R
GİRİŞ
TR
EN

Gitarda Hayallerinize Ulaştıracak Bir Gitarist Ali Özen

#MÜZİK
#EĞİTİM
Seçil Şeker
22 Sep 2017
Gitarist Ali Özen sizi müzikte istediğiniz hedefe ulaştıracak en doğru isim! Siz sadece ne istediğinizden emin olmalısınız. BPM Müzik'in kurucusu da olan Ali Özen ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazanan öğrencisi Kıvanç Nadir ile müzik tadında bir sohbet gerçekleştirdik...
 
Ali Özen'i ve müziğe başlama hikayesini öğrenebilir miyiz?
12 yaşımda Savaş Oğuz'dan özel ders alarak başladı gitar eğitimim. 2,5 yıllık bir ders süreci sonrasında kendi kendimi geliştirdim. Egzersizler ve parçalar çalmaya devam ettim. Çeşitli üniversitelerde okudum. (Gülüyor.) Ege Üniversitesi Makine Mühendisliğine gittim, sonrasında arkadaşımın gel burası daha rahat demesiyle Dokuz Eylül İşletme Bölümü'ne gittim. Üçüncü sınıfa kadar okudum aslında ama müziğe verdiğim ağırlık artarak devam edince okula gidemez oldum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. 
 
Kaynak: Ali Özen


Yaklaşık 10 yıl müzikal olarak benzer konularla uğraştım, kendi kendimi geliştirmeye çalıştım ama yeterli değildi. Kanca'yla çalarken beraber sahne aldığımız Ocean diye bir grup vardı ve gitaristi Onur Puza, Yaşar Üniversitesi’nde Jazz gitar eğitmeniydi. Bilmiyordum ve öğrenmeliydim. Sonrasında Yaşar Üniversitesi'nin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yüksek Lisans programına girip Jazz gitar üzerine çalışabileceğimi öğrendim. Jüri karşısına çıktım ve okula girmeye hak kazandım. Burada Onur Puza’nın yanı sıra Mehmet Can Özer, Genco Arı, Emre Kartari gibi isimlerle çalışma fırsatı yakaladım. Benim için harika bir deneyim oldu tabii ki. Tezimi elektro gitar eğitiminde Rock, Fuison ve Jazz türleri üzerine yazdım.


BPM müzik nasıl kuruldu?

BPM Müzik’i, Kanca'yla sahneye çıktığım müzisyen arkadaşlarımla birlikte kurduk. Yaptığımız işler ortak ve birbirini besleyen işlerdi. Hedefimiz kendi işimizi bir arada ve rahatça yapabilmekti. Bir stüdyo kuruyoruz ama burası bir prova stüdyosu değil, sadece aranje ve profesyonel kayıt üzerine. Sonrasında kendimizi beslemek adına farklı dallara da yöneldik. Ben müzik ve gitar eğitiminden sorumluyum şu an. Yan dal olarak notasyon ve edit yapıyorum. Genel olarak bakacak olursak üç dal var diyebiliriz. Bir beste ve vokalle gelen birine tam anlamıyla bir şarkı aranje edip bu şarkının kayıtlarını yapıyoruz. Sonrasında klibini de hazırlayabiliyoruz. Hali hazırda yapılmış klipleri görsel olarak destekleyebiliyoruz. Müzikle ilgisi olmayan sektörlere de görsel destek sağlayabiliyoruz. Bir de müzik eğitimi var tabi. 

Öğrenci seçimi var mı?
Şu şekilde var; iki çeşit öğrenci alıyorum. Birincisi; gitar öğrenme sebebi sadece kendisini ilgilendiren, hobi olarak gitar çalmak isteyenler; bir de ileri seviye öğrenmek için gelenler. Nereye yükselmek istiyorlarsa onları oraya götürüyoruz. Öğrenci seçimi kısmı bu ikinci kategorideki öğrencilerin derse ve enstrümana gösterdikleri özen ve saygı konusunda devreye giriyor.


Öğrenci olarak gelen bir kişi ne bekleyerek geliyor? Buradan neler alabilir?
Bunu başlayan herkese söylüyorum. İlk bir kaç hafta özellikle evde çalışmaları için verdiğim egzersizleri yaparken ve öğrettiğim konulara çalışırken sıkılacaklardır. Ortak lisanı öğrenmek için sağlıklı bir temel oluşturmak gerekiyor çünkü. Sonrasında istediği doğrultuda ilerleyebiliyoruz.


İyi bir gitarist nasıl olur?
İyi bir gitarist çalışmak zorunda. Her gün bir saat çalışmak çok zor değil, disiplin şart. Özellikle belli bir seviyede kalmak istiyorsan. Yetenek vakit kazandıran bir etken ama çalışmak çok daha önemli.
 
 
Kaynak: Ali Özen


Peki Kıvanç bey, siz ne zamandır beraber çalışıyorsunuz?
Neredeyse iki yıldır…


Kıvanç ile yolculuğunuz nasıldı?
Kıvanç ile bir avantajımız vardı, sanırım şu ana kadar çalıştığım en yetenekli öğrencilerden biri desem abartmış olmam; ama çalışma rutini olarak en disiplinli diyemem. Bu da iyi bir gitarist nasıl olur sorusuna örnek oluyor aslında. Bir işi iyi yapmak ve öğretmek farklı şeyler. Ben solfej dersleri vermiyorum sınava yönelik, bilmediğimden değil ama öğretmek daha farklı bir olgu olduğundan. Müziği gitarla çalmayı öğretmek benim işim. Kıvanç'a herkese öğretmek istediğim müziğin en ağır şeklini öğrettim ve bu sınavı kazanmasına da yardım etti tabii ki. Kıvanç da Savaş’ın eski öğrencisi olduğundan aynı tekniklerle temellerimiz kurulmuştu. Bu da daha sonraki bizim çalışmalarımıza olumlu etki etti. 


Kıvanç, Ali'den ders almak nasıl?
Açıkçası ilk başlarında çok zorlandım. Müzik öğrenmek apayrı bir olay. Ben Ali Abi ile hayat konusunda da çok şey öğrendim. Başlayıp yürümek, seviye atlamak her zaman vardı ama biz yatay doğrultuda kendimizi geliştirmeye ve ilerlemeye de çok özen gösterdik. Önceki günden sevinmeye başlardım yarın dersim var diye. Bazen haftada üç gün ders yaptığımız da oluyordu, haftalarca ders ektiğim de. (Gülüyor.) Ben disiplinsizdim ama müziğe saygım vardı. Derse geliyorsam eğer o ders verimli geçerdi hem benim açımdan hem Ali Abi açısından. 


Ali Özen: Başka bir öğrenci olsa, derse saygısı olmasa, çalışmıyor olsa belki devam etmezdik ama bu tamamen niyetle alakalı. Aksi bir durumda zaten ne sen benim zamanımı al ne ben senin paranı alayım, arkadaş kalalım diyerek dersleri sonlandırıyoruz. 
 
Roma'ya gidiyorsun. Bu serüvenini de bizimle paylaşır mısın?
Çok özgüvenli bir insan değildim ki hala da inanılmaz özgüvenli sayılmam, ama hep düşünüyordum bir hayatım var ve bunu başaran insanlar varken neden ben başarmayayım? Hayalim Berklee College of Music idi ama fiyatını duyunca vazgeçmiştim. (Gülüyor.) Bilgi Üniversitesi veya Yaşar Üniversitesi'nin Caz Gitar Bölümü’ne gitmeyi hedeflemiştim. Geçtiğimiz sene yurt dışına çıkma imkanım oldu. Amsterdam'ı ve diğer şehirleri görünce yolumu o yöne çevirdim. Yüksek bir hedefti. Kazanması neredeyse Berklee kadar zordu. Maddi olarak yine zordu ve hazırlanmak için kısa bir zamanım kalmıştı. Hedefimi yüksek tutmak benim için avantaj oldu ve Roma’da bulunan Saint Louis College of Music’i kazandım. 


Nasıl kazandın peki?
Okulla iletişim kopukluğumuz vardı ve ben çalmam gereken beş parçayı 10 gün kala öğrenmiştim. Günde 10-12 saat çalışarak, uyumayarak, sadece gitar çalarak hazırlandım. Ön elemeydi ve video gönderdim. Yeterli olduğum söylendi ama sınav için gereken parçalar bana geç bildirildiği için yine bir hafta kala hazırlanmaya başlayabildim. Gece gündüz çalışarak o işin de altından kalkmış oldum. O okulu kazanmamı sağlayan şey gitar ve armoni bilgim oldu. Kaynak: Ali Özen
 
Kaç öğrenciniz var?
Yaklaşık 14, 15 öğrencim var. Bazı öğrencilerim gerçekten müzik öğrenmek istiyorlar ve yetenekleri de var. Onlarla bazen ekstra çalışmalar yapıyoruz program haricinde tamamen keyfi bir çalışma isteğiyle. Pazar günü haricinde her gün yardımcı olmaya çalışıyorum. Dersten derse görüşmektense iletişim halinde olmayı, bir şeyler sorulmasını seviyorum. 


Günde kaç saat çalışıyorsun?
Minimum 2 saat diyeyim. Ama gün geliyor 15 saate bile çıkıyor, yeni bir şey öğrenmeye çalışırken. Asla öğrenecek, çalışacak şeyiniz bitmiyor. Belli bir seviyeden sonra nasıl saksafon tınısı çıkarırım, nasıl piano tınısı çıkarırım gibi şeyler öğrenmeye çabalıyorsunuz.


İzmir'deki müzik ve müzisyenler hakkında ne düşünüyorsun?
İzmir çok güzel ve düşünce olarak rahat bir şehir. Türkiye'deki müzisyenlere bakılırsa aslında İzmir'den çok sayıda çıkıyor. Sanata çok yatkın bir şehir. Müzisyenler için bu kadar elverişsiz olmasına rağmen bu kadar başarılı müzisyenler yetiştirmesi de çok güzel. 


Beğendiğiniz gitaristler kimler?
Ben John Petrucci’yle büyüdüm. Teknik olarak üzerimde çok büyük bir etkisi var. Sonradan Guthrie Govan, Adam Rogers gibi isimleri öğrenince ufkum genişledi diyebilirim.


BPM Müzik'i nasıl bir gelecek bekliyor?
Umarım ki çok güzel olacak. Özgür Bakkaloğlu, Mehmet Torni ve ben üçümüz de yaptığımız işlere ve bilgimize güveniyoruz.


Ayrıca TRO Studios’un bir parçasıyım. Eren Başbuğ ve Deniz Güney Akkor’un birlikte kurdukları bir şirket. New York ve İstanbul merkezli çalışan, dünyanın çeşitli yerlerinden artistlerin kendi alanlarında hikayelerini anlatmalarını sağlayan bir oluşum. Ben orada creator ve sanatçı konumundayım. Umarım pek yakında güzel işler yapacağız birlikte.


Bizim özel sorularımızdan birini seçiniz.
En büyük aşırılığınız nedir?
Biraz takıntılı bir insanım. Mesela fincanları renklerine göre dizerim ve yerlerinin değişmesini istemem.


Sana nereden ulaşabilirler?
Facebook, instagram, youtube... Her mesaja cevap vermeye çalışıyorum. BPM Müzik’e gelip bizimle tanışabilirler. 


Sizi ne zaman sahnede izleyebilecekler?
Henüz belirli bir tarih veremem ama bu yılın sonunda ya da en geç 2018’de TRO Studios ile sahneye yönelik bir çalışmamız mutlaka olacaktır.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Benim Kıvanç'a bir sorum var. Dersler zor muydu gerçekten? Öğrettiklerim seni zorladı mı?
Kıvanç: Bu kadar şeyi öğrenmek zor ama keyifliydi. Gösterdiğiniz eforun karşılığını çok güzel alıyorsunuz. Çabaladıktan sonra öğrenmek kolay oluyor. 


Benzer yazılar
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Aug 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Aug 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade