R
GİRİŞ
TR
EN

Gitarda Hayallerinize Ulaştıracak Bir Gitarist Ali Özen

#MÜZİK
#EĞİTİM
Seçil Şeker
22 Eyl 2017
Gitarist Ali Özen sizi müzikte istediğiniz hedefe ulaştıracak en doğru isim! Siz sadece ne istediğinizden emin olmalısınız. BPM Müzik'in kurucusu da olan Ali Özen ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazanan öğrencisi Kıvanç Nadir ile müzik tadında bir sohbet gerçekleştirdik...
 
Ali Özen'i ve müziğe başlama hikayesini öğrenebilir miyiz?
12 yaşımda Savaş Oğuz'dan özel ders alarak başladı gitar eğitimim. 2,5 yıllık bir ders süreci sonrasında kendi kendimi geliştirdim. Egzersizler ve parçalar çalmaya devam ettim. Çeşitli üniversitelerde okudum. (Gülüyor.) Ege Üniversitesi Makine Mühendisliğine gittim, sonrasında arkadaşımın gel burası daha rahat demesiyle Dokuz Eylül İşletme Bölümü'ne gittim. Üçüncü sınıfa kadar okudum aslında ama müziğe verdiğim ağırlık artarak devam edince okula gidemez oldum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. 
 
Kaynak: Ali Özen


Yaklaşık 10 yıl müzikal olarak benzer konularla uğraştım, kendi kendimi geliştirmeye çalıştım ama yeterli değildi. Kanca'yla çalarken beraber sahne aldığımız Ocean diye bir grup vardı ve gitaristi Onur Puza, Yaşar Üniversitesi’nde Jazz gitar eğitmeniydi. Bilmiyordum ve öğrenmeliydim. Sonrasında Yaşar Üniversitesi'nin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yüksek Lisans programına girip Jazz gitar üzerine çalışabileceğimi öğrendim. Jüri karşısına çıktım ve okula girmeye hak kazandım. Burada Onur Puza’nın yanı sıra Mehmet Can Özer, Genco Arı, Emre Kartari gibi isimlerle çalışma fırsatı yakaladım. Benim için harika bir deneyim oldu tabii ki. Tezimi elektro gitar eğitiminde Rock, Fuison ve Jazz türleri üzerine yazdım.


BPM müzik nasıl kuruldu?

BPM Müzik’i, Kanca'yla sahneye çıktığım müzisyen arkadaşlarımla birlikte kurduk. Yaptığımız işler ortak ve birbirini besleyen işlerdi. Hedefimiz kendi işimizi bir arada ve rahatça yapabilmekti. Bir stüdyo kuruyoruz ama burası bir prova stüdyosu değil, sadece aranje ve profesyonel kayıt üzerine. Sonrasında kendimizi beslemek adına farklı dallara da yöneldik. Ben müzik ve gitar eğitiminden sorumluyum şu an. Yan dal olarak notasyon ve edit yapıyorum. Genel olarak bakacak olursak üç dal var diyebiliriz. Bir beste ve vokalle gelen birine tam anlamıyla bir şarkı aranje edip bu şarkının kayıtlarını yapıyoruz. Sonrasında klibini de hazırlayabiliyoruz. Hali hazırda yapılmış klipleri görsel olarak destekleyebiliyoruz. Müzikle ilgisi olmayan sektörlere de görsel destek sağlayabiliyoruz. Bir de müzik eğitimi var tabi. 

Öğrenci seçimi var mı?
Şu şekilde var; iki çeşit öğrenci alıyorum. Birincisi; gitar öğrenme sebebi sadece kendisini ilgilendiren, hobi olarak gitar çalmak isteyenler; bir de ileri seviye öğrenmek için gelenler. Nereye yükselmek istiyorlarsa onları oraya götürüyoruz. Öğrenci seçimi kısmı bu ikinci kategorideki öğrencilerin derse ve enstrümana gösterdikleri özen ve saygı konusunda devreye giriyor.


Öğrenci olarak gelen bir kişi ne bekleyerek geliyor? Buradan neler alabilir?
Bunu başlayan herkese söylüyorum. İlk bir kaç hafta özellikle evde çalışmaları için verdiğim egzersizleri yaparken ve öğrettiğim konulara çalışırken sıkılacaklardır. Ortak lisanı öğrenmek için sağlıklı bir temel oluşturmak gerekiyor çünkü. Sonrasında istediği doğrultuda ilerleyebiliyoruz.


İyi bir gitarist nasıl olur?
İyi bir gitarist çalışmak zorunda. Her gün bir saat çalışmak çok zor değil, disiplin şart. Özellikle belli bir seviyede kalmak istiyorsan. Yetenek vakit kazandıran bir etken ama çalışmak çok daha önemli.
 
 
Kaynak: Ali Özen


Peki Kıvanç bey, siz ne zamandır beraber çalışıyorsunuz?
Neredeyse iki yıldır…


Kıvanç ile yolculuğunuz nasıldı?
Kıvanç ile bir avantajımız vardı, sanırım şu ana kadar çalıştığım en yetenekli öğrencilerden biri desem abartmış olmam; ama çalışma rutini olarak en disiplinli diyemem. Bu da iyi bir gitarist nasıl olur sorusuna örnek oluyor aslında. Bir işi iyi yapmak ve öğretmek farklı şeyler. Ben solfej dersleri vermiyorum sınava yönelik, bilmediğimden değil ama öğretmek daha farklı bir olgu olduğundan. Müziği gitarla çalmayı öğretmek benim işim. Kıvanç'a herkese öğretmek istediğim müziğin en ağır şeklini öğrettim ve bu sınavı kazanmasına da yardım etti tabii ki. Kıvanç da Savaş’ın eski öğrencisi olduğundan aynı tekniklerle temellerimiz kurulmuştu. Bu da daha sonraki bizim çalışmalarımıza olumlu etki etti. 


Kıvanç, Ali'den ders almak nasıl?
Açıkçası ilk başlarında çok zorlandım. Müzik öğrenmek apayrı bir olay. Ben Ali Abi ile hayat konusunda da çok şey öğrendim. Başlayıp yürümek, seviye atlamak her zaman vardı ama biz yatay doğrultuda kendimizi geliştirmeye ve ilerlemeye de çok özen gösterdik. Önceki günden sevinmeye başlardım yarın dersim var diye. Bazen haftada üç gün ders yaptığımız da oluyordu, haftalarca ders ektiğim de. (Gülüyor.) Ben disiplinsizdim ama müziğe saygım vardı. Derse geliyorsam eğer o ders verimli geçerdi hem benim açımdan hem Ali Abi açısından. 


Ali Özen: Başka bir öğrenci olsa, derse saygısı olmasa, çalışmıyor olsa belki devam etmezdik ama bu tamamen niyetle alakalı. Aksi bir durumda zaten ne sen benim zamanımı al ne ben senin paranı alayım, arkadaş kalalım diyerek dersleri sonlandırıyoruz. 
 
Roma'ya gidiyorsun. Bu serüvenini de bizimle paylaşır mısın?
Çok özgüvenli bir insan değildim ki hala da inanılmaz özgüvenli sayılmam, ama hep düşünüyordum bir hayatım var ve bunu başaran insanlar varken neden ben başarmayayım? Hayalim Berklee College of Music idi ama fiyatını duyunca vazgeçmiştim. (Gülüyor.) Bilgi Üniversitesi veya Yaşar Üniversitesi'nin Caz Gitar Bölümü’ne gitmeyi hedeflemiştim. Geçtiğimiz sene yurt dışına çıkma imkanım oldu. Amsterdam'ı ve diğer şehirleri görünce yolumu o yöne çevirdim. Yüksek bir hedefti. Kazanması neredeyse Berklee kadar zordu. Maddi olarak yine zordu ve hazırlanmak için kısa bir zamanım kalmıştı. Hedefimi yüksek tutmak benim için avantaj oldu ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazandım. 


Nasıl kazandın peki?
Okulla iletişim kopukluğumuz vardı ve ben çalmam gereken beş parçayı 10 gün kala öğrenmiştim. Günde 10-12 saat çalışarak, uyumayarak, sadece gitar çalarak hazırlandım. Ön elemeydi ve video gönderdim. Yeterli olduğum söylendi ama sınav için gereken parçalar bana geç bildirildiği için yine bir hafta kala hazırlanmaya başlayabildim. Gece gündüz çalışarak o işin de altından kalkmış oldum. O okulu kazanmamı sağlayan şey gitar ve armoni bilgim oldu. Kaynak: Ali Özen
 
Kaç öğrenciniz var?
Yaklaşık 14, 15 öğrencim var. Bazı öğrencilerim gerçekten müzik öğrenmek istiyorlar ve yetenekleri de var. Onlarla bazen ekstra çalışmalar yapıyoruz program haricinde tamamen keyfi bir çalışma isteğiyle. Pazar günü haricinde her gün yardımcı olmaya çalışıyorum. Dersten derse görüşmektense iletişim halinde olmayı, bir şeyler sorulmasını seviyorum. 


Günde kaç saat çalışıyorsun?
Minimum 2 saat diyeyim. Ama gün geliyor 15 saate bile çıkıyor, yeni bir şey öğrenmeye çalışırken. Asla öğrenecek, çalışacak şeyiniz bitmiyor. Belli bir seviyeden sonra nasıl saksafon tınısı çıkarırım, nasıl piano tınısı çıkarırım gibi şeyler öğrenmeye çabalıyorsunuz.


İzmir'deki müzik ve müzisyenler hakkında ne düşünüyorsun?
İzmir çok güzel ve düşünce olarak rahat bir şehir. Türkiye'deki müzisyenlere bakılırsa aslında İzmir'den çok sayıda çıkıyor. Sanata çok yatkın bir şehir. Müzisyenler için bu kadar elverişsiz olmasına rağmen bu kadar başarılı müzisyenler yetiştirmesi de çok güzel. 


Beğendiğiniz gitaristler kimler?
Ben John Petrucci’yle büyüdüm. Teknik olarak üzerimde çok büyük bir etkisi var. Sonradan Guthrie Govan, Adam Rogers gibi isimleri öğrenince ufkum genişledi diyebilirim.


BPM Müzik'i nasıl bir gelecek bekliyor?
Umarım ki çok güzel olacak. Özgür Bakkaloğlu, Mehmet Torni ve ben üçümüz de yaptığımız işlere ve bilgimize güveniyoruz.


Ayrıca TRO Studios’un bir parçasıyım. Eren Başbuğ ve Deniz Güney Akkor’un birlikte kurdukları bir şirket. New York ve İstanbul merkezli çalışan, dünyanın çeşitli yerlerinden artistlerin kendi alanlarında hikayelerini anlatmalarını sağlayan bir oluşum. Ben orada creator ve sanatçı konumundayım. Umarım pek yakında güzel işler yapacağız birlikte.


Bizim özel sorularımızdan birini seçiniz.
En büyük aşırılığınız nedir?
Biraz takıntılı bir insanım. Mesela fincanları renklerine göre dizerim ve yerlerinin değişmesini istemem.


Sana nereden ulaşabilirler?
Facebook, instagram, youtube... Her mesaja cevap vermeye çalışıyorum. BPM Müzik’e gelip bizimle tanışabilirler. 


Sizi ne zaman sahnede izleyebilecekler?
Henüz belirli bir tarih veremem ama bu yılın sonunda ya da en geç 2018’de TRO Studios ile sahneye yönelik bir çalışmamız mutlaka olacaktır.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Benim Kıvanç'a bir sorum var. Dersler zor muydu gerçekten? Öğrettiklerim seni zorladı mı?
Kıvanç: Bu kadar şeyi öğrenmek zor ama keyifliydi. Gösterdiğiniz eforun karşılığını çok güzel alıyorsunuz. Çabaladıktan sonra öğrenmek kolay oluyor. 


Benzer yazılar
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.