiğiniz gitaristler kimler?
Ben John Petrucci’yle büyüdüm. Teknik olarak üzerimde çok büyük bir etkisi var. Sonradan Guthrie Govan, Adam Rogers gibi isimleri öğrenince ufkum genişledi diyebilirim.


BPM Müzik'i nasıl bir gelecek bekliyor?
Umarım ki çok güzel olacak. Özgür Bakkaloğlu, Mehmet Torni ve ben üçümüz de yaptığımız işlere ve bilgimize güveniyoruz.


Ayrıca TRO Studios’un bir parçasıyım. Eren Başbuğ ve Deniz Güney Akkor’un birlikte kurdukları bir şirket. New York ve İstanbul merkezli çalışan, dünyanın çeşitli yerlerinden artistlerin kendi alanlarında hikayelerini anlatmalarını sağlayan bir oluşum. Ben orada creator ve sanatçı konumundayım. Umarım pek yakında güzel işler yapacağız birlikte.


Bizim özel sorularımızdan birini seçiniz.
En büyük aşırılığınız nedir?
Biraz takıntılı bir insanım. Mesela fincanları renklerine göre dizerim ve yerlerinin değişmesini istemem.


Sana nereden ulaşabilirler?
Facebook, instagram, youtube... Her mesaja cevap vermeye çalışıyorum. BPM Müzik’e gelip bizimle tanışabilirler. 


Sizi ne zaman sahnede izleyebilecekler?
Henüz belirli bir tarih veremem ama bu yılın sonunda ya da en geç 2018’de TRO Studios ile sahneye yönelik bir çalışmamız mutlaka olacaktır.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Benim Kıvanç'a bir sorum var. Dersler zor muydu gerçekten? Öğrettiklerim seni zorladı mı?
Kıvanç: Bu kadar şeyi öğrenmek zor ama keyifliydi. Gösterdiğiniz eforun karşılığını çok güzel alıyorsunuz. Çabaladıktan sonra öğrenmek kolay oluyor. 


Benzer yazılar
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
YouTube popüleritesini kaybetmeyen ve her geçen gün daha da yükselen bir sosyal medya platformu. Kimi zaman eğlenmek, ki...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
#SANAT
Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kad...
Gülay Güler
16 Mar 2020
#BİNİCİLİK
#RESTORAN
#ETKİNLİK ALANI
Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer y...
Gülay Güler
14 Mar 2020
#MÜZİK
Ağustos ayında Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar Yarışması'nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan A Capella Gramofon Ko...
Kardelen Uysal
11 Mar 2020
#STAND-UP
#TİYATRO
Aşk Yeniden dizisinin Şaziment'i olarak hayatımıza girip yıllardır bizi bizden çıkardığı malzemelerle güldüren komedyen ...
Seçil Şeker
10 Mar 2020
#YEMEK
#RESTORAN
Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli re...
Gülay Güler
9 Mar 2020
#KONSER
#TİYATRO
izmir'de bu hafta konser, opera, tiyatro oyunu gibi pek çok etkinlik bizleri bekliyor. Haftaya başlamadan önce listemize...
Editör
9 Mar 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Konak Belediyesi, Kadınlanlar Günü'de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına “Kadın Doğmak” adlı projeye imza attı.
Editör
7 Mar 2020
#SÖYLEŞİ
#BULUŞMA
Almanya'nın Hamburg şehrinde başlayıp, kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılan buluşma etkinliği 12min.me Türkiye’de İstanbul’...
Editör
7 Mar 2020
#FESTİVAL
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu ...
Editör
5 Mar 2020
#RESİM
#YOGA
#ATÖLYE
Bu ay sizler için hem kişisel gelişiminize destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri listeledik.
Seçil Şeker
5 Mar 2020
#SİNEMA
Mart ayında Karaca Sineması'nda, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde, İzmir Sanat'ta birbirinden güzel fi...
Kardelen Uysal
3 Mar 2020
#KONSER
Mart ayında da İzmir, birbirinden etkileyici konserlere sahne olmaya devam ediyor. Listemizde rock müziğin kralları Duma...
Gülay Güler
1 Mar 2020
#EĞLENCE MEKANI
#BAR
#RESTORAN
Partileri, kampanyaları, pazarları ile açıldığı günden beri İzmirlinin yakından takip ettiği Soweto ile yarattıkları mod...
Seçil Şeker
27 Şub 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
damla yur, yıllarca büyük gazetelerde haberler yapmış, yazılar yazmış bir feminist. Türkiye'nin sancılı süreçlerinde gaz...
Kardelen Uysal
26 Şub 2020
#FESTİVAL
#ÇOCUK
#TİYATRO
Dünyanın en iyi kukla sanatçılarını ağırlayan Uluslararası İzmir Kukla Günleri, 5-22 Mart tarihleri arasında tüm İzmir'i...
Gülay Güler
26 Şub 2020
#TİYATRO
#MÜZİKAL
#FESTİVAL
Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e...
Kardelen Uysal
25 Şub 2020
#SPOR
İzmir'in ilk Enduro MTB (Dağ bisikleti) organizasyonu 6-7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında düzenle...
Editör
24 Şub 2020
#SİNEMA
#FESTİVAL
Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festi...
Kardelen Uysal
24 Şub 2020
#TİYATRO
#SİNEMA
#KONSER
Bu hafta cemre suya düşüyor, bahar iyiden iyiye geliyor. Peki biz bu hafta hangi etkinliklere düşeceğiz hepsi listemizde...
Editör
24 Şub 2020
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Şub 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Şub 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Şub 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade