16 Şub 2019
Kardelen Uysal

Grogi: İzmir insanı şair ediyor

 

Ahmet Çadır, bilinen ismiyle Grogi, 1990 doğumlu başarılı bir müzisyen. Sağıyla soluyla dissleşmeden, kendi müziğini yapan Grogi'nin bu sene yeni bir albümü çıkacak. Biz de onunla hip hop dünyasındaki rekabeti, nasıl şarkı sözü yazdığını, New York’ta geçirdiği zamanları, gelecek projelerini konuştuk. Bu ay 3 tane de konseri olan Grogi; 16 Şubat Çıngırock Performans Hall, 17 Şubat Dungeon Bar, 20 Şubat Ooze Venue'de sahne alacak. 17 Şubat Pazar günü gerçekleşecek konserin tüm gelirleri ise ihtiyacı olan bir kişinin ameliyat ve tedavi masrafları için bağışlanacak. Grogi'yi Facebook, Instagram, Twitter, iTunes, Spotify üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Fotoğrafta Grogi kafasında şapka, üzerinde kot ceket ile poz vermekte.

  

Merhaba Grogi. Kötü yorumlarla nasıl başa çıkıyorsun, merak ediyorum.

Merhaba, müzikte zevklerin göreceli, kulakların dereceli olduğunu öğrendiğim günden beri benim için iyi yorum, kötü yorum yok. Herkes fikrini kendinin. Kişi yorumlarıyla nereden duyabildiğini veya görebildiğini belli ediyor. Gülüyorum okurken veya bazı uç yorumlarda üzülüyorum; nasıl öğrenecekler, ne zaman bir aydınlanma yaşayacaklar diye. Bunu aydınlanmayı gerçekleştirecek olan yine bizleriz.

 

Hip hop dünyasındaki dayanışma ve rekabet hakkında ne söylemek istersin?

Ortak sorunlarımız olduğunda hip hop dünyası tek bir yumruk oluyor, bu durum hep hoşuma gitti ve gidiyor. Aynı işi yapıyorsan rekabet hep olmalı. Rekabet olmadan ürün geliştirme zayıflar. Pepsi olmasa Coca Cola bu kadar güçlü olur muydu? (Gülüyor.)

 

 

Neden hiçbir zaman Tupac gibi olamayacağını, olamayacağınızı söyledin? Bunun sadece İngilizce sözlü müzik yapamamakla mı ilgisi var?

 İngilizce’nin ana dilimiz olmaması yeterli.

 

Rap müziğin, popüler müziğin esiri olmaması için sence size düşen görevler neler?

Bu müziğin esir olma ihtimali çok düşük. Rap, doğası gereği her zaman rahatsız hisseder. Evet, popüler müzik, popülarite her geçen gün artıyor ve artacak. Çizgilerimiz bizi hep ayrı tuttu, yine tutacaktır. İstisnalar kaideyi bozar mı? Bence bozamayacak.

 

New York’ta geçirdiğin süreçten bahseder misin biraz? Hayatının o döneminin sana kattıklarından ve gittiğin konserlerde öğrendiklerinden...

New York, benim için yeniden doğuş gibiydi, Tech N9ne’dan Cypress Hill’e birçok sanatçı dinledim, izledim. Sahneden Tech’in attığı tişörtü koca mekanda ben yakalayıp imzalattım. (Balerin klibinde giydiğim 9 yapraklı tişört; o tişört.) Tarifsiz duygulardı. Kültürü yaşama fırsatım oldu, tekrar gideceğim günü kovalıyorum. 

 

 

Sana yönelik yapılan diss parçalara karşılık vermemeyi tercih ettiğini öğrendim. Bu tutumun arkasında yatan nedenler neler? Lirikopter’in hakkında hazırladığı videodan, diss parçaların yaşanmışlıklar üzerine yazılması gerektiğini düşündüğünü öğrendim. Nasıl yaşanmışlıklardan bahsediyorsun?

Bunu belki on defa anlatmışımdır. Aradan kaç yıl geçti, hala disslere cevap vermedim, tanışmıyorduk çünkü. Pac Biggie’yi, Jay-Z Nas’ı tanıyor ve eski dostlar. Yani örneklersem; Anıl’la dissleşirsek gerçek bir savaş olur.

 

Sözleri yazmak için kendini nasıl besliyorsun? Bu sözleri yazmak için nelerden yararlanıyorsun?

Sürekli kurguluyorum; izlerken, duyarken... Taslaklar hep kafamda, refleks oldu artık. Uygun akorları duyarsam şarkı oluyor.

 

İcra ettiğin müziğin seni daha duyarlı ve bilinçli kıldığını söylemişsin. Aradaki bağı anlatabilir misin?

Bu müziğin bir doğası, çıkış amacı, misyonu var. Didaktik bir yönü var. Tabii 90’s Golden Age dönemi lyric'ler için bu durum daha çok geçerli…

 

Fotoğrafta Grogi sağ kolunu kaldırmış ve o yöne doğru poz vermekte. Üzerinde şapkası ve sweatshirt'ü bulunmakta.

 

İZMİR İNSANI ŞAİR EDİYOR

 

“Güzel İzmir’in müziğimize etkisi çok büyük. İzmir her zaman içinizdeki ateşi körükler.” demişsin bir röportajında. Müziğinde ve içindeki ateşi körüklemesinde İzmir’in nasıl bir etkisi var?

İzmir bizim California’mız gibi izole, kurtarılmış bölge... Denizi, gevreği, kordonda rakısı, çiğdemi, boyozu, kızları derken şair oluyorsun. (Gülüyor.) İzmir, insanı şair ediyor.

 

Gelecek projelerinden bahseder misin?

2019’da hızlanıyoruz, yeni bir albümün kayıtları daha bitti, mix aşamasında şu an. Sanırım nisan ayına kadar kulaklara ulaşacak. Tabii ki video klipler olacak, konserler olacak. Takipte kalın...